www.PalmHelp.cz

Jak na Plucker? (1. část)
Publikováno: 26.04.2007
Téma: Speciality


O Pluckeru toho bylo napsáno již mnoho, v praxi jej však používá stále jen menšina uživatelů. Na vině bude nejspíše jeho zdánlivě složité nastavení. Tento mýtus bychom se v našem seriálu rádi pokusili zbořit - přinášíme dosud nejkomplexnější návod pro nastavení a práci s nejpopulárnějším off-line prohlížečem na Palm OS! Dnes si projdeme instalaci a základní konfiguraci desktopové aplikace.



Na úvod by se jistě slušelo Plucker trochu představit. Co to vlastně znamená off-line prohlížeč? Jednoduše určitý druh prohlížeče (nejen) internetového obsahu, který pro samotné prohlížení nepotřebuje (a v tomto případě ani nedokáže) využívat aktivního internetového připojení. Aby se tedy k onomu obsahu vůbec nějak dostal, musí mu jej nejprve jiný software (který naopak on-line připojení využívá) předpřipravit. Jakou výhodu může takový kostrbatý přístup k on-line datům vůbec mít? Nejlépe se to vysvětluje na příkladech...

Modelový případ A:
Potřebujete denně sledovat nové ekonomické zprávy, ale v době, kdy sedíte u počítače, se musíte věnovat jiným činnostem. Necháte si tedy tyto zprávy posílat předpřipravené ve formátu Plucker do mailové schránky a cestou v MHD si je např. pomocí VersaMailu stáhnete na paměťovou kartu a odsud pohodlně otevřete v Pluckeru na palmu.

Modelový případ B:
Kdo by nechtěl mít v palmu vždy čerstvé zprávy, předpověď počasí, kurzy měn a nebo výběr z obsahu oblíbených serverů (např. PalmHelp)? Jak ale zajistit, aby se vše dělo automatizovaně a bez jakékoliv rutinní činnosti? Stačí nainstalovat Plucker Desktop, který všechna požadovaná data nasype do Palm OS Pluckeru během synchronizace a to v právě aktualizované podobě!

Jsou zde i další možnosti, jako např. manuální stáhnutí dat ve formátu Plucker, ale to je již jen otázka individuálních potřeb jednotlivých uživatelů. Z uvedených příkladů plyne myslím dostatečně velký praktický přínos off-line přístupu k datům. Jak tedy vše zprovoznit? Začněme pěkně popořádku...



Plucker Desktop

Přestože Plucker Desktop není nezbytnou částí samotného prohlížeče, teprve za jeho použití se z něj stává opravdu mocný nástroj. Desktopová část Pluckeru je dodávána ve verzi pro Windows, MacOS a Linux. Pak je tu ještě univerzálnější řešení a to Java verze. Příznivci zbylých systémů prominou, ale v tomto seriálu se budeme věnovat jen většinovému Windows řešení.
Desktopová část netrpí složitostmi pythonové verze z minulosti, která uživatele nutila laborovat s komplikovanou syntaxí a která je do značné míry zodpovědná za neintuitivní pověst, která ve vztahu k Pluckeru mnohdy přetrvává. Poslední verze již plně respektují grafické GUI Windows a konfigurace probíhá stejně jednoduše, jako u jakéhokoliv programu určeného nejširší veřejnosti.



Instalační průvodce neskrývá žádné záludnosti a pokud si s něčím nebudete vědět rady, prostě jen potvrďte doporučené nastavení.




V tomto okně si můžete vybrat, co všechno vlastně chcete instalovat. Plucker Desktop vám zajistí možnost stahování (nejen internetového) obsahu do palmovského Plucker klienta přes stolní počítač, Plucker internationalization support obsahuje podporu pro různé neanglicky hovořící uživatele včetně češtiny a Plucker HotSync conduit zajistí, že obsah předzpracovaný Pluckerem Desktop může být automatizovaně přenášen do palmu HotSyncem, kam jej v konečné fázi beztak vždy musíte nějak dostat. Pro většinu uživatelů bude tedy užitečné nechat zaškrtnuté všechny tři volby.




Volby v tomto nastavení jasně dokazují, že obsah, který můžete v Pluckeru prohlížet, nemusí mít původ zdaleka jen na Internetu. Stačí pravým tlačítkem myši kliknout na jakýkoliv jiný HTML, TXT, PNG, GIF nebo JPG zdroj a následně jej pohodlně konvertovat do palmovského Pluckeru.




Ve volbě jazyků můžeme překvapivě objevit i češtinu.




Následuje Wizard - pomocník, který vás provede některými základními nastaveními, jež budou v desktopovém Pluckeru následně zaznamenána jako výchozí. Lze je i ale i kdykoliv později změnit. Na obrázku výše jsou poměrně zásadní nastavení. V položce Type of handheld device je nutno vybrat správné rozlišení displeje, které odpovídá přístroji, pro nějž budou data konvertována. Podobně Color depth of handheld device určuje barevnou hloubku displeje. Language for handheld software asi netřeba vysvětlovat; na výběr je mezi různými výchozími jazyky preferovanými v palmovském klientu Pluckeru.
Následují položky určené k instalaci do palmu. Plucker Viewer je samotný Plucker prohlížeč, ZLIB decompression tool je dekompresní nástroj, který není nezbytný v případě, že byste se rozhodli data do palmu přenášet v nezkompresované podobě, k čemuž ale nemůžete mít žádný racionální důvod. Plucker user's manual je příručka v angličtině ve formátu Plucker, což je tedy první dokument, který takto můžete nainstalovat do Plucker prohlížeče.




V tomto okně přednastavujeme důležité parametry. Horní část okna určuje, pro kterého uživatele a kam konkrétně mají směřovat zkonvertovaná data. Jak je vidět na obrázku, zvolil jsem jako cíl paměťovou kartu, což je v případě konverze většího počtu zdrojů (tzv. "kanály") určitě optimální.
Spodní část okna definuje složku na stolním PC, do níž mají být ukládány předzpracované soubory ve formátu Plucker předtím, než budou synchronizovány do palmu. Pokud tedy synchronizaci jakožto přenos zkonvertovaných kanálů do palmu budete vůbec používat. Z této cílové složky si je totiž můžete kdykoliv ručně zkopírovat na paměťovou kartu, poslat je někomu e-mailem a nebo manuálně vložit do Quick Installu jen tehdy, kdy o to opravdu budete mít zájem.




Pokud je váš stolní počítač připojen k Internetu přes proxy, bude nutné v tomto okně provést odpovídající nastavení. Komentovat blíže proxy nastavení by bylo nad rámec tohoto článku.




S tímto oknem se budeme znovu setkávat při nastavování jednotlivých kanálů a to je téma pro příští část tohoto seriálu. Poprvé se vám zobrazí proto, abyste si v něm trvale přednastavily hodnoty, které budete při dalším nastavení využívat nejčastěji. Netřeba zoufat, že konfiguraci tohoto panelu neprovedeme ihned, výchozí hodnoty lze přednastavit i kdykoliv později volbou z menu: Options - Set default configuration for new channels....



Tím jsme prošli základním nastavením při instalaci, příště se podíváme na konfiguraci jednotlivých kanálů, což je gró tohoto softwaru.


Pokračování článku:
Jak na Plucker? (2. část)
Jak na Plucker? (3. část)
Jak na Plucker? (4. část)



Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=1179