FileMaker Mobile - má VyVolená databáze (1. část) - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 FileMaker Mobile - má VyVolená databáze (1. část)

Autor: Badel - 11.04.2006, 2000 čtenářů


Software FileMaker - pojem, který málokomu něco řekne. Co není všeobecně známé, budí podezření, že není ani příliš kvalitní. Vždyť "jinak by se to přeci muselo více prosadit". Je jasné, že vždy tato zjednodušující úvaha neplatí. Popularitu FileMakeru navíc nelze objektivně hodnotit podle poměrů v české kotlině...





Má radost, když jsem si domů donesl krabičku s názvem "FileMaker Mobile 8", byla nevýslovná. Distributor, který nám produkt zaslal na recenzi, už ze mě musel být šílený. Už půl roku jsem jej permanentně upomínal, aby na mě nezapomněl, až produkt přiveze z USA. Naposledy se mi podařilo jej znovu "odchytit" právě ve chvíli, kdy odlétal za "velkou louži" a tak se do recenze mohu pustit hned "za tepla". Když se mě kolega chaoos nechápavě ptal, z čeho že to mám vlastně takovou radost, snažil jsem se mu vysvětlit, že FileMaker Pro je jednou z nejlepších aplikací na světě a že díky tomuto "udělátku" je možné vytvořit velmi komplikované informační systémy takřka na počkání. Ano, trochu přeháním, ale ne příliš! :-) Ostatně ve FileMakeru mj. běží i CRM systém pro správu a řešení zákaznických dotazů na lince technické pomoci PalmHelp 900 26 26 26. Jako nekritický příznivec FileMakeru jsem se tedy nedočkavě pustil do zkoumání poslední verze jeho mobilní varianty a těšil se na nemožné. V nábožném opojení jsem už málem z palmu vymazával SmartList a chystal se v této recenzi pomlouvat veškeré podobné produkty. Eufórii však brzy vystřídala velmi těžká trudomyslnost. Ale nepředbíhejme...


Patří-li první část recenze desktopové části, pak tím nechápejte samotný mateřský produkt FileMaker Pro. Jedná se o aplikaci pro nastavení synchronizačních podmínek mezi desktopovou a mobilní částí a také pro samotný návrh (design) palmovské databáze. V praxi tak budete pracovat vlastně se třemi produkty: desktopovým FileMakerem, desktopovým FileMakerem Mobile a samotným palmovským FileMaker Mobile.

Z hlediska kompatibility je potřeba splnit dvě podmínky: za prvé Palm OS 4.1 a výše a za druhé desktopovou verzi FileMakeru 7 nebo 8. Používáte-li nižší, budete se muset ohlédnout také po nižší verzi FileMaker Mobile.

Instalátor je pojatý applovsky názorně a prakticky (FileMaker Inc. je 100% dceřinná společnost Apple Computer Inc.). Součástí je i uživatelská 42stránková příručka ve formátu PDF. Její rozsáhlosti se ale nemusíte obávat. Zabývá se všemi možnými kombinacemi Windows/MacOS/Palm OS/Windows Mobile a navíc je psána velmi polopaticky. Zkušenější uživatel se bez ní klidně obejde. Samotná instalace je sice dílem okamžiku, ale alespoň v mém případě nebyla zcela bezproblémová. Po jejím dokončení vám v menu Start přibude položka FileMaker Mobile 8 (dále jen FMM). V rozporu s dobrými palmistickými mravy na tento fakt nebudete nijak upozorněni, stejně jako se nedozvíte kdy a jestli máte provést HotSync. I pokud jej ale sami aktivně provedete, moc si tím nepomůžete. Instalátor se totiž stará jen o instalaci desktopové části, ostatní ponechává zcela na bedrech uživatele. Nalézt cestu k palmovským souborům na vašem harddisku přitom není úplně triviální, i když pro ostřílenější harcovníky na tom nic není. Každopádně je takováto diletantská instalace první - žel nikoliv poslední - neodpustitelnou chybou FMM.


Datábází můžete spravovat vícero současně, jak se ale dočtete níže, "něco" podstatného tomu chybí.


Po spuštění desktopové části FMM se objeví okno, kde si zvolíte, jestli chcete použít některou z předpřipravených databází, či zda máte zájem o synchronizování některé z vašich vlastních. V tom druhém případě máte dále na výběr, jestli načtete databázi z desktopu nebo vzdáleně přes síť, což posunuje využitelnost FM o řád výše. Ze síťových cest je vedle lokálu k dispozici ještě LDAP nebo IP. Tím nastavovací maraton ale zdaleka nekončí. Nyní můžete pro každou ze synchronizovaných databází nastavit omezený/neomezený uživatelský přístup.


Zatím vše ještě vypadá velmi nadějně.


Zajímavější část na nás ale čeká pod tlačítkem [Specify Fields], kde nejenže můžeme nastavit pole, o jejichž přenos do PDA máme zájem, ale i jejich typ, formát, tzv. "valuse list" (uživatelé FM budou vědět), možnost editace pole, auto-kapitálky a označení pole.


Naděje umírá poslední, ale omezený výběr polí i dalších voleb již dávají tušit zradu.


Je bezesporu výhoda, že tato nastavení uživatel provádí již na desktopu, kde je to vždy efektivnější než na palmu. Další tlačítko, které by nemělo uniknout naší pozornosti, je [Synchronization]. Z názvu jasně vyplývá, že slouží k nastavení synchronizace. Možnosti FMM jsou v tomto směru větší, než jsme zvyklí u běžných conduitů.


Možnost spouštět skripty v závislosti na stavu synchronizace je naopak příslibem propracovaného produktu.


Vedle tradiční ač zde netradičně pojmenované volby směru synchronizace (Bi-directoral/Upload to desktop only/Download to handheld only) je tu navíc užitečná volba synchronizace jen tzv. "Found setu" v čase synchronizace, což jsou jen ty záznamy, které byly ať už ručně či pomocí nějakého skriptu aktuálně vyhledány a tím i vyfiltrovány. Dále nechybí nastavení co s daty, které jsou změněny duplicitně na palmu i na desktopu a nakonec možnost volby spuštění nějakého skriptu před a/nebo po synchronizaci.
Jsou zde i další nastavení, jedno z nich prozrazuje, že FMM nabízí sdílení stejných dat vícero mobilními uživateli, je však zapotřebí vlastnit více samostatných licencí, přičemž unikátní aktivační klíče lze bez omezení přenášet mezi jednotl. palmy. To je chvályhodné, protože na možnost upgradu na vyšší model palmu většinou softwaroví vývojáři nemyslí.


Tím schopnosti desktopové části končí. Když jsem to zjistil, byl jsem sice trochu zaskočen, ale ještě jsem nedokázal rozlišit, jestli to dobře nebo špatně. Dobré by to bylo v případě, že by produkt byl tak inteligentní, že by se o vše postaral sám. Špatně tehdy, pokud by nebylo co nastatovat. Hádejte, která varianta je správně...


Pokračování článku:
FileMaker Mobile - má VyVolená databáze (2. část)




 
   Související odkazy
· Více o tématu Software
· Další články od autora Badel


Nejčtenější článek na téma Software:
Video pro Palm, zázrak jménem SmartMovie


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.66
Účastníků: 6

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Software

"FileMaker Mobile - má VyVolená databáze (1. část)" | Přihlásit/Registrovat | 1 komentář | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: FileMaker Mobile - má VyVolená databáze (1. část) (Hodnocení: 1)
Od: chaoos - 11.04.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=20
tak a ted jsem o malinko chytrejsi :)

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů



PalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412