www.PalmHelp.cz

Gamebox Asia: krabička plná zábavy!
Publikováno: 02.05.2008
Téma: Hry a volný čas


Tři klasické a velmi stylové stolní hry z Dálného východu. Pokud se nebojíte trošky přemýšlení, dostane se vám odměny opravdu nevídané... Další megalomanský kus freeware ve velkém stylu si představíme blíže v dnešní recenzi.



Touha po neznámém je darem i prokletím lidského rodu zároveň. Nebýt této vlastnosti patrně nikdy bychom neslezli ze stromů a nevydali se bádat, co se děje jinde. Na druhou stranu, právě příslovečné strkání "nosu" tam, kam se neslušelo, už způsobilo mnoho válek a neštěstí... Také Dálný východ byl v dobách před-elektronických zdrojem podobného tajemna, ať již pro autory knih, cestovatele nebo obchodníky. Jako každá jiná lidská kultura na světě, také ve staré Číně a Japonsku se během staletí objevilo několik stolních her. Pomiňeme dnes vynikajicí Go a rovnou obraťme pozornost k trojici her obsažených v Gamebox Asia - dnes se podíváme na Mahjong, Shisen-Sho a Nagori. Všechny hry sdílí jednu vlastnost - hrají se s tradičními kostkami Mahjongu.

Gamebox Asia lze stáhnout pro stroje s rozlišením 320 x 320 či 320 x 480. Verze pro 320 x 320 má velikost 1,56 MB v ZIP archivu. Ta se po dekomprimaci zvýší na stále docela přijatelných 1,82 MB. Gamebox Asia lze mít v paměti i na kartě, kde si hra sama najde své datové soubory.




Grafika se drží asijských reálií, stejně jako muzika v převládající typické pentatonice (jinými slovy, taková ta typická zvonivá čínská hudba na černé klávesy u klavíru).




Před tím, nežli jsme vpuštěni do hlavního menu, je ještě třeba vytvořit si svůj hráčský profil. Ty zde mohou být mimochodem až tři. Při příští návštěvě již stačí jen klepnout na to či ono jméno.




Hlavnímu hernímu menu dominuje trojice názvů zobrazených uprostřed. Nejprve se ale ještě podívejme na nastavení...




Kromě nastavení hlasitosti zvuku a hudby si zde můžeme ještě změnit intenzitu podsvícení a náročnost vizuálních efektů (stíny atd.). Vpravo dole jsou umístěny 3 nenápadné kostky, tapnutím si vybereme sadu, s jakou chceme hrát.

A již tu máme jednotlivé hry:

I. Mahjong

Legendární čínská hra pojednávající o stavění čínské zdi má i svou variaci pro jednoho hráče, o které bude dnes právě řeč. Zahrát si zde můžeme obyčejnou hru, dále turnaj a do třetice multiplayer dvou hráčů.




Po startu obyčejné hry jsme ještě dotázáni na časové podmínky (těžké, střední, snadné) a styl rozložení hracích kostek. Sestav je tu velké množství a ne všechny nutně obsahují standardních 144 kamenů. Najdeme tu jak menší, tak větší.




Opět musíme pochválit grafiku, jedním slovem vynikající. Tvůrcům se také velmi slušně podařilo vypořádat s problémem překrývajících se kostek a nereálně působícího nadhledu. Jeden z nejlepších Mahjongů na PDA, jaké jsme měli tu čest hrát. Jedinou výtku bychom snad směřovali k ovládání. Bez perfektně nakalibrovaného digitizéru ani nepomýšlejte na to, že byste si snad zahráli... Jinak pravidla jsou tradiční; účelem je najít k sobě vždy dvě stejné kostky. Jednak musí být umístěny pouze na okrajích a za druhé tak, aby byly volně odstranitelné a nic na nich neleželo. Takto musíme odstranit komplet vše.




Pokud zvolíme v menu Mahjongu, že chceme hrát turnaj, jsme postaveni před zdolání této pyramidy. Po splnění všech úkolů se hráč vždy posune o jednu ligu výše.




Již zmíněná hra pro dva hráče (povšimněte si prosím dvojice časů v liště nahoře) funguje velmi jednoduše. Nejprve běží čas prvnímu hráči, jakmile nalezne dvě kostky k sobě, odpočet časomíry se zastaví a začne u druhého hráče, který je teď na řadě. To se opakuje až do konce hry.




Ku cti hry Gamebox Asia hovoří i fakt, že obsahuje editor sestav. V režimu editace můžeme buď upravit již existující sestavu či vytvořit novou. Jednotlivé layouty zde lze také mazat.




Editační režim je velmi prostý, prostě si klademe kostky kam uznáme za vhodné. Jen je třeba dodržet omezení herní plochy na 18 x 8 x 5 kostek.




Pokud ukládáme nový layout, jsme před jeho zapsáním vyzváni k zadání jeho jména.




II. Shisen-Sho

Druhá hra v balíku, Shisen-Sho, je také o odstraňování kostek. Zde ale platí trochu jiná pravidla. Odstranit můžeme jen takové dvě kostky, které se k sobě dostanou max. třemi tahy vodorovně nebo svisle. I v této hře se dá dostat, podobně jako u výše zmíněného Mahjongu, do slepé uličky nerozvážným odebíráním...




III. Nagori

A do třetice tu máme Nagori. Za názvem Nagori se ukrývá prosté pexeso tak, jak je známe z našich krajin. Jen namísto obrázků s Křemílkem, Vochomůrkou a Krtečkem hledáme mahjongové kostky. Netřeba dodávat, že se tyto obrázky pamatují s ohledem na jejich matematičtější odrůdu o poznání hůře, nežli figurky z večerníčků...




Gamebox Asia je opravdu vynikajícím kouskem mobilní zábavy. Výborná grafika, zvuky i 15minutový soundtrack. Snad jen hardwarové nároky jsou na odebírání kostek jaksi podezřele vysoké a občas zadrhne muzika. Redakční T|E2 měl co dělat a občas mu evidentně nestačil při synchronizaci muziky s grafikou dech. To ovšem nikterak nezmenšuje perfektní kvalitu tohoto freewarového titulu, který zcela rozhodně doporučujeme všem věkovým kategoriím. Hru jako obvykle nalezenete v našem depozitáři.





Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=1689