Nejpodceňovanější aplikace pro Palm OS - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Nejpodceňovanější aplikace pro Palm OS

Autor: Badel - 22.02.2006, 7176 čtenářů


Software Většina článků pojednávajících o softwaru se zaměřuje na tituly sice kvalitní, ale také notoricky známé. Dnes bychom se rádi zmínili o několika produktech, které jsou opomíjeny nebo poněkud neoprávněně podceňovány.





Nejprve se podíváme kalkulátory. Ten systémový bývá často nahrazován nějakým funkčně bohatším nebo designově povedenějším. Existují ale i jiná rozumná hlediska, podle kterých lze kalkulačku pro palm vybírat.

snapCalc: O tomto "povinném" doplňku ke standardnímu softwarovému vybavení každého palmu jsme psali již v jednom z vůbec prvních článků na našem portálu - snapCalc: v jednoduchosti je síla! Ať už najdete sebelepší kalkulačku, nakonec budete vždy zápolit s omezením vyplývajícím ze samotného Palm OS - chybějící multitasking. Přitom právě v případě kalkulaček je schopnost pracovat "uvnitř" jiné aplikace a také možnost sdílet stejná data kriticky potřeba. Nic z toho není pro snapCalc problém, protože tato kalkulačka funguje jako malé okno, s kterým lze svobodně pohybovat nad libovolnou jinou aplikací. Lze přitom využívat i systémové schránky či prostého tapnutí na zvláštní tlačítko pro přenos výsledků mezi kalkulačkou a danou aplikací. Důležité také je, že lze nadefinovat několik velmi praktických způsobů, jak snapCalc ihned aktivovat v jakékoliv situaci, aniž by bylo potřeba přepínat do launcheru. Aby toho nebylo málo, snapCalc je zcela zdarma (stahovat můžete zde). Pokud by se snad někdo obával rezidentního běhu snapCalcu, mohu po letech používání potvrdit, že se jedná o zcela bezproblémový a stabilní program. Je s podivem, že tato skvělá drobnůstka je mezi uživateli tak málo rozšířena.



EasyCalc: Přes všechny uvedené výhody výše uvedeného SnapCalcu je nutno přiznat, že co do množství funkcí existují mnohem lepší produkty. Ne vždy je kalkulačky zapotřebí jako pomocného nástroje k úplně jiné aplikaci. Někdy prostě potřebujete kalkulačku jako takovou a pak je tedy na místě se ptát, která je nejpropracovanější. Obvykle jsou doporučovány různé vědecké superkalkulátory. Když jsem ale hledal řešení sám pro sebe, zjistil jsem, že spíš než množství matematických funkcí mě zajímá možnost zadávání dat jak pomocí virtuálních tlačítek, tak i pomocí Graffiti a hlavně možnost upravovat zpětně kteroukoliv část početního postupu. V tomto směru vám v celé plejádě kalkulaček nabídne překvapivě největší svobodu aplikace EasyCalc českého programátora Ondřeje Palkovského. Možná až přílišnou grafickou strohost plně vynahradí možnost editovat kteroukoliv část výpočtu a to i po spočítání výsledku. Kromě toho se aplikace může pochlubit většinou vlastností, které od ní očekávají opravdu nároční uživatelé; tedy různými číselnými soustavami, vědeckými funkcemi, grafy, ... a navíc je aplikace dostupná i v češtině a to opět zcela zdarma (stahujte zde).



SuperNames: V případě aplikací pro správu kontaktů se často hovoří o mnoha různých řešeních, SuperNames ale obvykle chybí. Přitom ze všech aplikací, kterém jsem měl možnost za dlouhé roky zkoumání vyzkoušet, je SuperNames suverénně nejlepší. Výčet všech jeho možností a výhod by vydal na opravdu nudně dlouhý seznam, ale vzpomenu alespoň některé - zcela uzpůsobitelné rozhraní, prolinkovávání do úkolů, diáře, poznámek a hlavně mezi samotnými jednotl. kontakty, barevné rozlišení kontaktů dle kategorií, robustní filtrační nástroje, historie naposledy prohlížených kontaktů, slučování do skupin, možnost práce s více databázemi, vlastní systém predikce vkládání znaků, uživatelská pole, nekonečné množství telefonních čísel, adres a dalších kontaktních údajů u každého kontaktu, ... Jelikož je tento úžasný nástroj opravdovou popelkou mezi Palm OS produkty, chystáme brzy nejen podrobnější recenzi, ale se svolením výrobce také překlad kompletního manuálu do češtiny.



Memo PLUS: Když už jsme načali téma PIM aplikací, ještě u něj chvíli zůstaňme. Také alternativ k systémovému "poznámkovníku" existuje nepřeberné množství. Memo PLUS nemusí vyhovovat každému a nelze ani tvrdit, že by se jednalo o naprostou špičku ve své kategorii. Přesto má mnohým uživatelům co nabídnout a mě osobně jeho přednosti zatím nedovolily dezertovat k jiným produktům, po kterých občas pošilhávám. Memo PLUS jakožto nadstavba Memo Padu má především tyto výhody: práce s fonty pomocí FontBucket, určité - i když skromné - možnosti nastavení uživatelského rozhraní, menu pro rychlý přístup k nejčastěji používaným aplikacím, práce se šablonami, alarmy nebo možnost připojování kreslených skic (čímž nahradíte nutnost používat separátně Memo Pad a Note Pad). Na konec jsem si nechal to nejpodstatnější a to jsou bohatší možnosti zaheslování vašich poznámek. Na rozdíl od systémového řešení je zde k dispozici kryptované uzamčení poznámky, jejíž název je sice také skryt, ale namísto něj je možné nechat zobrazovat nějaký jiný zástupný název. Vyhnete se tak hloupé situaci, že poznámky máte skryty včetně jejich označení, takže nepoznáte, která je která. Zde navíc můžete uzamknout každou jednotlivou poznámku vlastním unikátním heslem. V neposlední řadě je potřeba zmínit jako výhodu i fakt, že se nejedná o produkt postavený vedle Memo Padu, ale nad Memo Pad. Může tudíž sdílet stejná data a vy jste tak kompatibilnější s ostatními uživateli a také se nemusíte obávat, že někdy v budoucnu se svým exotickým produktem skončíte ve slepé uličce (pro úplnost dodávám, že i výše uvedený SuperNames je naštěstí také jen nadstavbou systémových kontaktů).



PicoTrak: Často se mi stává, že potřebuji změřit čas strávený na tom kterém projektu nebo zakázce. Pro tyto účely jsem zkoušel několik softwarových řešení, ale většina jich je příliš hloupých. Čestné výjimky jsou sice vynikající, ale pro svou komplikovanost v praktickém životě nepoužitelné. PicoTrak je alespoň pro mě naprosto ideální, přitom se jedná o další zcela nedoceněný software. První věc, která se mi na aplikaci líbí, je způsob, jakým měří čas. Po opravdu triviálním a přitom pragmaticky pojatém způsobu zadání nového projektu stačí tapnout na novou položku a čas se začne odpočítávat. Pokud aplikaci opustíte či dokonce dojde zamrznutí palmu s nutností jeho resetu, nic se neděje, protože PicoTrak si při svém dalším spuštění prostě jen porovná časový rozdíl od doby spuštění projektu a rozdíl přičte k počítadlu. Pokud během projektu svou práci často přerušujete, stačí vždy jediné tapnutí a počítadlo se zastaví. V následném podrobném soupisu prací na projektu přitom uvidíte detailně a přehledně rozepsané jednotl. časové bloky podle dní. Nechybí ani odfajfkování již uzavřených a vyfakturovaných dní nebo i celého projektu. Další výhodou je barevné ale také cenové odlišení jednotl. klientů. U každého z nich je možnost vytváření nekonečného množství různých projektů. Již realizované projekty lze kdykoliv v budoucnu realizovat znovu prostým výběrem z pull-down menu. Nechybí sumární pohled s filtračními nastroji ať už s ohledem na časový rozsah nebo dle klientů/projektů či vyfakturovaných/nevyfakturovaných položek. Z popisu se vše může zdát trochu složité, ale hlavní výhodou produktu je právě jeho úžasná jednoduchost.



Omni Remote: Ne že by tento program pro dálkové ovládání elektrospotřebičů přes infraport nebyl vůbec známý, obvykle je ale ve stínu mnohem slavnější aplikace Novii Remote. To je ale velká škoda, protože pokud překonáte jeho grafickou zaostalost, možná vám přiroste k srdci stejně jako mně. Jeho hlavní výhodou je možnost zcela svobodného nadefinování a rozmístění tlačítek na displeji zvlášť pro každý ovládaný přístroj. Díky tomu můžete svůj palm velmi připodobnit skutečným fyzickým ovladačům, na které jste již zvyklí a tím podstatně zvýšit šanci, že Omni Remoto budete v praxi také i reálně využívat. Není-li totiž tato aplikace a její funkce vždy rychle při ruce, jistě nakonec zůstanete raději u klasických ovladačů, byť by jich mělo být po stole rozloženo větší množství. Více vám o této aplikaci přineseme v samostatném článku, který bude srovnávat právě Novii Remote a Omni Remote.



1 Button+: Další oblastí, kde vládne obrovská konkurence, jsou různá "udělátka" pro rychlejší přístup k většímu množství nejčastěji spouštěných aplikací. 1 Button patří mezi ty méně známé, přitom se ale jedná o jedno z nejlepších řešení. Každému ze základních hardwarových tlačítek dokáže přiřadit až 9 různých aplikací. Možností jejich spouštění je několik a každé tlačítko může mít nastaveno zvlášť jinou logiku ovládání. Ikony namapovaných aplikací lze pro každé tlačítko "podlepit" jinou (libovolnou) tapetou a tím lépe aplikace rozčlenit do pomyslných kategorií. Ovlivnit lze i rozmístění ikon po displeji či odstranit názvy v jejich úpatí a tím lépe vyladit využití tapety. Místo tapety lze využít i dat z vestavěných PIM aplikací a mít tak vždy po ruce tzv. "Today" obrazovku. Ani tím ale možnosti utilitky nekončí, definovat lze např. i spouštěcí makra. Více přineseme v budoucnu v samostatné recenzi.





A co vy? Jaké méně známé a přitom výborné aplikace používáte? Podělte se o své zkušenosti v komentářích pod článkem!





 
   Související odkazy
· Více o tématu Software
· Další články od autora Badel


Nejčtenější článek na téma Software:
Video pro Palm, zázrak jménem SmartMovie


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.83
Účastníků: 6

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Software

"Nejpodceňovanější aplikace pro Palm OS" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů



PalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412