www.PalmHelp.cz

Předmultimediální evoluce palmů
Publikováno: 05.10.2007
Téma: Informace a oznámení


Když už je takový problém s vývojovými mezičlánky mezi fosíliemi, možná by měl Charles Darwin radost alespoň s úplnou dochovanou vývojovou řadou od prvních elektronických zápisníčků až k prvním pokusům o multimediální kapesní počítače. Vedle slepých větví jako byl Apple Newton se až do dnešních časů prodral Palm. Jeho původními předky byly ale značky U. S. Robotics, 3Com a palmOne...



(článek do soutěže o Palm Tungsten|E)





V tomto článku bych se rád krátce ohlédl do historie palmů od roku 1994 do roku 2000. Právě v roce 1994 napadla Jeffa Hawkinse myšlenka kapesní platformy a tak nechal zhotovit dřevěný model, podle kterého se do dvou let začaly vyrábět první palmy. První typ, který se začal prodávat v roce 1996, se jmenoval Palm Pilot 1000 (vlevo nahoře). Paměť ROM měl 512 kB, RAM 128 kB s možností rozšíření na 1 MB. Palm OS verzi 1.0. Napájení zajišťovaly dvě baterie typu AAA. Displej neměl podsvícení. Dále následoval Palm Pilot 5000, který se lišil od předchozího pouze zvětšenou RAM na 512 kB s možností rozšíření na 3 MB.
Rok na to následuje model Palm Pilot Personal, který má stejnou paměť, ale za to se velmi liší displejem, který může zobrazovat 4 odstíny šedi a nabízí podsvícení. Také Palm OS se dočkal změny na verzi 2.0. Chvíli poté se začal vyrábět Palm Pilot Professional. Základní paměť RAM vzrostla na 1 MB, možnost rozšíření na 3 MB a hlavní výhoda je Palm OS 2.0 s podporou TCP/IP protokolu, připojení k Internetu, e-mail a všechny klasické aplikace jako DateBook, ToDo, Memo, ad.


V roce 1998 se na trh dostává Palm III (vpravo nahoře), který má odlišné tvary a hlavně velké změny v hardwaru. Například IrDA (infračervený port), RAM 2 MB s možností rozšíření na 8 MB, procesor Motorola Dragonball s frekvencí 16 MHz. Palm OS 3.0 až 3.3 byl uložen v paměti Flash o velikosti 1 MB. Dále následoval Palm IIIe, který se příliš neodlišoval a neměl již paměť typu flash. Jeho následníkem byl Palm IIIx, který už disponoval RAM o velikosti 4 MB a podporoval 16 odstínů šedi. Další Palm trojkové řady je Palm IIIxe s RAM o velikosti 8 MB a Palm OS verzí 3.5.
V roce 1999 se začíná prodávat nový model Palm V (vlevo nahoře) nebo Palm Vx, jeho tloušťka je poloviční oproti Palm III. Baterie AAA jsou nahrazeny zabudovaným akumulátorem typu Li-lon, který se dobíjí v synchronizační kolébce. Procesor v Palmu Vx má frekvenci 20 MHz.
Poslední palm, o kterém se zmíním, se začal prodávat v roce 2000 a to pod označením Palm IIIc (vpravo hoře). Byl to úplně první palm s barevným displejem. Měl sice ještě rozlišení 160 x 160 bodů, ale s podporou 256 barev definitivně odstartoval novou epochu barevných a posléze multimediálních palmů. Tomu již pomalu začínaly vyhovovat i ostatní parametry: RAM 8 MB, Palm OS 3.5 a procesor na frekvenci 20 MHz.


Další vývoj Palm OS přístrojů nejen od společnosti U.S. Robotics/3Com/Palm Computing/palmOne/Palm Inc. si můžete prostudovat na rozsáhlém evolučním stromu.


Pozn. redakce: článek prošel redakční úpravou





Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=1408