Kniha knih ve skvělém provedení a zdarma! (3. část) - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Kniha knih ve skvělém provedení a zdarma! (3. část)

Autor: Badel - 17.05.2005, 4873 čtenářů


Software Původně jsem se domníval, že toto bude poslední část recenze palmovské Bible. Nakonec se ale ukázalo, že i když popis mnohých funkcí vynechám, čtvrté části se nevyhnu. Dnes se podíváme, jaké možnosti aplikace nabízí z hlediska uživatelského nastavení.




Začněme bez otálení popisem jednotl. řádků nabídky View...

Zde stojí za povšimnutí funkce Split/Unsplit Footnotes, která se stará o zapnutí/vypnutí rozdělení displeje na dvě části (mohou být různě velké), přičemž každá z nich může zobrazovat jiný překlad. Pohyb napříč Biblí je přitom v obou oknech synchronizován, takže vždy můžete porovnávat identické verše.

Funkce Swap Bible Windows, kterou můžete najít i na nástrojové liště jako dvě spojené šipečky přepíná mezi dvěma aktivními překlady (máte-li nastaveno současné zobrazení obou na jednom displeji, postará se tato funkce o jejich prohození z horní části displeje do dolního a naopak). Kombinace této a předchozí funkce je při porovnávání překladů velmi praktická.

Copy Screen a Copy Verse kopírují obsah aktuální obrazovky resp. aktuální verš do systémové schránky. Tato funkce pochvalu nezaslouží. Její existenci považuji za samozřejmou a svými možnostmi je téměř stejně omezená, jako tatáž funkce u jinak výborné aplikace Plucker. Řekl bych, že exportní možnosti programu jsou jeho nejslabším místem vůbec. Při všech superlativech, které jsem až dosud ve svém hodnocení používal, musím být tentokrát velmi kritický, protože aplikace je svým zaměřením přímo předurčena k exportování delších textů, přičemž kopírování přes schránku a to ještě za pomocí uvedených funkcí... ...to je skutečná otročina!



Poslední částí menu jsou Options:


Asi jejich nejzajímavější subpoložkou jsou Preferences... Ty dále skrývají sedm poměrně obsáhlých kategorií uživatelských nastavení.

Ve Fonts & colors můžete rozhodnout o tučnosti, velikosti, barvě a dalších parametrech písem používaných v různých částech designu aplikace a to pro každou část zvlášť. Veliká škoda pro našince, že nejmenší písmo nezobrazuje korektně znaky s diakritikou!

V kategorii Layout nastavujete zalomení stránky. Osobně jsem tohoto nastavení použil k maximálnímu využití plochy displeje zmenšením prokladu mezi řádky (Line) a jednotl. slovy (Word), stejně jako mezi číslováním veršů a mezi verši samotnými (Equal-Width Verse Numbers a Minimize Space After Number).

Kategorie Navigation je velmi důležitá pro pohodlné listování napříč Biblí. Přepínač [Alphabetically] / [Canonically] dává na výběr mezi abecedním a kanonickým uspořádáním biblických knih. Abecední je vhodné snad jen pro naprosté "neznabohy", kteří se v Bibli vůbec neorientují a ti tento program předpokládám používat nebudou ;-). O checboxech Ask Verse After Choose Book a Old Chapter/Verse Selector jsme hovořili již v předchozím díle tohoto článku - nastavují způsob, jakým bude zobrazován výběr hledaného místa v navigátoru.
Save History uloží historii vašeho brouzdání napříč Biblí před opuštěním aplikace. Autoři upozorňují, že tato funkce může způsobovat nestabilitu na některých verzích systémů. Testoval jsem aplikaci již na různých systémech, ale s uvedeným problémem jsem se dosud nesetkal.

Kategorie Display vám pomůže s nastavením zobrazování. Z velkého množství funkcí bych chtěl upozornit zvlášť na Window size ratio, což je výběr poměru velikostí rozdělení displeje na dvě části od 1:4 až po 4:1. Osobně jsem si oblíbil poslední možnost. Při rozlišení hires+ vás čtvrtinové odkrojení displeje pro vnořený překlad paralelního překladu nebude stát mnoho obětovaného prostoru a přínos pro praktické používání je opravu značný.

Performance řeší některá techničtější nastavení. Např. Faster Search aktivuje rychlejší vyhledávání pro zařízení s ARM procesory nebo Continuous Redraw zajistí, aby se obsah na displeji neustále aktualizoval tak, aby nedocházelo k chybnému vykreslování. Např. v mém systémovém nastavení fialového pozadí se při deaktivaci tohoto checkboxu při srollingu objevují namísto fialové bílá místa pod textem, což vypadá velmi nepěkně.

Skvělá funkcionalita se skrývá pod položkou Interface. Ta nabízí integraci tzv. "Plucker Plugin Interface", což je jakýsi most k dalším aplikacím, které tuto technologii také využívají. Pak stačí např. 2x poklepat na libovolné slovo v biblickém textu a toto je ihned vyhledáno v aplikaci RoadLingua a přeloženo z anglického originálu vydání krále Jakuba do češtiny. Ke zprovoznění tohoto zázraku budete potřebovat nainstalovat 2 soubory: samotný PluckerViewer a onen interface PPI. Pak již jen stačí spustit PPI a vybrat ze seznamu aplikací/funkcí, kterou budete v kombinaci s PalmBible+ využívat: RoadLingua, Kdic DA, BDicty free, BDicty full, SlovoEd nebo Custom, což je vámi nadefinovaná funkce. Velmi pěkné je např. provázání s freewarovým výkladovým slovníkem biblických jmen v BDicty.
Bookmark colors nabízí možnost zvolit pro každou z kategorií záložek jinou barvu dle vlastního uvážení (viz minulý díl článku).



Následující část článku:
Kniha knih ve skvělém provedení a zdarma! (4. část)
Předchozí části článku:
Kniha knih ve skvělém provedení a zdarma! (1. část)
Kniha knih ve skvělém provedení a zdarma! (2. část)




 
   Související odkazy
· Více o tématu Software
· Další články od autora Badel


Nejčtenější článek na téma Software:
Video pro Palm, zázrak jménem SmartMovie


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.66
Účastníků: 6

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Software

"Kniha knih ve skvělém provedení a zdarma! (3. část)" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů



PalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412