www.PalmHelp.cz

Owari: lámání hlavy po africku
Publikováno: 13.06.2008
Téma: Hry a volný čas


Do zlatého fondu freewarových stolních her patří Owari. Tak trochu se v ní, stejně jako životě, mísí všechno - je třeba se trochu vyznat, umět ustát prohry, mít smysl pro okamžik, avšak je nutno myslet i na budoucnost. Pokud netrváte na multimédiích a překrásné grafice, garantujeme vám, že dnes nešlápnete v žádném případě vedle.



Stejně jako Čína a Japonsko mají svoje Go a Evropa šachy a dámu, Afrika se pyšní hrou Owari. Je sice podobně starodávná (dle dochovaných archeologických nálezů lze její stáří odhadovat na 3600 let), jinak je ale značně odlišná. Předně; nehraje se obvykle na stole, jak jsme u stolních her zvyklí, ale v důlcích na zemi. Tedy jako ono to jde, ale tradice jsou tradice, že ano. Zde však rozdíly zdaleka nekončí. Zatímco šachy i dáma (mluvíme o té mezinárodní) mají poměrně sjednocená pravidla, u Owari je tomu právě naopak. Hraje se po celém kontinentu známém stovkami a stovkami jazykových dialektů, proto není divu, že se zde liší i pravidla hry Owari. Jednou můžeme narazit na verze s jiným počtem toho či onoho (počáteční stav fazolí, ...), v některých místech se zase můžeme setkat i se značně rozdílnými pravidly (směr rozdávání, ...). I když má Owari stovky různých pojmenování, my zůstaneme u označení Owari použitého u stejnojmenného Palm OS provedení.





První věcí, kterou je třeba udělat, je zvolit počet hráčů a inteligenci oponenta. Owari lze hrát proti příteli či přítelkyni, my ale začínáme, a proto zvolíme tlačítko [Dumb] (hloupý) + stranu horní či dolní dle libosti.





I když se vám to možná na první pohled a přečtení zdaleka nebude zdát, pravidla Owari jsou velmi jednoduchá. Soupeří proti sobě dva oponenti, horní a dolní. Území mezi nimi obsahuje na obou stranách 6 důlků a v každém nalezneme 4 kameny (mimochodem, doma se nejlépe hraje s fazolemi). Rozdávání fazolí se jmenuje "setí" a provádí se tím způsobem, že si vybereme libovolný svůj důlek, vybereme fazole a proti směru hodinových ručiček začneme dokola rozdávat po jednom (svůj startovní vynecháváme jak při startu, tak i v případech, kdy díky 12 a více fazolím osázíme jednou i dvakrát celý kruh). Pokud skončíme v soupeřově důlku, kde se díky naší právě přidané fazoli (či dvěma fazolím) právě nachází 2 - 3 kusy, tento důlek "vybereme" jako naši kořist. A pozor, pokud se toto vztahuje i na předchozí soupeřovy důlky, ty vybereme také (například v řadě 0 - 0 - 3 - 2 - 1 - 3, kde jsme skončili na 3. pozici zleva vybereme 3 + 2 fazole na třetím a čtvrtém důlku, pátý se již nepočítá, protože tam je jen naše a šestý taktéž ne, jelikož byl už přerušen řetězec).





Je tu ještě jedno speciální "humanistické" pravidlo. V případě, že oponent nemá na svém území žádné fazole, musíme ho "nakrmit" tak, že v příštím kole rozdáme na jeho území nejméně jednu fazoli. Pokud to nelze provést, vybíráme všechny zbylé kameny my jako svoje. Tak toť vše. Jednoduché, ba primitivní, že ano...? Jelikož je v Owari celkem 48 hracích kamenů, je logické, že jsme po získání nadpoloviční většiny (25+) zvítězili. Zahrát si můžeme i na několik zápasů, třeba pětici vítězných apod.





Owari neobsahuje žádnou rušivou grafiku ani zvuky, nedejbože hudbu. Vše je spartánské, včetně rozhraní (zobrazujícího skutečně jen to nejnutnější) a tomu naštěstí odpovídá i velikost programu (38 kB ZIP). Jako Owari oponent ovšem palm poslouží výborně a nemusí jít nutně o nudné chvilky. Owari je natolik zajímavá hra, že si pozornost každého milovníka stolních her zkrátka zaslouží v každém případě. Ke stažení je zdarma v naší sekci downloads.






Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=1748