www.PalmHelp.cz

Google má svůj operační systém pro smartphony
Publikováno: 06.11.2007
Téma: Informace a oznámení


Šuškalo se o tom dlouho – Google údajně chystá svůj mobilní telefon nebo dokonce celé uživatelské prostředí. Nakonec je z toho celá platforma postavená na Linuxu a zdá se, že konkurence by se měla začít bát. Jde o poslední hřebíček do rakve Palmu?

Ať je to jak chce, Palm OS je v současnosti zcela minoritním operačním systémem v kapesních zařízeních. Významnější pozici má snad jen na americkém trhu a jinde se mu prosadit nedaří. Ostatně není příliš divu, zbytek světa totiž v drtivé většině nepoužívá americké CDMA sítě, v nichž je jedině Palm OS schopen zvládat rychlé datové přenosy. A rychlá data, to je to, oč dnes hlavně běží.

Palm tak pro dobývání Evropy raději volí Windows Mobile a v oblasti svého vlastního operačního systému tak trochu tápe. Historky o věčném odkládání chystaného linuxového Palm OS se objevují již léta a jistě nebudeme daleko od pravdy, když budeme tvrdit, že jich ještě pár uslyšíme.

Mobilní Linux ale také nemá na růžích ustláno. Podezřele ticho je poslední dobou ohledně ACCESS Linux Platform, Motorola se teprve nedávno spojila v dalším vývoji s Qtopií, takže tady si na výsledky také budeme muset počkat. Linux na běžných komunikátorech a smartphonech je tak spíše pro hackery. Díky včerejšímu oznámení internetového gigantu Google je však jeho nasazení snad již blízko. Zdá se, že se Google nemohl dívat na to, jak se v oblasti zavádění Linuxu do chytrých mobilních zařízení všichni jen snaží něco předvést a výsledky nikde. Zároveň je společnost lačná po investicích a hledá nové tržní segmenty, takže jí nakonec toto pole jistě přišlo vhod.



Google tak včera světu představil svou linuxovou platformu, zvanou Android. Ta obsahuje vše, co je potřeba k fungování chytrého telefonu včetně základní sady aplikací. Nejlepší na ní však je, že se jedná kompletně o Open Source produkt, takže na rozdíl od platforem ACCESSu, Palmu nebo Motoroly neobsahuje žádné proprietární části kódu. Platforma je tak snadno modifikovatelná pro potřeby jakéhokoliv přístroje. Google navíc dodává, že programy psané jednotlivými vývojáři budou moci využívat stejných práv a možností přístupů, jako systémové aplikace. Samozřejmě za podmínky, že splní určité bezpečnostní požadavky. Mimochodem, Google opravdu nelení a Software Development Kit bude k disposici od příštího pondělí, tedy 12. listopadu.

V souvislosti s platformou Android Google rovněž založil takzvanou Open Handset Alliance. A jak se zdá, nejde o žádný malý bezzubý spolek. Jeho členy jsou takoví giganti, jako třeba T-Mobile, Telefónica, Sprint, NTT DoCoMo, China Mobile z operátorů, Motorola, Samsung, HTC a LG jako zástupci výrobců mobilních telefonů, Intel, Marvell, nVidia, Texas Instruments, SiRF, Qualcomm z řady dodavatelů komponent, ale třeba i aukční gigant eBay. Celkově je členů aliance 33 a jejich počet jistě poroste.



Dle vyjádření některých členů se na zařízení s novým operačním systémem můžeme těšit již v příštím roce. Obzvláště akční je v tomto ohledu především T-Mobile. Nezodpovězena stále zůstává otázka, zda Google uvede přístroj pod vlastní značkou. Je to možné, protože docela pochybujeme, že HTC bude zařízení na nové platformě prodávat pod svou značkou – ta spíše poputují k operátorům a na některých by se nakonec mohla objevit i samotná značka Google.

Tak, a co na to Palm? Akcie jsou zatím docela v klidu, ale v samotné společnosti jistě klid nevládne. Přes noc se totiž z ničeho nic vynořil významný konkurent a to je v poslední době už druhý. A není pochyb o tom, že stejně jako ten první bude i ten druhý Palm v prodejích poměrně suverénně drtit. Není čas na to, aby se pánové u Palmu zamysleli nad tím, co dělají špatně?

Chyb se dopustili samozřejmě již před lety, ale hlavním problémem je především tvrdohlavost. Zdá se, že Palm chce za každou cenu svůj vlastní operační systém. A to i za takovou cenu, že to společnost bude stát život. Přitom by v současné situaci nebylo snad nic jednoduššího, než vstoupit právě do Open Handset Alliance. Palm by tak měl k dispozici celou platformu Android a mohl by se soustředit na to, co mu beztak určitě dodnes zabírá nejvíc práce – napsání rozumného Palm OS emulátoru. Nedovedu si představit, co jiného by Palmu mohlo dělat takové problémy, protože linuxový operační systém by za 6 let stvořil i spolek linuxových nadšenců. Vždyť i taková Motorola, která má také velké problémy, je členem aliance a vůbec, snaží se spolupracovat, kde to jde.

Jenže Palm půjde podle vyjádření zástupců společnosti po své stezce osamocen. Redaktorům serveru PalmInfocenter se totiž podařilo získat bleskurychlé prohlášení vedení společnosti. To zní:

"Palm vždy dbal na to, aby byla jeho platforma otevřená pro vývojáře. Palm také přidává jeden podstatný rozdíl a to ten, že společnost vždy byla schopna velmi úzce integrovat softwarovou platformu s hardwarem a domníváme se, že právě tento fakt nám dává výhodu ve výsledné uživatelské zkušenosti. Zákazníci Palmu mohli vždy využívat výhod služeb Google na mobilních zařízeních, jako třeba Google Maps for mobile pro Palm OS. A my se těšíme na další spolupráci s Google, tak abychom nadále svým zákazníkům přinášeli tu nejlepší zkušenost."

Kam tak Palm dojde, toť otázka. Prohlášení nechybí sebevědomí, ale na druhou stranu jde jen o prázdnou snůšku PR vět. Doufejme, že sebevědomí je oprávněné a Palm ví, co dělá. Zatím za ním stále ještě stojí tradice a nově čerstvý tým specialistů – v čele s bývalým ředitelem divize iPod u Applu.







Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=1451