www.PalmHelp.cz

Kniha knih ve skvělém provedení a zdarma! (2. část)
Publikováno: 16.05.2005
Téma: Software


Tentokrát se podíváme na některé konkrétní funkce programu PalmBible+, které z něj činí tak výjimečný produkt. Nechybí ani rozsáhlá galerie obrázků názorně představující popisované situace.



Aplikace nabízí - a to je její velká přednost - celkem 4 možné způsoby ovládání:
  • standardně pomocí menu,
  • většinu funkcí lze volat standardně systémovými zkratkami,
  • v předchozí části jsme již zmínili, že grafické rozhraní nabízí okamžitý přístup k nejdůležitějším funkcím pomocí grafických ikon umístěných v nástrojové liště
  • a konečně lze - podobně jako např. v programu Plucker - přiřadit volání různých funkcí jednotl. hardwarovým tlačítkům.

    Takto lze ovládání skutečně plně přizpůsobit vašim potřebám, díky čemuž se tato palmovská aplikace stává mnohdy efektivnějším nástrojem, než její dospělejší bráška pro Windows; známý slovenský Theophilos.

    Budeme-li ve zkoumání aplikace postupovat systematicky, první, kde na popisovanou variabilnost narazíme, je funkce Forward/Back. Nachází se totiž jak na nástrojové liště v podobě obvyklých "explorerovských šipek", tak i v pull-down menu. Zmiňovaná možnost využití systémových zkratek nebo namapování HW tlačítek se nabízí rovněž. Když už je řeč o funkci Forward/Back, její přínos pro biblické studium je opravdu nedocenitelný. Půjdete-li v typickém srovnávání textů skutečně do hloubky, brzy se listováním papírovou Biblí tam a zpět unavíte a omezíte se je na sledování těch nejpodstatnějších paralel. Zde se ve svém listování Biblí můžete ponořit o mnoho úrovní nazpátek a to nepočítám možné využití "nekonečného" množství záložek, bez nichž byste se u klasické Bible beztak neobešli. Nutno zde však také zdůraznit, že autoři ve své štědrosti v množství možných skoků zpět asi nepočítali s tím, že by se někdo vracel o více jak 20 úrovní nazpět. Když jsem se totiž pokoušel zjistit, kolik zpětných kroků aplikace vlastně nabízí a překročil jsem opakování funkce Back více jak něco přes 20, aplikace se hroutila z důvodu nedostaku paměti. Je to sice dost nebezpečný bug, v běžné praxi se s ním však patrně nesetkáte. Spíše než zvyšování množství zpětných kroků by se mi velmi líbila funkce historie, jak ji známe z internetových prohlížečů. Tak či onak, je funkcionalita Forward/Back skvělým nástrojem, který bych uvítal u většiny ostatních palmovských aplikací (jakousi historii posledních kroků nabízí např. i aplikace SuperNames nebo SmartList, což je jeden z důvodů, proč je používám).


    Pojďme ale dál. Jump to book... je jakýmsi pohotovým navigátorem pro pohyb mezi jednotl. biblickými knihami a jednotl. verši. I zde máte na výběr, jak jej vlastně používat. Jednak máte možnost si v preferencích nastavit, jestli se vás program po tapnutí na některou knihu bude dotazovat ještě na verš (funkce Ask Verse After Choose Book). Osobně to mám nastaveno právě takto. Mohu říci, že je tomuto nastavení vděčím z nějakých 90% za časté využívání programu. Když totiž potřebuji nalistovat konkrétní místo v Bibli, stačí 4x rychlé tapnutí (ikonka knihy na nástrojové liště + volba knihy + volba kapitoly + volba verše). Během několika sekund máte nalistováno a v kombinaci s funkcí Forward/Back se v Bibli pohybujete s takovou rychlostí, jakou by to jinak nebylo možné. Skvělé! Pokud funkci Ask Verse After Choose Book zneaktivníte, budete vybírat jen biblickou knihu a aplikace vás automaticky přepne na verš, kde jste se naposledy nacházeli. Pokud jste ji dosud neotevřeli, umístí vás na první kapitolu a první verš. Pro určitý druh práce ani toto není špatné. Další možnost, kterou zde máte, je využití staršího navigačního systému z nižších verzí aplikací. I ta má něco do sebe, ale řekl bych, že směr, kterým se vývojáři vydali v aktuálních verzích, je lepší. Jedná se o to, že pokud máte aktivní funkci Ask Verse After Choose Book a současně i funkci Old Chapter/Verse Selector, listování již neprobíhá rychlým tapáním, ale názornějším, leč zdlouhavějším výběrem pomocí posuvníků s možností ručního vepisování čísla kapitoly a verše. Okno navigátoru nabízí také pohodlné zapnutí/vypnutí zobrazování dvou překladů současně pomocí checkboxu Split Window. Také zde máte ihned po ruce dvě nebo jedno (v závislosti na stavu zmíněného checkboxu) pull-down menu pro výběr aktuálně prohlíženého biblického překladu. Ergonomie ovládácích prvků je v tomto směru dotažena k naprosté dokonalosti. Pomocí několika tapnutí můžete z prostředí jediné obrazovky vybrat nejen místo, kam potřebujete nalistovat, ale určit i překlady, s nimiž hodláte pracovat. Znovu hodnotím jako skvělé!
    Další funkce v pořadí je jen obdobou výše uvedeného. Goto chapter/verse... slouží nikoliv k listování napříč Biblí, ale jen uvnitř jedné knihy.


    To Personal Notes... spustí obyčejný zápisník, který neumí nic víc, než jen export zapsaného textu do systémového zápisníku Memo Pad. Zde je určitě prostor pro další zlepšování, na druhou stranu autorům patří pochvala, že něco takového do aplikace vůbec implementovali.















    Za to To Bookmark... vás přepne do modulu záložek, který by svou strukturovatelností mohl být opět vzorem producentům mnoha jiných programů. Z obrázků je patrné, jakým způsobem jsem záložky využil já. Každému verši lze přidělit odlišnou kategorii záložek, čímž můžete dosáhnout skutečně účinné studijní metody. Vzhledem k faktu, že nové verze dokáží jednotlivé kategorie záložek přímo v textu zobrazovat jako barevná zvýraznění, můžete si v aplikaci dopřát to, na co je většina letitých čtenářů Bible zvyklá: barevné podtrhávání. To ale není vše! Ke každé záložce můžete ještě připojit nezávislou poznámku svázanou s daným veršem, kterou lze navíc kdykoliv samostatně exportovat do systémového zapisníku Memo Pad. Ať už si v budoucnu nahrajete do palma jakýkoliv další překlad, záložky i s jejich barevným odlišením přímo v textu a navázanými poznámkami jsou vždy zachovány. Nic takového papírová Bible opravdu nikdy umět nebude! Do třetice hodnotím jako skvělé! Kdyby tohle umělo takové RepliGo...


    Poslední funkcí prvního pull-down menu je Find. Nebyl by to PalmBible+, aby i u obyčejného vyhledávání neukázal záda všem svým konkurentům. Displej je názorně rozdělen na půl, přičemž levá polovina slouží k zadání počátku vyhledávání a pravá omezuje jeho konec. Kromě knih lze určit také počáteční/konečnou kapitolu i verš. Zadání není omezeno jen na prosté vepsání odpovídajících čísel, můžete použít horizontálních posuvníků. To má dvě výhody: jednak díky nim ihned víte, kolik kapitol/veršů je v dané knize/kapitole vůbec obsaženo a jednak - pokud si rozsah nepamatujete úplně přesně - pomůže jaksi procentuálně odhadnout jeho meze právě pomocí těchto posuvníků. Určit můžete, jestli bude hledáno slovo nebo slovní spojení a jestli má být brán ohled na malá/velká písmena (verzálky/mínusky). Protože vyhledávání patří k nejčastějším úkonům prováděným s Biblí a protože biblický text je neobyčejně rozsáhlý, je takovýto mocný nástroj skutečně zapotřebí. Pokud spolu se mnou voláte "skvělé!", tak pozor - ještě jsme neskončili! Vpravo nahoře se nachází ikonka foťáčku, který slouží k automatizaci často náročného zadávání rozsahu, v němž má být vyhledáváno. První volba je Current Book, což je ideální, pokud chcete hledání omezit jen na knihu, v níž se aktuálně nacházíte. Dále je zde třešnička na dortu. Bible je rozdělitelná na nejrůznější tématické celky podle nejrůznějších hledisek. Vyjmenujme alespoň některé: Starý zákon/Nový zákon, historické knihy, poezie, malí proroci, velcí proroci, 5 Mojžíšových knih, atd. A přesně takovéto tématické celky lze zvolit jednoduchým tapnutím jako omezující kriterium pro vyhledávání. Pokud si stejně jako já říkáte, že to je přesně to, co jste vždycky potřebovali, aniž by vás to napadlo, pak vaše radost bude ještě větší, pokud řeknu, že další vyhledávací omezení se velmi jednoduše můžete libovolně přidávat sami. Žel že tu dlouhou řadu chvalozpěvů musím nakonec zkalit jedním fatálním problémem: v posledních verzích tato funkcionalita jaksi nefunguje - resp. předdefinované vyhledávací filtry se nějak vytratily. Podle zobrazované změti znaků je zjevné, že se jedná o nějaký bug, který bude snad v další verzi odstraněn. I tak se musím znovu opakovat: skvělé, skvělé, skvělé!


    V příští části se budeme zabývat především některými možnostmi nastavení programu.




  • Následující části článku:
    Kniha knih ve skvělém provedení a zdarma! (3. část)
    Kniha knih ve skvělém provedení a zdarma! (4. část)
    Předchozí část článku:
    Kniha knih ve skvělém provedení a zdarma! (1. část)



    Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
    http://www.palmhelp.cz/html

    Tento článek najdete na adrese:
    http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=169