www.PalmHelp.cz

Jeff Hawkins - budoucnost Palmu je světlá
Publikováno: 06.03.2007
Téma: Interview a osobnost


Jeden ze zakladatelů Palmu, Jeff Hawkins, poskytl nedávno rozhovor redaktorovi serveru PalmAddict. V něm rozebírá svojí práci pro Palm a pro svou vlastní společnost Numenta a naznačuje, že se máme tento rok na co těšit. Připravili jsme pro vás přepis tohoto obsáhlého rozhovoru. Určitě si jej nenechte ujít, stojí to za to!





Jeff Hawkins, jeden ze zakladatelů Palmu, je považován za velikého průkopníka a vizionáře v oblasti digitálního průmyslu. Byl to právě on, kdo vytvořil první PDA, které se rozšířilo mezi uživateli. Stejně tak je tomu v případě smartphonů, kdy se svým Treem 600 definoval zcela novou kategorii. Jistě, obě kategorie zařízení tu existovaly již dříve, ale právě Jeffova řešení se stala celosvětově populárními. A pracovitý Hawkins má v rukávu další esa do budoucna. Něco málo nastínil i v rozhovoru pro PalmAddict. Ten můžeme rozdělit na dvě části. V první hovoří o práci pro svou novou společnost Numenta, kde se zabývá vývojem umělé inteligence (více v samostatném článku). V druhé části rozhovoru pak rozebírá své působení u Palm, Inc.

O Numentě

Jeff: Aby bylo jasno, mám dvě povolání: pracuji pro Palm a pro Numentu. Vlastně jsem zaměstnancem Palmu a dobrovolníkem u Numenty (smích). Nechci, aby si někdo myslel, že „Jeff opustil Palm“, to prostě není pravda.

PA: Řekněte mi, o co vlastně jde v Numentě?

Jeff: Numenta je zhruba dva roky stará. Předtím jsem zhruba po tři roky řídil neziskovou organizaci Redwood Neuroscience Institute. Tam jsem udělal velký pokrok ve výzkumu, jak vlastně funguje neokortex. Poslední kapitola mé knihy (On Intelligence) byla o tom, jak vzít teorii neokortexu a vytvořit z ní použitelnou technologii. V té době jsem ovšem nevěděl, jak to udělat, ale věděl jsem, že se to jednou podaří.

Hned poté, co jsem napsal tu knihu, Dileep George (spoluzakladatel Numenty) si ji přečetl a přišel s matematickou strukturou, která teorii vyjadřovala… no a pak jsme to mohli naprogramovat. Udělal demo, které bylo velmi působivé a dokázalo mi, že opravdu můžeme vytvořit užitečnou technologii. Nikdy jsem nepochyboval o pravdivosti mé základní teorie, ale praktické využití je podstatně složitější.

Takže jsme se rozhodli založit Numentu. Tím, že jsme ji umístili do komerční sféry, se nám podařilo získat více lidí, kteří pro nás pracují, než kdybychom zůstali v akademickém neziskovém sektoru.

Numenta vytvořila první operační systém, který pracuje na těchto principech (pozn. red.: míněno na principech umělé inteligence). Vytvořili jsme sadu softwaru… sofistikovanou sadu nástrojů… je to poměrně obsáhlé. Je to vůbec poprvé, co někdo postavil stroj, který běží na těchto principech. Je to úplně jiné, než tradiční počítače (ačkoliv software běží na linuxových počítačích). Náš software emuluje hierarchickou paměťovou strukturu (jako kortex). Kdokoliv může použít naše nástroje a konfigurovat tyto paměťové systémy. Je to jako navrhovat mozek. Neprogramujete ho, jen ho krmíte smyslovými (čidlovými) daty, informacemi jako obrázky nebo ze senzorů na strojích; prostě jakýmikoliv „vjemy“.

Vezměte to takhle... Když jste se narodili, váš mozek nevěděl nic o okolním světě. Musel si pomalu postavit model okolního světa pomocí vašich smyslů. To je přesně to, co dělá i náš systém. Učí se o světě… s čímkoliv přijde do styku, okamžitě si vytvoří model. Odhalí strukturu čehokoliv, čemu je vystaven. Model můžete použít k vyřešení všech možných problémů. Například, umí odvozovat a rozpoznávat vzory. Můžeme říct: „Tady je nový vzor/obrázek… Co je to?“ V podstatě je to paměťová sada nástrojů, která funguje jako neokortex. Nazýváme to Hierarachical Temporal Memory (HTM – Hierarchická časová paměť).

PA: Takže vy říkáte, že když ne právě teď, tak v budoucnu se bude moci model dívat na věci a zařadit si je do kontextu s tím, co už jednou viděl?

Jeff: Ano. V podstatě vy naučíte systém pomocí nějakých sensorických dat. Pak přijdou nová data a on ví, co to je. Uvedu jednoduchý příklad:

Dnes na světě neexistuje žádný počítač - opravdu žádný, kterému můžete ukázat nějaký obrázek, jednoduchý obrázek (psa, kočku, auto, cokoliv) a on by řekl, co na tom obrázku je. Pro nás lidi je to ale velmi jednoduché. Já to mohu udělat s tisíci objektů. Prostě je mohu pojmenovat… Je to jednoduché! Ale žádný počítač tohle nedovede… Ani zdaleka. Je to proto, že mozek není naprogramovaný jako počítač; pracuje na jiném principu. Naše technologie může tento druh problému vyřešit. V podstatě říká: „Viděl jsem hodně obrázků a objektů v minulosti a teď, když vidím nový, už mám vytvořený model světa a vím, jak by do něj měl tento nový objekt zapadat.”

Spolupracují s námi některé velké společnosti – 4 vloni, 3 další tento rok. Zkouší aplikovat software na různé problémy. S veřejným vydáním našeho softwaru doufáme, že se k nám připojí mnoho dalších lidí. Je to docela vzrušující úsilí.

Nejlepší analogie je podívat se 50 – 60 let dozadu. V té době inženýři rozuměli základním principům týkajících se programovatelných počítačů. Ale nevěděli, co vše s tím mohou dělat. Neměli vyvinuté kompilery, de-buggery, procesory ani paměťové čipy. Na počátku byly tyto stroje těžkopádné a obrovské. S HTM se nyní nacházíme v podobné fázi. Pochopili jsme důležitý pojem: zjistili jsme, jak příroda interpretuje znalosti v mozku a jak ten se učí. Vytváříme sadu nástrojů, která vám umožní dělat totéž a aplikovat to na různé problémy. Nyní jsme na samém začátku. Nevíme, jaké budou první úspěšné aplikace, jakým směrem se bude technologie ubírat, nebo na jaké problémy narazíme. Prostě jsme na začátku. Jsme velmi blízko vypuštění prvního veřejného vydání (Research Release), které umožní lidem s naší technologií experimentovat. Nenazýváme to vývojovým vydáním proto, že by nástoje nebyly hotové. Ty hotové jsou a fungují; je to velmi sofistikovaný systém. Ale přišli jsme na to, že to zabere mnoho času... měsíce, možná rok... než se lidé naučí je dobře ovládat a porozumí jim. Je to nové paradigma pro výpočetní techniku.

PA: To je jako vzít někoho, kdo pracoval pouze s C++ a udělat z něj vývojáře JAVA aplikací. Zabere to značnou část roku, než dotyčný vytvoří něco hodnotného.

Jeff: Správně... ale myslím si, že v tomto případě je to ještě horší. Představte si, že vezmete někoho, kdo neví nic o počítačích a řeknete mu: „OK, tvým úkolem je napsat tabulkový procesor.”

Pokud jste schopný programátor, není to příliš těžké. Můžete začít docela rychle. Ale pokud nevíte nic o počítačích, musíte nejprve projít nějakou dobou, kdy se naučíte jednotlivé koncepty a techniky. Zjistili jsme, že mladí lidé to pochopí rychleji.

PA: To je docela typické pro jakoukoliv technologii. Můj syn umí s mým Treem zacházet lépe, než já.

Jeff: Přesně! Na prvního března chystáme vývojové vydání, možná to bude o pár dní později. Bude k dizpozici zdarma, kdokoliv si jej může stáhnout, ačkoliv je tu licence. V budoucnosti možná za naši nástrojovou sadu budeme vyžadovat poplatky, ale v současnosti to nedává příliš smysl. Společně se sadou nástrojů je k dispozici i zdrojový kód – myslíme si, že lidé mohou systému hodně přidat a vytvořit kolem něj obchodní příležitosti. Naším cílem je vytvořit komunitu lidí, která bude na této technologii pracovat. Naším úkolem není technologii vlastnit a vyvíjet její vlastní aplikace. My musíme postavit sadu nástrojů a platformu a získat co nejvíce lidí, kteří s ní budou pracovat. Budeme je podporovat a dáme jim příležitost být úspěšnými. Peníze budeme vydělávat (možná) tím, že budeme licencovat naše intelektuální vlastnictví. Například pokud zabudujete tuto technologii do auta, nebo ji použijete k vyřešení nějaké zásadní aplikace, necháme si za to zaplatit.

Na začátku se však budou všichni učit a budou experimentovat; takže technologie bude zdarma.

PA: V oblasti technologií se pohybuji od roku 1978 a vidím, jak by tento systém mohl vyřešit problémy „pevných pravidel“, které ochromily existující ERP a CRM systémy. Systémy s velmi nepružnou strukturou, používané k řešení problémů, které naopak vyžadují velkou flexibilitu a jistou poznávací perspektivu. Například tento typ inteligence by mohlbýt opravdovým darem pro řešení logistiky.

Jeff: Máte pravdu, tradiční AI systémy jsou poměrně křehké. Systémy postavené na pravidlech jsou jen tak dobré, jak dobrá jsou samotná pravidla. A ta byla dána člověkem a nemění se, nepřizpůsobují se, alespoň ne dokud nevyužijete neustálé a nákladné přeprogramovávání. Vloni jsem byl pozván, abych přednášel na konferenci AAAI a jeden z účastníků nazval mou práci jarem umělé inteligence. Tím chtěl říci, že je možná AI připravena dělat všechny ty věci, o kterých se oni bavili tak dlouho.

Mnoho lidí je hodně nadšeno tím, co děláme. Nic jsme nezatajovali. Když se podíváte na internetové stránky Numenty, najdete tam white papery a také je tu kniha, kterou jsem napsal (On Intelligence). Ale zatím jsme se nijak nepropagovali. Teď se nám dostane nějaké té publicity díky uvolnění vyvojové verze. Nebude to žádná velká PR kampaň, nechceme to přecenit. Je to velmi vyzývavá technologie. A zabere nějaký čas se naučit zacházet s nástroji.

Mimochodem, to co děláme je docela biologické. Mám prezentaci, kterou doufám vystavím na našich stránkách v době, kdy uvolníme první verzi. Ta se zabývá biologickým základem této teorie. Je to prostě biologicky odvozená teorie. Není to jen „Aaa, lidé se takhle chovají“. Ne… Takto je mozek prostě vystavěn a takto věci dělá. Tedy, přinejmenším neokortex to tak dělá. Pokud vím, nikdo se zatím v této oblasti nedostal tak daleko, jako my.



Ve své mysli nepochybuji o tom, že tato technologie ovládne svět… otázkou je, kdy tomu tak bude? Kdo bude klopýtat a ublíží si a kdo bude úspěšný? Jsme si na sto procent jistí, že tato technologie skrývá obrovský potenciál. Když se ale podíváte na historii mnoha nových technologií, mnoho prvních průkopníků se správným nápadem si nevedlo příliš dobře. Takže v Numentě doufáme, že se nebudeme příliš přepínat a že se nám nepodaří zpackat nějaký zásadní obchodní tah. Jsme prostě opatrní.

PA: Musíte si dávat pozor na Davidy Sarnoffse dnešního světa.

Jeff: Ano, slyšel jsem ten příběh. Víte co? Musíte prostě pořád jít dopředu a snažit se něco dokázat.

O Palm, Inc.

PA: Nejprve se zeptám, jaká je vlastně vaše současná pozice u Palmu?

Jeff: Popis na mé vizitce říká „Zakladatel“ a pracuji zde na půl úvazku, jak jsem již řekl předtím. V podstatě pracuji na nových projektech… projektech, které ještě nejsou dohledné pro veřejnost.

PA: No, v minulém roce jste několikrát poodhalil roušku jakési chystané třetí produktové větvě Palmu.

Jeff: Ano a udělal jsem tak schválně. Jaká že je vaše otázka?

PA: Takže jste to myslel vážně? V tom případě kdy? 2007? 2008?

Jeff: V brzké době něco oznámíme… ale nepovím vám, co to bude… Uvedení se odehraje tento rok, ne v žádné vzdálené budoucnosti. Napovím vám ještě víc: jsem pozván jako speaker na D Conferrence pořádanou Waltem Mossbergem v květnu. Budu tam mluvit o čemsi, na co se fanoušci Palmu mohou těšit.

PA: Teď mi řekněte něco o rituálu z Wall Street, kde se každý rok jednou nebo dvakrát objeví spekulace o tom, že Palm je zralý k převzetí. Poslední takové spekulace říkají, že jste se zalíbili Motorole.

Jeff: Jo jo, viděl jsem to.

PA: Myslím, že slýchám různé variace na toto téma již posledních deset let.

Jeff: Nevěnoval bych tomu pozornost. V 90% případů na těchto dohadech není ani zbla pravdy.

PA: Docela jsem se divil, když Galleon Management (investiční společnost) koupil 6% podíl v Palmu.

Jeff: To jsem nevěděl. Věřte nebo ne, já se o tuto stranu byznysu nezajímám.

PA: Pročpak? Je moc depresivní?

Jeff: Ne! Ale odvádí pozornost. Já rád navrhuji nové produkty. Pokud se soustředím na ně, všechno ostatní se nějak vyřeší. A proč akcie Palmu vystoupají nahoru a pak zase padnou každých 6 měsíců? To je mi záhadou.

PA: Zeptám se takto: pokud pominete veškeré dohady a spekulace, které se točí okolo Palmu… obzvlášť teď, když se trh se smartphony stal tak konkurenčním prostředím. Pro lidi, kteří jsou fanoušky Palmu, co jim vzkážete? Jsou zde nějaká slova povzbuzení, nadšení, nebo naděje? Palm komunita je totiž poslední dobou dost nervózní, co se týče dlouhodobé životaschopnosti společnosti.

Jeff: Dobrá, podívejme se na to. Za prvé, podle mého je Palm v nejlepší kondici, v jaké kdy byl za dlouhou, velmi dlouhou dobu. Je neuvěřitelné, že tato spolčenost je tu stále mezi námi. Byla rozdělena, zakladatelé byly vyhozeni, byl odprodán operační systém. To není nic, s čím bychom já, Ed (Colligan), nebo Donna (Dubinsky) měli co dočinění. S touto společností bylo zacházeno různým způsobem.

Teď se podívejme na Palm dneška: máme tu Eda, prakticky zakladatele, který řídí celou společnost. Donna je v představenstvu a já mám s Palmem také stále co dočinění. Máme zpátky naše jméno. Právě jsme od ACCESSu koupili práva na Palm OS, takže opět máme plnou kontrolu nad naším operačním systémem. Jedním z hlavních důvodů, proč jsme udělali zařízení založené na Windows, byl fakt, že jsme se obávali, že ztratíme přítup k Palm OS. Palm má dnes opět plnou kontrolu nad svým osudem.

PA: Myslím, že uvedení Windows Mobile zařízení byl každopádně chytrý tah.

Jeff: To pravděpodobně byl. Ale vezměme to takto: za posledních pět let jsme neměli kontrolu nad svým vlastním osudem. Neměli jsme naše jméno, nevlastnili jsme naši značku, neměli jsme náš OS. Namáhavě jsme se dostávali do oblasti smartphonů a mezi tím jsme ztráceli naše tradiční distribuční kanály. Byla to těžká doba. A i během ní ale Palm rostl a stále rychle roste. Ačkoliv máme mnoho konkurentů, Palm je velmi zdravá společnost. Byli jsme ziskoví po mnoho čtvrtletí, vlastně let. A vyděláváme hodně peněz. A konečně cítíme, že budoucnost máme v našich rukou.

Teď jen bude chvíli trvat, než to vše proměníme v reálné produkty. Návrh nového produktu zabere dva roky, takže to, že máme kontrolu sami nad sebou, se v produktové řadě neprojeví ihned. Z mého pohledu jsou teď v Palmu dobré časy. Ve smyslu životaschopnosti řeknu jen to, že máme dost peněz, jsme ziskoví a máme budoucnost pevně v rukou. V tomto stavu jsme nebyli hodně dlouho.

PA: Od dob US Robotics?

Jeff: Ne, dříve. Od dob, kdy byl Palm nezávislou společností. Lidé říkají: „...jsou rizikoví, snad skončí, zmizí z trhu?“ Dělají si legraci?! Teď jsme na tom nejlépe, jak jsme na tom kdy byli.

Vraťme se zpět do poloviny devadesátých let. Tehdy po nás šel tvrdě Microsoft. Nevím, jestli si to pamatujete. Jejich prodejci prohlašovali: „…zníčíme Palm“. Dostával jsem e-maily s projevy upřímné soustrasti od různých kolegů. Jiní říkali: „umí dělat jenom to jedno,“ nebo: „Microsoft je vyřadí ze hry,“ „Na poli PDA je tolik konkurence… to přeci nemohou přežít.“ Bylo to těžké, ale přežili jsme a prosperovali. Dnes jsme lídry v oblasti smartphonů.

Teď, když máme velkou konkurenci ve smartphonech, lidé opět říkají: „Jak mohou přežít?“ Mnoho našich soupeřů si nevede zdaleka tak dobře, jako si vedeme my. Vždy to vypadá horší, než to ve skutečnosti je. Máme velkou hybnost a vedeme si opravdu dobře. A máme výborné nové produkty včetně toho, o čem jsme dnes hovořili.

PA: Napovězte!

Jeff: No, řekněme, že prostě jen nesedíme a nenaříkáme nad tím, že máme konkurenci.

Ne, máme dobré plány a množství popudů, které nás ženou kupředu.

Víte, nepokračoval bych v práci pro Palm, pokud bych necítil, že je tu velká příležitost vylepšit oblast osobní výpočetní techniky. Myslím, že oblast osobní výpočetní techniky je velmi důležitá a že pro ni můžeme připravit lepší produkty. Cítím se skvěle, když pomyslím na Palm. Smartphony začínají být velmi populární, to jsem předvídal před šesti lety a teď je to realitou. Navíc rozšířenost smartphonů bude velmi rychle stoupat po několik dalších let a my v této oblasti máme skvělé a chytré plány, které odhalíme v průběhu roku. O budoucnost společnosti se vůbec nebojím a fanoušci Palmu by se také bát neměli.





Poznámka redaktora:
Z rozhovoru jasně vyplývá několik věcí. Zaprvé je jasně vidět, že Hawkins je velmi inteligentní a pracovitý člověk. Zároveň je velkým nadšencem. A ačkoliv to není v popisu jeho práce, umí velmi dobře dělat PR.

Jenže je právě otázka, jestli obzvláště věci kolem Palmu nevidí příliš růžově. Z rozhovoru vyplývá, že Palm je na tom naprosto skvěle. Což je v přímém rozporu s mnohými analýzami a se situací na trhu. Jeho slova o lídrovi v oblasti smartphonů jsou možná až příliš přehnaná. Vždyť více smartphonů než Palm prodávají i NEC, Sharp a Panasonic. Ti se přitom specializují pouze na japonský trh. Ovšem na druhou stranu nás rozhovor ujišťuje o tom, že s tím chce Palm něco dělat. A že výsledky tohoto snažení poznáme již brzy. Máme se na co těšit. Už aby to bylo!

Na závěr si dovolím jen malé téma do diskuse. Myslíte si, že Palm je jednou z těch zmíněných společností, které spolupracují s Jeffovou Numentou?







Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=1101