www.PalmHelp.cz

PrettyMap - PalmEarth strčí do kapsy
Publikováno: 11.01.2007
Téma: Software


Nedávno jsme vám na stánkách našeho serveru představili program PalmEarth. Teď se nám podařilo objevit konkurenta, který oproti PalmEarth přidává i mnohé další funkce navíc. Autor si za to také nechá pořádně zaplatit. Vyplatí se tedy program PrettyMap?



PrettyMap se dodává ve dvou verzích. Verze PrettyMap Full je kompletně funkční program, PrettyMap Basic má několik omezení; především nemožnost zobrazení 3D reliéfu na mapě ve stylu globu. S menšími možnostmi se budete muset spokojit i při vyhledávání a omezen je i počet uživatelsky definovaných lokací. Jenže cenový rozdíl mezi verzemi je rovných deset dolarů. Verze Basic stojí 24,95$, za "Full" verzi zaplatíte dokonce 34,95$. V obou případech zaplatíte podstatně více než při pořizování PalmEarth. Jenže také více dostanete.



Již samotné zobrazení světa skýtá podstatně více možností, než PalmEarth. Zatímco zde byl možný 3D pohled na zeměkouli a nebo plochá mapa, PrettyMap přináší i další druhy pohledů. Dva jmenované základní pohledy mohou být i s reliéfem, navíc jsou tu dva druhy 3D izometrického pohledu na povrch planety.



PrettyMap pracuje se dvěma druhy map. Vektorové ve formátu .PDB nainstalujete běžně do paměti přístroje, bitmapové podklady formátu .PMAP pak patří na kartu do adresáře Palm/Programs/PrettyMap. Bitmapy dovedou být pěkně veliké, základní dodávaná mapa má přes 8 MB. Vektorové mapy jsou podstatně menší - od několika kilobajtů do několika stovek kilobajtů podle jejich rozsahu a zaměření. I tak je ale PrettyMap poměrně veliký program.



V základu program nabízí klasickou mapu světa a mapu Měsíce, mezi vektorovými mapami pak najdeme politické mapy (situace z roku 1996 a 2005), důležitá města (českých je v databázi jen několik), velké řeky, a některé důležité oblasti. Mezi měsíčními mapami nalezneme seznam měsíčních hor a jezer nebo třeba mapu míst přistání jednotlivých misí. Ze stránek výrobce si pak můžete stáhnout další spousty map včetně oblíbeného nočního pohledu na naši planetu nebo historickou mapu světa z roku 1678. Nechybí ani podrobnější mapa USA, či Kanady nebo třeba trasy letů amerických aerolinek.



Pokud vám nestačí rozlišení základní mapy světa, na stránkách výrobce naleznete i mapu světa ve vysokém rozlišení. Při hodně velkém zoomu se totiž na 3D mapách již ztrácí detaily a mapa "kostičkovatí". I tak ale PrettyMap se standardní mapou dovolí daleko větší přiblížení než Palm Earth. Pokud použijete mapy ve vysokém rozlišení, bude zážitek ještě o třídu lepší.



Počítat však musíte s poměrně pomalými reakcemi programu. PrettyMap si ale nehraje na to, že by vše počítala v reálném čase. Pokud například pootočíte zeměkoulí, obraz se rozpixelovatí, aby nebyla rotace tak náročná. Teprve když rotaci dokončíte, program mapu zpět vyhladí a dopočítá. Určitě je to příjemnější způsob než u PalmEarth, kde občas nevíte, co se děje. Také si musíme uvědomit, že PrettyMap pracuje s podklady o daleko větším datovém objemu.



Další schopnosti programu jsou velmi široké. Program sice nemá tolik možností nastavení a zobrazení pozice Slunce a Měsíce, nepočítá azimut a třeba aktuální čas v daném místě. V těchto záležitostech je PalmEarth lepší. Situaci den/noc však program zobrazí. A v databázi měst má PrettyMap navíc k dispozici zajímavé údaje.



Stejně jako u PalmEarth i zde si můžete vybrat, které mapy se mají zrovna zobrazovat a jak se mají překrývat. U vektorových map můžete vyhledávat v databázi a mezi jednotlivými body v databázích například měřit vzdálenost, kterou si pak můžete nechat zobrazit na mapě. Samozřejmě můžete na mapě měřit vzdálenost i ručně. U všech druhů map si můžete vybrat, v jakých barvách se mají mapy nebo objekty zobrazovat. Takže například i základní geografickou mapu si můžete zobrazit černobíle nebo naopak v růžových odstínech. Bitmapové mapy mají svoje legendy, takže poznáte, co jaká barva znamená. Možnosti nastavení zobrazení jsou vůbec poměrně široké.



Kromě legend jsou k dispozici i statistiky a informace. Aktuálně otevřené mapy s vlastním nastavením lze ukládat jako uživatelské "session", takže se k nim můžete kdykoli vrátit. V nastavení programu si můžete vybrat, v jakých jednotkách má program ukazovat vzdálenosti (k dispozici jsou kilometry, míle, námořní míle a obloukové míry), nastavení časové zóny, nebo třeba velikosti displeje (bohužel jen v celých centimetrech). Z té se pak odvozuje reálné měřítko, které program zobrazuje v informacích.



Zajímá vás, jak by vypadal povrch naší planety, kdyby stoupla hladina moří o 88 metrů? Nebo naopak, kdyby oceány vyschly a hladina klesla o více než tísíc metrů? I takovéto informace můžete zjistit pomocí PrettyMap. Jako třešničku na dortu pak program nabízí kvízy a testy. Funguje to tak, že si nejříve pěkně prostudujete danou mapu a pak si z ní necháte klást otázky. Program se tak třeba ptá na jméno města, které právě vidíte na mapě, k dispozici můžete samozřejmě mít i nápovědu (například v jakém státě se město nachází a jaký je jeho správní význam). Ve verzi Basic je test omezen 20 otázkami, v plné verzi žádná omezení nejsou.



PrettyMap se netváří tak hezky, uhlazeně a elegantně, jako PalmEarth, ale nabízí daleko širší funkční využití. Zatímco PalmEarth vypadá jako hračka, PrettyMap se tváří o poznání profesionálněji a také profesionálnější je. Tím se ovšem omezuje skupina potenciálních kupců opravdu pouze na ty, kteří se zeměpisem zabývají. Jedině ti totiž budou ochotni za program zaplatit tak horentní sumu. Důležitým faktem také je, že je program stabilní a s jeho během nejsou problémy, což se o PalmEarth říci nedá. Zkušební verze programu je omezena 30 dny a nápisem, který zabírá velkou část obrazovky a jenž upozorňuje, že program není registrovaný. Omezeny jsou rovněž některé funkce.





Za české koruny můžete hry objednávat zde (uveďte název objednávaného titulu).







Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=1024