www.PalmHelp.cz

Megarecenze Palm Treo 750v (1. část)
Publikováno: 01.02.2007
Téma: Hardware a příslušenství


Treo 750 je pro mnohé kontroverzní přístroj. V jeho útrobách totiž běží mnohými pravověrnými palmisty nenáviděný operační systém Windows Mobile. V naší recenzi ale na Treo 750 budeme nahlížet bez předsudků a důkladně jej porovnáme s Treem 680. V dnešní první části se podíváme především na zpracování přístroje a jeho hardware.





Úvod – Treo v kontextu doby

Původní Handspring Treo 600 byl zařízením, které nastartovalo neskutečnou popularitu zařízení s drobnou QWERTY klávesnicí integrovanou přímo pod displejem. Přesto konkurence reagovala poměrně pomalu a dlouho byly jedinými soupeři Trea komunikátory BlackBerry. V Americe se pak do tlačenice přidala především Motorola Q s Windows Mobile. V poslední době pak konkurence v této oblasti značně zesílila.



V Evropě, kde uživatelé daleko více dbají na vzhled přístroje, se ovšem QWERTY smartphony prosazovaly jen velmi pomalu. Treo 650 tu sice slavilo dílčí úspěchy, ovšem hitem jako v USA se nestalo. Konkurenci přitom nemělo prakticky žádnou. To ovšem bylo částečně způsobené tím, že v Evropě vládne hlavně Symbian, korporátní klientela pak preferuje operační systém Windows Mobile. A tak Palm přišel s poměrně logickým tahem. Prvním Treem, které má dobýt evropský trh, je přístroj s Windows Mobile. 750v se v několika evropských pobočkách Vodafonu prodává již od září minulého roku. K nám se do distribuce dostane nebrandovaná varianta 750 až později, kdy Vodafonu vyprší exkluzivita. Český Vodafone však Treo 750 nabídne pravděpodobně až v průběhu dubna.



A do jakého že prostředí vlastně nové Treo přichází? Inu i evropští manažeři poznali kouzlo QWERTY komunikátorů, takže v současnosti se Treo 750 pere s Nokií E61 a Sony Ericssonem M600i. Z Windows Mobile komunikátorů to ovšem Treo stihlo jako první a může se dobře usadit na trhu. Teprve za pár měsíců rozpoutají válku Samsung i600, HTC S620, iMate Jaq, do Evropy se konečně chystá i Motorola hned se dvěma verzemi modelu Q. I v této skupině ovšem bude Treo poměrně výjimečné. To jednoduše proto, že většina soupeřů nenabízí dotykový displej (ten má jen SE M600i a iMate Jaq). Tento fakt je také spojen s tím, že většina Windows Mobile konkurentů používá operační systém ve verzi Smartphone, kdežto Treo (stejně jako iMate) má plnohodnotný WM for Pocket PC Phone Edition.



Treo 750v se tak vlastně řadí k přístrojům, které svou dobu (na evropském trhu) trochu předběhly vývoj a neuspěly. Na mysli mám konkrétně Fujitsu-Siemens řady T8xx a HP 69xx. Tyto přístroje se ale vyznačovaly některými podstatnými problémy - Fujitsu odrazuje svými rozměry a HP nechutnou nespolehlivostí a brutální cenou. Prozradím dopředu, že Treo nemá ani jednu z těchto nectnostní a tak jediným společným znakem těchto přístrojů zůstává dotykový displej s rozlišením 240 x 240 bodů.



Úplně nakonec úvodu jsem si ponechal ještě jednoho soupeře Trea 750. Je jím samozřejmě stájový kolega Treo 680. Jak v recenzi postupem času zjistíme, každý z této dvojice má něco do sebe a oba jsou si vzájemně daleko bližší, než by jejich rozdílné operační systémy napovídaly. Jeden fakt prozradím již nyní – Palm má v těchto modelech neskutečně silnou dvojici. A jen díky skutečnosti, že tato značka u nás (potažmo v Evropě) není ve všeobecném povědomí, nezadupe konkurenci do země.

Design – podobní jako vejce vejci

Pokud si Treo 750v a Treo 680 položíte na stůl vedle sebe (tak jako jsem to udělal já) zjistíte, že mezi nimi na první pohled nejsou žádné rozdíly. Tedy kromě barvy krytu. Jenže stačí oba přístroje vzít do ruky a jeden obrovský rozdíl objevíte. Jak již psal Badel v recenzi Trea 680, je tento přístroj velmi dobře zpracovaný. Ovšem použité plasty na absolutní špičku trochu ztrácí.



U Trea 750 je vše jinak. Na něj naopak ztrácí dosavadní špička. Vše je způsobeno tím, že kryty telefonu jsou vyrobeny z materiálu s povrchovou úpravou soft-touch. Tento měkčený a lehce gumový povrch je velmi příjemný na dotek a Treo díky němu skvěle sedí v ruce. Drobné konstrukční změny (například v uložení krytu baterie) pak mají za následek, že Treo 750v působí v ruce ještě skálopevněji, než 680.



Při pozorném zkoumání objevíme i několik dalších konstrukčních rozdílů. Levý bok a spodní část sice nepřinášejí žádnou změnu. Najdeme zde obligátní tlačítka hlasitosti + jedno samostatné tlačítko, dole je pak umístěn obvyklý Multiconnector a konektor jack 2,5 mm. Na pravém boku ovšem začínají změny. Nejprve si všimnete infraportu, který se sem přestěhoval z vrchní strany, hned potom vás zaujme zmenšená krytka slotu pro paměťové karty.



Nápis na ní napovídá, že do slotu pod ní tentokrát patří karty formátu miniSD. Proč tomu tak je, ví snad jen pár lidí v Palmu, osobně považuji volbu tohoto slotu za poněkud nešťastnou. MiniSD karty jsou totiž snad těmi nejméně rozšířenými a pokud chtěl Palm přistoupit k miniaturizaci, měl rovnou zvolit slot pro microSD karty. Pod krytkou se mimochodem také nachází resetovací tlačítko, které Treo 680 postrádá.



Na vrchní straně osiřel přepínač vyzvánění, na zádech telefonu najdeme jen plastické logo operátora, které ve variantě pro volný prodej zmizí. Drobného rozdílu si lze všimnout u mřížky reproduktoru, která má jemnější rastr. Podobně zanedbatelný rozdíl snadno přehlédnete u stylu. Ten je na první pohled stejný jako u Trea 680. Jenže bližší prozkoumání prozradí, že jeho zakončení má trochu jiný tvar. To znamená, že stylus z Trea 750 do šachty Trea 680 nezasadíte. Opačně to možné je, ale stylus bude trochu utopený.



Teprve opravdu velmi blízké prozkoumání prozradí pravý důvod této odlišnosti. Přechod z horní strany na zadní je u Trea 680 o něco oblejší a pozvolnější, Treo 750v zde má poněkud menší rádius. Důvodem bude nejspíš hardwarové uspořádání pod krytem. U Trea 750v se v této části patrně nachází jiná anténa + další prvky v souvislosti se schopností tohoto modelu přijímat i signál sítí třetí generace. Každopádně je to škoda, bude trochu zmatek v náhradním příslušenství.



Změn si všimnete i z čelního pohledu. Pokud pominu světlejší rámeček okolo displeje, který při pohledu z boku přechází do bledě modré barvy, nejdůležitější změnou jsou jinak označená tlačítka ovládací části klávesnice. Velká tlačítka pro příjem a ukončení hovoru se u Trea 750 změnila na tlačítka kontextová, původní funkci plní menší klávesy na místě, kde má Treo 680 tlačítko pro spuštění telefonní aplikace a Home tlačítko. Mezi tím se nachází ještě tlačítka Start a OK, kterážto jsou specialitou Windows Mobile.



Tímto můžeme vnější prohlídku telefonu ukončit. Doporučujeme detailní prozkoumání okolních fotografií, ty mnohdy napoví více než text.

Hardware – podobní, ale jiní

V hardwarové oblasti nalezneme trochu více změn, než ve vzhledu. Windows Mobile Treo má například jinak členěnou strukturu vnitřní paměti, pro uživatele zde zbývá dokonce o něco méně místa než u Trea 680. Konkrétně je to zhruba 60 MB. Jiný je také použitý procesor. Zatímco Treo 680 používá Intel PXA270 na frekvenci 312 MHz, Treo 750 pohání 300MHz procesor Samsung. Procesory od Samsungu se v poslední době vyznačují vyšším výkonem než řada XScale a pro Windows Mobile zařízení jsou tak vhodnější.



Další změnou je již zmiňovaný slot na menší paměťové karty. Váže se k tomu vlastně také omezení kapacity, protože miniSD karty neseženete větší než 2 GB. V našich končinách nepříliš významným rozdílem je přítomnost podpory sítí UMTS u Trea 750v. Kdyby místo toho raději Palm přidal Wi-Fi, bylo by veseleji.



V hardwarové oblasti opět nemohu nepřipomenout displej s nižším rozlišením 240 x 240 bodů. Poslední významnější změnou je přítomnost fotoaparátu s rozlišením 1,3 megapixelu. O jeho kvalitách se zmíním až v některé z dalších částí recenze, ovšem snad všem je zřejmé, že oproti Treu 680 je to solidní pokrok. Určitě však nebudu sám, kdo se domnívá, že by Palm měl u obou modelů uvést i varianty bez vestavěného fotoaparátu.



Ostatní parametry jsou u Trea 750v stejné jako u 680. Nechybí Bluetooth 1.2 ani infraport, stejná zůstala i baterie s kapacitou 1200 mAh. Žádný Camera Update však tentokrát potřebný nebude.



To je pro dnešek vše. V příští části recenze se podíváme především na displej a samotné uživatelské prostředí. Nevěšte hlavu, protože Windows Mobile v podání Palmu dovede příjemně překvapit.




Pokračování článku:
Megarecenze Palm Treo 750v (2. část)
Megarecenze Palm Treo 750v (3. část)
Megarecenze Palm Treo 750v (4. část)



Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=1054