Nový produkt Palmu se jmenuje Foleo
Publikováno: 30.05.2007 Téma: Hardware a příslušenství
Tak! Dlouho očekávaná a tajnostmi opředená novinka Palmu je na světě. Nová produktová kategorie se jmenuje Mobile Companion a je určena lidem, kteří na cestách intenzivně využívají mobilní e-mail a přístup k webu. Co vše nabízí?
Informace o Palm Foleo utekly již dnes brzy odpoledne přes RSS kanál Palmu. Stále jich však nebylo dost a tak jsme si raději počkali až na samotné představení produktu Jeffem Hawkinsem na tiskové konferenci. Ve stejnou chvíli, kdy začala konference, běžela na stránkách Palmu souběžně kompletní prezentace produktu, kterou si také můžete prohlédnout. Je vpravdě efektní...
Nová řada víceméně splnila všeobecná očekávání, která jsme předeslali v posledním článku. Ačkoliv to Palm nikde neuvádí, jedná se vlastně o produkt velmi blízký kategorii UMPC, respektive její nově vzniklé podkategorii Mobile Internet Device. Pravda, Foleo asi vznikalo samostatně, nezávisle na iniciativě Intelu, který tuto novou kategorii definoval, ale přesně do ní zapadá a to včetně linuxového operačního systému, který na Foleu běží.
MID podle Intelu jsou malé linuxové laptopy s jednoduchým uživatelským prostředím, zaměřené především na mobilní využití Internetu. Přesně takové je i Foleo.
Jenže zatímco MIDy podle Intelu jsou víceméně samostatná zařízení, Foleo je primárně zaměřeno na spolupráci s vaším smartphonem. Podle slov Jeffa Hawkinse by v budoucnu mělo Foleo být schopno spolupracovat s jakýmkoliv smartphonem, včetně symbianových přístrojů a přístrojů od RIM. V současnosti si Foleo popovídá s jakýmkoli smartphonem od Palmu (tedy Palm OS a Windows Mobile Trea), ale také s kterýmkoli Windows Mobile zařízením. Foleo tedy není a nebude určeno pouze loajálním zákazníkům Palmu.
A jak tedy Foleo vypadá a funguje? Konstrukčně jde o miniaturní notebook se širokoúhlým displejem a úhlopříčkou 10 palců. Rozlišení displeje je 1024 x 600 obrazových bodů a displej není dotykový. K dispozici je i videovýstup. Plnohodnotná klávesnice by měla poskytnout dostatek pohodlí pro psaní dlouhých textů, Foleo také uvádí nový unikátní koncept navigace – kromě trackpointu se můžete po obrazovce pohybovat malým skrolovacím kolečkem, které je umístěné pod mezerníkem, mezi tlačítky myši. Na kolečku můžete mít položené palce rukou a navigaci po stránkách tak můžete provádět bez toho, aniž byste sundali ruce z klávesnice.
Celkové rozměry Folea jsou 268 x 169,5 x 24 mm a vážit bude něco kolem kilogramu. Na podobnou hranici se sice dostanou i některé notebooky, pro UMPC vůbec nejsou podobné rozměry problémem. Jenže Foleo bude výrazně levnější – Palm jej bude prodávat za 500 dolarů (ovšem po stodolarovém mail-in rabatu).
O dalším hardwaru se toho zatím nedozvídáme mnoho. Víme jen, že Foleo bude disponovat blíže nespecifikovanou flash pamětí. Tu si můžete libovolně rozšířit, protože pod baterií se nachází slot pro karty Compact Flash a karta sem vložená bude fungovat jako hlavní úložiště dat. Krom toho na uživatele čeká ještě slot na SD karty na pravém boku přístroje. Kolem něj ještě najdeme sluchátkový výstup, USB port a napájecí konektor. Toť zatím vše k hardwaru.
V softwarové oblasti si Foleo zakládá především na svém linuxovém operačním systému. Ohromnou výhodou Folea je fakt, že je vždy okamžitě připraveno k práci – žádné bootování operačního systému se nekoná, vše funguje tak, jak jsme zvyklí z chytrých telefonů.
V době uvedení přístroje na trh (toto léto) bude vývojářům dostupná kompletní vývojová sada a Palm doufá, že tak pro tuto platformu bude brzy dostatek aplikací. Co se vestavěných aplikací týče, jejich počet vypadá zatím dosti omezeně. Ostatně i sám Jeff Hawkins na tiskové konferenci přiznal, že spíše doufá, že o vybavení Folea se postará početná vývojářská komunita. Palm pravděpodobně vyčkává a nejprve si chce zjistit, jaké uživatelské návyky a nároky si jednotliví zákazníci vypěstují.
V současné výbavě Folea tak najdeme e-mailový klient, který se umí synchronizovat s klientem ve smartphonu, internetový prohlížeč Opera s vestavěnou podporou AJAX pro využití možností WEB 2.0, aplikace pro správu fotografií a kancelářskou sadu Documents To Go od Dataviz, která umožňuje jak editaci, tak vytváření nových dokumentů.
V současné době není zcela jasné, jak přesně bude na Foleu fungovat e-mail. Primárně se totiž veškeré e-maily synchronizují mezi Foleem a příslušným smartphonem, vše po stisku tlačítka. Foleo se k telefonu připojuje přes Bluetooth a využívá jeho datovou konektivitu k odesílání e-mailu a brouzdání po webu. Jenže zároveň má novinka Palmu integrované Wi-Fi, takže je schopno po Internetu brouzdat i vlastními silami. Otázka je, jak to bude v případě e-mailu, který je více vázán na daný smartphone. Jeff Hawkins například na dotaz "Jaké způsoby synchronizace e-mailu bude Foleo podporovat" odpověděl, že všechny, které jsou dostupné ve vašem smartphonu. Tady si tedy budeme muset počkat na první uživatelské zkušenosti. Jisté je, že e-maily a asi i dokumenty se budou se smartphonem synchronizovat, aby byla zaručena aktuálnost dat na obou zařízeních.
Zdá se, že Foleo nemá žádnou sadu PIM aplikací, ale opět se dá očekávat, že se brzy objeví nějaká od vývojářů třetích stran. Problémem by neměla být ani synchronizace PIM s telefonem, protože všechny synchronizační protokoly Folea jsou otevřené a přístupné vývojářům. Tak se vlastně můžeme dočkat synchronizace všeho možného, nejen e-mailů a PIM dat.
Zajímavou vlastností Folea je, že váš smartphone může fungovat jako klíč k němu. Pokud tedy nebudete nablízku, k informacím ve vašem Foleu se nikdo nedostane, přístroj se odemkne až ve chvíli, kdy se k němu přiblížíte se svým smartphonem se zapnutým Bluetooth.
Velmi dobrá bude u Folea výdrž na baterie. Palm ve svých materiálech tvrdí pět hodin, Jeff Hawkins k tomu na tiskové konferenci dodal, že se jedná o pět hodin reálné práce se zapnutým Bluetooth nebo Wi-Fi. Pokud je to pravda, tak klobouk dolů. Jsme velmi zvědavi na první uživatelské zkušenosti a situaci ohledně Folea budeme i nadále pečlivě sledovat.
Kromě výše umístěných obrázků si můžete stáhnout i dvě velmi pěkná videa. Na prvním je novinka prezentována samotných zakladatelem Palmu, geniálním Jeffem Hawkinsem, a druhé video předvádí praktické ukázky možností Folea. Videa jsou ve vysokém rozlišení a formátu WMV. Menší videa a další formáty naleznete na této stránce.
Komentář redaktora:
Foleo možná bude pro mnohé velkým zklamáním. Palm opravdu zkouší zcela novou a jinou cestu, která zatím není příliš probádaná, místo toho, aby se soustředil na vylepšení stávajících modelových řad. Jenže Foleo, jakkoliv může vypadat nesmyslně, je dle mého názoru dobrým krokem vpřed. Kategorie UMPC, nebo Mobile Internet Device, je zatím velmi mladá, ale jsou do ní vkládána velká očekávání. Pokud se nakonec prosadí, má Palm zaděláno na veliký úspěch, protože bude stát u jejího zrodu. Foleu nechybí prakticky nic, co běžný uživatel potřebuje. Dle slov Jeffa Hawkinse nemá Foleo za úkol nahradit notebook, ale mnohým uživatelům může klidně místo notebooku dostačovat. Navíc až se v budoucnu rozšíří počet dostupných aplikací, může se klidně stát, že Foleo opravdu bude notebookům konkurovat. To vše za velmi přijatelnou cenu, za kterou podobně malý notebook nekoupíte ani náhodou. A to je hlavní trumf Folea – mobilita a vysoká užitná hodnota při práci za rozumnou cenu. Doufejme, že letní termín uvedení Palm splní a že bude platit i pro jiné regiony, než Ameriku. Moc se těším na první zkušenosti.
|