Palmy, jež nespatřily světlo světa - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Palmy, jež nespatřily světlo světa

Autor: masoxCZ - 04.05.2010, 3234 čtenářů


Vize a nové technologie masoxCZ nám napsal(a): Společnost Palm byla minulý týden převzata gigantem Hewlett-Packard a to skýtá velký prostor pro novou vlnu spekulací. Mj. se hovoří zejména o tom, jakých všech produktů bychom se brzy mohli dočkat. Je fakt, že o několik řádů větší kapitál, jakým HP disponuje, může Palmu umožnit realizovat mnohé projekty, na které až dosud nestačil s dechem. V této souvislosti proto nebude od věci poohlédnout se po mnoha patentech Palmu, které až dosud zůstaly jen ležet v šuplíku...








(článek do soutěže o handsfree pro Centro, Treo 680 nebo Treo 750)



V sobotu 1. května 2010 vyšel na Slashdotu článeček, který odkazuje na shrnutí modelů a designových pokusů na platformě Palm, které nebyly nikdy uvedeny do výroby. Mezi jinými jsou ukázány nejrůznější varianty klávesnic, špička stylusu fungující jako joystick, a hybridy mezi telefonem a PDA z doby před Treem. Sami si můžete prostudovat Top-10 galerii nejzajímavějších neaplikovaných patentů.




Stručný překlad textu:

Když společnost HP ve středu koupila Palma, získala mocný operační systém, dva modely komunikátorů (plus vše nacházející se teprve ve vývojovém stádiu), nespočet talentovaných lidí, a zavedenou a oblíbenou značku. A portfolio patentů za více než 15 let vývoje. Některé z nich se vtělily do ikonických produktů. Jiné ... nikoliv. Některé z myšlenek následujících patentů Palm využil ve svých produktových řadách pouze částečně. Ale některé z konceptů nikdy světlo světa nespatřily.





30. listopadu 2001: integrované datové zařízení vysouvacího formátu (slider form-factor)
http://technologizer.com/2010/04/29/palm-patents/2/

Zvenku toto udělátko vypadá jako kapesní počítač RadioShack TSR-80 ze začátku 80. let. Ovšem stačí jej roztáhnout do stran (pro pamětníky jako míček loterie Mates), a voila... Uvnitř je PDAčko! Design vypadá zároveň neohrabaně i geniálně, což je asi hlavním důvodem proč se tento nápad neujal.




20. května 1998: bezdrátový telefon s oddělitelným správcem osobních informací (PIM)
http://technologizer.com/2010/04/29/palm-patents/3/

Tato podivnost, přihlášená k patentování mnoho let před vznikem prvního palmího telefonu, spojovala koncepci véčkového telefonu a la Motorola Star-TAC a PDAčka Palm Pilot. Navíc bylo možno přístroj "přetrhnout" a obě jeho součásti používat samostatně. Spojení obou částí zajišťoval standardní PC-card konektor na telefonní části, který navíc umožňoval telefon vsunout do PCMCIA konektoru přenosného počítače a používat jej bez další rekonfigurace jako bezdrátový modem.




2. února 2001: integrovaný joypad pro kapesní počítač
http://technologizer.com/2010/04/29/palm-patents/4/

Lidé na PDAčkách rádi hrají hry bez ohledu na nepříjemný fakt, že ovládací prvky PDA nejsou zdaleka dokonalé a pohodlné, tak jako třeba joystick. Řešení je geniálně prosté: stačí odšroubovat špičku stylusu a našroubovat ji do PDAčka, čímž vznikne maličký joystick. Bohužel se ukázalo, že hrozí zapomenutí špičky pera v PDAčku, čímž uživatel riskoval, že se buďto v okamžiku zasunutí PDAčka do kapsy bolestivě bodne, nebo že hrot úplně ztratí.




30. května 2002: systém a metoda pro konference za pomoci kapesního počítače, podporujícího rozličné přenosové formáty
http://technologizer.com/2010/04/29/palm-patents/5/

Multimediálně vybavené PDA s webkamerou, umožňující videokonference a online setkání podle standardů Web-Ex. Elegantní udělátko, které o mnoho let předběhlo dobu, uvědomíme-li si, jaké datum patent nese, a že 3G sítě se rozvíjejí až dnes. Dokonce ani dnes nejspíš neexistuje nic podobně ambiciózního.




29. září 2000: nástěnná datová kolébka
http://technologizer.com/2010/04/29/palm-patents/6/

Už v roce 1995, když jsem se setkal s prvním PDA od Palmu, které se nakonec nevyrábělo, u Palmu předpokládali "vznik" světa "chytrých domů". Dnes již neexistuje dokumentace, z níž by bylo možno zjistit, v jakém rozsahu a jak konkrétně mělo být PDA do konceptu chytrých budov integrováno, ale nástěnná datová kolébka je dokladem snů, které se nevyplnily ani po víc než 15 letech od jejího vzniku.




18. ledna 2001: pohyblivá montáž ohebného displeje
http://technologizer.com/2010/04/29/palm-patents/7/

Další koncept chytrého telefonu z doby mnoho let před jejich skutečným vznikem využívající koncepci, jež se nakonec stala slepou uličkou (autor článku začíná chápat, proč Palm koupil Handspring a tím získal modelovou řadu Treo). Tento koncept vypadá jako typický telefon koncepce "candybar/čokoládová tyčinka". Uvnitř však obsahuje velký ohebný displej, což je myšlenka vyskytující se v mnoha patentech, jež však dosud nebyla uvedena do praxe.




29. listopadu 2001: 3D "slave" displej
http://technologizer.com/2010/04/29/palm-patents/8/

Nejsem si jist, co měli u Palmu v této přihlášce na mysli. Podle popisu pohybuje uživatel malým displejem (který může a nemusí být PDAčkem) v blízkosti velkého, který umí přečíst pozici malého displeje. A pomocí jakéhosi filtru malý displej zobrazuje 3D podobu zobrazovaného objektu. Zřejmě se jedná o koncept jakéhosi průlomového způsobu zobrazování, který však nefungoval dostatečně dobře.




29. listopadu 2001: pohyblivý "slave" displej
http://technologizer.com/2010/04/29/palm-patents/9/

Zřejmě varianta 3D displeje z předchozí přihlášky; obě byly podány ve stejný den. Podle popisu se velký displej může složit a malým lze posunovat, přičemž oba spolu vzájemně komunikují. Použití nejasné (alespoň autorovi).
Poznámka MasoxCZ: mně osobně připadá použití celkem jasné - u 3D displeje v předchozí položce by bylo PDA použitelné jako zobrazovač vykresleného objektu z bodu a polohy, kde se PDA vůči objektu na displeji nachází, tedy jako kdyby uživatel místo PDA držel v ruce webkameru nebo "své vlastní oko". U druhého displeje by PDA bylo možno použít např. jako elektronickou lupu, zobrazující výřez velkého, "přehledového", displeje ve zvoleném zvětšení.




20. června 2004: saňky s klávesnicí a rotací displeje PDA
http://technologizer.com/2010/04/29/palm-patents/10/

Tento koncept vychází z naprosto mylné (jak se později ukázalo a potvrdila to Nokia s řadou N-gage) představy, že lidé milují dělené qwerty klávesnice, jejichž poloviny jsou na stranách displeje. Tato klávesnice by vyžadovala palmí PDAčko s možností rotace displeje (jako u T|T3, T|T5, T|X). Patentová přihláška obsahuje i provedení nedělené s klasickou QWERTY klávesnicí a herní verzi se sadou herních tlačítek a joystickem.




30. prosince 2004: segmentovaná externí klávesnice pro přenosný výpočetní systém
http://technologizer.com/2010/04/29/palm-patents/11/

Vypadá to překvapivě podobně jako nová klávesnice iPad Keyboard Dock, ve skutečnosti je to však klávesnice skládací, jako slavná ThinkOutside Stowaway (která byla první skládací externí klávesnicí pro PDA). Autor článku píše, že musíte být trochu potrhlí, aby vám skládací klávesnice vyhovovala, dost potrhlí, abyste měli rádi numerické klávesnice, a mimořádně potrhlí, abyste měli rádi skládací externí klávesnici s numerickým segmentem. Jenomže já několik let používal Universal Wireless Keyboard od Palmu, a byla fantastická, takže TOHLE se mi líbí opravdu hodně. Navíc je evidentní, že podle přihlášky je numerická část oddělitelná podle potřeby.





Přeložil Marek Staněk/MasoxCZ


Článek byl redakčně upraven.





 
   Související odkazy
· Více o tématu Vize a nové technologie
· Další články od autora Badel


Nejčtenější článek na téma Vize a nové technologie:
Jak prodloužit výdrž akumulátorů?


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 4

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Vize a nové technologie

"Palmy, jež nespatřily světlo světa" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů



PalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412