MSDict: není slovník jako slovník - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 MSDict: není slovník jako slovník

Autor: Ralph - 30.10.2006, 3073 čtenářů


Software Ralph nám napsal(a): Pokud sháníte nějaký slovník pro své kapesní zařízení, jistě jste se již setkali s nabídkou firmy Mobile Systems. Její program MSDict patří nade vší pochybnost k pomyslné špičce, co se slovníků pro kapesní platformy týče, Palm OS pochopitelně nevyjímaje. Pojďme si ho tedy představit blíže.





(článek do soutěže o 500,- Kč poukázku na zboží z PalmShopu)




Jak je tomu u elektronických slovníků obvyklé, jedná se v podstatě, o prohlížecí program, který pracuje s jednou či více slovníkovými databázemi. Hned v úvodu je třeba podotknout, že sháníte-li slovník překladový, bude pro vás patrně nevyhnutelné hledat dál. Databáze pro MSDict existují (zatím) pouze v nejrozšířenějších světových jazycích, mezi kterými čeština bohužel nefiguruje. Existuje však dost lidí, kteří preferují spíše výkladové slovníky. Ti pak mohou volit (pokud pominu specializované a profesní slovníky) mezi německou a zdaleka nejvyhledávanější anglickou variantou. Na tyto varianty se nyní podíváme blíže...

Popis programu
Interface stylizovaný do fialové barvy je typický i pro další programy z dílny Mobile Systems a je doslova potěchou pro oko. Povedený design však šlechtí pouze tehdy, není-li na úkor funkčnosti. K té je u MSDict klíčem modularita. Okno vyhledávače je rozděleno do několika panelů, jež uživateli nabízejí u jiných programů nepoznanou svobodu při jejich polohování. Zcela vpravo nahoře je umístěno menu pro výběr slovníku, ve kterém chcete právě listovat. Tlačítko v dolní části displeje umožňuje vysunout proprietární softwarovou klávesnici. Osobně ji používám raději než systémovou klávesnici (resp. Graffiti) pro výhodnější rozložení znaků a barevné odlišení funkčních kláves zvyšující přehlednost. Podle jazyka slovníku, který používáte, si můžete nastavit též jazyk klávesnice.
Samotné vyhledávání slovníkových hesel se pak realizuje pomocí nástrojové lišty. Kromě obligátního okénka pro zadávaný řetězec znaků a už ne tak samozřejmé historie obsahuje lišta tlačítka pro dva mody vyhledávání, z nichž oba dva jsou ve srovnání s podobnými programy překvapivě svižné. Prvním z nich je klasické listování ve slovníku, kdy se postupným zadáváním písmen pohybujete v abecedně řazeném seznamu. Druhým je pak filtrování, které hledá zadaný řetězec. Tato metoda umožňuje použití tzv. "divokých znaků" a je tím pádem vhodná například pro vyhledávání tvarosloví. Skvělou pomůckou je volba pro okamžité zobrazení seznamu použitých zkratek a transkripce výslovnosti, která je činí maximálně operativní. Konečně jsou zde různé možnosti rozdělení plochy displeje na část určenou pro seznam slov respektive výsledek filtrování a část zobrazující vybrané heslo. Jejich vzájemné uspořádání může být jak vertikální, tak horizontální, lze zobrazit i pouze seznam a heslo otvírat do samostatného pohledu. Zkrátka všechny myslitelné varianty.


Příklady nastavení vzhledu uživatelského rozhraní


Součástí každého hesla je zápis jeho výslovnosti a potom synonyma (přesně tak, jak to známe z klasických papírových slovníků) či stručné definice pro jednotlivé významy v daných slovních druzích plus ustálené fráze.Většina z nich je opatřena krátkým instruktivním příkladem použití výrazu pro odpovídající pojem v kontextu. Co však klasický slovník neumožňuje, je odkazování na další hesla. Tento prvek dovádí MSDict do důsledku tím, že tapnutím na kterékoliv slovo odkáže na příslušné heslo, a v takto získaném řetězci se lze pak libovolně pohybovat tam i zpátky, což zejména uživatelům s menší znalostí obecného jazyka ušetří spoustu listování.
Vyhledávat hesla lze i pomocí rezidentní součásti aplikace běžící "na pozadí", a to pomocí aktivace z command baru, nebo tlačítek Graffiti plošky (u status baru funguje pouze tlačítko [Find]). Vybrat lze buď tzv. "simple mode", kdy se nepřerušuje běh jiné spuštěné aplikace (např. při čtení) a nebo plnohodnotné zobrazení, které se rovná skoku z programu do programu.
Pro uživatele, kteří využívají slovník při studiu jazyka, je jistě lákavá možnost doplňovat hesla vlastními poznámkami a v nejnovější verzi také vybraná slova zařadit do speciálního výběru a potom je procvičovat pomocí zvláštního výukového programu.


Vlevo ukázka zobrazení slovníkového hesla, vpravo "simple mode"


Závěr
Zvažujete-li užívání cizojazyčného výkladového slovníku, potom byste se měli minimálně zamyslet nad možnostmi elektronického slovníku: snadnost a komfort vyhledávání, a to zejména ve spojení s klávesnicí, výhoda malého datového objemu (jak aplikace, tak i dat díky vysoké kompresi). Pozitivem je v neposlední řadě též cena 9,95$ za poslední verzi 7.70. MSDict lze hodnotit jako jeden z nejlepších výkladových slovníků na trhu.







 
   Související odkazy
· Více o tématu Software
· Další články od autora Badel


Nejčtenější článek na téma Software:
Video pro Palm, zázrak jménem SmartMovie


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.4
Účastníků: 5

Velmi dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Software

"MSDict: není slovník jako slovník" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů



PalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412