www.PalmHelp.cz

PDA odysea
Publikováno: 25.10.2007
Téma: Vize a nové technologie


Tento článek je určitým pokusem o věštění z křišťálové koule, kam se bude ubírat další vývoj PDA. Zkusme popustit uzdu fantazii a představit si Osobního digitálního asistenta v trochu jiné podobě než jako placatou krabičku s několika tlačítky a displejem. Název a letopočty jsou inspirovány názvy knih A. C. Clarka s tím, že letopočet 2001 byl vypuštěn.

(článek do soutěže o Palm Tungsten|E)


Prolog

Koncem 20. století vznikl zvláštní druh zařízení - Osobní digitální asistent. Jeho původní funkcí byla hlavně organizace času a v omezené míře některé další funkce (práce s dokumenty, maily, zábava...). PDA nezapomíná, mechanické úkoly provádí bleskurychle, člověk jej může mít stále u sebe...

2010

PDA v podobě, jak bylo vyvíjeno posledních cca 15 let, dospělo k dokonalosti. Bez kompromisů bylo do jednoho zařízení integrováno několik strojů:

Již několik let je v malé krabičce PDA možno integrovat modul umožňující telefonování. Nyní je každé PDA i mobilem. Ne každý mobil je ale PDA. Existují jednoúčelové mobily například integrované do hodinek nebo šperků, které umožňují pouze telefonování bez další funkčnosti.

Příjem rozhlasu je již léta integrován i v levných přístrojích, stejně jako audio přehrávač.

Integrované fotoaparáty již konečně dospěly do stádia, kdy zcela nahradily levné kompaktní foťáky a specializované fotoaparáty se staly výhradně doménou profesionálů.

Miniaturizace dosáhla takové úrovně, že Osobním asistentem lze nahradit běžný stolní počítač. PDA neobsahuje žádné mechanické součásti (pevné disky). Klasický stolní počítač teď vznikne připojením PDA k periferiím - velký monitor, myš, klávesnice. Stále ještě uspokojivě nefunguje ovládání hlasem ve všech jazycích.

PDA je i televizním přijímačem. Díky novým možnostem digitálního signálu umožňujícím interaktivní komunikaci připomíná teď sledování televize mnohem více specifickou kategorii surfování na Internetu než před ještě několika lety obvyklé tupé zírání na hodnotnou venezuelskou telenovelu.

Díky velké oblibě navigací do auta si již žádný výrobce nedovolí uvést model bez GPS čipu.

Velký pokrok za poslední dva roky byl učiněn v oblasti připojitelnosti (samozřejmě pokrok ne z hlediska technologií, ale přístupu výrobců, kteří konečně potřebná rozhraní do PDA integrovali). Samozřejmostí jsou drátová rozhraní pro audio, počítačové a herní periferie a televizor (ano, v roce 2010 stále ještě nesplynuly kategorie televizorů a počítačových monitorů).

Hlavním zobrazovacím zařízením je displej (optimálně čitelný za téměř jakýchkoliv světelných podmínek), který slouží pro většinu běžné práce. Pro práci s dokumenty či sledování videa lze z boku přístroje rozvinout větší svinovací displej. Pro ještě větší zobrazovací plochu je třeba připojit stolní monitor nebo televizor. Projektory se do zařízení velikosti PDA stále ještě nepodařilo integrovat.


PDA budoucnosti podle sci-fi filmu StarGate


2061

PDA se z jednoho zařízení rozdělilo na několik komponent. Základní jednotka má možnost integrace pod kůži člověka (je to praktické, člověku se pak nestane, že by základní jednotku někde zapomněl; samozřejmě kdo chce, může ji mít třeba ve formě přívěsku na klíče). Obsahuje výpočetní modul (procesor) a komunikační rozhraní. Jde o uzavřený systém, nějaká aktualizace softwaru či instalace programů nejsou třeba. Vše běží na vzdálených serverech. S jedinou výjimkou: u osobních dat je možné zvolit buď místní uložení v PDA nebo vzdálené na serverech.

Ostatní části PDA jsou v podstatě vstupní a výstupní periférie. Pro konzervativní povahy jsou tu stále displeje na první pohled podobné PDA ze začátku století, v různých tvarech a velikostech a to jak pevné, tak i rolovací a skládací.

Největší popularitu má ale osobní vstupní a výstupní zařízení připomínající brýle se sluchátky. Do brýlí je integrován fotoaparát a kamera, vnitřní strana brýlí slouží jako univerzální zobrazovací zařízení. Při hraní her tyto brýle spolu se senzory na celém těle (pomocí kterých se hry ovládají) umožňují zcela opustit realitu a ponořit se do děje.

Velkou revolucí prošla komunikační rozhraní. Pojmy jako Internet, GSM, GPS, Bluetooth, wi-fi, USB jsou dávno minulostí. Již třicet let je rozvíjena globální síť "Universal.NET" jako jediný univerzální způsob bezdrátové komunikace zahrnující hardware od satelitů až po miniaturní čipy v jednotlivých zařízeních.

3001

Pokud lze ještě hovořit o PDA, tak je stále jako před skoro tisícem let tvořeno základní jednotkou s výpočetní a komunikační částí. Základní jednotka je implantována do těla každého člověka hned po narození a je schopna komunikovat nejen s okolím, ale i s orgány lidského těla.

Díky tomu nejsou třeba žádné periferie. Základní jednotka je schopna napojit se přímo na lidské smysly. Například základní jednotka se při promítání filmu napojí přímo na zraková a sluchová centra mozku, vypne vstup z očí a uší a nahradí je vlastními signály. Vznikají nové typy filmů, kdy je možné přesměrovat i vstupy ostatních smyslů, vybrat si hlavního hrdinu a v jeho kůži prožít příběh nerozeznatelně od skutečné reality. Pokud tedy zvolená postava filmu dostane pár facek, pocítí to i divák.

Tímto způsobem téměř splynuly dříve oddělené oblasti filmu a počítačových her.

Základní jednotka (díky možnosti komunikace s lidským tělem) dokáže i monitorovat činnost jednotlivých orgánů lidského těla a tím odhalovat (a v jednodušších případech i léčit) různá poškození a nemoci už v zárodku. Netřeba asi zdůrazňovat efekt: prodloužení života, prodloužení mládí, omezení nemocí.

Délka školní docházky byla rapidně omezena. Škola slouží výhradně k rozvoji logických schopností mozku. Biflování informací není třeba. Základní jednotka je schopna se napojit přímo na informační servery a díky vnitřní komunikaci s mozkem se pak zdá, jako by danou informaci měl člověk přímo ve své paměti.

Universal.NET v již v minulosti obsáhla mimo jiné meziplanetární komunikaci, v současné době obsahuje i komunikaci pomocí přenosu myšlenek prostřednictvím základní jednotky.

Význam spojení "osobní asistent" dostal díky komunikaci základní jednotky s mozkem nový smysl. Člověk se před důležitým rozhodnutím může poradit se základní jednotkou a ta na základě informací z mozku na straně jedné a z informačních serverů na straně druhé doporučí optimální postup. Technicky není ani problém online skenování myšlenek a jejich automatická korekce a optimalizace v reálném čase, takže člověk by pak nebyl schopen jednání a myšlení, které by nebylo ideální pro danou situaci. Tato funkce však na základě všelidového hlasování nebyla do základní jednotky implementována. Snad ze strachu, že by slovo "člověk" ztratilo smysl.

Epilog - ještě vzdálenější budoucnost

Základní jednotka už není umělým implantátem. Podařilo se vyrobit základní jednotku z organické hmoty a integrovat jí i do genů člověka. Člověk se nyní se základní jednotkou rodí a tato se stala nedílnou součástí jeho těla a tak jako "zbytek" člověka má i ona schopnost evoluce. Jsme Borg...







Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=1435