www.PalmHelp.cz

Linuxový Palm OS se (opět) odkládá!
Publikováno: 17.09.2007
Téma: Informace a oznámení


Zní to jako špatný vtip nebo zlý sen. Jenže Palm to bohužel myslí vážně. Jako by poslední dobou nemilých zpráv kolem této společnosti nebylo dost. Ed Colligan minulý týden prozradil redaktorům deníku The Guardian, že vývoj nového operačního systému bude trvat ještě hodně dlouho. Jedná se o poslední hřebíček do rakve důvěry zákazníků?




Na nový operační systém od Palmu, který má být postaven na linuxovém jádru, čeká snad každý z uživatelů současných Palm OS Garnet přístrojů. Jenže ona samotná anabáze linuxového operačního systému již začíná připomínat nekonečné naturalistické romány. Ostatně i u nás jsme toho již na toto téma napsali mnoho a přitom se celou dobu vlastně nic neděje. Nyní přichází další, v krátké době již druhá studená sprcha přímo od šéfa Palmu, Eda Colligana. Po oznámení zrušení projektu Foleo jsme se totiž tentokráte z jeho úst dozvěděli, že to bude trvat 12 až 18 měsíců, než se nový systém objeví.

To je opravdu velká rána pro současné příznivce tradiční Palm OS platformy. Na nový systém totiž čekáme již více než pět let. Současný Palm OS 5 Garnet totiž debutoval v červnu 2002 a již tehdy se poměrně nahlas mluvilo o tom, že jde pouze o dočasný facelift předchozí verze systému a tou pravou novinkou bude teprve Palm OS 6 Cobalt. Ten byl prakticky připraven k debutu o dva roky později, ale pak byl náhle zrušen. Od té doby se Palm, potažmo PalmSource, soustředí na vývoj operačního systému založeném na Linuxu. Mezi tím došlo k majetkovým změnám a s novým systémem se vlastně několikrát začínalo nanovo. Opravdovým pokračovatelem původní vývojové větve je dnes ACCESS Linux Platform, kolem které je poslední dobou také podezřele ticho.


Na snímku šéf firmy Ed Colligan, v poslední době posel zlých zpráv.


Palm své vlastní plány ohledně Linuxu oficiálně odhalil před necelým půl rokem, nedlouho poté, co od ACCESSu koupil práva na Garnet. V té době Colligan prohlašoval, že společnost na nové platformě pracovala již poměrně dlouhou dobu a že první produkty na ní založené bychom mohli vidět již koncem tohoto roku. Jenže nedlouho poté Palm potvrdil, že podzimní termín rozhodně nestihne a první zařízení se objeví až v příštím roce. Po nedávném Colliganovo prohlášení však reálně hrozí, že prvních komunikátorů s novým operačním systémem od Palmu se dočkáme až v roce 2009.

Nabízí se tedy otázka, co bude Palm do té doby dělat? Zdá se, že Windows Mobile bude v následujícím roce pro Palm ještě důležitější, než doposud. Při celosvětové expanzi společnosti je totiž stále více vidět mnoho omezení současného Garnetu, který nezvládá například podporu sítí třetí generace. A tak zatímco v amerických CDMA sítích si rychlých dat s Palm OS užijete, v evropských UMTS máte smůlu. Palm proto bude v Evropě na Windows Mobile spoléhat čím dál tím více. A troufáme si tvrdit, že jestliže doteď tvořili prodeje Windows Mobile Trea zhruba polovinu jejich objemu, zanedlouho se tento poměr zvrátí jasně na jejich stranu.

Zastaralý Palm OS a dlouhá doba do uvedení nástupce však nemusí být tím hlavním problémem Palmu. Jak poznamenávají redaktoři Guardianu, firma se na svůj vlastní systém soustředí možná až příliš. Jenže operační systém asi není tím, co je dnes v tomto tržním segmentu nejdůležitější. Zákazníci stále častěji žádají od samotných výrobců různé doplňkové služby a ti je ochotně nabízejí, protože příjmy z nich jim pomáhají plnit jejich pokladny. A tak je celý RIM a jeho Blackberry postavena na poskytování přístupu k e-mailu, Nokia nabízí bezplatný navigační software (za jehož reálné použití pak zaplatíte) a tlačí se do multimédií (začíná prodávat hudbu), HTC rovněž chystá své vlastní e-mailové řešení, i Motorola si koupí Good Technology zajistila slušné portfolio služeb především pro korporátní klientelu.

Palm nic takového nenabízí a zdá se, že ani nemá sílu nabízet. Je tu sice několik náznaků v podobě Palm Backup Beta nebo služby My Palm, jenže ty společnosti prakticky nic nepřináší a navíc se kolem nich již dlouho nic neděje. A rozhodně nehrají žádnou roli při rozhodování zákazníků.

Odkladů a zvratů v oblasti přípravy nového operačního systému už bylo tolik, že Palm nyní ztratil důvěru snad už i těch nejzarytějších příznivců. Nová platforma přijde pozdě, teď už je snad jen otázkou, zda to nebude s křížkem po funuse. Nebylo by na čase, aby se Palm přestal vlastním systémem zabývat? Proč vlastně společnost nelicencovala ALP? Mohla by se tak v současnosti soustředit na vývoj hardwarové platformy pro dva operační systémy a třeba bychom se konečně někdy dočkali Palmu se špičkovou výbavou. Za současných podmínek na něj asi musíme zapomenout.







Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=1380