www.PalmHelp.cz

Připojení k GPRS Internetu v Opie přes IrDA
Publikováno: 27.03.2007
Téma: Speciality


Zdá se, že téma Linuxu na palmech je čtenářsky stále atraktivnější. Článek o prvních zkušenostech s tímto systémem na Zire 72 jsme uveřejnili teprve minulý týden a již nyní je mezi třemi nejčtenějšími články za celý duben. Proto jsme se rozhodli převzít další článek na stejné téma ze serveru PalmLinux.cz.(článek do soutěže o mikinu s logem Palm)
V tomto článku bych vás rád seznámil s tím, jak si zřídit připojení k Internetu přes mobilní telefon vybavený GPRS/EDGE modemem. Budeme k tomu potřebovat vhodný telefon a palm, na kterém funguje infraport. Tento návod zaměřím na nastavení v Opie a to jen pomocí GUI - aby bylo vidět, jak je to snadné a to i pro méně zkušené uživatele.


 • Co do jádra

  V jádře musíme mít podporu jak pro IrDA, tak i pro PPP. Na obrázku je vidět, co vše tam běží mně. Ručně bylo třeba nahrát pouze modul ircomm-tty a ppp_acync; ostatní se poté nahrály samy.
 • Příprava telefonu a palmu

  Na telefonu musíme mít zapnuté GPRS a infraport a samozřejmě také funkční datové přenosy (viz nastavení operátora). Tento článek se konkrétně zabývá nastavením pro Vodafone s paušálním tarifem. V Opii musí být aktivní IrDA applet. Palm a telefon nastavíme infraporty proti sobě.  Aktivováním infraportu a také zapnutím vyhledávání (a SAMOVOLNÉM nalezení telefonu) se ujistíme, zda IrDA pracuje a zda je telefon v dosahu.


 • Vytvoření nového PPP připojení a jeho konfigurace

  Spustíme z launcheru Network a zvolíme [Přidat] nové připojení, vybereme typ PPP.  Toto připojení si nějak pojmenujeme, v mém případě Siemens S75 EDGE/GPRS - na přesném názvu samozřejmě nezáleží.  Co se týče samotné konfigurace, je nutné zadat pouze vytáčené číslo (u mne *99***1#) a inicializační řetězec modemu. U Vodafone tarifu je to AT+CGDCONT=1,"IP","internet"
  Konfigurace připojení je vidět na následujícím obrázku:  Konfigurace modemu si můžete prohlédnout na dalších obrázcích:  Modem je jako /dev/ircomm0. To je nutné nastavit, jinak rychlost si vyberte, jakou chcete a kterou modem umí.  Poslední věcí je nastavení DNS. U Vodafone jej raději vždy nastavuji natvrdo. Tato konfigurace připojení stejně jako v KDE vytvoří dočasně záznam v /etc/resolv.conf s nameserverem uvedeným v tabulce.
 • Připojení

  Samotné připojení se k Internetu lze kdykoliv realizovat tlačítkem [Start]/[Stop] a [Připojit]. Z mých dosavadních zkušeností je připojení stabilní, připojuje se vždy napoprvé a funguje bez sebemenších problémů, což jsem bohužel o Palm OS nemohl vždy říci.


 • Závěr

  A co závěrem? Prostě paráda... Cool Konečně jsem i s Linuxem na palmu mobilní. Teď už jen vyřešit podporu Bluetooth...


 • Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
  http://www.palmhelp.cz/html

  Tento článek najdete na adrese:
  http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=1131