www.PalmHelp.cz

Velké srovnání programů pro organizaci času (1. část)
Publikováno: 16.01.2007
Téma: Software


Všichni jistě dobře známe vestavěné PIM aplikace. Standardní kalendář není vůbec špatným řešením, přesto nemusí být ideální pro všechny. Ať už třeba z důvodu, že mu chybí nějaké výraznější grafické prvky nebo širší propojení s jinými aplikacemi. Mnoho uživatelů se každopádně rozhoduje vestavěný kalendář nahradit dokonalejší a komplexnější aplikací nebo naopak hledá zjednodušený a přehlednější program. Která aplikace bude ta pravá pro vás? To se pokusíme zjistit v našem srovnávacím seriálu.





V prvním díle se budeme věnovat programům, které mají vestavěný kalendář spíše doplnit, než nahradit. Jejich výhodou má být především názornost a přehlednost.

Maximus 3.47

Začneme poměrně zlehka. Maximus je přesně takovým programem, jehož úkolem je drobné doplnění vestavěného kalendáře. Snaží se totiž výrazněji vizualizovat váš čas. Maximus nabízí pouze klasický měsíční pohled.



Každé políčko v něm si můžete libovolně obarvit. Do každého se pak vejdou 4 různé události, které jsou reprezentované ikonami. Maximus umí odlišovat kategorie událostí a tak můžete mít měsíční pohled vyplněný hned čtyřikrát – jednou jako osobní rozvrh, jednou pracovní, pak třeba rozvrh pro zábavu a domácí záležitosti. Kategorie si můžete přejmenovat, ale nelze je přidávat.



Mnoho nastavení program neposkytuje, vybrat si můžete jen zda má týden začínat nedělí nebo pondělím a zda se mají události z Maxima přenášet i do vestavěného kalendáře a naopak. Pozoruhodné je, že Maximus neumožňuje nastavit jakékoliv upozornění na události a tak zůstává jen jednoduchým vizuálním rozvrhem vašeho času. I to ale může mnohdy pomoci. A jelikož je Maximus zdarma, nebojte se jej vyzkoušet. Pravda, jeho grafika by mohla být pohlednější, ale s tím těžko něco naděláme. Program dokonce nepodporuje ani hires+ zobrazení.





Time Manager Pad 1.2.1

Time Manager Pad jde na organizaci času z druhé strany. Program totiž považuje za nejdůležitější události nejbližších dní a tak nabízí standardně pohled na několik následujících dní seřazených pěkně pod sebou. Ve spodu pak můžete mít zobrazený kalendář, nebo seznam úkolů. Pokud chcete listovat, nebo procházet kalendář, můžete si jej nechat zobrazit pěkně přes celý displej, takže vidíte šest měsíců najednou. Dny, ve kterých máte zaznamenány nějaké události, jsou zde tučně zvýrazněny.



Time Manager Pad v podstatě nepřináší žádnou novou funkcionalitu oproti vestavěnému kalendáři. Můžete přidávat úkoly a události, vše se dá pochopitelně třídit do klasických kategorií. Události mohou být opakované a pochopitelně se dá nastavit libovolné upozornění.



Kladem programu je také fakt, že zde výborně funguje jednoruční navigace, což nebývá vždy samozřejmostí. Možnosti TMP jinak nejsou příliš rozsáhlé, jeho hlavní devizou je jednoduchost a názornost. Nadcházející události totiž vidíte dostatečně výrazně a navíc vás na ně může program upozorňovat neustále dokola. Názornosti také pomůže možnost nastavit si pro různé druhy událostí různá barevná zvýraznění. Za tento luxus zaplatíte ovšem poměrně vysokou cenu – téměř 18$



Ještě jedna poznámka na závěr. Nad programem Time Manager Pad se rozplývaly hordy zahraničních recenzentů. Program to věru není špatný, ale pořád nemůžu přijít na to, co je na něm tak zázračného, že stojí oněch 18$, když podobnou funkčnost nabízí i freeware produkty. Proto tedy pouze 3 hvězdičky.



A5 Agenda

S programem A5 Agenda se opět vracíme do říše jednoduchých freeware programů. K dispozici máme týdenní pohled a seznam úkolů. Opět je samozřejmostí třídění podle skupin. Zajímavou schopností programu je, že dovede hromadně mazat, přesouvat, nebo označit za soukromé/veřejné události nebo úkoly z jedné dané kategorie. To vše v rozsahu jednoho týdne, dvou týdnů, nebo všech záznamů v dané kategorii.



Aplikace A5 Agenda se také dovede chovat jako některé Today programy - dovede se po určité době nečinnosti sama spustit. Jednotlivým kategoriím můžete přiřadit ikony; ty se dají jednotlivě přidávat i k událostem. Při vytváření události máme také možnost k události vybrat telefonní číslo ze seznamu kontaktů.



Možnosti nastavení programu jsou poměrně různorodé a bohaté, dají se například volit barvy úkolů a událostí podle priorit nebo nastavit, aby se události s poznámkami zobrazovaly kurzívou. Také si lze pohrát s barevností celého programu, standardně je vše ve světlých barvách. Jednotlivá políčka v týdnu si můžete navíc zvýraznit některou z pěti přednastavených barev (v nastavení programu se dají tyto barvy vybrat).



Nastavitelné je i chování programu při ovládání – jestli má například při klepnutí na záznam přejít k jeho editaci, nebo zda má pouze zobrazit detaily. Dále zda se při klepnutí na datum mají nabídnout možnosti vložení nových událostí, nebo zda se má zobrazit jakýsi rozvrh dne, kde jsou začerněné časy, v nichž již máte nějakou schůzku.



Na freeware toho A5 agenda rozhodně nenabízí málo. Opět se nesnaží být kompletní náhradou vestavěného adresáře, ale spíše jeho zvýrazněním - pomůže vám snadněji se orientovat v nadcházejících schůzkách.



V příští části seriálu se již vrhneme na programy, které mají za úkol plně zaujmout místo vestavěného kalendáře.



Za české koruny můžete programy objednávat zde (uveďte název objednávaného titulu).





Pokračování článku:
Velké srovnání programů pro organizaci času (2. část)
Velké srovnání programů pro organizaci času (3. část)
Velké srovnání programů pro organizaci času (4. část)
Velké srovnání programů pro organizaci času (5. část)



Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=1030