www.PalmHelp.cz

Palm odpovídá na otevřený dopis
Publikováno: 28.08.2007
Téma: Speciality


Zhruba před týdnem adresovali redaktoři serveru Engadget otevřený dopis vedení společnosti Palm. Jeho obsah se dotýká problémů, které Palm v dnešní době má a které všichni vnímáme, a rovnou navrhuje řešení mnohých z nich. Nejzajímavějším faktem však je, že Palm na tento otevřený dopis reagoval.





Reakce přišla od samotného šéfa Palmu, Eda Colligana. I reakce samotná není nikterak překvapivá, překvapivé však může být, že vůbec přišla. Společnost si asi uvědomuje, že jí teče do bot a její CEO se tak snaží trochu uklidnit situaci.

Ed Colligan ve své odpovědi redaktorům Engadgetu za dopis děkuje a oceňuje, jakou si s ním dali práci. Dále o dopisu říká: „Přeposlal jsem jej celému vedení naší společnosti a mnozí další zaměstnanci Palmu jej četli. Ačkoliv nemohu souhlasit s každým obsaženým bodem, v mnohém vám musím dát za pravdu. Pokoušíme se zdolat téměř každou výzvu, kterou jste v dopise zmínili. Zachovejte nám přízeň. Nezapomeňme na to, že vývoj smartphonů je vlastně teprve na začátku a my máme ohromné příležitosti k inovacím. Právě jsme začali bojovat!“

A na co že to tedy Ed Colligan reagoval? Celý dopis si můžete přečíst v angličtině na stránkách autorů, my se budeme věnovat jen několika bodům. Dopis je koncipován jako řada doporučení, která mají přinést zlepšení momentální situace. Autoři jej rozdělili do tří částí – hardwarové, softwarové a ostatní.


Na snímku šéf firmy Ed Colligan.


V hardwarové části se objevuje několik obvyklých doporučení jako „Udělejte tenké zařízení, udělejte ho pěkné, dejte mu wi-fi…“. Ano, s integrací wi-fi by Palm rozhodně otálet neměl, na druhou stranu tenké a „pěkné“ zařízení by rozhodně nemělo úplně nahradit Treo. Ať je to jakkoliv, Treo je prostě praktické a je dost možné, že zásahy do jeho konstrukce by mohly této praktičnosti uškodit. Proto ano, ať Palm klidně udělá pěkný a tenký smartphone, ale jako další modelovou řadu. Takovým přístrojem mohl být chystaný Palm Centro, jenže asi jste si již všimli, že tak tenký rozhodně nebude a polemiku o atraktivnosti jeho designu si nechme na jindy. Pravda, design se změnil a Centro je podstatně menší než Treo, ale stále jde jen o jinou interpretaci téhož konceptu. Palm by se měl posunout dál a inspirovat se třeba u konkurence, která se kdysi inspirovala u něj.

Dva body v otevřeném dopisu říkají: „Chceme větší displeje s vyšším rozlišením“ a „Když mluvíme o klávesnici, nehrajte si s ní zbytečně“. Zní to trochu podivně, ale něco pravdy na tom je. Treo má asi nejlepší klávesnici ze všech smartphonů podobné konstrukce a byla by škoda tuto výhodu ztratit. Na druhou stranu Windows Mobile Trea by měla dostat displej s rozlišením 320 x 320 bodů, tak jako je tomu u Palm OS. Ostatně Windows Mobile 6 toto rozlišení podporují. Ale Palm by neměl zůstat jen u této inovace. Zákazníci také chtějí zařízení, které by mělo podstatně větší displej s vyšším rozlišením. Řekněme třeba hires+, nebo ideálně VGA. Takový přístroj by pak mohl dostat vysouvací klávesnici, s jejíž konstrukcí mohou inženýři Palmu experimentovat, jak se jim zachce.

Redaktoři Engadgetu také Palmu radí, aby do svých přístrojů integrovali více paměti. To by jistě nebylo tak úplně od věci, ale naši američtí kolegové si asi v poslední době hrají příliš často s iPhonem. Snad nebudu znít jako kacíř, když se zeptám: „K čemu vám bude 8 GB paměti v Treu?“. Ano, Palm by mohl zvednout množství paměti ve svých smartphonech, ale domnívám se, že 256 nebo 512 MB musí bohatě stačit. Stejně tak bychom rádi viděli druhou 8GB generaci LifeDrive s integrovaným telefonním modulem. Ostatně nevěřím, že se návrháři Applu u tohoto palmu neinspirovali. Ale v obyčejném pracovním smartphonu je prostě 8 GB paměti příliš.

Rovněž v softwarové části nacházíme několik zcela jasných rad a návrhů. Jistě, všichni čekáme na zbrusu nový operační systém založený na Linuxu, který by mohl přinést i nové zdokonalené uživatelské prostředí. A nikdo po Palmu nechce, aby se opičil po Applu, ale pravdou je, že právě jednoduchost a uživatelská přívětivost Palmu s příchodem iPhonu najednou už tak zázračná není. Redaktoři pokračují dále a žádají opravdový multitasking a chtějí, aby prostředí operačního systému bylo otevřené, tak aby mohli vývojáři snadno vyvíjet nejen nové aplikace, ale systém samotný zdokonalovat a upravovat. Tady pozor! Na první pohled jde o dobrý nápad, ale vzpomeňte si, jak všichni vývojáři lamentovali nad tím, že je každá verze Palm OS jiná. Takže ano, svoboda na bázi systému by existovat měla, ale na druhou stranu musí být zcela jasně stanovena pravidla. Pak se vývojáři jen pohrnou.

Velmi zajímavým bodem je požadavek na integraci podstatně lepšího webového prohlížeče. Ano, mobilní Internet začíná být pro mnoho uživatelů stále dostupnější a důležitější. A Blazer rozhodně není prohlížečem, který by uživatele uspokojoval. Opět nikdo po Palmu nechce, aby byl prohlížeč takový jako u iPhonu, ale podívejte se třeba na browser u Symbianu S60. Uvidíme, jak se vyvine spolupráce Palmu s Operou.

Mezi ostatními radami je hned na prvním místě poznámka: „Přestaňte utrácet peníze za Foleo.“ Věřím, že Foleu mnozí nemohou přijít na jméno a ze srdce jej nenávidí, jiní v něm však vidí opravdu užitečného pomocníka. Je možné, že Foleo nebude zrovna prodejní trhák, ale dejme mu čas. Svět UMPC a MID se teprve začíná vyvíjet a jestli má Palm pravdu, jednou bude Foleo možná opravdu úspěšné. Pamatujte – Palm už to udělal dvakrát – jednou v případě kapesních počítačů, podruhé v případě smartphonů.

Další všeobecná poznámka říká „Dělejte lepší reklamy.“ S tím nelze než souhlasit. V Americe není reklamní kampaň Palmu kdovíjak skvělá, v ostatních končinách světa snad ani neexistuje. Palm potřebuje začít dělat rozumný marketing a místo vydávání hloupých tiskových zpráv o tom, že Treo začal prodávat další mobilní operátor někde v Bruneti, by měl začít Trea a další své produkty prodávat aktivně sám.

Poslední rada redaktorů Engadgetu říká: „Přestaňte nás držet v temnotě.“ I na tom něco bude. Palm totiž příliš nekomunikuje s veřejností ohledně svého vlastního vývoje a budoucnosti společnosti. Vše jsou jenom dohady a zdá se, že společnost sama vlastně neví, kam kráčí. To neznervózňuje jenom zákazníky, ale i investory.

Takže: Ano, Palm má spoustu práce před sebou a čekají jej nejspíš nesnadné časy. Mnoho rad z pera amerických redaktorů je jistě užitečných, ale ne všechny mají stejnou důležitost. Doufejme, že se Palm bude soustředit na ty nejdůležitější oblasti – operační systém, integraci wi-fi a pravděpodobně také na návrh zařízení nové konstrukce. Přitom by stále měl zdokonalovat koncept Trea, jemuž by mnozí zákazníci rádi zůstali věrni. Uvidíme, co přinese blízká budoucnost.









Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=1349