www.PalmHelp.cz

Softwarová výbava zdarma pro váš Palm Vx
Publikováno: 09.01.2007
Téma: Software


Jak jste si jistě všimli, v PalmShopu se objevil repasovaný Palm Vx za sympatických 1 490,- Kč (nyní dokonce za 1 349,- Kč včetně DPH), případně jej při koupi jednoho Trea 680 nebo dvou T650 dostanete zdarma. Ač je toto PDA již staršího data výroby, s patřičným programovým vybavením je stále schopen prokázat dobrou službu. Dnes se podíváme, které programy jsou pro tento přístroj vhodné, neboť nový software bývá již pouze pro Palm OS 5 a vyšší.



Počeštění je k tomuto přístroji již v ceně, takže první po čem se podíváme, je solidní launcher pro spouštění aplikací. Z vlastní dlouholeté zkušenosti doporučuji Launcher III ve verzi 2.2, která je jako poslední šířena coby freeware. Oproti standardnímu systémovému launcheru umí roztřídit programy do karet, přičemž na každé z nich si lze vybrat, zda se programy v ní umístěné mají zobrazit jako seznam či jako ikony. Dále na spodní liště ukazuje stav baterie v procentech, voltech či v grafu. Totéž platí i pro zobrazení zbývající volné paměti, kdy namísto voltů použity kB. Dalším nadstandardem je zobrazení ikon jednotlivých dokumentů ve formátu PalmDOC, což umožňuje rychlý výběr mezi nimi Totéž platí i pro dnes již skoro zapomenuté systémové hacky, které s příchodem Palm OS 5 téměř zmizely ze světa. Program v palmu zabere zhruba 80 kB.



Černobílý displej a z něj vyplývající dlouhá výdrž baterií Vx přímo předurčují jako čtečku elektronických knih. Jako vhodný program pro tento účel se jeví TiBR 1.52. Nabízí poměrně široké možnosti nastavení (velikost písma, záložky, hledání v textu, ovládání HW tlačítky atd.) a vyžaduje jen 88 kB drahocenné paměti.



Když už s sebou člověk tahá PDA, potom je celkem zbytečné nosit i kalkulačku. Stačí nainstalovat EasyCalc 1.24. Zabere sice i s nezbytnou knihovnou MatchLib.prc až 300 lB, ale existuje i v českém jazyce a disponuje velkou spoustou funkcí, mezi než patří například i zobrazení grafu funkce. Jedná se o skutečnou perlu mezi freewarovými programy a jistě jí nepohrdnou ani majitelé nejnovějších přístrojů.



Pokud si chcete na cestách s vaším Vx číst i offline webové stránky, nainstalujte si program Plucker. Nedoporučuji však jeho nejnovější verzi, ta je na starších PDA výrazně pomalejší. Vyzkoušejte opravenou a počeštěnou verzi 1,2 ze stránek www.koppel.cz. Ta by měla chodit podstatně rychleji. Zabere v palmu zhruba 100 kB. Nezapomeňte si však nahrát i knihovnu SysZLib.prc z originálního archivu!



Co se týče mobilního přístupu na Internet na tomto postarším přístroji, jsem sám na vážkách. Technicky vzato to sice možné je, ale o nějakém pohodlí se nedá příliš mluvit. Jednak je nutné se k mobilnímu telefonu připojovat přes infraport, což vyžaduje stabilní polohu obou zařízení, a za druhé samotný mobilní telefon dnes již většinou disponuje podstatně lepším displejem a tak bývá přístup k Internetu z něj značně pohodlnější. Jinak by na Vx neměl být problém rozchodit originální ICQ klient a Eudora Internet Suite pro stahování e-mailů a čtení jednoduchých webových stránek.

Na závěr bych rád doporučil několik her, které jsou schopny ukrátit například čekání v dlouhé frontě. První z nich je Prison 1.9.1, což je klasický arkanoid, ke kterému snad není co dodat. Chcete-li se ale přesto dozvědět více, můžete prostudovat jeho recenzi. Dále jsou zde Checkers 2.2 neboli dáma. Ta má ovšem lehce odlišná pravidla od pravidel známých v naší vlasti. Příznivce strategií jistě potěší Space Trader, jehož recenzi u nás také můžete najít.







Tento článek si můžete přečíst na webu www.PalmHelp.cz
http://www.palmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=1020