i-Lien vs Pre-dator: bitva o patenty mezi Apple a Palmem začíná - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 i-Lien vs Pre-dator: bitva o patenty mezi Apple a Palmem začíná

Autor: nexus6 - 30.01.2009, 4990 čtenářů


Speciality Představitelé Apple se nedávno nechali slyšet, že si rozhodně nenechají líbit jakékoliv vykrádání duševního vlastnictví. Tato narážka nepřímo mířila směrem k Palmu, jehož nový model Pre by mohl narušovat některé patenty Apple. Jenže jak vyplývá z analýzy redaktorů serveru Engadget, celá záležitost není tak jednoznačná. Přesvědčte se sami; jde o velmi poučné a zajímavé čtení s nebývale překvapivými závěry.





Firmy Apple a Palm možná směřují k náročnému soudnímu sporu. Apple před nedávnem prý získal klíčový patent na technologii Multi-touch a trnem v oku mu jsou i některé další vlastnosti nového Palmu Pre. Žádný konkrétní krok zatím sice nebyl učiněn, vzduchem ale létají různé narážky a je cítit napětí. Celý spor totiž nejspíš nebude tak jednoduchý a už vůbec ne jednoznačný, jak by si Apple přál. Na problematiku sporu a poškozování patentových práv konkurence se detailně podívali redaktoři serveru Engadget a zjistili, že i Apple se může dostat do velkých potíží. Pojďme se na jejich analýzu podívat.

Článek není přesným překladem zmíněné analýzy – vynecháváme některé sarkastické komentáře, pro Engadget typické, místy je článek krácen.



Apple a Palm na sebe v poslední době vzájemně hází špínu. CEO Apple Tim Cook nedávno prohlásil: „Nebudeme se mazlit s nikým, kdo vykrádá naše duševní vlastnictví.“ Tato věta byla míněna jako odpověď na otázku, co že si firma myslí o současné konkurenci, především však o Palmu Pre. Palm na to odpověděl podobným způsobem: „Máme všechny nástroje potřebné k tomu, abychom se bránili.“ Důvodem celé přestřelky je fakt, že nedávno představený Palm Pre disponuje displejem s multi-touch technologií a používá k ovládání některá gesta důvěrně známá z Apple iPhonu. Již při představování iPhonu se přitom Steve Jobs chlubil tím, že právě tyto technologie má firma patentovány.

Navíc se v posledních dnech objevily informace o tom, že Apple obdržel jeden z klíčových patentů multi-touch technologie. Média však o celé záležitosti mluví pouze informativně, aniž by patent a případný konflikt nějak rozebírala. My ale děláme věci jinak a tak jsme si na pomoc přizvali patentového právníka Mathewa Gavronskeho, který nám pomohl rozluštit některé klíčové otázky.

Ještě malé upozornění předem. Nebudeme rozebírat, zda by měl Apple nebo Palm ten či onen patent získat nebo jestli vůbec americký patentový systém funguje tak, jak by měl. To jsou tak trochu filozofické otázky a naprosto vybočují z roviny případného soudního sporu. Zato ale budeme předpokládat, že obě firmy využijí každé možnosti, jak svého soupeře porazit.

Za druhé. Sice máme k dispozici Apple iPhone a můžeme si s ním hrát a zkoušet, co že si to vlastně Apple nechal patentovat, avšak s Palmem Pre máme pouze krátké zkušenosti, které jsme získali během představení přístroje na CES v Las Vegas. Přístroj nebyl ve své finální verzi a tak se toho může ještě hodně změnit.

Apple a „multitouch patent“

Pokud věříte v selský rozum, pak má Apple zcela bezpečně patentovánu multitouch technologii, což je důvod, proč ji zatím žádný z jeho konkurentů jako třeba Blackberry Storm nebo T-Mobile G1 nepoužil, přestože by byli schopni ji hardwarově zvládnout. Stejně jako všechny „očividné“ záležitosti, zakládá se toto tvrzení částečně na pravdě a částečně na přehánění. Ačkoliv totiž multitouch není nic převratně nového (PR palmu například uvádí dokument Billa Buxtona z roku 2007, který popisuje historii multitouch), Steve Jobs rozhodně nelhal, když tvrdil, že Apple má na určité způsoby použití multitouch patenty. V roce 2005 například Apple koupil společnost Fingerworks a společně s ní získal několik multitouch patentů. Navíc byl od té doby značně aktivní a mnoho dalších patentových žádostí od té doby podal.

A zde je jádro problému. Patent číslo 7 494 949 je nazvaný „Zařízení s dotykovým displejem, metody a grafické rozhraní pro určení povelů za použití heuristiky“. Ten je právě označován za klíčový multitouch patent Apple a společnosti byl přidělen doslova před několika dny. Jenže tento patent tak klíčový rozhodně není. Od doby, kdy nějaká společnost žádost o patent podá a kdy jej opravdu získá, totiž celý dokument může výrazně změnit podobu a původně obecný patent se tak výrazně zúží. A to je i případ tohoto „iPhone patentu“. Ten totiž dnes pokrývá pouze jednu velmi specifickou funkci uživatelského prostředí. A to sice tu, že zařízení umí rozhodnout, zda chcete po stránce skrolovat pouze horizontálně, vertikálně, nebo zda chcete posouvat obrazem na displeji v obou směrech a to na základě prvního pohybu prstem. Více vysvětlení přináší video níže.



Ve skutečnosti je patent ještě o malinko širší, ale toto je klíčový prvek, který ve své šíři pokrývá. Pokud tedy přístroj touto funkcí nedisponuje, jednoduše tento patent neporušuje. Pokud tedy chce Apple případný spor nad Palmem vyhrát, musí dokázat, že Pre má naprosto stejné chování při skrolování obrazu. Což klidně mít může, podle toho, co jsme viděli na CES.



Tohle podle nás vypadá docela podobně, ale bez toho, aniž bychom si Pre nyní  mohli v klidu vyzkoušet a zjistit, jak ve skutečnosti opravdu funguje, nemůžeme s jistotou říci, že jde o stejnou věc. Řekněme, že pro Palm by ale v tomto případě bylo nejjednodušší, kdyby Pre na pohyb prstem reagoval vždy a za všech podmínek v obou směrech, místo toho aby přepínalo z vertikálního na horizontální způsob skrolování. Patent Apple by pak v tomto případě jednoduše porušován nebyl. Snadné, že?

Tohle ale není případ dalšího patentu Apple, který nemá tolik společného s multitouch, ale spíše s chováním samotného uživatelského prostředí (vlastně je tohle společný znak většiny patentů tykajících se iPhonu). Patent číslo 7 469 381 totiž pokrývá jednu poměrně populární vlastnost uživatelského prostředí iPhonu – když dojedete na konec stránky, dokument ještě kousek popojede, čímž vlastně odhalí hranu, následně pak jako kdyby byl připoután na pružině, konec stránky přiskočí k okraji displeje. Opět toto chování vidíme na videu.



Ano, a Pre dělá úplně to samé:

Pro Palm nebude jednoduché tvrdit, že tento patent neporušuje. Uvidíme tedy, jestli Palm nakonec do finální podoby Pre tuto funkci zapracuje, jelikož zde je Apple asi zjevně v právu.

A kde tedy je onen multitouch patent, o kterém všichni hovoří? Inu, upřímně řečeno se nám v celé šíři patentového portfolia Apple nepodařilo najít nic, co by komukoliv znemožňovalo používat gesta dvěma prsty třeba pro zoomování obrazu. Apple má z tohoto hlediska paradoxně lepší pozici v případě použití multitouch pro funkci copy & paste a to u patentu 7 339 580. Patent pokrývá vyvolání příkazu pro kopírování textu právě gestem „štípnutí“ dvěma prsty. Nic takového v případě zoomování dvěma prsty nenajdeme a ve skutečnosti dnes existuje tolik multitouch systémů (včetně Microsoft Surface a Windows 7), které používají gesta, že by Apple asi jen tak někoho o relevanci svých patentů nepřesvědčil.

Samozřejmě to, že patenty Apple vlastně nejsou příliš obecné, neznamená, že firma nemůže Palmu výrazně zatopit s tím, co ve svém patentovém portfoliu má. A podle toho, co jsme viděli, se Pre opravdu pohybuje v nebezpečných vodách. Apple navíc disponuje ještě několika patenty, ke kterým má pouze podány přihlášky a může je upravit tak, aby se dotkly právě Pre. O tom ale až později. Více se stejně dozvíme až ve chvíli, kdy Palm uvede finální verzi Pre na trh.

Na druhou stranu tu máme iPhone. A pokud se podíváme na některé patenty, které patří Palmu, můžeme konstatovat, že Apple by měl zpytovat svědomí.

Patentové portfolio Palmu

V tom všem shonu, kdy se někteří lidé snaží vyobrazit Apple jako zlého ošklivého vlka, se zapomíná, že Palm v současnosti zažívá comeback. Společnost, na kterou mnozí zapomněli, je tu již od roku 1992 a má poměrně slušné patentové portfolio. Vezměme třeba patent 7 268 775 nazvaný „Dynamická změna intenzity podsvícení displeje přenosného zařízení založená na okolních světelných podmínkách“. Tento patent pokrývá funkci, kdy zařízení při nastavení automatické volby intenzity podsvícení mění toto podsvícení v závislosti na okolním světle, ale uživatelsky přednastavené volby se to nedotkne. Pokud tedy uživatel automatickou regulaci vypne, přístroj začne zářit tou intenzitou, kterou si předtím nastavil. A to je přesně to, co umí Apple iPhone.



A co třeba patent číslo 7 007 239 nazvaný „Metoda a nástroje pro přístup k databázi kontaktů a telefonním službám“? Položka 10 v něm je totiž vlastně zcela přesným popisem toho, jak vypadá telefonní aplikace Apple iPhonu – tlačítka pro vytáčení, přístup k historii hovorů, kontaktům i rychlé volbě, které zůstávají na displeji, když mezi nimi přepínáte.





A nejen to – tento patent pokrývá i funkci, kdy můžete vyhledat jméno v kontaktech jednoduše tím způsobem, že napíšete jeho iniciály. Což je přesně to, co iPhone také umí.



Nebo třeba patent 7 296 107. Ten pokrývá funkci, kdy přístroj při připojení k počítači a probíhající synchronizaci automaticky neztlumí displej, takže ten zůstane svítit. Vyzkoušejte si to, je to přesně to, co dělá iPhone. A nesmíme zapomenout ani na patent 7 231 208 - „Způsob ovládání aktivního hovoru“. Ten detailně popisuje způsob přepínání mezi aktivními hovory a jejich ovládání a iPhone opět dělá tyto věci stejným způsobem. Palm přitom tento patent získal v roce 2001.





Pokud tedy přiznáme, že Pre porušuje patent Apple na chování „jako pružina“ při skrolování na konec dokumentu, musíme zároveň přiznat, že Apple porušuje výše zmíněné patenty Palmu. Apple je sice nechvalně známý v souvislosti se "zneužíváním" svého portfolia duševního vlastnictví, ale Palm má doslova stovky patentů a my jsme z nich během několika hodin vyhrabali hned čtyři, které Apple porušuje. Představte si, co mohou dokázat právníci Palmu, kteří se v jeho duševním vlastnictví opravdu vyznají.

Následky hraní si s ohněm

Pokud se sami sebe ptáte, proč Apple nebo Palm vůbec vyvíjeli produkt, který tak očividně porušuje již vydané patenty, odpověď je relativně jednoduchá. Každá ze společností se totiž v jistém bodě rozhodla, že je schopna přesvědčit soud o neplatnosti těchto patentů. S největší pravděpodobností z důvodu, že tyto patenty chrání něco, co je naprosto běžné. Jinými slovy patentovat nelze nic, co je kombinací již existujících věcí – musíte vymyslet něco nového. I když nejsme kompetentní patenty obou společností z tohoto hlediska posuzovat, určitě je toho hodně, na čem by si právníci obou stran smlsli. Vše co vlastně potřebujete vědět, je, že pokud by Apple zažaloval Palm, riskuje tím vlastně ztrátu svých vlastních patentů a to je trochu velký risk. To samé platí pro Palm, kdyby zažaloval Apple. A buďme si jisti, že alespoň na některém ze svých současných patentů Palm vydělává slušnou sumu za jeho licencování někomu dalšímu.

A pokud mluvíme o slušných sumách, ještě jsme vůbec nerozebírali, jak velké peníze se vlastně v celé této záležitosti mohou točit. Řekněme, že by třeba Palm soudní při vyhrál. Apple nejen že by mohl přijít o své patenty, ale soud by mu také zajisté přikázal zaplatit Palmu náhradu za ty patenty, které iPhone očividně porušuje. A pokud vezmeme v úvahu 16 milionů prodaných iPhonů a, tak i několik málo procent z těchto příjmů znamená obrovské číslo. Mluvíme tu o stamilionech dolarů. A co když vyhraje Apple? Inu, Palm ještě neprodal ani jedno Pre a tak je jeho problém podstatně menší. Navíc riskuje jen ztrátu několika patentů, u kterých vlastně ani není jisté, jestli je k něčemu používá, což se nezdá být tak špatná situace. Jenže pokud Palm prohraje, pravděpodobně nestihne Pre uvést na trh ve slíbeném termínu, což by mohl být pro skomírající společnost pověstný hřebíček do rakve.

Co mohou obě společnosti udělat, je to, že upraví své současné podané nevyřízené patenty tak, aby přesněji vystihovaly vlastnosti a schopnosti produktů konkurenta a pak jej mohou zažalovat na základě takového patentu. Tento způsob přitom firmy používají poměrně často. A že zrovna Apple má takových čekajících patentů opravdu hodně a mnohé z nich se týkají multitouch technologie.

Závěr

Vraťme se nyní trochu zpět a nad celou věcí se znovu zamysleme. Máme tu dvě velké společnosti, každou vyzbrojenou hromadou patentů a patentových přihlášek, z nichž jen některé jsme zde popsali. Tyto společnosti mají spoustu důvodů, proč mezi sebou bojovat. Nejenže Apple je pověstný agilní obranou svého duševního vlastnictví, ale také musí bránit velmi úspěšný iPhone. Mezitím Palm vlastně bojuje o přežití – to závisí právě na úspěchu Pre. To bude pěkně krvavá lázeň, že? Inu, možná ano, možná ne. Musíme si uvědomit, že obě společnosti riskují opravdu hodně. Navíc pokud se podíváme na původní prohlášení Tima Cooka, zjistíme, že spíše než o naštvaná slova, šlo o právníky připravenou nicneříkající odpověď – zdálo se, že Cook tušil, že taková otázka přijde a odpověď vystřelil okamžitě bez přemýšlení.

I tak ale pochybujeme o tom, že se tento problém vyřeší sám jen tak přes noc. Spíše asi obě strany budou čekat na to, kdo takříkajíc vystřelí jako první. A tipneme si, že ten první výstřel přijde z Cupertina. Poté se už jen můžeme dohadovat, co se stane. Naše analýza rozhodně není zcela komplexní a je jisté, že právníci na obou stranách najdou ještě mnoho věcí a mnoho úhlů pohledu, které jsme opomněli. Ve skutečnosti bychom si nejvíce přáli, aby se Apple a Palm sešli u jednoho stolu, vymysleli vzájemnou licenční dohodu tak, jak to dělají mnohé jiné firmy a následně se vrátili k práci na inovativních a úžasných technologiích a zařízeních.









 
   Související odkazy
· Více o tématu Speciality
· Další články od autora nexus6


Nejčtenější článek na téma Speciality:
Sdílíme Internet přes Bluetooth ve Windows XP (1. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 11

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Speciality

"i-Lien vs Pre-dator: bitva o patenty mezi Apple a Palmem začíná" | Přihlásit/Registrovat | 5 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: i-Lien vs Pre-dator: bitva o patenty mezi Apple a Palmem začíná (Hodnocení: 1)
Od: Badel (email je skrytý) - 30.01.2009
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=19
Na vývoj tohohle souboje jsem teda hodně zvědavej. Tipuju, že to skončí mimosoudním vyrovnáním. Už jenom proto, aby Apple neztratil tvář a mohl dál zastrašovat konkurenty.

Re: i-Lien vs Pre-dator: bitva o patenty mezi Apple a Palmem začíná (Hodnocení: 1)
Od: jakuje (email je skrytý) - 30.01.2009
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.dta3.com
Tak vidím zase o něco jiný pohled na věc, která se zde vyvíjí. A o něco nadějnější, než ty předchozí.
Nezbývá než přát Palmu hodně štěstí!

Re: i-Lien vs Pre-dator: bitva o patenty mezi Apple a Palmem začíná (Hodnocení: 1)
Od: Czechnology (email je skrytý) - 31.01.2009
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://zbrane.kvalitne.cz/
"Samozřejmě to, že patenty Palmu vlastně nejsou příliš obecné, neznamená, že firma nemůže Palmu výrazně zatopit s tím, co ve svém patentovém portfoliu má." Myslím, že tam má být "Apple", ne?
Re: i-Lien vs Pre-dator: bitva o patenty mezi Apple a Palmem začíná (Hodnocení: 1)
Od: Badel (email je skrytý) - 31.01.2009
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=19
 
Opraveno, díky za upozornění.

Re: i-Lien vs Pre-dator: bitva o patenty mezi Apple a Palmem začíná (Hodnocení: 1)
Od: masoxCZ (email je skrytý) - 01.02.2009
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
IMO by bylo nejlepší, kdyby se dohodli na něčem podobném jako Intel s AMD - na vzájemném bezplatném licencování. BTW Palm může Applu pěkně zatopit v otázce iTunes - je to totiž "jen" vylepšený palmovský AppStore / Addit. Jak že je starý Tungsten? Nějakých 10 let?

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů



PalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412