Jaké by měly být palmy? - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Jaké by měly být palmy?

Autor: janstumpa - 14.02.2006, 2543 čtenářů


Vize a nové technologie janstumpa nám napsal(a): Jsem majitelem již druhého PDA od společnosti Palm. Prvním byl T|E, který jsem používal jen rok, dnes mám k dispozici Zire 72. Jako dlouhodobý uživatel bych se rád podělil o některé zkušenosti s nedostatky, zmíním ale i výhody této platformy.





(článek do soutěže o original Palm pouzdro pro Treo)





Design
Důvod, proč jsem se rozhodl pro značku Palm, byl ten, že se mi líbil design přístrojů a také cena, která byla oproti PPC podstatně nižší. Palmy mají vcelku jednoduchý design. Celé tělo bývá z kovu (např. Zire 72 či Tungsten|E) nebo z plastu (např. T|T5, T|T3, Zire 22). Přístroje jsou dobře zpracovány, vše drží, jak by mělo. Určité výhrady bych měl snad jen k tlačítkům; zvláště k navigačním. Stávalo se mi, že ne vždy ideálně reagovala, spolehlivého výsledku bylo možno dosáhnout jen po zatlačení kolmo shora. Také prostřední potvrzovací tlačítko nereaguje vždy spolehlivě (stávalo se mi to u obou mých palmů). Další věc, která mi u designu vadí, jsou vystouplé okraje okolo displeje. Občas je to na překážku při ovládání pouhým prstem; zvláště při posunování textu a aplikací pomocí posuvníku. Vystouplé okraje mají nevýhodu i v tom, že plně nedoléhají na displej, přičemž těmito mezerami mohou pronikat nečistoty a prach do přístroje (nikdy jsem však neměl problém, že by to nějak ohrozilo chod palmu). Na druhou stranu jsou vystouplé okraje docela praktické při držení PDA. Možnost, že vám vypadne z ruky, je menší.
Budu li vycházet z toho, že PDA se drží v dlani a palec drží přístroj ze strany, tak mi tam něco chybí. Určitě by nebylo špatné na prázdné místo zabudovat nějaké tlačítko. Nejlépe by se hodil posuvník. Např. Treo se může pochlubit alespoň tlačítky pro ovládání hlasitosti, na mém Zire 72 je z boku tlačítko na spouštění diktafonu. Místo pěticestného navigátoru by se hodil zmiňovaný posuvník. Nejlépe kolečko, aby byl posun plynulý a rychlý.

Multimédia
Možnost poslechu audiosouborů na palmech je velice příjemná. Výhodou je použití 3,5mm audio jack výstupu, žel že Trea disponují jen 2,5mm AV (audio výstup). Alespoň, že je možnost dokoupení redukce z 2,5 mm na 3,5 mm. K přehrávání hudby patří i nějaký ten slot pro karty. Palmy podporují slot SDIO, do kterého pasují karty typu SD a MMC a také různé příslušenství (např.: Bluetooth, rádio, Wi-Fi). Škoda jen, že veškeré palmy mají k dispozici pouze jeden slot. Některá PDA založená na systému Windows Mobile podporují jak slot SDIO, tak i slot pro CF karty. Tím můžete možnosti vašeho PDA fakticky zdvojnásobit. Kapesní počítače se také využívají ve spojení s mobilnými telefony. Toto spojení obstarávají bezdrátové technologie. Standardní výbavou každého PDA je již starý, leč stále používaný infraport (například ve spojení s klávesnicí). Dále je to Bluetooth, který je stále oblíbenější, takže je chválihodné, že jím Palm vybavil již i střední třídu svých PDA. Wi-Fi se používá jen u vyšších modelů, což je ale pochopitelné. Občasné potíže s funkčností bezdrátů jsou spíše záležitostí softwaru, kterým se zde nezabývám. Můj Zire 72 má foťáček s 1,3 megapixelem. Osobně bych toto oželel, pokud by se tím přístroj zlevnil. Fotí dobře, ale jen za světla. V místnostech to také není žádná sláva.

Displej
Palmy se vyrábějí s rozlišeními 160x160 (lowres), 320x320 (hires) a 320x480 (hires+) pixelů. Lowres displej má okolo 4 tisíc barev. S tímto rozlišením nemám velké zkušenosti, ale určitě je dnes již neuspokojující (Treo 600, Z22, Zire 31, ). Hires displeje jsou velice kvalitní. Se 65 tisíci barev jsou fotky zřetelné a pro práci zcela postačí (Zire 72, T|E, T|E2, ). Hires+ nabízí také 65 tisíc barev. Tyto displeje se používají ve vyšší třídách (LifeDrive, T|T5, T|T3, T|X, ). Problémem displejů u palmů je jejich neblaze proslulé pískání . Nejedná se ale o vadu samotného displeje, příčina souvisí s napětím. Doufám, že v budoucnu tento neduh Palm napraví. K palmům odjakživa patří Graffiti. Jedná se o malou plošku, na kterou se píší speciální znaky. Je umístěná pod displejem (pro hires+ je pouze virtuální - softwarová). Osobně ji moc nevyužívám, raději si otevírám softwarovou klávesnici. Nevím, jak ostatním, ale vadí mi míra jasu. Podsvícení je velice silné, takže jsem své PDA nikdy nepoužíval s podsvícením na maximum. Vždy jen s minimálním, abych ušetřil drahocennou energii. Na světle stejně nic nepřečtete a je jedno, jak je displej podsvícený.

Baterie
Toto je kámen úrazu každého PDA. Může být jakkoliv dobré, ale když dojde energie, je k ničemu. Můj Zire 72 vydrží asi 4 hodiny psaní textu s palmOne Universal klávesnicí. Poslech MP3 vydrží asi 7 hodin. Výdrž by si zasloužila zlepšení. Když jsem si četl recenze na Treo 650, záviděl jsem tak velkou kapacitu akumulátoru. Osobně bych oželel nižší hmotnost přístroje ve prospěch delší výdrže. Totéž platí i o procesoru a o jeho neúsporném podílu na výdrži PDA. Takový T|T5 se svými 400 MHz má nesmyslně velkou spotřebu, snížení frekvence u T|X je krok správným směrem. Zire 72 disponuje 312 MHz a to pro svižný chod aplikací většinou naprosto stačí i při zatížení přehráváním MP3 na pozadí. Vlastnil jsem i T|E, který měl jen 144 MHz. Ani tento procesor není špatný, poslouchání hudby na pozadí už si ale moc neužijete.

Paměť
Doba, kdy aplikace měly velikost kolem 10 kB, je už dávno pryč. V dnešní době je paměť vysoce ceněna. Palmy mají v základu nejméně 32 MB (Zire 72, Treo 650, T|E2). Pokud používáte PDA pro běžnou práci, tak vám taková kapacita patrně vystačí. Jakmile se ovšem pustíte do hraní her nebo s sebou budete chtít nosit své oblíbené fotografie, poznáte, že by to chtělo trochu více. Jistě, nový LifeDrive láká se svými 4 GB, ale ne každý je ochoten investovat do tak drahého přístroje. Nezbývá než doufat, že Palm bude do budoucna s pamětí méně troškařit. Jako standard bych viděl nejméně 64MB, brzy ale již spíše 128 MB. Také možnost používat PDA jako přenosný disk poněkud schází. Naštěstí je možné použít program CardExport.

Operační systém
Palm stále vyniká svým jednoduchým systémem, který se každý naučí během několika dní. Sám jsem se jej zvládnul asi do týdne. Ve své podstatě je Palm OS ještě jednodušší než kdejaké mobilní telefony. Napomáhá tomu i dotykový displej. Prostředí Palmu OS je velice strohé, ale svůj účel plní na výbornou. Úvodní menu (tzv. "systémový launcher") tvoří horní lišta, která obsahuje čas, stav baterie a jméno kategorie a ikony samotných aplikací. Popřípadě zde najdete ještě ikonku Bluetooth nebo sílu signálu (jen u Trea). PPC mají prostředí podobné stolním Windows. Je to pěkné, ale orientace už není taková sláva. I z tohoto důvodu se mi více líbí Palm OS. Je jednoduchý, ale přesto velice spolehlivý. Komu se nelíbí operační systém palmu, může si pořídit některý z vyspělých launcherů, z nichž asi nejznámější je ZLauncher. Co mi na Palm OS vadí, je fakt, při posílání/přijímání souborů nelze současně používat další aplikace. V případě odesílání megových souborů vám nezbývá, než se jen pasivně dívat na displej, kde je napsáno "odesílám". Dokonce se přeruší i přehrávání MP3.

Software
S většinou nových palmů získáte tento software: kontakty, kalendář, VersaMail, posílání zpráv, Media, internetový prohlížeč, přehrávač MP3, úkolník, poznámky, zápisník, DocumentsToGo, Palmreader (jen PDA, kterým chybí bezdrátové technologie). Taková výbava je pro méně zkušené uživatele naprosto dostačující. Sám nejvíce využiji DocumentsToGo. Ve spojení s palmOne Universal klávesnicí nahradí i notebook, byť jen v omezené míře. Velmi užitečný je i onen obyčejný zápisník, bez něhož byste se i nadále museli vracet k papíru. Poslech hudby a čtení knih také patří mezi mé oblíbené činnosti. Programy, které doinstalovávám, jsou hry. Občas i nějaký ten program pro správu PDA. Výhodou je, že vám na palmu poběží i starší programy a je lhostejno, kterou verzi OS používáte. Díky dlouholeté existenci Palm OS je pro tuto platformu k dnešku k dispozici kolem 30 000 programů!



Vlastním i PPC, které jsem po několika použitích zavrhnul. Se stávajícími palmy jsem velice spokojen, i když místo dosavadních klasickéých handheldů bych již konečně rád konvertoval na smartphony typu Treo 650. Palmy bych i přes některé chyby doporučil každému, kdo si nechce nebo nemůže pořizovat notebook. Za rozumnou cenu dostanete solidní produkt s vysokou užitnou hodnotou.






 
   Související odkazy
· Více o tématu Vize a nové technologie
· Další články od autora Badel


Nejčtenější článek na téma Vize a nové technologie:
Jak prodloužit výdrž akumulátorů?


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.37
Účastníků: 8

Velmi dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Vize a nové technologie

"Jaké by měly být palmy?" | Přihlásit/Registrovat | 4 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Jaké by měly být palmy? (Hodnocení: 1)
Od: janstumpa - 14.02.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.someoneelse.ic.cz
Děkuji za poziticní hodnocení. Tělo Zire 72 je asi doopravdy z tvrzeného plastu, ale zpracování je velice přesvědčívé.
Re: Jaké by měly být palmy? (Hodnocení: 1)
Od: cube48 - 14.02.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
T3 rozhodne neni z plastu, nejak jste se do tech materialu zamotal :), ale jinak fajn clanek. Hlavne pro nezasvecene.
Re: Jaké by měly být palmy? (Hodnocení: 1)
Od: janstumpa - 15.02.2006
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.someoneelse.ic.cz
 
abych napraliv co jsem zkazil. Omluvám se všem PDA, které jsem popsal, že jsou z kovu, nebo plastu. A znovu děkuji za pozitivní reakce na můj článek. Doufám, že v budoucnu napíše ještě lepší bez drobnějších omylů.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů



PalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412