Today obrazovka devětkrát jinak (3. část) - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Today obrazovka devětkrát jinak (3. část)

Autor: nexus6 - 19.07.2006, 5247 čtenářů


Software V další části seriálu recenzí today obrazovek pro palmy nás čeká detailní pohled na rozsáhlý TodayPLUS a nenápadný, ale velmi schopný program Wassup. Oba mají rozsáhlé možnosti nastavení a přináší některé drobnosti, které u konkurence nenajdete. Je dost možné, že tady se bude lámat chleba.





TodayPLUS

Další poměrně známá aplikace pochází z dílen společnosti BlueGuild. Za její hlavní nevýhodu považuji fakt, že jednak je samotná aplikace docela velká a s množstvím plug-inů, které jí zaručují další zajímavé funkce, zabírá na today obrazovku v paměti dost místa. Náběh aplikace je stejně pomalý a blikající jako u 2day, tohoto utrpení se asi jen tak na NVFS přístrojích nezbavíme. Pokud se palm vypne, po opětovném zapnutí TodayPLUS alespoň nenabíhá zbytečně znovu, jako předchozí konkurenti. Čekání na spuštění ale docela stojí za to. TodayPLUS má totiž graficky příjemné uživateské prostředí, s programem se dodává několik tapet na pozadí a sehnat by se měly dát i různé grafické skiny. Ten defaultní je poměrně líbivý a přátelský, na displeji Trea nějakého top manažera by ale mohl působit poněkud úsměvně.


Základní a rozšířený pohled (i s časovou osou)


Možnosti nastavení jsou široké, ale například schopnost filtrace zobrazovaných položek není zdaleka tak propracovaná, jako u 2day a TealGlance. Je tu ale několik drobnůstek navíc. Stejně jako v Today si i tady můžete nechat zobrazit informace o majeteli zařízení. Nastavení je dokonce tak detailní, že si můžete vybrat, jestli chcete zobrazovat informace z vizitky v adresáři, údaje z položky Owner v systémových preferencích nebo vlastní text. Jestli máte stejně jako já v položce Owner napsané svoje jméno, adresu, telefonní číslo a e-mailové adresy, určite zvolíte třetí možnost, protože jinak by polovinu displeje zabraly ony informace o vás. Zobrazení položek z kalendáře a úkolovníku může mít dva režimy, kdy nejprve vidíte jen počet událostí v kalendáři a počet úkolů, teprve kliknutím na ikonku vlevo od patřičného číselného údaje se rozbalí detailní pohled. Příjemné je také to, že se zobrazenými položkami můžete manipulovat přímo v prostředí TodayPLUS. Přechod do kalendáře je vždy až posledním krokem, pokud již opravdu editujete daný záznam. Příjemné je, že se tlačítkem [Home] z kalendáře nebo úkolovníku vrátíte zpět do aplikace TodayPLUS. Dalším milým detailem je možnost zobrazení časové osy těsně nad seznamem událostí. Ty jsou na ní vyznačeny, stejně jako aktuální pozice a tak máte pěkný grafický přehled o rozvržení dne. Tímto vlastně končí today možnosti programu. Jenže v jeho názvu je i ono PLUS a to znamená, že TodayPLUS toho umí podstatně více.


Příklad nastavení a Start plugin


Další funkce programu souvisí s plug-iny, které si můžete, ale nemusíte, do programu dohrát. Na první pohled například chybí launcher jako má třeba Today. Dohrát si můžete plug-in Start menu. Jeho ikona se objeví úplně vlevo v horní liště aplikace a z něj pak můžete otevírat naposledy spuštěné aplikace, nejčastěji spouštěné aplikace nebo své oblíbené aplikace. V menu lze oblíbené položky nastavit, určit také můžete, zda má TodayPLUS sledovat používání ostatních aplikací a podle toho upravovat obsah složky nejčastěji spouštěných a posledně spuštěných programů. Programy ale nemusíte řadit ani pod položku oblíbené, je tu ještě záložka programs, kam si můžete aplikací přiřadit, kolik chcete.

Standardně se s programem také dodávají plug-iny pro zobrazování data a času, stavu baterie, volné paměti na kartě, ovládání hlasitosti a podsvícení, vypínací tlačítko, vypínač pohotovosti infraportu nebo ikonka, která vás zavede do graficky povedeného kalendáře. Tyto pluginy potom můžete libovolně umístit na horní nebo spodní lištu programu a ťuknutím na jejich ikonky tak spouštět patřičné akce nebo prohlížet informace. V internetových fórech se tvrdí, že tyto plug-iny způsobují nestabilitu programu, ale já jsem žádné problémy nepozoroval.


Hodiny coby spořič obrazovky a asistentka Meena


To ovšem stále není vše, co TodayPLUS nabízí. Další možností je spořič obrazovky, kdy se na displeji po určité době nečinnosti mohou objevit poletující analogové hodiny, běhající broučci a podobně. Obzvláště hodiny mohou být velmi užitečné. Letmý pohled na palm připojený v kolébce se spušteným TodayPLUS totiž prozradí nejen aktuální čas, ale zpoza poletujících hodin uvidíte i kolik toho ještě dneska musíte stihnout.

Poslední vychytávkou, kterou TodayPLUS nabízí a kterou výrobce patřičně prezentuje je vaše osobní asistentka. Zatím je k dispozici pouze jediná usměvavá kreslená černovláska Meena. Nepochybuji ale o tom, že výrobce za patřičný peníz nabídne i další asistentky, aby si každý mohl vybrat dle svého vkusu. Vyvolat jí lze kdykoli ikonkou mate v horní liště programu. V tomto případě pak Meena nabídne rychlý přístup k oblíbeným, často spouštěným a posledně spuštěným aplikacím. Je to trochu příjemnější způsob, než se proklikávat titěrným start menu. I samotná Meena má možnosti nastavení. Základní volbou je, jestli se vůbec má objevovat a zdá má být animovaná. Vybrat lze také způsob, jakým vás má Meena oslovovat. Na výběr jsou jak předdefinovaná oslovení, tak i možnost napsat oslovení vlastní. Meenu si můžete také libovolně obléknout, takže se na displeji může zjevovat v decentní večerní róbě, sportovních šortkách nebo, ehm, úplně nahá. Plná verze programu umožňuje Meeně nastavovat profily, takže předpokládám, že bude schopná se sama převlékat podle aktuální denní doby. Rovněž by měla upozorňovat na události namísto systémového alarmu.

Tím prozatím končí výčet aktuálních funkcí programu, ale je dost pravděpodobné, že výrobce bude přidávat další a další. Co asi jen tak nevylepší, je jednoruční navigace, která se víceméně omezuje pouze na listování jednotlivými dny stikem navigační klávesy doleva a doprava.

TodayPLUS je tedy funkčně velmi bohatá aplikace bez zásadních vad. Za 15 dolarů tedy dostanete propracovaný software, který není pouhou today obrazovkou. Snad jen majitelům Trea by mohlo vadit chybějící ovládání jednou rukou. Každopádně doporučuji vyzkoušet patnáctidenní zkušební verzi. To platí dvojnásob pro majitele smartphonů Treo, z jejichž řad se často ozývá nářek nad nestabilitou programu. Pokud vám bude TodayPLUS fungovat bez potíží, je to ideální volba. Od TodayPLUS doporučuji dát ruce pryč snad jen v případě, že jste jako já a preferujete spíše reprezentativní styl. Zatím totiž není k dispozici nějaký decentnější skin a standardní grafika má do reprezentativního vzhledu daleko. Program také není určen těm, kteří hledí na každý volný kilobajt paměti. Ostatním bude určitě vyhovovat.





Wassup

Wassup je dílem australské společnosti Pocket Science. Na první pohled nevypadá, že by aplikace měla čím zaujmout, ale ten druhý prozradí, že se jedná velmi dobré řešení today obrazovky. Grafické prostředí je jednoduché, ale neurazí. K dispozici je i několik dodávaných skinů, které změní ikony a přidají na pozadí obrázek. Ten ale zhoršuje čitelnost informací na displeji. Barva písma se bohužel nastavit nedá. Bez skinů se tentokráte tedy raději obejdu. Bez nich je Wassup docela malá aplikace, která v paměti zabírá jen něco kolem 200kB. Možnosti nastavení jsou celkem standardní, podobné třeba Today. Filtrování zobrazených záznamů tak není tak detailní jako například u TealGlance, dle mého názoru ale bude většině dostačovat. V nastavení si tak zvolíte na kolik dní dopředu se mají zobrazovat úkoly, zda se u nich má zobrazovat datum a priorita, dají se schovat nedatované úkoly. U kalendáře se dá nastavit ze kterého programu má Wassup čerpat data. Na výběr je vestavěný DateBook, DateBk, AND a KsDatebook. Vybrat se dá, jestli se mají zobrazovat již uskutečněné schůzky, události bez časového údaje a zda má program ukazovat čas, kdy schůzka končí. V nastavení se dále dá vybrat, ze kterého SMS programu a kterého e-mailového klienta má Wassup získávat data o doručených zprávách a e-mailech. Na výběr je tu v obou případech veliké množství aplikací. V obecném nastavení jsou klasické volby namapování na tlačítko a automatického spouštění (interval od nuly do dvanácti hodin po jedné hodině, první volbou je spouštění vždy a další 30 minut). Zvolit lze také možnost, aby Wassup blokoval harwarová tlačítka, dále můžete zapnout zobrazování internetového času, čísla týdne a startování aplikace v radarovém módu, o kterém bude řeč za chvíli. Velmi šikovné je také možnost zapnout vyvolání Wassup přes příkazový řádek. Klasickým šikmým tahem vyvoláte příkazový řádek a v něm se objeví ikona Wassup. Klepnutím na ní program spustíte.


Základní obrazovka a rozkliknutá položka


Nabíhání Wassup je celkem svižné, vliv NVFS je ale stále vidět. Obrazovka problikne přes launcher nebo předchozí spuštěnou aplikaci. Na hlavní obrazovce programu je 5 polí, kde se mohou zobrazovat různé údaje a záznamy. Co se bude v poli objevovat, se nastaví klepnutím na malou šipečku v pravém horním rohu každého z polí. Na výběr je celkem deset položek - datum a čas, schůzky z kalendáře, e-maily, úkoly, informace o baterii a paměti, údaje o uživateli, skrolující seznam schůzek, došlé SMS a položka timed data a time traveller. Políčko také můžete nechat prázdné. Program nepodporuje hires+ displeje a tak při zobrazování šetří místem. Dělá to tak, že schůzky a úkoly nevypisuje všechny, u schůzek napíše jejich počet a nejbližší nadcházející schůzku, u úkolů jen jejich počet. Podrobný výpis se objeví kliknutím na příslušné textové pole. Bohužel klepnutí na úkol nebo schůzku v tomto seznamu vás nezavede do kalendáře či úkolovníku. V seznamu je alespoň vždy na posledním místě položka pro přidání nové události nebo úkolu. Ikony nalevo od textového obsahu polí mají různé fuknce. Napíklad u data a času nebo u informací o vlastníkovi vás zavedou do příslušné aplikace v preferences, u úkolů vám dovolí vybrat kategorii, kterou chcete zobrazit. Klepnutím na ikonu u schůzek se přenesete do radarového pohledu. Tím jsou vlastně veliké analogové hodiny, na nichž jsou barevně vyznačeny jednotlivé úseky trvání událostí. Různé typy událostí mohou mít nastavené různé barvy pro jednoduchou orientaci. Klepnutím na barevné pole se objeví popis dané události. Do radarového módu se dá dostat i z menu aplikace. Jak jsem již také zmínil, může být radarový pohled spouštěn při zapnutí aplikace automaticky jako první. Milým vylepšením je také drobná ikona vedle seznamu dní, která se objeví, pokud opustíte aktuální den. Klepnutím na ni se k aktuálnímu dni okamžitě vrátíte.


Radarový pohled a základní nastavení


Stejně jako některé konkurenční programy nabízí Wassup také launcher pro pět vybraných aplikací. Tedy zdánlivě pro pět. Pokud v nastavení launcheru zapnete možnost pohybovat se mezi jeho řádky navigační klávesou (směr nahoru a dolů), získáte tak možnost spouštět až 15 aplikací, protože launcher nabízí řádky tři. V tomto případě pak zamrzí jen základní jednoruční navigace, která umožňuje směrem nahoru a dolu přepínat právě řádky launcheru a směry vlevo a vpravo listovat mezi dny v kalendáři. Pro spuštění programu z launcheru nebo pro jakoukoli práci s programem pak potřebujete stylus.


Další nastavení


Wassup je překvapivě jednoduchý a funkční prográmek, nesetkal jsem se s žádnými potížemi se stabilitou. Ze všech srovnávaných samostatných programů tak byl Wassup vůbec nejspolehlivějším programem. I přesto doporučuji před zakoupením prověřit zkušební verzi. Pokud bude aplikace stabilní, zdá se být 12 dolarů rozumnou cenou za jeho přímočarou funkcionalitu. Pro mne je jedinou zásadní vadou na jeho kráse neschopnost fungovat v hires+. Uživatelům Trea to vůbec vadit nebude, ale ti by naopak mohli postrádat sofistikovanější jednoruční ovládání. I tak možná ve Wassup také najdou ideální today obrazovku.





Příště (v závěrečné části seriálu) se dočtete o dvou freewarových programech, které mají jen omezené použití. KeyguardTime+ je určen pouze pro majitele komunikátorů Treo a ZLPluginToday je zase pouze plug-inem pro známý ZLauncher. Čeká nás také závěrečné zhodnocení všech aplikací a stručné shrnutí jejich kladů a záporů.





Pokračování článku:
Today obrazovka devětkrát jinak (4. část)
Předchozí části článku:
Today obrazovka devětkrát jinak (2. část)
Today obrazovka devětkrát jinak (1. část)




 
   Související odkazy
· Více o tématu Software
· Další články od autora nexus6


Nejčtenější článek na téma Software:
Video pro Palm, zázrak jménem SmartMovie


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.33
Účastníků: 3

Velmi dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Software

"Today obrazovka devětkrát jinak (3. část)" | Přihlásit/Registrovat | 2 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Today obrazovka devětkrát jinak (3. část) (Hodnocení: 1)
Od: jacktalking (email je skrytý) - 19.07.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
TodayPLUS: ti co umí anglicky - tapněte několikrát na Meenu :D Jinak se těším na poslední část recenze 8-) Dovoluji si tvrdit že takovou recenzi na CZ+SK scéně asi zatím nikdo neudělal
Re: Today obrazovka devětkrát jinak (3. část) (Hodnocení: 1)
Od: nexus6 (email je skrytý) - 19.07.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=24
 
Diky za uznani. Jinak v podobnych recenzich bych rad pokracoval dal. Rad bych reagoval na potreby uzivatelu, proto jsem zalozil diskuzi v nasem foru, kde se muzete vyjadrit, ktery druh programu bych mel porovnat priste... Takze piste, dostanete, co budete chtit :-)

odkaz do fora [www.palmhelp.cz]

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů



PalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412