www.PalmHelp.cz

Prohlížení HTML dokumentů offline
Publikováno: 09.10.2007
Téma: Software


Možná už se vám to také stalo - byli jste kdesi na cestách a potřebovali jste nutně otevřít nějaký HTML dokument. Řekli jste si žádný problém, mám přeci palma s webovým prohlížečem. Jenže ouha! V Blazeru jaksi chybí funkce pro otevírání dokumentů uložených na paměťové kartě...



Naštěstí jsou tu vždy šikovní vývojáři, jako např. ti ze společnosti RNS::Software, kteří mají mimochodem na svědomí již pěknou řádku většinou jednoduchých, ale užitečných prográmků. Když se ve včerejších novinkách ze světa palmů objevila zmínka o utilitce TreoOfflineViewer, byl jsem potěšen i zklamán současně. Potěšen proto, že se konečně objevilo řešení, zklamán proto, že mezi vyjmenovanými kompatibilními zařízeními jsou jen samá Trea a můj oblíbený Palm T|X chybí (stejně jako jakékoliv jiné PDA). Ihned jsem se tedy jal praktického testování, jehož výsledek vám přináším...

Bezprostředně po instalaci se v T|X objeví nepříliš povzbudivá hláška "TreoOfflineViewer is active all the time it is installed on your Treo." Následné spuštění Blazeru naštěstí ale rozptýlilo mé obavy. Menu Page je obohaceno o funkci Save Source to Memo, zatímco v Go můžete nově najít Open File, jak můžete vidět na následujícím obrázku:



Obrázky zleva: 1. Nová položka v menu pro otevření HTML souboru; 2. Souborový průzkumník implementovaný do Blazeru; 3. HTML soubor otevřený z paměťové karty v offline režimu do Blazeru.


Všechno tedy vypadá naprosto ideálně, úplně tak bez chyb to ovšem není. Když jsem se pokoušel snímat ukázkové obrazovky pro tento článek, aplikace mScreen opakovaně najednou způsobovala samovolný reset. Na předčasné soudy je brzy, ale vypadá to, že autoři vědí, proč nejsou klasická PDA uvedena ve výčtu kompatibilních zařízení. Aplikaci je jinak nicméně možné normálně použít, jak ostatně dokládá obrázek vpravo nahoře. S nějakými složitějšími HTML dokumenty však v žádném případě nepočítejte, protože přeformátování je příšerné, nemluvě o odstrašujících důsledcích výskytu jakékoliv diakritiky na webové stránce (pravda, nezkoušel jsem sice více různých kódování, ale zde se bude vše beztak řídit neslavnými omezeními Blazeru).


Další užitečnou funkcí je staronová schopnost Blazeru ukládat aktuálně zobrazenou stránku v jejím zdrojovém kódu do Memo Padu (výchozí systémový zápisník). Jako o "staronové" funkci píši proto, že zrovna včera se na blogu Palmista objevil způsob, jak téhož poměrně jednoduše docílit i bez TreoOfflineVieweru. Identická funkce je totiž v Blazeru standardně implementována, jen je z nepochopitelných důvodů znepřístupněna uživatelům.



Obrázky zleva: 1. Nová položka v menu pro uložení zdrojového kódu aktuální webové stránky; 2. Zdrojový HTML kód uložený do Memo Padu.



TreoOfflineViewer je další užitečnou drobností, která si získala místo v mém palmu, i když bych byl raději, kdyby se jednalo o standardní součást vestavěného prohlížeče. Na utilitku je vzhledem k výše uvedenému nutno pohlížet jako na vysloveně nouzové řešení, které ale i tak může mít pro leckoho značný význam.





Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=1413