HandyShopper - nastavení na panelu Sort (11. část) - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 HandyShopper - nastavení na panelu Sort (11. část)

Autor: Musketeer - 03.02.2009, 2069 čtenářů


Software Náš pravidelný úterní seriál je aktuálně věnován freewarové aplikaci HandyShopper, která je určena pro správu "seznamovitých" poznámek všeho druhu s důrazem na nakupování. Část nejnovější, kterou právě začínáte číst, se zaobírá obrazovkou nastavení Sort, po jejímž zvládnutí se uživatel stane mistrem ve vytváření třídicích vzorů. Celá věc je překvapivě jenoduchá a rychlá.





6.3. Obrazovka Sort

Třídící nastavení najdeme sdružená na třetím panelu (označeném jako Sort) nacházejícím se v sekci programových nastavení Preferences, která nám umožní určit, jak se naše položky v seznamech budou řadit. Naše seznamy smíme třídit podle mnoha polí, a to buď tradičním abecedním, případně obráceným stylem. Program HandyShopper umí pracovat až se třemi třídícími pravidly zároveň. Je také možno nastavit samostatná třídicí pravidla pro výpis položek Need a zvlášť pro All. Jen je dobré mít u tohoto dvojího sortování na paměti ten fakt, že čím delší naše seznamy jsou, tím déle bude trvat přepnutí z pohledu All na Need a naopak, což může být časem velmi otravné.





6.3.1. Separate sorts for All/Need

Pokud zatrhneme tuto funkci, HandyShopper nám umožní vložit dva různé třídící vzorce najednou: jeden pro položky All a druhý pro Need. Pokud políčko zafajfkujeme, objeví se nám hned na řádku pod ním dva štítky. All a Need, které vždy tapnutím přepneme do aktivního stavu. Tím určujeme, jaký vzor se bude editovat a k jakému právě patří všechna zbylá nastavení dole. Uživatelé aplikace HandyShopper často zapomínají, že program vždy znovu třídí položky při každém přepnutí All a Need pohledů, a to i tehdy, pokud to znamená, že položky budou přeřazeny 100x po sobě stejně!





6.3.2. Primary sort order

Další funkce, kterou na této obrazovce najdeme, je Primary sort order, určující podle čeho se naše seznamy mají v první řadě třídit. Je to položka první, tudíž i nejdůležitější, tím pádem i nejvíce ovlivní, jak budou naše seznamy vypadat, určitě proto neuškodí se před jejím použitím pořádně zamyslet. Výchozí autory přednastavená hodnota je políčko Description (třídí se dle jména samotné položky), ovšem lze to samozřejmě změnit na libovolnou z následujících variant: None, Priority, Date, Aisle, Category, Description, Quantity, Units, Price, Entry Order, Custom Text, Alarm a Icon. Jednotlivé položky jsou poměrně jasné, za vypíchnutí ale stojí hlavně Entry Order - položky se po její aktivaci začnou vypisovat v pořadí, v jakém jsme je skutečně zadali. Entry Order samozřejmě není informace volně editovatelná, ale čistě abstraktní - vytváříme ji postupným vkládáním dalších a dalších položek do seznamu, takže ji nijak změnit nelze a je takto předem určená od počátku až po konec. Vzápětí poté, co některý z údajů položek zvolíme jako primární třídicí, je nám ještě umožněno vybrat, zda podle nich chceme třídit položky abecedně vzestupně (A/Z) či sestupně (Z/A). Zde je pořadí, podle jakého se bude třídit:

' - ! " # $ % & ( ) * , . / : ; ? @ ^ _ ` { | } ~ + < = > 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y

6.3.3. Secondary sort order

Druhou z položek na této obrazovce nastavení je Secondary sort order. Funguje úplně stejně, jako Primary sort order, s tou výjimkou, že do třídění našich seznamů pochopitelně promluví až PO setřídění dle údaje Primary sort order. Pro příklad - mějme nastavenou Priority jako náš Primary sort order a Description jako Secondary sort order. Co se pak stane? Uvidíme všechny naše seznamy setříděné do skupinek dle jejich priority a v každé z nich poté ještě abecedně dle jejich pojmenování. Stejně jako první, i druhý sort order smíme třídit vzestupně či sestupně.

6.3.4. Tertiary sort order

Schopnosti HandyShopperu nejsou s určením Secondary sort order zdaleka vyčerpány - je tu ještě Tertiary sort order. I tentokrát jsou naše volby stejné jako u předchozích sortů a i s tímto lze naše seznamy opět třídit vzestupně nebo sestupně. S ohledem na jeho jméno je zřejmé, že do třídění promlouvá nejméně - až si své vykonají Primary sort order a Secondary sort order. Použití třetího sortovacího typu je velmi užitečné tehdy, pokud máme OPRAVDU dlouhé seznamy obsahující mnoho podobných dat.

6.3.5. Completed at bottom

Jestliže zatrhneme funkci Completed at bottom, všechny splněné/odfajfkované položky se v našich seznamech přestěhují dospod výpisů. To se dá mimochodem při troše kreativity použít jako jakýsi čtvrtý typ třídění. V praxi to vypadá nějak takto: když v Need pohledu něco odškrtneme, předmět se přestěhuje na spodek výpisu (pozor, to ale pouze za předpokladu, že nemáme aktivní funkci Hide completed items in need view ukrývající již zatrhnuté položky - po jejím zatrhnutí odfajfkované položky zkrátka "zmizí"). Veškeré odfajfkované položky se sice sdružují vespod, ovšem zachovávají si přitom stále právě nastavený Primary, Secondary i Tertiary třídicí vzor. V All pohledu jsou položky dole ty, jež jsou Not needed (tečka), položky, jež máme označeny jako Bought (zatrhnutý čtvereček) jsou nad nimi. A úplně nahoře se nachází Needed (prázdný čtvereček). Pro tento typ výpisu platí totéž co pro Need - zachovává si předepsaný třídicí vzor.

6.3.6. Tlačítka [OK] a [Cancel]

Sice nepředpokládáme, že by význam těchto tlačítek zkušený uživatel neznal, ale nešť, ať máme popis a seznámení s programem skutečně vyčerpávající: [OK] potvrzuje vybrané volby, aplikuje je na naše seznamy a vrací nás do hlavního pohledu a [Cancel] zruší změny na obrazovce nastavení provedené a poté nás též vrátí do hlavního pohledu.

Pokračování článku:
HandyShopper - nastavení na panelu DB (12. část)
HandyShopper - nastavení na panelu Misc (13. část)
HandyShopper - kontextové menu (14. část)
HandyShopper - menu Record (15. část)
HandyShopper - menu Edit (16. část)
HandyShopper - menu DB (17. část)
HandyShopper - menu Misc (18. část)
HandyShopper - menu Extra (19. část)
HandyShopper - menu Actions (20. část)
HandyShopper - menu pro práci s databázemi (21. část)
HandyShopper - detaily Detailů (22. část)
HandyShopper - detaily Detailů (23. část)
HandyShopper - práce s importy a exporty (24. část)
HandyShopper - sdílení a stahování dat (25. část)
HandyShopper - velké finále (26. část)
Předchozí části článku:
HandyShopper - nastavení na panelu Columns (10. část)
HandyShopper - nastavení na panelu View (9. část)
HandyShopper - úvod do nastavení (8. část)
HandyShopper - začínáme s obsluhou III. (7. část)
HandyShopper - začínáme s obsluhou II. (6. část)
HandyShopper - začínáme s obsluhou (5. část)
HandyShopper - instalace a rady před prvním spuštěním (4. část)
HandyShopper - dokončení často kladených otázek (3. část)
HandyShopper - úvod do často kladených otázek (2. část)
HandyShopper - představení a možnosti programu (1. část)




 
   Související odkazy
· Více o tématu Software
· Další články od autora Musketeer


Nejčtenější článek na téma Software:
Video pro Palm, zázrak jménem SmartMovie


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.25
Účastníků: 4

Velmi dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Software

"HandyShopper - nastavení na panelu Sort (11. část)" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů



PalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412