Recenze Palm Pre (5. část) - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Recenze Palm Pre (5. část)

Autor: nexus6 - 29.06.2009, 3849 čtenářů


Hardware a příslušenství Dnešní pátá a závěrečná část recenze Palmu Pre se bude věnovat především práci se softwarovým obchodem a správou paměti ve webOS. Čeká nás také malé závěrečné zhodnocení.







Fotografie

Aplikace, která přináší opravdové zklamání, je prohlížeč fotografií. Tento prohlížeč potřebuje u Pre výrazná vylepšení. Základní funkcionalita tu sice je, ale aplikace je neskutečně pomalá i v některých naprosto základních úkonech. Zobrazení jedné fotografie tak může běžně trvat 4 – 8 sekund. Program se také často zasekne při listování seznamem fotografií. Jsme přesvědčeni, že jsou problémy, které zmizí při některém z brzkých updatů, ale momentálně je prohlížení fotografií neskutečně frustrující.



Uživatelé budou jistě rádi za aplikaci pro prohlížení Microsoft Word a Excel dokumentů. V současné chvíli aplikace slouží pouze pro prohlížení, dokumenty nelze vytvářet ani editovat. Primárním úkolem aplikace je tak dát uživateli možnost prohlížet přílohy v e-mailech. Společnost DataViz ale již oznámila, že pracuje na verzi kancelářského balíku Documents To Go určené právě pro Pre. Standardně telefon obsahuje také čtečku PDF souborů.

Google pro Pre vytvořil verzi Google Maps. Aplikace může používat vestavěný GPS čip. Stejně jako desktopový protějšek nabízí program základní vyhledávání a možnost zjišťování tras a dopravních informací. K dispozici je také satelitní pohled. U operátora Sprint pak Pre pro detailnější hlasovou navigaci používá software Sprint Navigation.



Pro vytváření poznámek slouží jednoduchá ale atraktivní aplikace Memo. Najdeme zde i klasický seznam úkolů a to pod názvem Tasks. Seznam vestavěných aplikací uzavírají velmi jednoduché hodiny (nepodporují ani světový čas), kalkulačka a Nascar aplikace od operátora Sprint.

Náš komentář: Spousta aplikací pro Palm Pre potřebuje ještě vylepšit. Prohlížeč fotek je toho asi největším důkazem, kancelářské aplikace také mohou chybět. Bude jistě velmi zajímavé sledovat, jak rychle bude Palm reagovat na stížnosti uživatelů a jak se budou chovat vývojáři aplikací.

App Catalog

Ve světě po uvedení iPhonu se náhle zdá, že téměř každý výrobce mobilních telefonů se rychle snaží zprovoznit svůj vlastní obchod s aplikacemi, který by byl dostupný přímo z mobilu. A Palm není v tomto ohledu výjimkou. V jeho podání nese název App Catalog a na recenzovaném přístroji byl označen jako betaverze. Při spuštění bylo k dispozici asi na tucet aplikací a jejich počet postupně roste.

Katalog předkládá řadu vybraných a nejpopulárnějších aplikací na úvodní obrazovce a dále nabízí různé druhy seznamů, jako třeba nejlépe hodnocené aplikace, nejnovější aplikace a podobné další kategorie. Samozřejmě v katalogu můžete vyhledávat. Stahování aplikací funguje velmi snadno, v době recenze ale nebylo možné aplikace zakoupit. V současnosti je nabídka v katalogu vcelku chudá, to se změní až v době, kdy Palm uvolní veřejný SDK kit.



Další věcí, která nás na Pre zaujala, je jeho schopnost on-line zálohování. Standardně telefon zálohuje obsah své vnitřní paměti na servery Palmu kdesi v síti. Pokud tedy o svůj Palm přijdete nebo budete nuceni jej nahradit, snadno lze obnovit nejen osobní data, ale také nastavení z poslední zálohy prostřednictvím webového rozhraní. Tuto funkci lze samozřejmě vypnout. Z webového rozhraní se také může uživatel pokusit odeslat příkaz ke kompletnímu vymazání obsahu přístroje v případě jeho ztráty nebo odcizení.

Ne vše na webOS je dokonalé. Jak jsme řekli, je tu stále několik zádrhelů, to ale není u nového systému nic neočekávaného. Platforma navíc nabízí velmi dobré příležitosti pro vývojáře, kteří mohou snadno doplnit a rozšířit stávající funkce. Těch několik věcí, které nám vadily, rozhodně nejsou zcela zásadními nedostatky. webOS je v současnosti ve fázi 1.0 a Palm jistě začne mohutně investovat do jeho rozvoje a vylepšování.

Například některé z náročnějších aplikací, jako prohlížeč fotografií, přehrávač hudby nebo videa, se mohou nahrávat až sedm sekund. Jiné aplikace přitom naskočí prakticky okamžitě. V internetovém prohlížeči prozatím chybí podpora Flashe, to ale nebude většině uživatelů zásadně vadit. Navíc Palm a Adobe slibují nápravu.



Občas jsme také narazili na problémy s uvolňováním paměti. Zprvu nás hláška „out of memory“ celkem šokovala. V některých případech, pokud máte spuštěno několik aplikací, systém prostě odmítne další spustit a zažádá o ukončení některých programů předtím, než bude dál pokračovat. Toto je samozřejmě pochopitelné v případě, že má uživatel spuštěnu řadu aplikací, ale někdy se taková událost přihodí třeba jen se třemi aktivními programy v pozadí, zatímco jindy jich lze mít spuštěno třeba 12 a nic se neděje. Tyto problémy se sice nevyskytovaly příliš často, ale jistě stojí za zmínku. Z největších problémů v tomto ohledu podezříváme aplikaci pro prohlížení fotografií, po jejímž spuštění se hláška objevovala nejčastěji.

Co se hardwaru týče, zklamáni jsme ze středového tlačítka. Je sice hezké, že stačí vysunout klávesnici pro odemčení zařízení, ale líbilo by se nám, pokud by šlo Pre probudit i právě prostřednictvím středového tlačítka. Tlačítko pro zapnutí přístroje je totiž v případě vysunuté klávesnice dost utopené. Další nevýhodou je fakt, že Pre nelze využít jako modem pro počítač.

Náš komentář: Palm zvolil v případě Pre cestu někde napůl mezi původním iPhonem a zavedenými platformami. SDK totiž nejprve ukázal několika důležitým partnerům a možnost vyvíjet aplikace pro Pre postupně otevírá dalším a dalším vývojářům. Tím zajistí, že nejdůležitější programy budou k dispozici relativně krátce po startu platformy a v odpovídající kvalitě. Po uvolnění SDK pro všechny vývojáře pak může dojít k překotnému vývoji mnoha programů, ty důležité ale již zůstanou v povědomí potenciálních zákazníků. V poslední době se objevila řada informací o tom, že Palm Pre je ideální přístroj pro různé hacky a předělávky systému. To otevírá další, byť neoficiální, možnosti rozvoje platformy. Uvidíme, jak se Palm k takové komunitě zachová.

Shrnutí

Palm Pre zcela dostálo slibu Palmu, že na trh přinese úplně novou platformu nové generace. webOS je výkonná a velmi slibná mobilní platforma. I přes to, že jde o produkt verze 1.0 je Pre příjemně funkční a přináší novou úroveň snadnosti ovládání a používání. Ve spojení s elegantním designem a úžasným displejem se to celé rovná velmi přijatelné alternativě pro uživatele mobilních telefonů. Palm odvedl v případě Pre hodně práce a nyní je zpátky ve hře se skvělou kombinací hardwaru a softwaru.

Náš komentář: Palm Pre je jistě velmi atraktivní nové zařízení. Shodneme se na tom, že není bez chyb, ale to nejsou mnohé konkurenční produkty ani po několika letech prodeje a vývoje. A nenarážíme tím konkrétně třeba jen na Apple iPhone. Podívejme se třeba na neustálé softwarové problémy symbianových nokií, zhodnoťme, jak daleko se za dva roky dostal Android. Palm má v tomto případě za sebou vskutku úctyhodný start. Teď bude opravdu hodně záležet na tom, jak zareaguje na podněty uživatelů. Je téměř jisté, že než se Pre dostane do Evropy, budou mnohé chyby již napraveny. A například móda amerických operátorů, kteří nejsou ochotni k přístroji nabídnout odpovídající datový tarif tak, aby mohl uživatel přístroj používat i jako modem, naštěstí do Evropy nedorazila. Pre je totiž v základu jako Bluetooth modem schopné fungovat, jen Sprint tuto funkci blokuje. Evropské Pre tak bude v několika oblastech krokem kupředu už jen kvůli tomu, že nebude tolik svázáno operátorem. Nezbývá, než se těšit.



Tím máme za sebou kompletní recenzi převzatou z Palminfocenter a doplněnou o vlastní zkušenosti. K Palmu Pre se ale ještě vrátíme - od doby startu jeho prodeje jsme totiž sbírali různé uživatelské zkušenosti a postřehy a ty vám přineseme v dalším samostatném článku, který bude recenzi doplňovat.





Pokračování článku:
Recenze Palm Pre (6. část) - hlasy lidu
Předchozí části článku:
Recenze Palm Pre (4. část)
Recenze Palm Pre (3. část)
Recenze Palm Pre (2. část)
Recenze Palm Pre (1. část)




 
   Související odkazy
· Více o tématu Hardware a příslušenství
· Další články od autora nexus6


Nejčtenější článek na téma Hardware a příslušenství:
Megarecenze Palm Treo 750v (1. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 5

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Hardware a příslušenství

"Recenze Palm Pre (5. část)" | Přihlásit/Registrovat | 1 komentář | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Recenze Palm Pre (5. část) (Hodnocení: 1)
Od: Skorpi (email je skrytý) - 29.06.2009
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://pidu.ic.cz
Určitě bych se nebál prohlížeče fotek. Až 8 vteřin to je katastrofa, ale existují OSS prohlížeče které jedou jako když bičem mrská, v Palmu jsem taky nepoužíval Photos ale RescoView, v maemu opět nepoužívám vestavěný prohlížeč ale Quiver viewer.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů



PalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412