www.PalmHelp.cz

DeluxeWare Weather: až naprší a uschne
Publikováno: 25.06.2008
Téma: Software


Programů pro předpověď počasí je na trhu tolik, že se ani nechce věřit, vznikne-li nějaký další. Zvlášť když nenabízí nic moc navíc oproti těm stávajícím. DeluxeWare je nicméně firma, která již mnohokrát dokázala, že se díky svému smyslu pro detail může vždy směle postavit zavedeným konkurentům.



O aplikacích z oblasti softwarových rosniček, jsme naposledy informovali v šestidílném srovnávacím seriálu Velké srovnání programů pro předpověď počasí. Tento týden poměrně známá společnost DeluxeWare přišla s vlastním příspěvkem na toto téma. Jak už bylo řečeno výše, aplikace s prostým názvem Weather nepřináší prakticky nic nového, přesto ale stojí za pozornost. Může totiž zaujmout dobrým mixem funkcí a perfektním vizuálním zpracováním.



Hned po spuštění se objeví obrazovka informující o aktuálním počasí - to v případě, že máte přepnuto na [Current]. Na této výchozí obrazovce nechybí žádná ze základních informací. Vedle samotného údaje o teplotě tu je také informace o tlaku (Pressure), slovní popis klimatické situace, rychlost a směr větru včetně grafického vyobrazení (kompas), vlhkost (Humidity), rosný bod (Dew point), viditelnost v km (Visibility) a aktuální čas v daném městě. Aplikace umí také varovat před nebezpěčným slunečním UV zářením (úroveň ultraviolet intenzity). Nechybí ani odhad tzv. "pocitové teploty" (Comfort), která se neodvíjí jen od objektivní hodnoty ve stupních Celsia, ale zohledňuje i vliv vlhkosti vzduchu a rychlosti jeho pohybu na subjektivní vnímání teploty .
K dispozici jsou ještě obrazovky s výhledem na 48 hodin, 7 dní a 14 dní (viz obrázky). Od základních pohledů, přes jednotlivá menu až po statusové okénko v zámku klávesnice; vše je graficky moc pěkně vypipláno. Z aplikací tohoto druhu, které jsem měl až dosud možnost vidět, se mi tato líbí jednoznačně nejvíce. Nepatřím k lidem, kteří lpí na grafických orgiích a upřednostňuji spíše funkčnost. Na druhou stranu pokud to není na škodu věci, pěkným zpracováním nepohrdnu. To platí dvojnásob u aplikace, jako je tato. V ní totiž jen jednou provedete své základní nastavení a pak ji využíváte již jen ke sledování informací. Proto je pěkná grafika na místě. Zvláště, když tu máme keyguard okénko, na které budeme hledět při každičkém probuzení přístroje ze stand-by režimu. Ale o tom až později.



Velmi praktický pohled je na 48 hodin dopředu (tlačítko [48 hours]), který poskytuje velmi detailní výhled na dva dny vždy na noc, ráno, odpoledne a večer (viz obrázek vlevo nahoře). Takovýto přehled má mnohem větší vypovídací hodnotu než denní průměr (co je platné, že průměrně bude hezky, když bychom se nedozvěděli, že odpoledne zmokneme...). Na screenshotu vpravo nahoře je pak také ne vždy obvyklý pohled na 14 dní dopředu. Přesnost takovýchto předpovědí je však samozřejmě nutno brát s jistou rezervou.



Podstatné jsou samozřejmě možnosti nastavení sledovaných lokalit. Vyhledávání libovolných sídel po celém světě je velmi prosté - stačí vepsat jméno kýženého města a vybrat z nalezených možností. Trvale zvolených měst můžete mít hned několik najednou a následnou aktualizaci předpovědí lze pak provádět jak pro jednotlivé lokality zvlášť nebo pro všechny najednou. Vyhledávač si neporadí s malými obcemi, ale minimálně na úrovni okresních měst mít problémy určitě nebudete. Názvy lze zadávat jak v rodném jazyku, tak v angličtině (např. Praha resp. Prague). Poté, co provedete vyhledání cílových lokalit, můžete mezi nimi kdykoliv jednoduše přepínat (podporováno je i pěticestné navigační tlačítko). Přepínání mezi více městy při běžném použití by ale mohlo být přeci jen méně krkolomné. Je sice super, že k vyvolání menu pro přepínání stačí jediný stisk klávesy [C] (defaultně), ale od častějšího použití nás odrazoval fakt, že po výběru neskončíte v naposledy prohlížené obrazovce, ale v obrazovce pro nastavení. Lepší by bylo, kdyby nastavené tlačítko rovnou přepínalo rotováním mezi přednastavenými městy, aniž by se měnila právě zvolená obrazovka.



Možnosti nastavení aktualizací jsou vyhovující. Při vhodném nastavení se do samotné aplikace nebudete muset příliš často vracet, vše poběží jak po drátkách bez vaší asistence.



Říkáte si, jak se bez vracení do aplikace dozvíte o aktuální předpovědi? To je právě možná vůbec největší kouzlo tohoto programu! Ten totiž umožňuje nastavit zobrazování předpovědi do keyguard status okna a to až na týden dopředu, takže stačí-li vám základní info o počasí, aplikaci skutečně již nikdy nemusíte spouštět. Ještě pro jistotu vysvětleme pojem "keyguard status okno" - kdykoliv probudíte Treo nebo Centro z úsporného režimu, objeví se výzva ke stisku středového tlačítka a na ní také aktuální čas a datum. Tato lišta byla nyní právě rozšířena o předpověď počasí a to i pro ty typy palmů, které keyguard okno normálně vůbec nemají (klasická PDA). Škoda, že sem nemůžeme umístit i reálnou ukázku, ale pro sejmutí obrazovky - stejně jako pro jakoukoliv jinou činnost - je nejprve nutno právě tuto obrazovku odstranit stiskem středového tlačítka. Ukázku s "velkou" verzí status okna s předpovědí na týden dopředu můžete nicméně vidět na modrém obrázku v bloku ukázek od výrobce - předposlední blok obrázků dole (viz modrá obrazovka). Keyguard obrazovku si můžete i barevně přizpůsobit svému gustu (obrázek vlevo nahoře).
Američané tentokrát nezapomněli ani na metrickou soustavu, jen pozor na 24hodinové nastavení času, které se skrývá pod označením Military (viz obrázek vpravo nahoře).



Když už je řeč o nastavování barviček, i uvnitř aplikace se můžete vyřádit. Jak je patrno ze snímků výše, konzervativnější jedinci mohou zcela potlačit obrázky na pozadí a nahradit je barevným skinem. Prahnete-li naopak po pěkných tapetkách, máte dvojí možnost. Jednak aplikace umožňuje brouzdání po paměťové kartě (podporovány jsou neprogresivní JPEGy) a dále je tu přímý přístup na web výrobce, kde je předpřipravena velká spousta tapet setříděných přehledně do tématických složek "Best", "Amimals", "Flight-and-Sky", "Macro", "Misc", "Nature" a "Urban". Nutno podotknout, že tapetky jsou velmi zdařilé a většinou i vhodné pro dané použití (příliš se nebijí se zobrazenými daty v popředí). Nemusíte se ani bát objemu stáhnutých dat při experimentování, jednotlivé tapety mají max. něco přes 20 kB. Jen škoda, že při změně tapety se ta předchozí neukládá do palmu a je nutno ji případně vždy znovu stahovat. Opakované přepínání mezi více možnostmi pro konečný výběr je tak takřka znemožněno.



Update dat či přepínání aktuálního města jsou dostupné přes stisk jediného tlačítka, ať se zrovna nacházíte kdekoliv uvnitř aplikace (obrázek vlevo nahoře).
Program Weather od DeluxeWare je možno stáhnout v demoverzi, která je ale poměrně dobře použitelná. Jak ukazuje obrázek vpravo nahoře, většina funkcí je zablokována. Pokud vám ale stačí zobrazení informací na aktuální den, můžete si pohodlně vystačit i jen s demoverzí. Licence není úplně nejlevnější; vyjde vás na dvacet dolarů bez pěti centů, do konce měsíce je software v akci za 17,95 USD.




Oficiální ukázky skinů a tapetek (viz výše) dle našeho názoru nepatří k právě nejzdařilejším, z Internetu si lze stáhnout mnohem vkusnější variace. Spodní snímky v hires rozlišení dokládají, že Weather není určen jen pro Trea či Centra. Kompletní seznam podporovaných přístrojů vypadá následovně:
Treo 650, Treo 700p, Treo 680, Treo 755p, T|X, LifeDrive, Tungsten|E2, Tungsten|T5, Tungsten|T3, Tungsten|C, Tungsten|E, Tungsten|T, Tungsten|T2, Zire 71, Zire 72, Centro, Clie PEG-UX50, Clie PEG-NX70v, Clie PEG-UX40, Clie PEG-NX73V, Clie PEG-NX80V, Clie PEG-NZ90, Clie PEG-TH55, Clie TJ27, Clie TJ37, Clie PEG-TG50, Clie TJ-25, Clie TJ-35, Clie PEG-NX60, Garmin iQue 3600, TapWave Zodiac a Zodiac2. Aplikace je tedy použitelná zcela univerzálně. Vyžaduje ovšem Palm OS 5.x, displej s 16bitovým barevným podáním o rozlišení nejméně 320 x 320 bodů a samozřejmě i funkční internetové připojení. V paměti palmu si uzme 1,1 MB paměti.



Na prvním obrázku zleva nahoře je ukázka jedné z tapetek nabízených na webu výrobce. Její stažení a umístění na pozadí je dílem několika vteřin při aktivním GPRS připojení. Zbylé dva obrázky ukazují konzervativnější, ale možná praktičtější volbu barevného skinu bez tapetky.


Na Centru už nám aplikace stačila jednou spadnout při tapnutí na nastavení klávesových zkratek. Zdá se ale, že se jednalo jen o výjimku.

Suma sumarum se nám aplikace velmi líbila. Jak už bylo řečeno, po funkční stránce sice ničím nevybočuje z běžného standardu, ale k dobru jí lze připočíst hned několik výjimečných vlastností:

  • Nenašli jsme žádnou vážnou chybu
  • Perfektní zpracování
  • Okamžitá odezva na jakýkoliv uživatelský podnět
  • Účelné pohledy s předpověďmi na různá období
  • ...a především zapracování dat o počasí do keygurd okna

    To vše nás nakonec vedlo nejen k udělení plného počtu hvězdiček, ale i ocenění, na nějž jsme jinak velmi skoupí - PalmHelp doporučuje. Podobné ocenění už aplikace stačila sklidit i na serveru treocentral.






  • Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
    http://www.palmhelp.cz/html

    Tento článek najdete na adrese:
    http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=1764