10 aplikací pro Palm OS, které musíte mít! - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 10 aplikací pro Palm OS, které musíte mít!

Autor: lukee - 02.03.2010, 5228 čtenářů


Software lukee nám napsal(a): Nepočítaje drahý navigační software tento článek obsahuje výběr deseti subjektivně nejlepších programů, které si pro svůj Palm T|X oblíbil jeden z našich čtenářů. Třeba se na jeho základě rozhodnete některou z uvedených aplikací pořídit. Jedná se jak o freewarové, tak o komerční placené aplikace s odkazem, kde danou aplikaci zakoupit nebo stáhnout.








(článek do soutěže o Bluetooth klávesnici za 0,- Kč)



CardTXT




CardTXT je program pro Palm OS, který umožňuje velmi snadnou editaci a vytváření textových dokumentů. Aplikace je vcelku jednoduchá, přesto obsahuje množství užitečných funkcí, které potěší. Mezi ty hlavní patří otevírání, vytváření a editace jakýchkoliv souborů uložených jak ve vnitřní paměti, tak na paměťové kartě. Program také umožňuje beamování souborů či import/export z/do aplikace Memos, která je standardní součástí Palm OS s tím, že rovnou dovoluje uživateli zvolit, zda-li se jedná o Private záznamy. U více obsáhlých souborů potěší podpora hledání řetězců, jejich nahrazování, či přímé skoky na začátky nebo konce souborů. Program CardTXT obsahuje také některé volby, které jej umožní customizovat. Můžete si tak nastavit, jakou barvu bude mít písmo na stránkách, jakou barvu bude mít samotná stránka, jestli má program v dialogu Otevřít/Uložit zobrazovat všechny soubory nebo jen např. jen formáty TXT a PDB atp. Z dalších customizačních prvků programu můžeme jmenovat možnost skrývání nástrojových lišt, výběr fontů či zobrazení ve full-screen módu. Nejen programátory také potěší, že program umožňuje ukládání souborů mezi třemi typy kódování, jmenovitě DOS, Unix nebo v původním kódování textu. Program je freeware, zabírá 100 kB a můžete si jej stáhnout např. v naší sekci download.

Chatopus




Instant messengerů pro Palm OS již existuje více, přesto nejlepším z nich se jeví komerční Chatopus. Chatopus je Jabber klient s množstvím funkcí a možností, přitom za něj autor Tony Yat-Tung požaduje pouhých 6,95 USD. Program je primárně určen pro komunikaci prostřednictvím protokolu Jabber, přesto díky možnosti portace kontaktů umožňuje komunikovat v teoreticky jakékoliv síti. Výbornou funkčnost Chatopusu jsem kompletně otestoval s následujícími službami:
- Facebook chat
- Windows Live Messenger
- Google Talk
Tímto se uživateli Chatopusu nabízí možnost komunikovat prakticky s kýmkoliv a kdekoliv. Program nabízí velké množství funkcí pro práci s kontakty, se statusy, umožňuje nastavení fontů a kódování zpráv, či podporů add-onů. Dva add-ony nabízí na svých stránkách ke stažení přímo Tony Yat-Tung: prvním z nich jsou doplňkové zvuky do Chatopusu zvané Chatopus Sound effects. Můžete si tak různorodě nastavit zajímavé zvuky pro různé akce v Chatopusu, druhým z nich je potom text-to-speech Talker; add-on, který umožňuje text v příchozích zprávách zvukově předčítat uživateli. Tento add-on od společnosti Symbic je také komerční. Významnou vlastností Chatopusu také je, že dokáže fungovat na pozadí. Zprávy potom přicházejí do oznamovací oblasti, kterou na Palm OS běžně vyvoláváme tlačítkem vykřičníku na hlavním panelu. Bohužel u SSL zabezpečené komunikace není tato vlastnost Chatopusu přístupná. Program zabírá 512 kB.

DocumentsToGo 11






Tento softwarový balík snad není třeba palmistům představovat, protože je bundlován v ROM snad všech novějších Palm OS zařízení. Poslední dostupná verze DocumentsToGo má číslovku 11 a dle některých prognóz se jedná o poslední verzi tohoto kancelářského balíku pro Palm OS. Tento fakt ale nemění nic na tom, že je to jeden z nejlepších Office balíků pro Palm. DocumentsToGo totiž dosahují vynikající kompatibility s nativními Office dokumenty ze sady produktů Microsoft Office 2007, umožní tak ještě více práce v terénu. Pojďme se na DTG (jak se nejčastěji zkráceně označují) podívat blíže: DTG najdeme v základním launcheru Palm OS pod položkou Documents. Po spuštění se objeví prostředí programu, které rovnou nabízí několik akcí, aniž by uživatel musel zbytečně někam jinam tapat stylusem. Tou první akcí je tvorba nových dokumentů pomocí menu na spodní straně displeje (ikona se stránkou se znaménkem plus +). Nabídka zpřístupní několik základních voleb:
- MS Word (tvorba nového textového dokumentu kompatibilního s MS Word)
- MS Excel (tvorba tabulkového dokumentu kompatibilního s MS Excel)
- MS Powerpoint (tvorba prezentací kompatibliních s MS PowerPoint)
- Text Document (tvorba jednoduchých textových dokumentů *.TXT)
Dále pak prostředí aplikace umožňuje přímo otevírat dokumenty Office uložené na kartě či v zařízení, označovat tyto dokumenty pro synchronizaci a poslední akcí je zpřístupnění menu na horní straně displeje. V tomto menu si uživatel může prohlížet detaily jednotlivých souborů, soubory mazat či beamovat, tisknout (volba funguje pouze pokud vaše zařízení obsahuje nějaký ovladač pro tisk), přesouvat vybrané dokumenty ze zařízení na kartu a naopak, zvolit si zobrazované detaily souborů v seznamu souborů, nastavit si výchozí typ nově vytvářených souborů (Office 2007 nebo předchozí verze 1997 - 2003, XP) či zjišťování updatů. Nyní se pojďme podívat blíže na funkce jednotlivých aplikací obsažených v tomto balíku.
MS Word (WordToGo) - aplikace je plně kompatibilní s desktopovou variantou MS Office Word s tím, že umí pracovat jak s formáty DOC, tak DOCX. Aplikace umožňuje běžné formátování (styly, odrážky, číslování, formátování fontů, odstavců atd.), dále je možnost vkládat tabulky, odkazy či záložky. K dispozici jsou také plug-iny, které umožní v DTG kontrolu pravopisu.
MS Excel (SheetToGo) - tato aplikace je rovněž vybavena množstvím funkcí s balíku Microsoft Office. Kromě podpory formátu XLSX umožňuje veškeré možnosti formátování, podporuje vkládání funkcí, formátování fontů nebo jednotlivých buněk a také vkládání grafů! Je k dispozici cca 20 typů různých grafů, takže např. tvorba statistik pomocí SheetToGo je velice snadná.
MS PowerPoint (SlideshowToGo) - součást DTG pro práci s prezentacemi. Stejně jako u ostatních, i zde je podpora formátu OpenXML, tudíž souborů s příponami PPTX. Aplikace nabízí široké možnosti pro práci se snímky, fonty a odrážkami.
Text Document - aplikace používá stejný editor jako MS Word s tím rozdílem, že umožňuje přímé ukládání do formátu TXT. Je určena pro tvorbu nejjednodušších textových dokumentů. DTG dále obsahují také prohlížeč souborů PDF a obrázků, tyto prohlížeče však nejsou moc dobré a mají kvalitativně lepší náhrady ve formě samostatných aplikací třetích stran. Sada DocumentsToGo je komerční, zabírá v paměti necelých 5 MB a lze ji zakoupit na stránkách DataViz za ceny: 27 USD/Standard Edition, 50 USD/Premium Edition a 90 USD/Total Office Edition.


Palm VersaMail 3.5




Tato poštovní aplikace je už v palmech také nějakou dobu zabydlena. Její vývoj se zastavil na oficiální komerční verzi 3.5 - upgrade z kterékoliv předchozí verze je možný za 10 dolarů a lze jej zakoupit přímo na stránkách Palmu. Jedná se o plnohodnotného poštovního klienta s vlastním textovým editorem zpráv, který je schopen komunikovat prostřednictvím těch nejpoužívanějších protokolů jakými jsou: SMTP, POP, IMAP a Exchange. Všechny protokoly kromě Exchange se používají nativně, pouze účet, u kterého je použit server Microsoft Exchange potřebuje ke své funkci ActiveSync. E-mailových účtů dokáže VersaMail spravovat více, všechny účty je možné nadefinovat ručně pomocí dobře srozumitelného průvodce v angličtině, nebo použít některou z předem připravených šablon, které se však většinou týkají amerických e-mailových služeb a tak český palmista spíše sáhne po průvodci, kde si může vše manuálně nastavit. Prostředí VersaMailu vypadá velmi jednoduše avšak je vysoce funkční a promyšlené. Hlavní části grafického prostředí aplikace vévodí seznam jednotlivých e-mailů opatřených datumovkou. Uživatel si navíc může nastavit font tohoto seznamu e-mailů.Ve spodní části aplikace pak najdeme tlačítka pro psaní nové pošty, pro stažení nových zpráv ze serveru a pro třídění e-mailů dle zvoleného kritéria. Horní část pak obsahuje listbox, kde si vybereme, ve které e-mailové složce chceme právě pracovat (Doručená pošta, Odeslaná pošta, Pošta k odeslání, Koncepty a Koš). Střední část vrchního panelu pak obsahuje údaj o nepřečtených zprávách a počet všech zpráv ve složce. Úplně vlevo nahoře pak najdeme velmi známé menu a lá Palm OS, kde nalezneme další úkony pro práci s e-maily, jako jsou: označení zpráv jako přečtené/nepřečtené, mazání zpráv; přizpůsobení podpisu, upozornění, filtrů a síťových nastavení. Významnou vlastností je také to, že VersaMail umožňuje připojení k firemním e-mailovým serverům prostřednictvím jednoho z několika dostupných komerčních VPN klientů pro Palm OS. Aplikace VersaMail 3.5 také korektně zobrazuje české znaky pomocí lokalizace od Hawka. Program zabírá v paměti 2,7 MB a lze jej zakoupit zde.


eReader




Spousta palmistů říká, že nejlepší aplikací pro čtení elektronických knih na Palm OS je Palmfiction, já však preferuji eReader. eReader umožňuje otevírání souborů PDB, které obsahují elektronické knihy (PalmDOC). Program má vcelku jednoduché prostředí, většinu místa zde zabírá samotná plocha pro čtení, kde se zobrazuje text. Na dolní straně pak můžeme nalézt lištu s tlačítky, kterými lze ovládat následující úkony: vyvolat menu, přímý přístup k otevření knihy, pokud dokument obsahuje kapitoly tak eReader je dokáže zobrazit a přepínat mezi nimi. Dále jsou zde funkce pro práci s vlastními záložkami, funkce pro záznam vlastních poznámek, lišta dále zobrazuje analogové hodiny a v případě, že elektronická kniha obsahuje odkazy tak se lze pomocí tlačítka zpět vracet sekvencí odkazů zpátky - celou tuto lištu lze customizovat pomocí preferencí v menu. V klasickém menu pak nalezneme nejrůznější nastavení, aby se nám knihy četly co nejpohodlněji: program umožňuje jakékoliv směrové natočení, umožňuje volbu písem a barev nebo nastavení automatického prohlížení (program automaticky přelistovává). Pokud chceme přelistovávat ručně, máme na výběr buď pomocí D-Padu či výhod dotykového displeje - pokud tapneme na spodní polovinu displeje, eReader přelistuje na další stránku. Pokud tapneme na horní polovinu displeje, eReader skočí o stránku zpět. Pokud použijete Hawkovou lokalizaci, program korektně zobrazuje české znaky. Jedná se o freeware, který v paměti našeho palmu zabere 488 kB. Stahujte zdarma.


iSecur




Říká se, že bezpečnosti ve výpočetní technice není nikdy dost. A u přenosných zařízení, jakými jsou i Palm OS zařízení, to platí dvojnásob! Určitě jste si již někdy potřebovali poznamenat do svého Tungstenu, Zire či Trea nějaké heslo, PIN či jinou informaci, u které byste byli velmi neradi, kdyby se dostala k někomu jinému. Problém není informaci uložit, ale ochránit před případnými nálezci vašeho zařízení. K tomuto účelu dobře poslouží freewarový program iSecur. Jedná se vlastně o jakousi elektronickou peněženku, která jediným heslem ochraňuje jiné důležité údaje nebo hesla. Jak vlastně program funguje? Na začátku, když program poprvé spustíte, se vytvoří databázový soubor, který podle vámi zadaného hesla aplikace iSecur tuto databázi silně zašifruje pomocí metod SHA256 a AES. Databázový soubor tak není žádným způsobem na jakémkoliv jiném nebo stejném zařízení čitelný. Tento databázový soubor si pak uživatel přizpůsobí např. tvorbou kategorií hesel či tajných záznamů, jednotlivým záznamům může přiřadit jednu z mnoha zabudovaných ikonek atd. Aplikace dále umožňuje vytváření šablon hesel a to se hodí v případě, že ukládáte více za sebou podobných údajů. Pokud spolupracujete s kolegy, jistě potěší také přímé beamování databáze s hesly či import a export z/do standardní aplikace Memos. Samotný program nabízí pro databázi vynikající zabezpečení, pokud ukládáte velmi důležité údaje a bojíte se, že můžete heslo zapomenout a o data tak lehce přijít, je možné v programu nastavit nápovědu hesla (tzv. Password Hint). I když se jedná o velice jednoduchý program, jeho síla tkví ve vysoce bezpečné metodě ukládání tajných informací a jejich kategorizaci. Program zabírá v paměti 124 kB a můžete jej stáhnout v sekci download zde na PalmHelpu.


NVBackup




NVBackup je notoricky známá aplikace pro kompletní zálohu Palm OS zařízení. Princip aplikace je velice jednoduchý: kopíruje a zároveň přidává do archivu všechny soubory z RAM (vynechává pouze soubory chráněné proti kopírování) a vytvoří z nich na kartě zálohovou sadu - kompletní zálohu RAM. Tu je možné kdykoliv zpátky obnovit, např. po havárii systému či hard resetu. Velkou výhodou aplikace také je, že dokáže obnovit jen soubory, které vyberete, tzv. Selective Backup. Nemusíte tak obnovovat celou RAM, ale jen určité soubory. Program dává uživateli na výběr z několika stupňů komprese, z ní se pak přímo úměrně odvíjí potřebný čas provedení zálohy. Program zabere v paměti jen 95 kB a je rovněž ke stažení u nás.


NormSoft PocketTunes 5.0 Deluxe






Spousta uživatelů používá své Palm OS zařízení také k poslechu hudby. Existuje spousta komerčních i freewarových aplikací na přehrávání hudby v palmu, všem však jednoznačně vládne PocketTunes od firmy NormSoft, který také jeho ořezanější verzi bundluje s novými zařízeními. PocketTunes je komplexní správce hudby v našem palmu. Kromě podpory různých formátů hudby (MP3, WMA, AAC, Ogg Vorbis) umožňuje také třídit si hudbu do playlistů, stahovat podcasty, používat funkce grafického ekvalizéru, používat dostupné pluginy a také má široké možnosti nastavení, které by si jistě vyžádaly samostatný článek. Silnou zbraní PocketTunes je podpora internetových rádií! Máte-li tedy model palmu s wi-fi a dostupný signál některé sítě, do které máte přístup, můžete s PocketTunes listovat obsáhlou knihovnou rádií a pouštět si je. Rádia jsou také velmi často popsána žánrem, který hrají, proto může být nalezení vaší oblíbené hudby otázkou vteřin. Velkou předností PocketTunes je možnost hrát hudbu na pozadí, takže není problém si pustit vaše oblíbené album a zároveň psát úkol v DocumentsToGo nebo vyřizovat poštu VersaMailem - palm s alespoň 300MHz procesorem to zvládne. Co se týče kvality výstupu, je vynikající. Testoval jsem několik skladeb na Palmu T|X ve spojení se sluchátky Koss Porta Pro a podání hudby bylo na PDA velice dynamické. Je pravda, že na pozadí je slyšet slabý šum, ale přeci jen je třeba si uvědomit, že se nejedná o hi-end přehrávač hudby ale o více účelové PDA zařízení. Basy se projevovaly velice hluboce, středy zcela potvrdily mé očekávání (dobré), výšky byly trochu utlumeny, ale i tak byl přednes jako celek velmi kvalitní! Určitě nemá cenu kupovat k palmu ještě samotný hudební přehrávač. Výhodou této hudební aplikace také je, že umožňuje plnou synchronizaci s Windows Media Player; WMP ji vidí jako výměnné hudební zařízení - můžete tak lehce přesouvat části své hudební knihovny přímo ve WMP. PocketTunes jsou dnes dostupné ve verzi 5.0 a nejvyšší edice Deluxe poskytuje všechny zmíněné funkce včetně přehrávání internetových rádií. PocketTunes 5.0 Deluxe zabere v paměti zařízení 4,5 MB a je k dispozici za necelých 20 dolarů přímo na stránkách společnosti NormSoft.

SlovoEd (CZ-EN)




SlovoEd je vynikající slovník pro Palm OS. Dle verze, kterou máte zakoupenou, můžete procházet rozsáhlé slovníky cizích jazyků, přepínat mezi slovníky, upravovat slovní zásobu, nebo zkoušet své znalosti v kvízech! Samotné hledání slovíček v databázi je velice rychlé, prakticky bez jakýchkoliv prodlev. Prostředí programu nepodporuje hires+, proto běží ve čtvercovém okně. Na horní straně najdeme samotné menu (zde se přepínají slovníky, upravují slova, spouští kvízy, upravují preference atd.), dále pak ikonovou nabídku, která nahrazuje některé funkce z menu, řádek pro zadávání hesel a výsledky hledání. Ovládání slovníku je velice intuitivní, každý uživatel si ovládání osvojí po pár minutách používání. Program si ukousne v paměti RAM cca 2 MB místa a je k dispozici např. v PalmShopu za cenu 744 Kč ve variantě 2005 - česko-anglický.


WiFile Pro




Jistě se vám už někdy stalo, že jste potřebovali rychle přenést nějaké soubory z PC do PDA nebo naopak pomocí wi-fi. Aplikace WiFile Pro plní tuto úlohu s velkou rezervou, neboť ještě navíc obsahuje další možnosti připojení, které mohou být užitečné. Kromě připojení ke sdíleným složkám ve Windows dále umožňuje připojení k jakémukoliv FTP serveru, rozšíření služby HTTP WebDAV a iDisku společnosti Apple. Připojení k sdíleným složkám na Windows a k FTP probíhá velice jednoduše. Důležitým předpokladem pro přístup k sdíleným složkám je, aby vaše Palm OS zařízení a počítač, na kterém je sdílení zapnuto, byly ve stejné síti. V programu se pak jednoduše definuje IP adresa hostujícího počítače (nebo jeho síťové jméno), název sdílené složky a případně přihlašovací údaje. Pokud je vše nastaveno správně, WiFile Pro se připojí a zobrazí v seznamu obsah vzdálené složky. S tímto obsahem pak můžete libovolně manipulovat, včetně ukládání vzdálených souborů na paměťovou kartu nebo nahrávání souborů z paměťové karty do vzdálené složky. Webmasteři a webadmini pak ocení možnost programu připojení k FTP serverům a následné editaci stránek např. výše zmíněným programem CardTXT. Aplikace WiFile Pro je použitelná i v případě, že se nacházíte za proxy serverem - obsahuje nastavení pro zadání údajů o proxy serveru. Tato velice užitečná aplikace zabírá v paměti necelých 600 kB a je k dispozici za 30 USD na stránkách Handshigh.

Závěr

Článek měl za úkol představit ty nejzákladnější funkce vyspělých komerčních a freewarových aplikací. Funkcionalitu těchto aplikací můžete navíc rozšířit tak, že je použijete v kombinaci s některou českou lokalizací - např. freewarovou Hawkovou lokalizací. Použitím všech výše zmíněných programů proměníte svůj palm v zařízení, které vám může bez problémů nahradit na cestách notebook.



Článek byl redakčně upraven.


V souvislosti s tématem doporučujeme přes dva roky starý článek Mých deset nejoblíbenějších aplikací.





 
   Související odkazy
· Více o tématu Software
· Další články od autora Badel


Nejčtenější článek na téma Software:
Video pro Palm, zázrak jménem SmartMovie


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 9

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Software

"10 aplikací pro Palm OS, které musíte mít!" | Přihlásit/Registrovat | 3 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: 10 aplikací pro Palm OS, které musíte mít! (Hodnocení: 1)
Od: miklik72 (email je skrytý) - 02.03.2010
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Zakoupil jsem si lecenci na Chatopus na mé T680, v jeho používání mi však trošku brání to, že při jeho běhu na pozadí je to strašný žrout energie. Zkrátí mi provoz na baterii tak na 1/3, Což je pár hodin. A přístroj se taky tímto vcelku dost zahřívá.
Re: 10 aplikací pro Palm OS, které musíte mít! (Hodnocení: 1)
Od: Lukas666 (email je skrytý) - 02.03.2010
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
to je podle me spis zalezitost aktivniho GPRS/EDGE a ne Chatopusu, ne? pokud se pletu, opravte mne.
Re: 10 aplikací pro Palm OS, které musíte mít! (Hodnocení: 1)
Od: lukee (email je skrytý) - 02.03.2010
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Taky si myslím, že to bude tím, že rádio obvod je pořád aktivní.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů



PalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412