www.PalmHelp.cz

DragonEdit: drobečky kódu po kapsách (5. část)
Publikováno: 29.04.2008
Téma: Software


Velmi mocným nástrojem při tvorbě webových stránek a vůbec programového kódu je v aplikaci DragonEdit menu [Insert] a zde umístěná sbírka tagů, javascriptových kousků kódu, snipettů a symbolů. A právě o těch bude řeč v dnešním, posledním, díle našeho malého seriálu o vynikajicím editoru DragonEdit.





VI. Insert (vlož)



Tlačítko [Insert] nalezneme úplně vlevo těsně pod jménem souboru.




Pokud na tuto položku tapneme, je nám nabídnuta čtveřice voleb (Tags, JavaScript, Snippets a Symbols):




6.1 Tags (HTML TAGy)

Volba Tags otevře dialog pro výběr a vložení námi žádaného tagu. Povšimněte si ovšem také dvou listboxů nahoře a dole (oba mají vybráno All). Horní filtruje tagy po stránce jejich funkce a nasazení (All, Page Composition, Page Elements, Formatting & Layout, Lists, Forms, Tables, Scripting). Druhý dole pro změnu třídí dle aktuálnosti a použitelnosti (All, General, Browser-specific, Deprecated, Obsolete). Poté už jen stačí vybrat požadovaný tag a vložit jej skrze tlačítko [Insert]. A pozor, malý zlepšovák - pokud před vybráním a vložením tagu máme označený blok textu, pak tento tag bude vložen okolo celého tohoto textu.




6.2 Javascript (překladu netřeba)

Zvolením položky JavaScript dojde k otevření okna umožňujícího vybrat mezi mnoha funkčně různě zaměřenými kousky javascriptového kódu. O každém si zde můžeme přečíst krátký popis, který je mimochodem plně editovatelný a automaticky se ukládá po každé úpravě (použití pro okomentování četnosti a místa nasazení či zkušeností s daným kódem se tak přímo nabízí...). Také libovolný obsažený kousek kódu lze doeditovat dle našich záměrů a potřeb tapnutím na tlačítko [Edit], které otevře daný javascript v běžném HTML editoru jako každý jiný dokument.




Po dokončení editace javascriptu jej lze uložit buď pod jméno stejné anebo nové:




Ještě pár slov k obsažené sbírce javascriptů. Je jich tu celkem 33 různě zaměřených a jejich spektrum praktičnosti je poměrně rozsáhlé - od informací, jak ošetřit vkládání určitých polí ve formuláři, přes prosté zobrazení aktuálního data, až po přesměrování uživatelů po určitém časovém okamžiku na jiný web.

6.3 Snippets (obecně jakékoliv kousky kódu)

Pod pojmem snippet se v DragonEditu ukrývají jednak námi často používané kousky kódu a v řadě druhé jakýkoliv text, který chceme mít "po ruce" ve schránce či pro vkládání později. Pokud tapneme na [New], vytvoří se nový dokument zadaného jména a zároveň se otevře v editoru. Po uložení pak bude v nabídce snippetů. Jména i obsah jsou obojí čistě v naší režii. Snippet lze také přejmenovat, znovu otevřít pro editaci a pochopitelně také kamkoliv vložit.




6.4 Symbols (symboly)

Pokud potřebujeme rychle vložit nějaký ten speciální znak, můžeme v případě nutnosti sáhnout po vestavěné tabulce speciálních symbolů. Pozor! Jelikož se nacházíme v HTML sekci, je zřejmé, že některé znaky by nešlo s ohledem na vlastnosti HTML syntaxe vložit. Vybrané znaky se tudíž vkládají v HTML kódu a nikoliv textově. To znamená, že třeba namísto uvozovek bude vložen řetězec [&-quot;] (bez té pomlčky ovšem, pokud bychom ji tam nedali, zobrazily by se ve vašem HTML prohlížeči toliko uvozovky stejné jako ty mezi závorkami: ["]).






Předchozí části článku:
DragonEdit: kdo hledá (sem tam něco i) najde! (4. část)
DragonEdit: po hlavě do nastavení a HTML Wizardů (3. část)
DragonEdit: za tajemstvím obsluhy (2. část)
DragonEdit: seznamte se prosím! (1. část) zde



Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=1686