Megarecenze Palm Z22 (5. část) - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Megarecenze Palm Z22 (5. část)

Autor: Badel - 24.01.2006, 4304 čtenářů


Hardware a příslušenství Závěr recenzí bývá vždy nejpodstatnější, protože shrnuje veškeré poznatky o přístroji a nabízí tak celkový pohled včetně konečného zhodnocení. Avšak dříve než vyřkneme svůj nemilosrdný ortel, zbývá ještě probádat softwarovou výstroj "zet-dvaadvacítky".





Nejprve ještě krátce k tématu 3. části megarecenze a to k akumulátorům. Objevily se dotazy, jak je na tom Z22 při dobíjení přes USB, což je způsob, který má u tohoto droboučkého zařízení skutečně větší opodstatnění než u kteréhokoliv jiného palmu. Naše opakovaná měření ukázala, že nabíjení z USB trvá nějakých šest a půl hodin, což není zrovna málo, ovšem na druhou stranu oproti nabíjení z 220V zásuvky je to jen necelá půlhodinka navíc a to i při zapnutém displeji.
Nyní již k hlavnímu tématu závěrečné části recenze a to k softwarové výbavě...


Dodávané softwarové vybavení

Software v ROM

Nejprve se krátce zmíním o starých známých titulech:
Quick Tour - klasická pomůcka pro začínající uživatele, která názorně provádí základními funkcemi přístroje. Je to jasný adept na smazání, 147 kB navíc se v případě Z22 určitě bude hodit.
Addit je hned další pomůcka, která u většiny uživatelů patrně poputuje do pomyslného koše. Tato aplikace se snaží nabídnout off-line informační servis (jako kdysi AvantGo) a aplikaci pro off-line stahování a nakupování softwaru. Z22 je vlastně první přístroj, který u Additu nenabízí tytéž funkce on-line a tím ještě umocňuje jeho ne příliš velkou atraktivitu. Software je po mém úsudku rozumnější vybírat rovnou ze stolního počítače, bez jehož konektivity se beztak neobejdete a nemalé zdržování při aktualizaci dat během HotSyncu také zrovna nepotěší. Což teprve 723 kB zbytečného místa v operační paměti přístroje...
Podobně jako v případě nového Palm T|X nečekejte ani zde u aplikací Calc, Card Info, Contacts, Expense, Media, Memos, Note Pad, Photos, Tasks a WorldClock nic nového kromě výměny Palm loga a odstranění několika chybiček. Většinu z nich zkušenější uživatel vymění za vyspělejší alternativy (v případě PIM aplikací pochopitelně se zpětnou datovou kompatibilitou). Tím ale nechci říci, že by se jednalo o špatné aplikace a s přihlédnutím k omezeným paměťovým možnostem Z22 a k tržnímu zacílení produktu je pravděpodobné, že většina novopečených majitelů se s vestavěnou nabídkou aplikací zcela spokojí.
Jediným - o to však příjemnějším - překvapením je bundlování relativně nové hry od Astraware: CrazyDaisy. Profesionální hráči nad něčím takovým ohrnou nos, pravděpodobný uživatel Z22 (tedy laik) si však díky této kombinační legrácce může příjemně zkrátit časové prostoje. Více se o této hře můžete dočíst zde, kde jí i náročný kolega chaoos přiznal celých 5 hvězdiček.

Tím výčet softwaru dostupného přímo z ROM končí. Může se to zdát málo, ale v případě Z22 bez podpory paměťových karet je skromnost jistě na místě. Vše co je "navíc", lze smazat a co může chybět, není problém do cca 20MB volného prostoru doinstalovat.



Software na přibaleném CD


Palm T|X a Z22 jsou novinkami ze stejného období, takže se chlubí i podobně uspořádaným CD. Kromě nové designu je vše přehlednější a praktičtější než dříve. Oproti T|X (pro srovnání viz zde) chybí jediná položka a to nastavení poštovního účtu. Na první pohled se jedná o logický krok, protože Z22 standardně s maily pracovat neumí, alespoň ne mobilně (on-line). Ale v tom je právě ten háček! Jestli je možné zachovat u Z22 přítomnost aplikace Addit a spokojit se s off-line načítáním dat, proč není totéž zachováno i pro VersaMail? Mělo by přeci své opodstatnění mít s sebou vždy po ruce maily naposledy stažené do stolního PC. Je ale evidentní, že Palm se snaží stůj co stůj Z22 profilovat jen jako jakýsi inteligentní zápisník a ne jako PDA.



V několika předchozích recenzích nejrůznějších modelů Palm přístrojů jsem pochválil multimediálního průvodce Palm OS a specifickými vlastnosmi toho kterého přístroje. Ani tentokrát nemohu jinak. Prezentace vytvořená v Macromedii je provedena velmi pěkně a především účelně. Vše je přehledné a názorné. Pokročilý uživatel se bez takovéto výuky jistě obejde, ale pro začátečníky se jedná o znamenitou alternativu k nudnému čtení manuálu. Škoda jen, že ve výběru jazykových mutací chybí čeština - jako obvykle.

Vedle multimediální výuky je k dispozici ještě rozsáhlá nápověda uspořádaná do standardního Windows helpu, pochopitelně také jen v angličtině. Podobný help si můžete nainstalovat i do svého palmu a to z menu Additional software, položka Manual. Zmíněné menu Additional software ale nabízí i mnohá jiná překvapení a můžete si odsud do palmu nainstalovat několik velmi zajímavých titulů:


Photos
Název může leckoho odradit v domnění, že se jedná o tentýž prostoduchý prográmek, který je umístěn v ROM. Ve skutečnosti se zde ale skrývá poklad jménem SplashPhoto. Vím, že jsou i lepší aplikace pro správu fotografií, ale osobně preferuji právě tento pro jeho snadnou obsluhu a existenci sympatického desktopového protějšku. Je opravdu zvláštní, že právě nepříliš multimediální Z22 skrývá takovýto příjemný dáreček a ještě skrytý pod matoucím názvem.
powerOne Personal
Tento velmi vyspělý vědecký kalkulátor patří k aplikacím, které bych si vzhledem k možnosti stažení freewarových alternativ asi nikdy nekoupil, ale dostat jej zdarma je dalším velmi příjemným překvapením.
Handmark MobileDB
Dobrých zpráv není nikdy dost a tak přítomnost této aplikace je další příjemnou novinkou. Tento databázový program nemá nic, čím by vynikal - kromě jediného: jedná se o formát, v němž je k dispozici nepřeberné množství velmi zajímavých databází včetně freewarových. Sám jich již roky celou řadu používám ke své nemalé spokojenosti .
O položce Manual padla zmínka již výše, takže další v pořadí je SplashShopper.
Zdá se, že Palm se rozhodl uživatelům vynahradit slabší technické parametry Z22 slušnou dávkou populárních placených aplikací zdarma. Nejen na nakupování poslouží tento známý nákupní prográmek. K srdci mi sice přirostl konkurenční bezplatný HandyShopper, ale jako novopečený palmista bych podobným programem určitě nepohrdnul.
eReader
Dnes již klasický palmovský prohlížeč elektronických knih není v našich končinách až takovou výhrou, protože české texty jsou většinou čteny ve formátu PalmDOC, kde kralují jiné readery.




Zhodnocení

Sofwarovou výbavu Z22 hodnotím jednoznačně kladně. V operační paměti (až na pár odstranitelných výjimek) nepřekáží žádné zbytečnosti a CD obsahuje několik velmi dobrých aplikací. Nabídka softwaru je sice mnohem užší než obvykle, ale povětšinou vypadly aplikace, které beztak zbytečně "zaplevelují" paměť v palmech méně zkušeným uživatelům. Dále chybí některé "hvězdy" jako DocumentsToGo nebo PocketTunes, ty ale svým zaměřením na Z22 prostě nepatří, je tedy zbytečné je oplakávat.
Je to tedy poprvé, co v mém hodnocení softwarové výbavy jednoznačně převažuje chvála. Doufejme jen, že se blýská na lepší časy a Z22 je předznamenáním pozitivního vývoje i pro další modely v budoucnu.




Závěr

Palm Z22 bývá recenzenty přijímán vlažně až rozpačitě. Přestože pro kritické slovo nejsem zvyklý chodit daleko a i v případě Z22 lze pojednávat o nejedné "mušce", bílý drobek jménem Z22 ve mně zanechal jasně pozitivní dojem. Potenciálním rizikem tohoto přístroje je pouze to, aby neskončil v nesprávných rukou. Pořídí-li si jej totiž zákazník šetřící každou korunu v domnění, že získá levné PDA, bude zklamán. Přístroj je v tomto ohledu skutečně až příliš limitován ať už velikostí či vlastnostmi displeje nebo neschopností využít paměťových karet a absencí bezdrátových technologií. Kdo by ale v cenové hladině kolem 3 500,- Kč včetně DPH čekal něco podobného, je ke zklamání prostě odsouzen. Ten kupující, který Z22 pořizuje s vědomím všech jeho omezení a hodlá využít výhod Palm OS pro organizaci času a pro jednoduché a přímočaré aplikace, které jsou palmům vlastní už od pradávna, bude nadšen. Bude mít u sebe maličký, kompaktní a přitom dostatečně výkonný přístroj, který díky výborné výdrži akumulátorů a mimořádně nízké hmotnosti nabídne větší užitnou hodnotu než leckteré PDA v trojnásobné hodnotě. Palm si zaslouží pochvalu za odvahu, s jakou na trh uvádí stále inteligentnější levná zařízení a nikoliv kritiku za to, že jsou v tom či onom "uměle" omezena.


+ skvělá cena
+ barevný displej
+ malé rozměry a nízká hmotnost
+ výborná výdrž akumulátorů
+ v ceně některé dobré aplikace
+ sympatický design
+ uchování dat i při vybití


- nelze použít paměťové karty
- plastový stylus
- nelze použít jako MP3 přehrávač
- umístění reproduktoru kdesi v zadní části přístroje

- (?) chybí mnohé vlastnosti klasických PDA jako je internetová konektivita nebo podpora telefonních aplikací


Předchozí části článku:
Megarecenze Z22 (4. část)
Megarecenze Z22 (3. část)
Megarecenze Z22 (2. část)
Megarecenze Z22 (1. část)




 
   Související odkazy
· Více o tématu Hardware a příslušenství
· Další články od autora Badel


Nejčtenější článek na téma Hardware a příslušenství:
Megarecenze Palm Treo 750v (1. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.8
Účastníků: 5

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Hardware a příslušenství

"Megarecenze Palm Z22 (5. část)" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů



PalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412