www.PalmHelp.cz

Jak na Plucker? (4. část)
Publikováno: 13.06.2007
Téma: Software


Dnes máme před sebou poslední část manuálu na nejoblíbenější Palm OS offline prohlížeč. Ačkoliv se u většiny funkcí zastavíme jen telegraficky, nevyhneme se rozsáhlému závěru. Celý seriál by měl ale sloužit spíše coby dlouhodobě použitelný materiál...



Ukázka ikon zastupujících navolené funkce Pluckeru v příkazové řádce. Naposledy jsme skončili u uživatelského nastavení ovládání aplikace, téma jsme ale nedokončili. Pokračovat tedy budeme právě zde. Vrátíme se znovu do Preferences a tapneme na volbu General.

General
Command toolbar button - Zde si můžeme nastavit umístění některé z užitečných funkcí Pluckeru do příkazové řádky Palm OS ve formě odpovídající ikony. Popis jednotl. funkcí možno hledat v minulé části tohoto seriálu. Příkazovou řádku aktivujeme šikmým tahem z levého dolního rohu do pravého horního přes celou Graffiti plošku.
Význam další volby Screen depth je zřejmý - nastavuje barevnou hloubku pro zobrazovaný dokument v rozsahu 1 až 16.
Funkce Toolbar nabízí určení umístění pro nástrojovou lištu, popř. její úplné potlačení pro získání větší volné plochy.
Podobně funkce Scrollbar nabízí potlačení nebo změnu umístění pro posuvník dokumentu.

Browsing
Enable strike-through - Drobná ale užitečná záležitost pro každého, kdo nahodile pročítá obsah většího množství HTML dokumentů. Každý link, který jste již jednou otevřeli, bude přeškrtnut.
Enable underline tags - Všechny aktivní odkazy budou podtrženy tečkovanou linkou, popř. bude použito klasické plné podtržení.
Connect parts with paging - Práce se stránkováním dokumentů složených z více různých částí. Umožňuje spojit knihu složenou z více HMTL stránek.
Enable soft-hyphen - Povoluje/zakazuje užívání dělení slov na konci řádku.
Force default text colors - přepíná mezi defaultním nastavením barev pro text, kdy černá barva je užita pro samotný obsah a modrá pro odkazy a mezi nastavením, které s si sebou nese dokument.
Alignment - Různé typy zarovnání dokumentu.

Library
Nastavení chování knihovny, což je přehled dokumentů určených k prohlížení v Pluckeru.
Update list - Automatická aktualizace stavu knihovny se hodí tehdy, pokud se o nic nechcete starat. Manuální může mít význam např. tehdy, pokud v knihovně využíváte výše uvedené funkce škrtání již otevřených odkazů (viz Enable Strike-through níže), ale při běžném prohledávání dokumentů o příznak "přečteno" nemáte zájem. Aktualizaci pak může být vhodné provést jednou za čas ručně. Ignore card - Má podobné opodstatnění, když během práce v Pluckeru z nějakého důvodu stále měníte karty, čímž byste naopak o příznaky "přečteno" mohli snadno přijít.
Category Style - O výhodách práce s kategoriemi v Pluckeru jsem již psal. Pokud však tyto "fičurky" nevyužijete a jsou pro vás jen zbytečnou komplikací, není žádný problém vrátit se klasickému stylu Palm OS.
Sort Documents By - Volba sloupce, podle kterého budou dokumenty seřazeny.
Sort Order - Vzestupné/sestupné řazení dokumentů.
Show Type Column / Show Date Column /Show Size Column - Zobrazení/nezobrazení sloupců s typem dokumentu / časem vzniku nebo aktualizace dokumentu / velikosti dokumentu.
Enable Strike-through - Povolení označení již otevřených dokumentů příznakem přeškrtnutí.

Autoscroll
Autoposun dokumentu je jednou z možností, jak řešit potřebu neustálého listování v dlouhých dokumentech. Ne každému však tato možnost bude vyhovovat, protože vyžaduje určité přizpůsobení čtení právě autoposunu. Pro tzv. "rychločtení" se nicméně jedná o vhodnou funkcionalitu. Přizpůsobení osobním potřebám je zákl. předpokladem její využitelnosti:
Autoscroll jump - Počet bodů, o něž během jednoho posunu dokument "poskočí".
Autoscroll direction - Směr posunu nahoru nebo dolů.
Autoscroll delay - Rychlost posunu. Nastavuje se prodleva jednoho odskoku v milisekundách.
Stay on while autoscrolling - Pokud je autoposun aktivní, nedojde k vypnutí displeje (úsporný režim). Pozor na nechtěné vybítí baterií při odložení palmu v průběhu čtení!

Export / Hardcopy Actions
Export dat z Pluckeru je asi nejslabší stránkou této jinak perfektní aplikace. Možnosti jsou velmi omezené:
Action - Nastavení, zde má samotnému exportu dat předcházet potvrzující dialog, kde lze přenášená data ještě i editovat. Data jsou poté přenesena do systémového zápisníku (Memo Pad).
Range - Rozsah exportovaných dat. Na výběr je pouze mezi viditelnou oblastí na displeji nebo viditelnými odstavci. Jen ztěží uvěřitelné omezení a velký nedostatek aplikace...
Link - Nastavení, zda má docházet i k přenosu odkazů.

Button
Tato funkce již byla popsána v minulé části článku.

Control
Ovládání Pluckeru pomocí tahů stylusem. Na výběr je ze tří módů:
Mode 1 - Displej je vertikálně rozdělen do čtyř částí. Tapnutím do kterékoliv z nich můžete jednoduše spustit jednu z mnoha funkcí popsaných v minulé části článku.
Mode 2 - Displej je rozdělen do čtyř částí: dvě nahoře a dvě dole. Tapnutím do kterékoliv z nich můžete jednoduše spustit jednu z mnoha funkcí popsaných v minulé části článku.
Mode 3 - Z mého pohledu nejpraktičtější režim. Tapnutím a následným tahem lze posouvat obsahem zobrazeným na displeji nahoru a dolů.


Gesture:

Ovládání Pluckeru pěti základními tahy stylusem, pro každý z nichž lze nadefinovat aktivaci libovolné funkce (viz jejich výčet a popis v minulé části článku).

Lookup:
Nastavení akce, která se sama spustí poklepáním na libovolné slovo v textu:
Insert into search form - Otevře vyhledávací formulář a předvyplní do něj dané slovo, jehož další výskyt v textu můžete ihned začít hledat.
Look up in PPI - Prostřednictvím technologie PPI předá označené slovo (řetězec) jiné aplikaci kompatibilní s PPI. Ta s ním pak naloží podle svého určení. Propojení lze dosáhnout např. s různými slovníky (RoadLingua, SlovoEd) nebo encyklopediemi (BDicty). Nejprve je nutné stáhnout a nastavit utilitku PPI, se kterou dokáže spolupracovat i celá řada dalších aplikací (např. Palm Bible+).
Copy to the clipboard - Zkopíruje označené slovo do systémové schránky.





Z nastavení Pluckeru to není vše. Zbývalo by říci ještě něco málo o záložkách a nastavení zalomení stránky ať už z pohledu práce s mezerami nebo použitými fonty, které Plucker mimochodem dokáže zcela svobodně načítat externě za pomoci nástrojů jako je EasyConvert for FontSmoother and Plucker fonts. Jedná se ale již spíše o specialitky, které průměrný uživatel nevyužije, proto se jimi v tomto článku nebudeme zabývat.


Smyslem článku nebylo ani tak zhodnocení Pluckeru, jako spíše přiblížení jeho možností technicky méně zdatným uživatelům. I tak bych rád závěrem zopakoval své velice kladné hodnocení aplikace, čímž doufám alespoň trochu přispěji k její větší popularizaci. Vedle již zmíněných omezení v exportu dat je asi největším mínusem Pluckeru je fakt, že již několik let nepokračuje jeho vývoj. Software však ve stávající verzi dospěl do takového stádia použitelnosti, že netřeba příliš zoufat. Funguje skvěle na všech modelech palmů, je stabilní, uživatelsky maximálně uzpůsobitelný a takřka ideálně ovladatelný. Z hlediska věrnosti zobrazení HTML zdroje jej sice předstihne komerční iSilo, ale to je tak asi vše, co bychom Pluckeru mohli vytýkat. Kdo ještě nezkusil, musí tak učinit! Ostatní již Plucker dávno používají.




Předchozí části článku:
Jak na Plucker? (3. část)
Jak na Plucker? (2. část)
Jak na Plucker? (1. část)



Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=1246