www.PalmHelp.cz

Novinky ze světa palmů (54)
Publikováno: 09.07.2008
Téma: Informace a oznámení


Ve světě kapesních počítačů se stále něco děje a platforma Palm OS nezůstává stranou. Máme pro vás přehled těch nejzajímavějších novinek...




Ve válce operačních systémů se přiostřuje
Nejbližší roky budou zřejmě ve znamení lítého boje o nadvládu nad chytrými telefony. Zatímco Windows Mobile dlouhodobě a poněkud plíživě získává stále větší podíl na trhu, objevily se i skokani, kteří pro sebe takřka přes noc uzmuli velkou část trhu. Ano, řeč je o OS X (Apple iPhone) a BlackBerry (R.I.M.). O podobný kousek se nyní chce pokusit i Android. Google na to jde ale zcela jinak. Jak už je u této firmy zvykem, vše má být zdarma a má se jednat o zcela otevřený systém. Zdá se přitom, že této strategie se velmi zalekl nekorunovaný král systémů pro chytré mobily - společnost Nokia. Ta se se svým Symbianem sice může kochat z prozatím zcela neohrožené vůdčí pozice (patří jí 60 % trhu se smartphony), je ale fakt, že její výhledy do budoucna už tak jednoznačně působit nemusí. Jednak se finskému výrobci příliš nedaří v Americe a jednak je fakt, že Nokia své smartphony až příliš často prodává lidem, kteří ani netuší, k čemu jim nějaký OS v mobilu může být vlastně dobrý. A to by v budoucnu mohl být problém. Až se totiž uživatelé rozhodnou vyměnit svůj mobil za nějaké chytřejší zařízení, již by to nemusela být jejich oblíbená Nokia. O tom, že jsou si rizika v Nokii vědomi, svědčí nečekaný krok, ke kterému se odhodlali. Nokia totiž nabídla odkoupení zbytku společnosti Symbian (chybí jí k tomu 52 % akcií) za 264 mil. euro. Co je ale ještě překvapivější, po dokončení této transakce by se ze Symbianu měl stát podobně otevřený systém jako Android, přičemž do pěti let by měla být uvedena plně Open Source verze pod hlavičkou neziskové organizace Symbian Foundation. Budoucnost se tak zdá být jasná - budou tu stát dva silní hráči s otevřeným systémem (Google a Nokia) a dva silní hráči se systému uzavřeným (Microsoft a Apple). Vedle nich tu bude ještě specializovaný RIMM s BlackBerry. Otázka tedy zní, kde zde zbývá místo pro Palm a jeho Palm OS druhé generace. Že by mohl konkurovat některému z velkých hráčů, nepřímo popřel samotný Ed Colligan na poslední prezentaci finančních výsledků. Dáme-li si dohromady všechna dosavadní oficiální vyjádření, dojdeme nevyhnutelně k závěru, že Palm se bude snažit najít bílé místo někde na pomezí Windows Mobile a OS X. Určitě to nebude mít jednoduché, ale je jasné, že je to jediná rozumná možnost. Ed Colligan již v minulosti prohlásil, že existuje velká příležitost v dokonalém sladění hardwaru se systémem, což je možné jen v případě, že obojí pochází od stejného výrobce. Jak je vidět v případě iPhonu, něco na takovém přístupu opravdu je...




ACCESS boj nevzdává
Možná vás při čtení předchozího příspěvku napadlo, co asi bude s OS ALP od ACCESSu. Je totiž paradoxní, že tento systém je z hlediska připravenosti k reálnému nasazení mnohem dál než Android i Palm OS II, ale jaksi o něm již není moc slyšet. To se přitom ACCESS ještě začátkem minulého roku kasal, že do konce dekády pro sebe získá až 30 % trhu se systémy pro chytré telefony. Dnes je již jasné, že takový plán je zcela bláhový. Tehdy se ještě počítalo s tím, že hlavním zákazníkem ACCESSu bude Palm, z toho ale nakonec sešlo. Pokud by se Palm nerozhodl pro vlastní řešení, měl by ACCESS zajištěn solidní odbyt a to s dostatečným předstihem před konkurencí. Navíc tehdy ještě nikdo moc nepočítal s OS X ani s Androidem, také RIMM a jeho BlackBerry se v té době jevil býti poměrně neškodným. Dnes je vše ale jinak a v ACCESSu patrně litují nepovedené investice. Na druhou stranu však nic nenasvědčuje tomu, že by se zcela vzdali. Stále je ve hře možnost, že systém bude nasazen na přístrojích od operátorů, kteří se budou chtít odlišit od hlavního proudu (mj. přislíbeno společností Orange). Také není zcela jasné, co přesně ACCESS sleduje vývojem Garnetu pro tablety od Nokie. Podle rozhovoru poskytnutého redaktorovi blogu ThoughtFix se ale rozhodně nezdá, že by se v Japonsku zcela vzdali ambicí na vlastní systém. Osobně se nicméně domnívám, že masivnější úspěch ALPu by byl za stávající situace spíše zázrak.




Kdo vlastně vyvíjí nový Palm OS?
Samozřejmě to není jeden člověk. Jak ale ukazují mnohé zkušenosti z minulosti (Internet, vyhledávač Google, MacOS, ...), lví podíl na vzniku zásadních inovací nesou jednotlivci. Proto je i pro Palm důležité, aby i v jeho vývojářském týmu působily takovéto výrazné osobnosti. Již před delší dobou jsme se mohli dozvědět, že Palm svůj tým posílil o legendárního Paula Mercera, který se podílel mj. na vývoji Apple iPodu, PDA Apple Newton, Finderu pro MacOS 7 a nebo MP3 přehrávačích od Samsungu.
Dalším mozkem, který nesmíme opomenout, je spolutvůrce Palmu jako takového - Jeff Hawkins.
Teprve nedávno jsme se ovšem mohli dozvědět, že v týmu poměrně utajeně působí další velmi zajímavá osobnost - Matias Duarte (viz obrázek vpravo). Pokud vám toto jméno nic neříká, patrně to bude tím, že nežijete v Silicon Valley. Tento člověk platí za guru v oblasti uživatelského rozhraní pro mobilní zařízení. Stál např. za v USA velmi úspěšným mobilem Sidekick specializovaným hlavně na SMS maniaky. Úspěšnou kariéru udělal také ve společnosti Danger, kde pracoval jako designový ředitel. Dále má na svědomí projekt Helio, který se snaží o produkci velmi svébytných smartphonů a také jejich uživatelského rozhraní. Právě to se stalo záminkou pro Palm k akvizici nejen tohoto designéra, ale i jeho nápadů použitých v Helio UI, které by se tak v pozměněné podobě měly objevit v Nově alias Palm OS II. Matias u Palmu nastoupil na pozici "Senior Director, Human Interface and User Experience". S Palmem spolupracuje již od září minulého roku a s sebou nakonec přivedl také část týmu Helio.
Tím ale výčet talentovaných osobností zdaleka nekončí. Palm se pyšní např. i Mikem Abbottem nebo Wayem Tingem. První ze jmenovaných k Palmu dezertoval od Microsoftu a je to odborník na síťové služby a nyní je zodpovědný za to, aby nový systém byl vybaven nejlepšími dostupnými technologiemi pro webové služby. Zato Way Ting strávil mnoho let vývojem nejrůznějších operačních systémů, díky čemuž bude moci zúročit své zkušenosti při vývoji jádra Palm OS II.
Jak je vidět, Palm do vývoje nyní vkládá opravdu mnoho. Na poslední tiskové konferenci CEO společnosti ostatně musel připustit, že právě obrovské náklady na vývoj jsou jednou z příčin nemalé ztráty za poslední fiskální rok. Zdá se tedy, že Palm hraje vabank - buď s novým systémem uspěje a nebo jej nový systém pohřbí...




Nové cyklomapy
Na náš popud vznikla nová verze cyklo-turistických map pro Palm OS od PLANstudia. Uživatelé Palm OS tak nyní mají k dispozici zcela aktuální mapové podklady a také aktualizovanou aplikaci. V PalmShopu si SmartMaps Locator: Cyklo-turistický atlas ČR 1:75.000 můžete navíc zakoupit exkluzivně o 30 % levněji než u výrobce (833,- Kč s DPH)!




Handango slevy
Patrně největší softwarový server pro mobilní platformy na světě nabízí opět zajímavé slevy. Na Handango.com můžete nyní nakupovat o 10 % levněji, pokud váš celkový nákup dosáhne alespoň 30 dolarů, o 15 % pokud utratíte nejméně 50 dolarů a pokud váš nákup překročí 75 dolarů, ušetříte dokonce 25 %. Slevy platí do 14. července.




Updaty důležitých komerčních aplikací
Od posledních novinek došlo k updatování mnoha populárních komerčních aplikací. Zde je přehled jen těch nejzajímavějších:
Softick Audio Gateway v1.22
Mundu IM v4.1
RDM+ Remote Desktop for Palm OS v3.7.3
TouchLauncher v3.7.3
MoneyDiary v3.0.4
ScrapBook
CorePlayer Mobile for Palm v1.2.5
PrettyMap Full - World Map with 3D Elevation Surfaces and GPS support
Agendus for Palm OS and Windows Professional Bundle v5.3
Weather
NeatFreak Pack v4.08





Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=1788