www.PalmHelp.cz

První zkušenosti s novým Palm Desktopem a HotSync Managerem
Publikováno: 22.01.2008
Téma: Software


Co ještě nového může přinést HotSync Manager a Palm Desktop? Skeptici jsou blíže pravdě; moc toho opravdu není. Přesto stojí zato novinky prozkoumat, protože i drobnosti někdy velmi potěší. Horší zpráva je, že jsou i funkce, které v nové verzi naopak chybí. Skóre HotSync Manager vs Palm Desktop je v tomto případě jasně ve prospěch toho prvního...

Z instalace velmi stroze popsané ve včerejším článku nemusíte mít žádné obavy. Vše probíhá hladce, instalátor se na vše slušně zeptá a nečekají na vás žádná zvláštní překvapení. Není ani nutné provádět deinstalaci předchozí verze Palm Desktopu, nová provede sama její update a dotáže se, jestli má importovat stará data. Co se týče conduitů, ty jsou rovněž zachovány. Testoval jsem Bonsai, SplashID, SplashPhoto, Documents To Go, RepliGo a Plucker a synchronizace s desktopovými protějšky těchto aplikací zůstala netknuta. Pokud se takto budou chovat i případné další verze Palm Desktopu, pak má u mě ACCESS velké plus. V minulosti jsem totiž právě kvůli conduitům jsem reinstalaci Palm Desktopu vždy odkládal tak dlouho, jak jen to šlo. Autoři splní co slibují a odmažou vám z PC vskutku poněkud přebytečný Palm Quick Install. Zástupce na ploše mi po něm sice zůstal, ale to je jen zanedbatelná chybička. První, co vás po dokončení instalace zaujme, jsou nové ikonky PRC a PDB souborů. Obojí mají nyní ikonku stejnou a možno konstatovat, že pohlednější a výstižnější než dříve (zelená šipka obepínající stylizované PDA jednoznačněji napovídá, jak naložit s dotyčným souborem). Podstatnější změny na nás čekají, když klikneme do tray lišty, abychom prozkoumali starou známou ikonku HotSync (mimochodem i ta se trochu změnila, když získala na plastičnosti). Kliknutím na ní se objeví malé vyskakovací menu a to se znatelně menším počtem položek než dříve. Konkrétně se tu nachází jen tři: Settings..., Install... a obligátní Exit. Právě položka Install... nahrazuje QuickInstall, jak už bylo zmíněno výše. Vše ostatní je ukryto pod volbou Settings, což je v některých případech sice trochu "přes ruku", ale v konečném důsledku to vede k větší přehlednosti. Pod volbou Settings se skrývá kompletně přepracovaný HotSync Manager. Zatímco dříve působil nesourodě a nepřehledně, nyní je vše provedeno mnohem lépe a také s modernější vizáží. Pokud na ikonku HotSync v tray liště klikneme v průběhu synchronizace, objeví se v popředí namísto vyskakovacího menu status bar indikující průběh výměny dat mezi PC a palmem. Zde narážíme na jednu z nejpříjemnějších změn nové verze. Po funkční stránce to sice není nic extra nového, ale možnost sledovat konkrétní průběh synchronizace bude přínosem snad pro každého. V reálném čase si můžete prohlížet, které conduity již mají HotSync proces za sebou a s jakým výsledkem. U aktuálně probíhající synchronizace můžete sledovat počet zbývajících úloh a tak odhadnout, kolik času ještě zbývá. Náhled na tyto aktivity můžete minimalizovat nebo i zcela potlačit. Ještě jeden zvláštní poznatek: nejsem si tím sice zcela jist, ale subjektivně mám dojem, že nový HotSync během synchronizace více zatěžuje systémové prostředky počítače.



Nyní zpět k HotSync Manageru. Jak vidíte na obrázku níže, k dispozici je pět výmluvných tlačítek.



První z nich - [Summary] - má význam spíše pro uživatele, kteří pracují s více uživatelskými účty najednou.



Jednu podstatnou funkci zde ale přeci jen najdeme a to HotSync Log (viz obrázek výše). Ten již nevyžaduje HTML prohlížeč, díky čemuž je bohatší o větvení záznamů. Ani druhé tlačítko - [File Installation] - moc často nevyužijete. Je to jen další - a v tomto případě krkolomnější - cesta k již dobře známému Install Tool. Ten se od svého předchůdce liší v tom, že dokáže svobodně měnit cíl instalace vnitřní paměť versus paměťová karta, čímž sekunduje odepsanému Quick Installu. [User Accounts] je dle všeho reakcí na mnoho zmatených uživatelů, kteří často nemohli najít správu uživatelských účtů (soudě dle občasných dotazů na PalmHelp lince technické podpory).



Pokročením k tlačítku [Applications] (obrázek výše) se dostáváme ke správě conduitů. Navenek se nijak dramaticky neliší od dřívějšího pojetí, ale změny nás čekají uvnitř (ostatně autoři doporučují instalovat co nejnovější verze conduitů pro jednotlivé aplikace). Nový HotSync data nyní již neukládá do obvyklé cesty .../Program Files/Palm/..., ale logičtěji do .../Dokumenty/Palm OS Desktop/... Vnoříme-li se ještě hlouběji, objevíme v každé ze složek odpovídajících uživatelským účtům ještě velmi zajímavou složku PalmOS5 Incompatible Apps. Ta obsahuje ty soubory zálohované z vašeho palmu, které dle jakési ústředí databáze ACCESSu nejsou vhodné pro vaše zařízení. Moc zajímavá myšlenka, její výsledky mě ovšem velmi překvapily. Objevilo se zde totiž hned 17 různých souborů, které již léta bezstarostně používám. Přítomnost některých z nich skutečně nechápu. Např. ConnectionMgr50DB.PDB běžným způsobem z palmu ani nelze vymazat a soubor NetworkDB.PDB mazat nemá smysl (jednak jsou v něm uložena nastavení pro síťová připojení a jednak se tento soubor beztak vytvoří sám znovu i po smazání). Za některé jiné bych nicméně ruku do ohně nedal a tak jsem se rozhodl, že ty zbytečnější z nich skutečně z palmu vyhodím. Tím se dostáváme k příjemné koncepci, jak je to celé udělané. HotSync Manager během instalace/synchronizace (?) ověří, jestli aplikace není na black listu. Pokud se ukáže, že se skutečně jedná o černou ovci, vytvoří její duplikát ve zmíněné složce, ale data v palmu i ve složce Backup na PC ponechá. Rozhodnutí, jak s potenciálně rizikovou aplikací naložit, je tak plně na uživateli. Co jsem vůbec nepochopil, je nová přítomnost složky Old Apps, která rovněž duplicitně obsahuje některé soubory, které se nacházejí i ve složce Backup. V mém případě se přitom jedná o 5 neškodných (?) databází pro SmartList a jednu databázi pro NotePad. V obsáhlé a většinou nicneříkající nápovědě jsem nic nenašel a opravdu netuším, jaký smysl tato složka má. Na tomto místě je ještě vhodné upozornit, že ačkoliv načtení conduitů z předchozí verze proběhlo na jedničku, nezůstalo zachováno jejich nastavení, takže je nutné každý z nich ručně projít (dost jsem se zhrozil při zjištění, že SplashID Desktop má defaultně nastaveno přepisování dat na PDA).

V našem popisu zbývá již jen poslední tlačíko [Connections]. Zde opravdu žádné překvapení nečíhá. Je to tále stejné nastavení metody synchronizačního spojení (viz obrázek níže).





Pokud jste čekali, že si povíme také o nějakých novinkách v Palm Desktopu, zklamu vás. Kromě subjektivně ošklivějšího vzhledu a chybějící podpory upozorňování na svátky/narozeniny + absence barevného odlišování událostí nás totiž vůbec nic nového nečeká.


Zatímco HotSyc Manager mě překvapil veskrze příjemně (pokud tedy nepočítám zrušení synchronizace e-mailů), Palm Desktop bude pro mnohé zklamáním. Protože jej osobně vůbec nepoužívám, tak mě těch několik ústupků netrápí, ale příliš nechápu, proč ACCESS tento "downgrade" označil o celých osm desetin vyšším číslem. Za této situace nejeden uživatel určitě využije nové skvělé vlastnosti HotSync Manageru, kterážto konečně zpřístupňuje jeho samostatnou instalaci i bez Palm Desktopu. Tím mám na mysli možnost ponechat si starý Palm Desktop (nejste-li zrovna uživatelé Windows Vista) a updatovat jen HotSync Manager. Skoro to vypadá, že ACCESS se do budoucna hodlá věnovat jen rozvoji samotné synchronizační technologie, zatímco pro desktopovou práci s daty budou uživatelé patrně čím dál více směrování k MS Outlooku. Sám jsem zatím stále věrný obstarožnímu Palm Desktopu, ale je fakt, že dlouhodobý trend je asi nezvratný...



Hodnotit nějak celkově tyto nové produkty je ošemetné. Osobně jsem překvapen ba přímo šokován, že ACCESS ještě vůbec plýtvá energií na nové verze něčeho, z čeho nic nemá a mít ani nebude (pokud to nebylo na objednávku Palmu, což pochybuji). Změn je poskrovnu a nejsou nijak zásadní. Naopak to, co chybí, může někdo opravdu postrádat. Celkové hodnocení tak bude spíše negativní (tři hvězdičky), i když osobně jsem vlastně docela spokojen. Novinky v HotSync Manageru se mi totiž líbí a Palm Desktop mám jen pro případ nouze. Účelnější tedy bude, pokud si zhodnocení každý provede individuálně.

Předchozí část článku:
Nový Palm Desktop a HotSync Manager



Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=1548