www.PalmHelp.cz

Apple Computer kupuje palmOne!!!
Publikováno: 01.04.2005
Téma: Informace a oznámení


Dlouhým dohadům o možné konverzi palmOne k Windows Mobile je definitivní konec. Společnosti Apple Computer, Inc. a palmOne, Inc. dnes, 1. dubna, společně oznámily, že v brzké době dojde začlenění společnosti palmOne pod novou divizi Portable products společnosti Apple Computer.

Tato překvapivá zpráva je poněkud méně šokující, pokud se zamyslíme nad situací obou firem. Apple Computer je firma, která již druhým rokem prožívá neobyčejný růst (viz graf růstu akcií na konci článku Oblečte svého palma do MacOS X! (2. část)). Za tento úspěch vděčí především bezprecedentnímu trháku jménem iPod. Tento skvělý přehrávač hudebních souborů je sice postupně obohacován o vybrané funkce PDA (jednoduché PIM aplikace, hry, prohlížení fotografií, ...), ale po debaklu s průkopnickým PDA jménem Newton se Apple čistokrevnému PDA vyhýbá jako čert kříži. Přitom kapesní počítače jsou to poslední, co nakousnutému jablku chybí v portfoliu produktů pro konzumní trh - nabízí velmi ucelou řadu počítačů (Mac mini, iMac, eMac, iBook, ...), široké portfólio multimediálních (iLife), kancelářských (iWork) a některých dalších vysoce kvalitních aplikací (FileMaker), vyspělý operační systém (MacOS X), celosvětově nejúspěšnější internetový obchod s hudbou (iTunes) a nejúspěšnější hudební přehrávač všech dob (iPod).
Naproti tomu palmOne je na tom přesně opačně. Stále je to s přehledem nejvýznamnější výrobce PDA na světě, do jiných oblastí však vůbec nezasahuje. Spojení obou firem je tedy poměrně logické a mohlo by přinést mimořádně plodné výsledky.

Akvizice nicméně není žádným překvapením pro osoby blízké vedení obou firem. Donna Dubisky, bývalá šéfka Palm Computing, o jejímž novém mimořádně zajímavém projektu jsme referovali včera v článku Jeff Hawkins zakládá novou výzkumnou společnost, pracovala původně v marketingu společnosti Apple Computer a dlouhodobě kopírovala mnohé kroky "ovocnářské" firmy i na svém novém působišti a připravovala tak Palm Computing na převzetí. Je zvláštní, v kolika různých bodech se vývoj obou společností až dosud shodoval. Pojďme se zamyslet jen nad některými z nich:

  • Vedle zmíněné Donny Dubinsky přešlo z Applu do palmu několik dalších zajímavých osobností. Mezi jinými jmenujme především Patricka McVeigha, bývalého výkonného ředitele OmniSky, který se nedávno stal viceprezidentem pro Worldwide Licensing PalmSourcu. V minulosti měl McVeigh mimo jiné na starosti prodej PDA Palm Inc., jako CEO vedl Aliph Corporation a několik let působil v různých pozicích u Applu.

  • Charismatický zakladatel Applu Steve Jobs dokázal se svými Macintoshi realizovat americký sen. Když byl na vrcholu, spojil se s nejlepšími dostupnými manažery, mj. přetáhl i tehdejšího šéfa Pepsi, Johna Sculleyho. Ten však posléze stál za vystrnaděním Jobse z Applu a téměř likvidací této inovátorské firmy díky nevhodným koncepčním krokům (např. i prvním PDA projektem jménem Newton). Po mnohém střídání nejlépe placených manažerů světa Apple záračně povstal z popela až teprve po slavném comebacku Steva Jobse. Ten si mezitím stačil založit dvě úspěšné firmy - NeXT a Pixar Studios.
    Podobným vývojem prošel i palm. Po fenomenálním úspěchu Palm Pilotů se pokoušel posílit svou pozici hledáním silného partnera, takže vystřídal jména jako U.S. Robotics, 3Com, Palm Computing a dnes palmOne. Tato nevyvážená politika vedla několik jeho zakladatelů k odchodu z palmu a založení společnosti Handspring. Zdá se, že teprve návratem těchto osob zpět pod křídla palmu (včetně současného CEO E. Colligana), získává palm novou vizi a znovu se masověji prosazuje díky skvělým smartphonům Treo, které převzal od Handspringu.

  • Mezníkem ve vývoji Applu byl přechod od MacOS 9.x k MacOS X. Všem bylo jasné, že na úspěchu tohoto přerodu závisí další existence Apple Computer. Přerod to byl ale velmi bolestivý. Systém pod kódovým označením Copland byl již prakticky hotov, když Apple zcela změnil strategii a koupil od svého "dezertéra" Steva Jobse společnost NeXT kvůli stejnojmennému operačnímu systému, který pro jeho mimořádné kvality používala např. i NASA. Není bez zajímavosti, že jeden z argumentů, proč se tak Apple rozhodl, bylo unixové jádro, na němž byl NeXT vystavěn. Neustálé oddalování hardwaru s tímto systémem vedlo ke spekulacím, že uživatelé tento systém nikdy nespatří a že Apple se chystá přejít na Windows. Občas se takovéto "zaručené" zprávy ozývaly i přímo z Applu.
    Nelze si nevšimnout podobného vývoje u palmu. Všichni už dávno vědí, že klasický Palm OS je již morálně zastaralý, do nového se ale palmOne evidentně příliš nechce a tak se ozývají hlasy o přechodu k Windows Mobile. Naděje všech jsou nyní upřeny upřeny k akvizici čínské CMS, ze které by měl vzejít OS na unixovém jádru... Na obou podobnostech je pikantní skutečnost, že za pohřbeným Coplandem určeným pro Macy byli vývojáři BeOS. Ti stojí z velké části za dalším možným pohrobkem označovaným jako Palm OS 6.

  • Apple se kdysi snažil o velkorysou licenční politiku s nadějí, že by snad mohl konkurovat otevřené platformě IBM PC. Když se ukázalo, že je to utopie, draze vykupoval licence zpět.
    U palmu a jeho akvizice Handspringu to bylo velmi podobné.

    Mohli bychom sledovat ještě další nápadné podobnosti, ale tím bychom přesáhli možnosti tohoto článku. Podstatné je, co bude dál. Lze očekávat, že Apple bude palmy brandovat pod svou vlastní značkou a první spekulace již dokonce hovoří o názvu iPalm. Také se již objevily první studie budoucích PDA, které by chtěly využít úspěchu iPodu a zároveň udržet početný tábor uživatelů Palm OS (viz obrázek).
    Ostatně již Life Drive, v posledních dnech hojně diskutovaný na Internetu, svou přímočarou koncepcí odpovídá trendům vytyčeným v Cuppertinu. Podobnost obou koncepcí je evidentní.



    Závažnější otázkou však zůstává budoucnost operačního systému. Všeobecně známá loajálnost MacOS uživatelů Apple jistě povede ke snaze alespoň navenek unifikovat obě platformy. Lze proto oprávněně očekávat, že Palm OS 6 bude brzy pohřben a nahrazen skutečně unixovým systémem zčásti produkovaným čínskou divizí PalmSource a zčásti vývojáři MacOS X. Ačkoliv to zní zatím nepředstavitelně, výsledek může být velmi zajímavý. Apple je totiž firma, která umí vytvořit nepřehlédnutelný image ve spojení s velmi dravým marketingem a smyslem pro detail u všech svých produktů, zatímco palmOne může dodat zkušenosti nejvýznamnějšího výrobce PDA na světě. Věřme, že to bude skvělé spojení!

    Hodnota plánované transakce nebyla oznámena. Známo zatím není ani to, jestli součástí akvizice bude i společnost PalmSource.






  • Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
    http://www.palmhelp.cz/html

    Tento článek najdete na adrese:
    http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=108