www.PalmHelp.cz

Hra, ve které prohrává i ten nejlepší: Linex5
Publikováno: 08.04.2005
Téma: Hry a volný čas


Logických her je na Palm OS opravdu nepřeberné množství. Když se ale na trhu objeví titul, který dokáže zaujmout neotřelým herním systémem a navíc pochází z dílny českého autora, určitě to stojí za povšimnutí.





Autorem není nikdo jiný než pravidelným čtenářům PalmHelp známý PAjDA alias Jura Cibula.

Ve hře Linex5 máte za úkol setřídit koule stejné barvy vedle sebe a to ve vertikálním nebo horizontálním směru, což bude mít za následek jejich explozi a tedy i odstranění z hrací plochy. Toho musíte docílit prostým posouváním koulí rovněž ve vertikálním/horizontálním směru. Zpočátku se zdá vše snadné, ale brzy zjistíte, že v této hře proti palmu svádíte nerovný boj. S každým tahem totiž na displeji přibývají další tři koule. Poskládáním pětice se sice zbavíte pěti koulí jedné barvy, nelze toho ovšem nelze docílit s každým tahem. Hru tak nikdy nemůžete vyhrát, důležité je nasbírat co největší počet bodů. Toho lze docílit dvěma způsoby: sestavováním většího počtu herních kamenů než pěti naráz a setrváním ve hře po co možná nejvyšší počet tahů. Pokud opravdu pečlivě nepromýšlíte každý jednotlivý tah, hra netrvá příliš dlouho a je to poměrně příjemná rychlovka, která dokáže vyplnit např. nudné čekání ve frontě na nové Treo 650 :-).





Co se týče provedení, zvuková i grafická stránka hry je vysoce nad průměrem této kategorie her a pokud bych přihmouřil jedno své slepé oko, mohl bych prohlásit, že ji lze srovnávat se špičkou typu Bejeweled I. Poněkud horší už je to s hratelností. Každý tah je nutno provést jaksi na dvakrát. Poprvé je nutno označit kouli, se kterou hodláte provést tah, přičemž dojde ke zesvětlení herní plochy; teprve poté je možné kouli přemístit o jedno políčko požadovaným směrem. Smysl tohoto mezikroku jsem nepochopil a myslím, že to pouze zdržuje. Hra tak zcela nepochopitelně ztrácí na dynamice. Navíc pohybování herními kameny není zdaleka tak přirozené jako např. u právě zmiňované hry Bejeweled. Několikrát se mi dokonce stalo, že se koule pohnula jiným směrem, než jsem zamýšlel a to je u této hry zcela osudné... Samotný herní systém je na první pohled velmi zajímavý a hodnoceno na základě mého omezeného hráčského rozhledu i poměrně neotřelý. Žel musím dodat, že subjektivně hodnoceno také ne tak zábavný, jak je u logických her zapotřebí. Narozdíl od adventur nebo jiných kategorií her, je absolutní zábavnost u logických her povinná. Tím ale nechci říci, že si Linex5 nemůže najít své zapřísáhlé příznivce! Srovnávám-li však hru s podobnými "konkurenčními" produkty, nemohu se vyhnout dojmu, že je přeci jen poněkud jednotvárná a herní systém mírně demotivující. Ovlivnitelnost výsledku totiž není taková, aby stálo za to nad hrou opravdově hloubat a samotné posunování barevných kuliček vás brzy omrzí.

Nechtěl bych však skončit kritickými slovy. Linex5 je na české poměry vynikající herní produkt, který se nemusí stydět ani ve srovnání se zahraničními rivaly. Navíc cena 99,- Kč hru řadí na pomezí freeware a komerčních aplikací.

Od verze 1.20 je Linex5 k dispozici v hires+ provedení, což mimochodem poměrně značně ovlivnilo samotný průběh hry. Snad i proto zůstala zachována volba velikosti herního pole mezi 10x10 a 15x10.
Hra také nabízí možnost exportovat své skóre a pokusit se o zápis mezi nejlepší na stránkách pajdax.com. V době testování však tato služba nebyla funkční.

Demoverzi zdarma si můžete stáhnout zde.





Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=117