RepliGo manuál (3. část) - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 RepliGo manuál (3. část)

Autor: nexus6 - 24.01.2006, 1639 čtenářů


Software V předchozím díle překladu manuálu aplikace RepliGo jste se mohli dozvědět vše o konverzi souborů pro použití v kapesním počítači. V dnešní části si probereme samotnou práci se soubory v aplikaci RepliGo Viewer přímo na vašem PDA.




RepliGo Viewer

RepliGo Viewer je umístěn ve vašem Palm OS zařízení. Synchronizuje a přijímá dokumenty, které jsou převedené na osobním počítači. Zobrazuje, naviguje, ovládá, označuje a tiskne soubory RepliGo. RepliGo Viewer spustíte klepnutím na ikonu RepliGo ve vašem handheldu. Po spuštění aplikace se zobrazí seznam dokumentů ve vašem zařízení. To ovšem pouze v případě, že při předchozím opuštění aplikace nebyl otevřen nějaký dokument.

RepliGo seznam
Když spustíte RepliGo Viewer, zobrazí se vám seznam převedených dokumentů (obrázek 17).
Ve většině případů je RepliGo schopné identifikovat z jaké aplikace dokument pochází a zobrazí tak odpovídající ikonu vlevo od jména dokumentu. Například, pokud převedete dokument Microsoft Word, objeví se vedle jména dokumentu malá ikona Word. Dokumenty převedené z Microsoft Word, Excel, PowerPoint, Project, Visio, Publisher, Internet Exploreru, stejně jako PDF dokumenty a textové soubory, budou mít vedle svého jména odpovídající ikonu. U dokumentů převedených z ostatních aplikací zobrazí RepliGo vlastní ikonu.

Pokud se dokument nachází na pamětové kartě, uvidíte taktéž v pravém rohu ikony typu dokumentu malý symbol paměťové karty.

V tomto pohledu si také můžete nechat zobrazit pouze dokumenty určitého typu a to tím, že v pravém horním vyberete příslušnou kategorii. Můžete také nechat zobrazit pouze dokumenty ve vnitřní paměti PDA, pouze na paměťové kartě nebo všechny. Kategorie si můžete přizpůsobit dle svých požadavků klepnutím na záložku RepliGo a zvolením Categories... z následného menu.


Obrázek 17: Seznam dokumetů v RepliGo Vieweru


Z tohoto seznamu můžete:
1. Vybrat dokument k prohlédnutí tím, že na něj ťuknete stylusem
2. Nastavovat a upravovat kategorie
3. Seřadit soubory podle kategorie, jména, data, velikosti, nebo typu původního dokumentu
4. Vybrat soubory ke zobrazení tím, že vyberete jen zobrazení podle umístění (všechny, paměťová karta, handheld)
5. Přejmenovat dokument
6. Přesunout dokument na paměťovou kartu nebo do paměti PDA
7. Odeslat dokument do jiného zařízení
8. Zvolit nastavení tak, aby se napříště při startu otevíral posledně prohlížený dokument, úvodní obrazovka nebo nastavit možnosti prohledávání paměťové karty
9. Smazat soubor
10. Odeslat soubor přes Bluetooth

Prohlížení a práce s documenty RepliGo

Základní navigace

Navigaci v dokumentu vám usnadní několik nástrojů. Ty jsou navrženy tak, aby čtení, zoomování, označování a ostatní zacházení s dokumentem bylo příjemnou a jednoduchou záležitostí. Pro prohlédnutí dokumentu jednoduše klepněte na jeho jméno v seznamu. RepliGo Viewer pak zobrazí dokument v pohledu na celou stránku.

1. Zobrazení celé stránky: Ukáže jednu celou stránku dokumentu na displeji při zachování původního vzhledu a formátování.
2. Přiblížený pohled: Zobrazí dokument přiblížený v určité oblasti.
3. Přizpůsobený pohled: Zobrazí dokument tak, že se vejde na displej a optimalizuje formátování a velikost textu pro komfortnější čtení.
4. Otočený pohled: Zobrazí dokument pootočený o 90° (k dispozici pouze na zařízeních s rozlišením 320x480).
5. Pohled přes celou obrazovku: Zobrazí dokument s použitím celé plochy displeje a skryje panel nástrojů. Pro zobrazení v tomto režimu klepněte v menu na View -> Full Screen.

Tlačítka panelu nástrojů

Tlačítka [Najdi] a [Najdi další]: Hledá text v dokumentu. Použijte tlačítko [Najdi další] ke zobrazení dalšího vyhovujícího výsledku.


Obrázek 18: Dialogové okno vyhledávání


Tlačítka záložek: Použijte tato tlačítka ke zobrazení a navigaci v záložkách převedeného dokumentu a ve vlastních záložkách. Použijte tlačítko [Add Bookmark] (přidej záložku) pro přidání vlastní záložky do dokumentu. Záložky přidané po konverzi dokumentu pomocí RepliGo Vieweru jsou seřazeny pod hlavičkou Personal v dialogu Bookmarks. Záložky z původního dokumentu se nacházejí pod hlavičkou Document v tomto dialogu.


Obrázek 19: Dialogové okno záložek


Tlačítka poznámek: Použijte tato tlačítka ke zobrazení a navigaci v poznámkách, komentářích a zvýrazněních v dokumentu. Použijte tlačítko [Add Note] pro přidání textové poznámky k aktuální stránce. Pro rychlé přidání poznámky použijte nástroj zvýrazňovač (Highlighter) a zvolte text, který chcete použít jako poznámku. Takto zvolený text je automaticky přidán jako nová poznámka.


Obrázek 20: Dialogové okno poznámek


Tlačítko rotace (pouze pro modely s displejem o rozlišení 320x480): Klepněte na tlačítko [Rotate] pro otočení pohledu o 90°. V tomto pohledu zůstavají zachovány všechny běžné funkce RepliGo Vieweru. Tento pohled je velmi užitečný při prohlíženi prezentací z PowerPointu, při čtení velkého množství textu a u stránek orientovaných na ležato.
Pro návrat k původnímu pohledu klepněte na tlačítko [Rotate] znovu.


Obrázek 21: Otočený pohled v celoobrazovkovém zobrazení


Tlačítka šipek vpřed a vzad: Použijte tato tlačítka pro procházení předchozími pohledy na stránku. Stejně jako v internetových prohlížečích tato tlačítka vám umožní pohybovat se vpřed a vzad pohledy na stránku, přiblížením a jednotlivými stránkami dokumentu.
Poznámka: Tlačítka [vpřed] a [zpět] neberou v potaz pohledy dosažené pomocí nástroje Hand. Proto se nelze k takovýmto pohledům těmito tlačítky vrátit.

Tlačítko celá stránka: Použijte toto tlačítko pro zobrazení celé aktuální stránky na displeji se zachováním původního formátování.


Obrázek 22: Pohled na celou stránku


Tlačítko přizpůsobeného pohledu: Tento nástroj použijte pro přepnutí do přizpůsobeného pohledu. Dokument se tak přeuspořádá do podoby pro snadné čtení na displeji PDA. Toho je dosaženo například přizpůsobením velikosti písma. Text můžete převést do přizpůsobené podoby jak v pohledu na celou stránku, tak při přiblíženém pohledu. Poznámka: Grafika a obrázky jsou při tomto způsobu formátování vynechány pro co nejsnadnější čitelnost textu.

Tip: Dalším způsobem jak rychle přeuspořádat text do přizpůsobeného pohledu je jednoduše klepnout na příslušné textové pole. Text se tak automaticky uspořádá pro snadné čtení. Klepnutím na fotky a obrázky takto můžete přiblížit tyto objekty.


Obrázek 23: Přizpůsobený pohled


Tlačítko volby přiblížení: Použijte toto tlačítko pro zvolení úrovně přiblížení dokumentu. Rozsah přiblížení je od 10% do 300%. Klepněte na tlačítko pro zobrazení voleb přiblížení a vyberte nové přiblížení. Zvýraznění ukazuje aktuální úroveň přiblížení.

Tlačítko ručního přiblížení volbou oblasti: V kterémkoli pohledu můžete použít stylus k označení obdélníkové oblasti dokumentu, kterou si přejete přiblížit. Oblast označíte tažením stylusu z jednoho jejího rohu do druhého a jeho následným uvolněním.


Obrázek 24: Ruční volba oblasti k přiblížení



Obrázek 25: Výsledek ručního přiblížení


Nástroj ruka: Klepněte na tlačítko ruka a používejte stylus k posouvání stránky po displeji v libovolném směru. Tento nástroj je k dispozici pouze při přiblíženém pohledu.

Nástroj pro volbu textu: Tento nástroj použijte pro zvolení textu ke zkopírování do jiné aplikace.


Obrázek 26: Funkce kopírování textu do schránky


Nástroj zvýrazňovač textu: Použijte tento nástroj pro zvýraznění textu v dokumentu. Zvýrazněný text se automaticky přidá do poznámek.


Obrázek 27: Nástroj pro zvýraznění textu


Tlačítka stránkování: Tlačítka stránkování zobrazují aktuální zvolenou stránku. Tlačítka malých šipek umožňují přechod na předchozí nebo další stránku. Klepněte na číslo stránky pro rozbalení seznamu stránek a vyberte požadovanou stránku klepnutím na ní.

Tlačítko rozšíření panelu nástrojů: Použijte toto tlačítko pro skrytí nebo zobrazení druhého řádku panelu nástrojů, pro snažší přístup k funkcím programu.

Kategorie

RepliGo Viewer vám umožňuje vytvořit si neomezené množství kategorií pro lepší práci s velkým množství dokumentů. V seznamu dokumentů zvolte alespoň jeden dokument a klepněte na záložku RepliGo pro otevření menu. Zvolte položku Category... z tohoto menu pro přesunutí dokumentu do libovolné kategorie. Zvolte Edit Categories... pro otevření dialogového okna úprav kategorií (obrázek 28).
Kategorie které vytvoříte ve Vieweru jsou rovněž synchronizovány s desktopovým Windows Viewerem. Z něj lze také kategorie ovládat a ty pak synchronizovat s Viewerem na vašem handheldu.
Pokud smažete kategorii, v níž se nachází nějaký dokument, nebude tento dokument smazán. Dokument se přesune do kategorie Unfiled.

Obrázek 28: Dialogové okno editace kategorií


Hypertextové odkazy

RepliGo ponechává hypertextové odkazy z internetových stránek, Wordu, Excelu, PowerPointu a PDF souborů aktivní (obrázek 29). To znamená, že pokud klepnete na odkaz v RepliGo dokumentu, budete dotázáni, zda může aplikace spustit internetový prohlížeč nebo e-mailový klient ve vašem zařízení a pokusit se připojit k Internetu. RepliGo rozeznává rovněž odkazy uvnitř dokumentu a při klepnutí na takovýto odkaz skočí na patřičné místo v dokumentu.

Poznámky:
1. Klikací mapy z Wordu nejsou podporovány.
2. RepliGo samo neumožňuje připojení k Internetu.
3. Odkazy z Wordu, Excelu a PowerPointu se převedou pouze tehdy, pokud k převodu dokumentu použijete tlačítko integrované v panelu nástrojů.
4. odkazy typu "mailto:" jsou rozeznány jako e-mailové odkazy a Viewer se při klepnutí na ně pokusí spustit defaultního e-mailového klienta.

Obrázek 29: Aktivní odkazy v převedené internetové stránce


Správa souborů

RepliGo přidává několik funkcí pro správu souborů. Tím zjednodušuje přejmenovávání a přesunování souborů. Pro přejmenování dokumentu zvolte požadovaný dokument v seznamu zaškrtnutím políčka nalevo od ikony typu dokumentu. Dále otevřte menu klepnutím na záložku RepliGo a zvlote Rename..., čímž se otevře dialogové okno Document Name (obrázek 30).

Obrázek 30: Změna jména dokumentu v RepliGo Vieweru


Dokumenty také mohou být přesunoványz vnitřní paměti PDA na pamětovou kartu a naopak. Pro přesunutí dokumentu opět zaškrtněte políčko u něj a otevřte menu klepnutím na záložku RepliGo. Z menu vyberte položku Move..., čímž se otevře dialogové okno přesunu souboru (obrázek 31). Zvolte umístění, kam chcete soubor přesunout a klepněte na [OK].

Poznámka: Můžete přesunout více dokumentů najednou a to zaškrtnutím políček u více dokumentů v seznamu.


Obrázek 31: Změna umístění dokumentu v RepliGo Vieweru




Pokračování článku:
RepliGo manuál (4. část)

Předchozí části článku:
RepliGo manuál (2. část)
RepliGo manuál (1. část)




 
   Související odkazy
· Více o tématu Software
· Další články od autora nexus6


Nejčtenější článek na téma Software:
Video pro Palm, zázrak jménem SmartMovie


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.57
Účastníků: 7

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Software

"RepliGo manuál (3. část)" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů



PalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412