www.PalmHelp.cz

Procento sem, procento tam...
Publikováno: 23.06.2008
Téma: Software


Existují prográmky, které jsou natolik prosté a "ošklivé", že se o nich nikde nepíše a tak je i málokdo zná. Pro vyřešení některých banálních problémů je přitom ne vždy účelné instalovat velké a slavné softwarové balíky. Kupříkladu potřebujete-li si poradit s počítáním procent, není nutné hned sahat po nějaké mobilní obdobě Excelu. Stejně dobře a možné ještě lépe může posloužit triviální prográmek PercentCalc.

Počítání s procenty v zásadě sice není nic složitého, ale při opakovaných početních úkonech tohoto typu již člověk opravdu začne uvažovat o nějakých těch vzorečcích v Excelu. Právě protože ale tyto výpočty nejsou až tak složité, otevírat Excel se většinou nevyplatí. To ovšem nemluvím o tom, že existuje nemálo lidí, kteří mají s počítáním procent přeci jen problémy. Jistě tak nebudu jediný, koho potěší chytře navržená pomůcka pro procentuální počítání všeho druhu. Tato aplikace totiž svým zaměřením stojí někde uprostřed mezi kalkulačkou a jednoúčelovým tabulkovým procesorem.

Po spuštění aplikace na nás čeká obrazovka plná polí připravených ke vkládání čísel (popř. se zde nacházejí hodnoty z předchozího spuštění).



Princip použití je stejný jako u další užitečné pomůcky pro počítání s kalendářními hodnotami - SnapDates. To tedy znamená, že vložíte hodnoty do dvou ze tří polí a stisknete tlačítko pro dopočítání zbylé hodnoty. Jednodušeji a účelněji vyřešeno už to být nemůže. Uveďme si to na konkrétním příkladu:

Potřebujeme zjistit, kolik nám zbude z částky 2 653,- Kč po odečtení 27 %. Do prvního pole (viz první obrázek zcela nahoře) vložím číslici 2 653, tlačítko [+] tapnutím přepnu na [-], do druhého pole vepíši číslici 27 a stisknu tlačítko se šipkou vpravo od třetího pole pod čarou, čímž se zobrazí výsledek 1 936,69.
Můžete namítnout, že mnohem jednodušeji se k výsledku dobereme normální kalkulačkou vynásobením čísel 2 653 a 0,73. To je sice pravda, ale za prvé musíte předtím z hlavy provést odečtení čísla 27 od čísla 100 a za druhé další počty s výslednou hodnotou se začnou komplikovat. Zde není problém upravit kteroukoliv ze tří hodnot v rovnici o jedné neznámé a na jedno tapnutí tu máme aktualizovaný výsledek. V uvedeném případě aplikace navíc sama dopočítává jaká konkrétní cifra se skrývá za zadanou procentuální hodnotou.
To je ale řeč o sčítání a odčítání. Pro mnohé bude možná přínosnější jiný typ počítání, kdy se kalkuluje s celkem představujícím 100 % a daným podílem. K těmto výpočtům slouží níže umístěné trojpolí. Princip ovládání je opět úplně stejný - z kterýchkoliv dvou známých polí na jediné tapnutí snadno dopočítáme to třetí. Tedy např. potřebujeme-li zjistit, kolik procent času strávíme na služebních cestách za rok, když jsme procestovali 123 dní, stačí zadat do prvního pole 365, do druhého 123 a po stisku tlačítka pod třetím polem se ihned zobrazí hodnota 33,70 %.
Možná si řeknete, že nejde o nic objevného a budete mít pravdu. Potýkáte-li ale s podobnými výpočty častěji, PercentCalc vám může posloužit mnohem lépe než běžná kalkulačka.

Aplikace je dostupná v angličtině, v preferencích ji ale lze snadno přepnout do jazyka tvůrců; do němčiny.

Program podporuje práci se systémovou schránkou, takže do něj lze přenášet mezivýsledky z jiných aplikací a nebo naopak. Dále stojí za zmínku funkce, která pro každé pole uchovává historii dříve obsažených hodnot. Ty lze tlačítkem [Restore] kdykoliv vzkřísit k opětovnému použití.

Snad jediná výtka, kterou lze na adresu aplikace vyslovit, je její trochu pomalejší nastartování - to na Palm T|X trvá kolem pěti vteřin, což je u takto prosté aplikace přeci jen příliš.

PercentCalc v operační paměti palmu okupuje 151 kB a v poslední verzi 1.41 je distribuován jako freeware, takže ke stažení je u nás zdarma.

Jak vidno, PercentCalc toho neumí mnoho, ale to, pro co je určen, zvládá výborně. Získal tak stálé místo v mém palmu. Zpočátku jsem byl k jeho využití poněkud skeptický a skutečně mi i chvíli trvalo, než jsem se v odpovídajících situacích odnaučil spouštět poněkud univerzálnější výtečnou kalkulačku EasyCalc. Ke svému překvapení jsem ale posléze zjistil, že PercentCalc využiji častěji, než jsem původně doufal.





Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=1760