Megarecenze Xplore M68 alias Hagenuk S200 (4. část) - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Megarecenze Xplore M68 alias Hagenuk S200 (4. část)

Autor: nexus6 - 21.12.2005, 2066 čtenářů


Hardware a příslušenství V této závěrečné části recenze si probereme software, který dostaneme spolu s telefonem a posoudíme, nakolik jsou použitelné další aplikace. Nakonec celý přístroj zhodnotíme a povíme si, komu by mohl vyhovovat a komu ne.





Dodávaný software

Softwarová výbava dodávaná s telefonem je poměrně bohatá. Několik programů spojených s funkcemi telefonu jsme probrali již v předchozích kapitolách a tak se nyní zaměříme hlavně na ostatní výbavu. Začněme přibaleným CD se softwarem. Na něm se nachází Palm Desktop ve verzi 4.1 a plugin Phone Desktop, jehož funkčnost je ovšem poněkud záhadná. Jedná se o jakýsi plugin do Palm Desktopu, který ale není nikde moc vidět. Na CD se také nachází program IntelliSync Lite, který slouží k synchronizaci přístroje přímo s MS Outlookem. Jelikož mám veškeré kontakty uložené právě v Outlooku, využil jsem ihned této nabídnuté možnosti. Synchronizace funguje naprosto perfektně a bezproblémově. Na CD rovněž najdeme již zmiňovaný Web Browser. Z důležitých aplikací se na CD nachází ještě instalace kancelářškého balíku QuickOffice. Ten je určen hlavně pro nainstalování desktopové části na vaše PC, protože PDA část je standardně obsažena v paměti telefonu.

Tímto se přesouváme k aplikacím, které jsou součástí vnitřní paměti telefonu. Zmiňovaný QuickOffice je přítomen ve verzi 7.6.0 a jeho součástí jsou QuickWord, QuickSheet a QuickPoint. Funkčnost všech tří součástí je naprosto perfektní, nikde ani stopy po problémech, které by mohlo způsobovat nestandardní rozlišení displeje. Ostatně úplně stejně fungují i DocumentsToGo, které ovšem nejsou součástí dodávky.


QuickOffice



Zobrazení dokumentu. Nebojte se chybějící češtiny, jen mi vypršela zkušební doba u lokalizace


Multimediální aplikace jsme probrali již v minulé kapitole, takže jen dodám, že součástí balíku je ještě jednoduché PhotoAlbum. Podstatně veseleji je v oblasti her. Xplore tu opravdu nešetří a ve výbavě telefonu nechybí 5 úžasných her od Astraware. Byť hry nejsou ve svých nejnovějších verzích, potěší a zabaví na dlouhou dobu. Inu, posuďte sami, výběr je opravdu velmi dobrý - dodávané hry totiž jsou: Bejewled!, BookWorm, GTS Racing, MegaBowling a vesmírná střílečka Zap!2016. Takto kvalitní herní výbavu nenajdeme snad u žádné konkurence napříč platformami. Hry fungují v klasickém rozlišení 160x160 a ve zbytku plochy se neustále zobrazuje Graffiti ploška. To je trochu škoda hlavně u Zap!2016, kterážto hra by prodlouženou plochu displeje dovedla využít.


Dodávané hry


Výrobce nezapomněl kromě zábavy ani na bezpečnost dat a tak mezi systémovými aplikacemi nechybí utilitka Backup/Restore. Její účel je více než zřejmý, slouží k zálohování a obnově dat na a z pamětové karty. Toto vše včetně již předem zmiňovaných multimediálních aplikací tvoří celkem solidní softwarovou výbavu tohoto malého smartphonu.


Utilita Backup/Restore


Co se funkčnosti aplikací třetích stran týče, není na tom Xplore M68 vůbec špatně. Jsou tu samozřejmě omezení vyplývající z hardwarové konstrukce a tak například nefunguje zmiňovaný Card Export a neužijete si Zlauncheru, který je sice plně funkční, ale stisknutím joysticku se u něj nedostanete do nabídky aplikací v dané založce, takže nemůžete spouštět aplikace, pokud nechcete používat pero. Většina běžných aplikací stavěných pro univerzální rozlišení, nebo pro rozlišení 160x160 pixelů funguje naprosto korektně.

Co říci závěrem?

O Xploru M68 by se dalo říci, že se standardně dodávanou výbavou si běžný uživatel bohatě vystačí. Právě v této oblasti bych viděl hlavní výhodu a jakési předurčení Xplore M68. Je to velmi dobrý business telefon, který je jakoby navíc vybaven otevřeným operačním systémem. Dovolím si konstatovat, že cílovou skupinou zákazníků jsou manažeři, kteří nechtějí příliš složitý přístroj, ale požadují vysokou funkčnost. Ti totiž snadno oželí nedobré multimediální funkce a horší práci s SMS zprávami. Naopak ocení výbornou možnost synchronizace se stolním počítačem a možnost práce s nativními dokumenty. Stejně tak ocení reprezentativní vzhled přístroje a kvalitní klávesnici. Vadit by jim neměla poněkud slabší výdrž baterie, která při běžném používání dosahuje maximálně třech dní, při intenzivním využití ovšem rapidně klesá ke čtyřiadvacetihodinové hodnotě. Naopak telefon rozhodně není určen pro dnešní generaci geeků, hračičků, kteří vyžadují všechny nejmodernější a nejšpičkovější funkce v nejvyšší kvalitě. Narážím tu hlavně na multimédia, která rozhodně nedosahují požadovaných kvalit. Skoro bych se tak i přikláněl k tomu, aby se Xplore od těchto multimediálních zbytečností oprostil. Více by se tak zdůraznilo zaměření na business klientelu, kde například integrovaný fotoaparát může překážet.

Závěrem bych tedy konstatoval, že Xplore M68 je velmi dobrý přístroj, který by si jistě našel i na našem malém trhu svou klientelu. Rozhodující by ovšem byla cena přístroje. Ta se v sousedním Německu pohybuje kolem částky 500 Euro, tedy cca 15 000 Kč. To je hodně vysoká částka. Telefon se ale na internetových aukcích dá nový sehnat za cenu podstatně nižší; cca 8 000 Kč. To už je daleko přijatelnější cenová hladina a dovolím si tvrdit, že za takovou cenu by si u nás Xplore M68 našel početnou skupinu zákazníků. Úplně nakonec si shrňme hlavní přednosti a nedostatky přístroje. Tady jsou:


+ malé rozměry a hmotnost
+ velmi dobré dílenské zpracování
+ kvalitní klávesnice
+ displej skvěle čitelný na přímém slunci
+ klasický SD/MMC slot (někteří z vás toto berou jako samozřejmost, ale výrobci se dnes nechávají "zblbnout" různými formáty karet)
+ softwarová výbava
+ funguje malá lokalizace pro Treo 600
+ Bluetooth
+ uchování dat při vybití

- horší ovladatelnost jednou rukou
- nemá USB Mass Storage a nefunguje Card Export
- menší přívětivost při psaní SMS zpráv na klávesnici
- nekvalitní sluchátkový výstup
- nekvalitní fotoaparát
- nepříliš dobře působící stylus





Předchozí části článku:
Megarecenze Xplore M68 alias Hagenuk S200 (3. část)
Megarecenze Xplore M68 alias Hagenuk S200 (2. část)
Megarecenze Xplore M68 alias Hagenuk S200 (1. část)




 
   Související odkazy
· Více o tématu Hardware a příslušenství
· Další články od autora nexus6


Nejčtenější článek na téma Hardware a příslušenství:
Megarecenze Palm Treo 750v (1. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 3.8
Účastníků: 5

Velmi dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Hardware a příslušenství

"Megarecenze Xplore M68 alias Hagenuk S200 (4. část)" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů



PalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412