SuperMemo 2.0 - co je nového v poslední verzi? (4. část) - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 SuperMemo 2.0 - co je nového v poslední verzi? (4. část)

Autor: Musketeer - 24.06.2008, 6319 čtenářů


Software Každý týden vám přinášíme nový díl manuálu pro některou z významných Palm OS aplikací. Tentokrát se zabýváme sharewarovým (19,95 USD) titulem SuperMemo 2.0 a dnes vám nabízíme již čtvrté pokračování na téma "Co vše umí SuperMemo 2.0" a jak se tím liší od předchozí verze. Navíc jsme připravili téměř na tři desítky obrázků.





3. Co umí SuperMemo 2.0?

Zatímco u některých programů jsou čísla verzí víceméně "na parádu" a rozdíl mezi nimi takřka nepoznáte, v SuperMemo je tomu určitě naopak. Sada podporovaných funkcí je skutečně úctyhodná. Je toho dokonce tolik, že se nám vše nevejde do jednoho dílu, proto jsme se rozhodli rozdělit novinky na dvě části.

Pokud vlastníte starší verzi, modernější SuperMemo nahrajte přímo přes ni, nic ze svého handheldu nemažte. Majitelé předchozí verze SuperMemo mají nárok na upgrade za polovic - 9,97 USD. Zákazníci, kteří koupili SuperMemo pro Palm OS v roce 2006, mají upgrade zdarma, pro nový kód stačí napsat autorům.


3.1. Hires ikony a grafika

Pokud vlastníme displej s vysokým rozlišením, můžeme se těšit na jemnější uživatelské rozhraní a grafiku. Je příjemné, že se přitom aplikace drží v rozumných velikostních mezích (pod 100 kB).

SuperMemo pracuje na displejích všech rozlišení. Na barevných, šedých i černobílých.





3.2. Hires fonty

Grafika a ikony nejsou pochopitelně to jediné, co těží z vysokého rozlišení. Zejména Card View (prohlížení karty) obrazovka vypadá v jemném rozlišení velmi pěkně.




Vysoké rozlišení nemusí být pouze záležitostí sympatického dojmu. Třeba při učení jazyků s komplexními znaky (čínština, korejština, japonština, ...) je vysoké rozlišení nutností, neboť jen tak je možno vidět více potřebných detailů.


3.3. Nové malé fonty

Obrazovka Category Template obsahuje v SuperMemo jedno tlačítko navíc. Nese označení [m] a znamená zástupné první písmeno pro slůvko "mini". Toto zdvojuje stávajících 128 možných kombinací fontů na 256.




Na druhém z obrázků se můžete sami podívat, jak vypadá text různých velikostí a atributů na hires displeji v praxi. Pozornost věnujte hlavně dvojici posledních "more text" a "even more text" využívající minifonty. S ohledem na svoji miniaturní velikost tak umožňují vecpat na displej pěknou řádku dalších informací bez nutnosti scrollovat.




Tato vlastnost je dostupná pouze na hires displejích, u lowres jaksi postrádá smysl, jelikož by písmenka nebylo vidět.


3.4. Barvy textu a pozadí

Pro každý z odstavců si můžeme vybrat barvu textu i pozadí. Pro aktivaci této volby stačí tapnout na některou z dvojice zobrazených barev v Category Template menu. Barva horní je pro barvu textu, spodní pro barvu pozadí. Napravo od nich se pak zobrazuje demonstrační text vyvedený právě v těchto barvách. Pro zobrazení výběrové palety lze také klepnout přímo na barevný text.




Obrazovka pro výběr barvy zobrazí dostupnou barevnou paletu. Pokud chceme text bíle, tapneme na čtvereček úplně vlevo nahoře. V případě, že černý, pak na poslední vpravo dole.




Pokud zvolíme čtvereček za černým, SuperMemo bude vycházet z předpokladu, že nechceme použít žádné upřesňující nastavení a vše ponecháme na systému a jeho aktuálně nastavených barvách.




Tip: V případě, že je zobrazená karta kratší, nežli je délka displeje, barva pozadí u posledního odstavce definuje barvu pro zbytek karty.

Zde si můžete prohlédnout stejnou kartu ve třech barevných modifikacích:





3.5. Hladký scrolling karet


Zatímco v prvních verzích podporoval program SuperMemo pouze skoky po blocích (screenshot vlevo), v nejnovější umí i jemný posun obrazovky (vpravo).




Rychlost posunu lze měnit v nastavení Card Scrolling. Hladký posun se deaktivuje tak, že jeho rychlost nastavíme na maximum, tj. hodnotu 10.


3.6. Změny kolem výchozí šablony

Styl přístupu k výchozí šabloně se změnil. Namísto tapnutí na [Default] tlačítko (to je pryč) je nově třeba tapnout na [Action] a zvolit odtud Default.




Výchozí vzor je v SuperMemo přítomný zejména s ohledem na začátečníky, které by mohla snadno odradit složitá úprava šablon. Díky defaultní položce tak lze vždy opravit jakýkoliv editační pokus. Celkem logické je zjištění, že defaultní šablonu nelze změnit. Pokud se nad tím přeci jen pozastavujete, pak musíme dodat, že je to jen pro naše dobro. Defaultní vzor je jakýsi "záchranný kruh" za všech situací.

Vizáž výchozího vzoru se také trochu změnila - karty pak vypadají nějak takto:




Nově můžeme také šablony kopírovat mezi kategoriemi a databázemi za pomoci clipboardu. Aplikace SuperMemo používá dedikovaný šablonový kopírovací prostor, který umí pojmout právě jednu šablonu. S takto uloženými vzory lze manipulovat za pomoci příkazů Copy, Paste a Swap. Dostaneme se k nim stejně jako u hledání výchozí šablony, přes tlačítko [Action].




a) Copy - pokud chceme některou z šablon zkopírovat, je k tomu určen tento příkaz. Po zvolení žádaného vzoru a tapnutí na Copy se celá šablona nakopíruje do clipboardu. Nazpátek ji dostaneme díky příkazům Paste či Swap, o kterých bude řeč vzápětí.




b) Paste - příkaz Paste vloží obsah clipboardu do stávající šablony. Přepíše a nahradí přitom původní obsah. Právě Copy & Paste se používá při přesunování šablony mezi kategoriemi. Nejprve vybereme zdrojovou šablonu a zvolíme Copy. Poté nalistujeme cílovou kategorii, otevřeme sekci šablon a již jen vložíme přes Paste.




c) Swap - příkaz Swap zamění obsah clipboardu a stávající šablony. Zatímco vzor z clipboardu se přesune na právě aktivní, naopak dříve aktivní se přesune do clipboardu.





3.8. Snadnější práce s menu

Vedle tapnutí na tradiční systémové [Menu] tlačítko lze menu otevřít také prostým poklepáním v horní části karty.




Jak je na palmech nepsaným pravidlem, identická vlastnost je samozřejmě dostupná i prostřednictvím tapnutí na horní lištu.






Pokračování článku:
SuperMemo 2.0 - co je nového v poslední verzi? (5. část)
SuperMemo 2.0 - mýty a fakta o učení (6. část)
SuperMemo 2.0 - mýty a fakta o učení (7. část)
SuperMemo 2.0 - jak znalosti správně formulovat? (8. část)
SuperMemo 2.0 - jak znalosti správně formulovat? (9. část)
SuperMemo 2.0 - jak znalosti správně formulovat? (10. část)
SuperMemo 2.0 - často kladené otázky (11. část)
SuperMemo 2.0 - začínáme pracovat s databázemi (12. část)
SuperMemo 2.0 - detaily databází (13. část)
SuperMemo 2.0 - jak na testy? (14. část)
SuperMemo 2.0 - drillujeme drilly (15. část)
SuperMemo 2.0 - hrajeme si s kartami (16. část)
SuperMemo 2.0 - hrátky s kartami podruhé (17. část)
SuperMemo 2.0 - detaily karet (18. část)
SuperMemo 2.0 - editace karet (19. část)
SuperMemo 2.0 - prohlížíme karty (20. část)
SuperMemo 2.0 - práce s kategoriemi (21. část)
SuperMemo 2.0 - prohledáváme data (22. část)
SuperMemo 2.0 - šablony (23. část)
SuperMemo 2.0 - zálohy a importy dat (24. část)
Předchozí části článku:
SuperMemo 2.0 - pár zásad pro kvalitní trénink (3. část)
SuperMemo 2.0 - významový slovník aneb ''O čem je a bude řeč'' (2. část)
SuperMemo 2.0 - co to je vlastně to SuperMemo? (1. část)




 
   Související odkazy
· Více o tématu Software
· Další články od autora Musketeer


Nejčtenější článek na téma Software:
Video pro Palm, zázrak jménem SmartMovie


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.4
Účastníků: 5

Velmi dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Software

"SuperMemo 2.0 - co je nového v poslední verzi? (4. část)" | Přihlásit/Registrovat | 2 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: SuperMemo 2.0 - co je nového v poslední verzi? (4. část) (Hodnocení: 1)
Od: Lamanai (email je skrytý) - 24.06.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.lamanai.cz
Možná se to ještě chystáte popsat, ale rád bych trošku zaostřil na funkci formátování písma. Díky ní můžete totiž za pomoci dalšího úpodpůrného softwaru mapovat do aplikace další potřebné fonty. Jinými slovy, jen tímto způsobem dostanete na jedinou kartičku nejen češtinu, ale i jinou znakovou sadu (sady), například čínštinu. Tuto možnost považuji při práci s multijazyčným SW za klíčovou (musel jsem si například namapovat fonty pro portugalštinu, francouzštinu, řečtinu apod.). Lokalizace systému umožňuje sice přepínání mezi jazyky, ale tímto způsobem nezobrazíte na jedné kartičce dvě odlišné znakové sady. Uvedený problém složitého externího mapování znaků sám zároveň považuji za největší slabinu tohoto programu. Jinak je naprosto skvělý, ostatně sám mám Palm vyloženě kvůli němu.
Re: SuperMemo 2.0 - co je nového v poslední verzi? (4. část) (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - 19.08.2008
 
Zdravím, pokusíme se k tomuto tématu něco vypátrat... Pokud narazíme, určitě o tom bude řeč.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů



PalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412