Megarecenze Xplore M68 alias Hagenuk S200 (1. část) - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Megarecenze Xplore M68 alias Hagenuk S200 (1. část)

Autor: nexus6 - 15.12.2005, 6482 čtenářů


Hardware a příslušenství Do ruky se nám dostal poměrně unikátní přístroj původem z dílny firmy GSpda, která jej prodává pod jménem Xplore M68. U našich západních sousedů potom telefon seženete jako Hagenuk S200. A právě tuto variantu jsme měli možnost otestovat. V první části recenze představíme telefon jako takový a podíváme se na zoubek jeho konstrukční stránce.





Co to máme v ruce?

Xplore M68 (raději mu budu říkat původním jménem) je smartphone, který klame tělem. Vůbec tak totiž nevypadá. M68 je příjemně malý, s rozměry 49.5 x 109 x 22.5 mm patří mezi nejmenší smartphony vůbec, menší je snad jen Eurotel Smartphone II. O malinko větší pak například Nokia N70. Konkurenci také najde ve vlastní stáji - smartphony společnosti GSpda jsou rozhodně nejmenšími zařízeními svého druhu na Palm OS platformě. Hmotnost 127 gramů je sice již v kapse i v ruce trochu znát, ale stále ještě to není nic, co by nějak zásadně vadilo. Abych jinak zcela jasně podotkl - Xplore M68 není konkurencí pro Treo, je to konkurence pro smartphony jako Nokia 6681, nebo N70, Eurotel SmartponeII, Motorola MPX220 a podobné stroje. Přesto se srovnání s Treem v recenzi mnohokrát neubráníme.


Xplore M68 na oficiální fotografii výrobce


Pod tímto relativně malým kabátkem se ovšem nachází velice solidní výbava. Tu teď zmíním jen velice rychle, ke všemu se později dostaneme během recenze. Takže, přístroj běží na Palm OS Garnet 5.4, jako srdce mu slouží procesor TI OMAP taktovaný na 168 Mhz. Pro běh aplikací je tu 32MB SDRAM, k jejich ukládání pak 64MB Flash RAM (asi polovinu zabírají předinstalované aplikace). Další rozšíření je možné pomocí SD/MMC karet. Telefon zvládá 3 GSM pásma (900/1800/1900 MHz), takže si s ním zavoláte i v zámoří. GPRS je přítomno v podobě třídy 10, všemi technoidy dnes vzývané EDGE chybí. Co ovšem nechybí, je infraport a Bluetooth. Dotykový displej má úhlopříčku 2,2 palce a poněkud nestandardní rozlišení 160x220 pixelů. Je schopen zobrazit 65000 barev. Nechybí rovněž fotoaparát s rozlišením 1,3 megapixelu.

Rozbalujeme krabičku.

Telefon je zabalen v úhledné krychli, která uvnitř rozhodně není prázdná. Spolu s telefonem, baterií (je výměnná, ale je součástí zadního krytu) a nabíječky tu pochopitelně najdeme i USB datový kabel (hezky dlouhý, asi 180cm), CD se softwarem a manuál. To ale není vše. V balení ještě najdeme stereofonní handsfree, které se připojuje do mini-jack konektoru v telefonu, záslepku do slotu pro paměťové karty a náhradní stylus (výrobce asi moc dobře ví proč). Paměťovou kartu výrobce nedodává, stejně jako kolega v recenzi na T|X se domnívám, že to není žádná škoda, 32MB karta, kterou výrobci obvykle rádi přibalují, je akorát tak k vzteku. Kolébku také nečekejte, vždyť je to telefon. To by byl tedy obsah krabice, nyní se pojďme podívat na samotný telefon.


Krabice s telefonem



Obsah krabice


Telefon v ruce.

Když M68 vezmete do ruky, okamžite získáte jakýsi pocit solidnosti. Telefon působí elegantně. Černá barva mu vyloženě sluší, stříbrné linky na bocích celek příjemně odlehčují, stejně jako decentní rámeček kolem displeje. Ostatně, posuďte sami z okolních fotografií. V ruce působí telefon velmi dobrým dojmem. Vyšší hmotnost alespoň dává tušit, že něco držíte a umocňuje tak dojem solidnosti. Černý matný plast, z něhož je tělo telefonu převážně složeno, je velmi příjemný na omak, jsou na něm ovšem trochu vidět otisky prstů (hlavně na zadním krytu). Na klávesách z lesklého plastu naopak otisky zaniknou. Celá konstrukce je velmi pevná. Takto dobře dílensky zpracovaných přístrojů není mnoho a telefon tak patří k současné špičce.


Telefon na živo


Výrobce se v designu vyvaroval jakýchkoli výstřelků a tak jsou všechny prvky telefonu na svém místě. Z čelní plochy si nejvíce místa pro sebe zabírá displej. Bráno měřítky telefonů, je displej veliký (35x45mm), z hlediska PDA je samozřemně miniaturní. Kousek pod displejem je umístěna klasická klávesnice, která se nikterak neliší od těch u běžných mobilů, jen klávesa s domečkem cosi napovídá. Jednotlivé klávesy jsou od sebe dostatečně odděleny, navíc celá klávesnice je trochu "z kopce", takže se na ní výborně orientujete. Opět tak musím vyzdvihnout vynikající zpracování, na klávesnici se skvěle píše, překlepy nejsou časté. Trochu pokárat zaslouží hlavní ovládací prvek - joystick. Jde mírně ztuha a potvrzuje tak bytelnost celé konstrukce. Nahoře nad displejem najdeme otvor reproduktoru a vlevo nad ním, na horní hraně telefonu pak stavovou diodu. Ta za normálních podmínek bliká zeleně. Nepřítomnost signálu vyjadřuje červeným blikáním, při nabíjení pak svítí oranžově. Pokud je baterie plně nabitá a telefon je připojen k napájení, svítí dioda zeleně.

Na levém boku telefonu se nachází slot pro SD/MMC karty. Tady musím výrobce opět pochválit za to, že se nenechal "zblbnout" dnešním trendem všelijakých miniaturních a revolučních formátů a zůstal pěkně u staré dobré klasiky. Kousek nad slotem pro kartu se nachází resetovací otvor, do něhož pasuje hrot stylusu (další pochvala). Nad resetem pak najdeme jednoúčelové tlačítko fotoaparátu a nad ním kolebkové tlačítko ovládání hlasitosti (to má ale i další funkce, o tom ale až později).


Levý bok telefonu


Na horní straně telefonu najdeme pouze tlačítko pro vypínání (vlevo) a otvor pro provlečení poutka k pověšení telefonu na krk (další důkaz miniaturizace - u Trea by se s tím asi těžko kdo obtěžoval). Pravý bok je také poměrně strohý, najdeme zde jen infraport a konektor pro mini-jack, který je kryt pryžovou záslepkou. Ta je přichycena k tělu telefonu a je vyrobena z velmi ohebného materiálu, takže nehrozí její ulomení. Umístění konektoru takto na boku není zcela ideální, v těsné kapse s připojenými sluchátky by mohlo trochu vadit. Pokud si budete kupovat redukci na svoje sluchátka, musíte si pořídit tu miniaturní se zahnutím a kablíkem, který je teprve potom zakončem klasickým jack konektorem. Jinak totiž telefon do kapsy dáte jen těžko a pokud přeci jen ano, redukce by nepříjemně tlačila.


Pravý bok telefonu



Xplore s připojenými sluchátky


V pravém spodním rohu telefonu je zasunut stylus. Je to poněkud neobvyklé umístění, ale je to spíše otázka zvyku, odkud stylus vytahovat. Uložení je velmi pevné a v žádném případě nehrozí vypadnutí stylusu. To ovšem také znamená, že můžete rovnou zapomenout na to, že stylus vyndáte jen přejetím bříška prstu přes místo jeho usazení. Vykukující vršek stylusu má na sobě tři malé výstupky. Za jeden z nich je při vyndavání potřeba zachytit nehtem, pak jde všechno jak po másle. Nebojte se, k tomuto úkonu nepotřebujete žádné drápy, takže své pečlivě upravené nehty můžete opečovávat dále. Ovšem stylus samotný, to je již důvod k povzdechu. Je totiž extrémně mrňavý a teleskopický. Vzhledem ke své miniaturní délce 54 mm ve složeném stavu se musí dokonce vysouvat nadvakrát. Nebojte se, tato operace se naštěstí provede při vytažení stylusu z jeho uložení, alespoň toho je uživatel ušetřen. Po roztažení se stylus prodlouží na 93 mm, což také není žádná sláva, ale dá se s tím již žít. Povytažená část ovšem nepůsobí příliš jistě a viklá se. Stylus je rovněž velmi lehoučký, což pak nepřidává komfortu ovládání dotykového displeje, protože na něj musíte zatlačit více, než jste zvyklí z jiných přístrojů. Dá se na to zvyknout, ale není to nikdy úplně ideální. Stylus je také dost hubený. Takto malý a lehký stylus snadno někde ztratíte. Docela možné je, že ho zničíte. Je tedy jedině dobře, že druhý náhradní nalezneme v balení.




Stylus v porovnání s tím od Tungstenu C


Na spodní straně telefonu již najdete jen otvor mikrofonu a systémový konektor. Ten je příjemně malý a pasuje do něj jak datový kabel, tak nabíječka. Telefon se pochopitelně nabíjí i pomocí datového kabelu, takže nabíječku můžete klidně nechat doma a kabel v kanceláři. Konektor má opět velmi pevnou konstrukci, kabel v něm drží a ani se nehne. Tady by si vývojáři od Palmu měli vzít příklad. Stejně si tu ale dovolím jeden povzdech. Kdy už konečně výrobci přijdou na to, že bychom my uživatelé byli naprosto štastní, kdyby svá proprietární řešení nahradili klasickým mini-USB konektorem? U tohoto nepříliš rozšířeného zařízení to zamrzí podstatně více, protože pokud například ztratíte nebo poškodíte originální kabel, jen velmi těžko budete shánět náhradu. Systémový konektor je rovněž chráněn pryžovou záslepkou, ta ovšem tentokrát není k telefonu nijak přichycena a tak hrozí její ztráta. Ostatně konektor a záslepka jsou tak malé, že se divím, že jsem záslepku nestihl ztratit ihned.


Spodní strana telefonu


K zevní prohlídce nám již zbývá jen zadní část telefonu. Ta je velmi strohá, kryt baterie je úplně plochý a bude tak asi náchylný k poškrábání (zatím se to ale po dvou týdnech nepotvrdilo). Nad krytem je objektiv 1,3megapixelového fotoaparátu. Vedle objektivu se nachází zrcátko pro pořizování autoportrétů. Vpravo od foťáku najdeme mřížku hlasitého reproduktoru a nad tím vším trůní logo výrobce a značka Palm Powered.


Zadní strana telefonu


Na závěr se ještě podívejte na porovnání s Treem 600. Tímto končí naše vnější prohlídka telefonu, příště se již podíváme na to, jak se se samotným přístrojem pracuje.












Pokračování článku:
Megarecenze Xplore M68 alias Hagenuk S200 (2. část)
Megarecenze Xplore M68 alias Hagenuk S200 (3. část)
Megarecenze Xplore M68 alias Hagenuk S200 (4. část)




 
   Související odkazy
· Více o tématu Hardware a příslušenství
· Další články od autora nexus6


Nejčtenější článek na téma Hardware a příslušenství:
Megarecenze Palm Treo 750v (1. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 10

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Hardware a příslušenství

"Megarecenze Xplore M68 alias Hagenuk S200 (1. část)" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů



PalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412