Originální vyzváněcí tóny svépomocí (Linux) - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Originální vyzváněcí tóny svépomocí (Linux)

Autor: milanv - 29.04.2008, 9924 čtenářů


Software pxKaždý, kdo si pořídí svůj nový telefon nebo PDA, okamžitě přemýšlí, jak si přístroj přizpůsobit k obrazu svému. Třeba hezoučkým obrázkem na displeji, doplněním potřebných aplikací nebo i pokud možno jedinečnými zvuky, které jeho nový miláček vyluzuje. Pokud bude chtít opravdu originální vyzváněcí tón, jistě se nespokojí s MP3 souborem staženým z Internetu. Bude se tedy snažit býti kreativním a žádaný tón si bude chtít vytvořit (nebo upravit) sám. Ale jak na to?



Soubory, které jsou vhodné pro většinu přístrojů, můžeme rozdělit do dvou skupin. Do jedné patří například soubory MIDI, které se vyznačují malou velikostí - jsou to vlastně jen takové "notové" záznamy pro počítač. A do druhé skupiny patří soubory, které již obsahují přímo živou nahrávku - to jsou soubory MP3, WAV a podobné.
Konverze mezi těmito dvěma formáty je z padesáti procent bezproblémová. MIDI soubor převedete na WAV velice snadno. Opačně je to téměř nemožné - pokud máte hodně času a používáte OS Windows, můžete si vyzkoušet freewarový program AmazingMidi. Zdrojový soubor musí být ve formátu WAV /16 bit / 41100 Hz (nebo 22050Hz), a není od věci ve zvukovém editoru (např. Audacity) stáhnout frekvence, které nebudete ve výsledném MIDI souboru chtít slyšet. Ale připravte se na zklamání - pokud se nejedná o velice čistou nahrávku jednoho nástroje, potom je výsledek dosti problematický. Ani komerční programy nedosahují o mnoho lepších výsledků, pokud ovšem o nějakém spolehlivém programu víte, dejte nám vědět v diskuzi pod článkem - s povděkem váš tip uvítáme.
Nejdůležitější pro vytvoření vlastního vyzváněcího tónu je originální nápad. A k tomu je zapotřebí i trochu toho tvůrčího přístupu - takže to samozřejmě alibisticky necháme na vás. Pro ukázku jsme vytvořili takový trošku diskrétní tón - dvojí zazvonění klasického telefonu následované hudbou z MP3 souboru se vzrůstající hlasitostí. Na výrobu zvuku telefonu jsme použili midi editor, poté jsme výsledný soubor převedli do formátu WAV a smíchali s MP3 souborem.

Zpracování MIDI souborů:

S výběrem potřebného softwaru nebudeme mít velký problém - použijeme bezkonkurenčně nejlepší program Rosegarden. Je to vícestopý audio/midi editor. Instalace je bezproblémová, u většiny linuxových distribucí je přibalen. Trošku problematičtější je zprovoznění programu - Rosegarden používá zvukový podsystém JACK (najdete v nastavení systému - zvuková zařízení - zvukový podsystém), a při použití levné zvukové karty (např. integrované) se vám nemusí podařit tento podsystém spustit. Je možné program používat bez zvukového výstupu a výsledné soubory přehrávat jiným přehrávačem, ale tím se velice znepříjemní práce (zvláště při zpracování audio souborů). Proto při problémech doporučujeme na zpracování audia použít program Audacity, který bez problémů pracuje i s nejvíce používaným (a nejkompatibilnějším) zvukovým podsystémem ALSA. Ovšem pro úpravu MIDI souborů je Rosegarden nejlepší - i přes toto omezení.

i2

Výběr hudebního nástroje pro stopu 1 v programu Rosegarden

Práce s programem je vcelku jednoduchá, programátoři se naštěstí nenechali inspirovat tvůrci slavného Gimpu a použili standardní rozhraní. Pokud budete například zkracovat MIDI soubor, stačí ho importovat, nástrojem na rozdělení nahrávku oříznout a nástrojem guma nepotřebnou část vymazat. Nelíbí se vám v nahrávce zvuk nějakého nástroje? Stačí vybrat patřičnou stopu a v menu najít příkaz pro její odstranění.
Maličko složitější je vytváření vlastních MIDI souborů. To už je záležitost pro hudebníky, ale i pro nás amatéry to není nepřekonatelný problém. Pokud si někde najdete notový záznam své oblíbené písničky, můžete si ho v notovém editoru programu Rosegarden otrocky přepsat. Jenom pozor na správnou délku not (počet "ocásků" u značky noty) a správnou délku pomlk, jinak bude program protestovat. Do notového editoru se dostanete snadno - stačí poklepat na upravovanou stopu a zpřístupní se okno pro úpravy.

i1

Notový editor programu RoseGarden


Na obrázku se můžete podívat na prostředí notového editoru. Zadali jsme pouze dvě noty a jako nástroj jsme vybrali telefonní vyzvánění. A potom stačí výsledný soubor exportovat jako MIDI soubor.
Upozornění: pozor na autorská práva! I MIDI soubor těmto právům podléhá, a pokud budete upravovat soubor stažený z neznámého zdroje, určitě to nebude v pořádku. Autorský zákon je natolik spletitý, že nejlepším řešením před započetím práce je absolvovat konzultaci s vaším právním poradcem. Minimálně je vhodné mít soubor zakoupený od výrobce (tím pádem vypořádané poplatky pro OSA), a jeho souhlas s úpravou. Je další otázkou pro právníky, jestli použití tohoto MIDI souboru pro vyzvánění telefonu neporušuje autorský zákon jiným způsobem (veřejná produkce, majitel telefonu měl vůbec tu drzost se narodit, atd...)?
Poznámka: v naší ukázce je použitý MIDI soubor námi vytvořený, zvuková nahrávka v MP3 nám byla pro potřeby tohoto článku poskytnuta zdarma.

Převod do WAV:

Nejlepší a nejrychlejší je použití programu Timidity. Určitě by se pro tenhle software našlo grafické rozhraní, ale není proč - stačí zadat příkaz "timidity soubor.mid -Ow" (místo "soubor" doplňte název vašeho souboru), a vytvoří se audio soubor s příponou WAV.

i3

Okno konzole po spuštění programu Timidity

Míchání zvuků v programu Audacity:

Prostředí tohoto programu je podobné výše zmiňovanému programu Rosegarden. V našem ukázkovém příkladu jsme importovali dvě stopy - WAV soubor se zvuky telefonního vyzvánění a MP3 soubor s hudební nahrávkou. Audacity umožňuje i nahrávání vlastních zvuků - takže vám nic nebrání zaznamenat si a použít např. hlas vaší přítelkyně (přítele) nebo vašich ratolestí. Malý tip - pokud seženete MIDI soubor nějaké hezké písničky, převedete do WAV výše uvedeným způsobem, importujete do Audacity a uspořádáte si domácí karaoke s následným vypálením písničky na CD, určitě budete mít úspěch - zvláště pokud použijete filtry na vylepšení zpěvu (nabídka efekty). Samozřejmě s profesionálními nahrávkami to nemá nic společného, ale výsledek je někdy až překvapivě poslouchatelný.

i4

Audacity - dva importované soubory

Importované stopy jsme si přetažením uložili na správné místo a zkontrolovali přehráním. A teď nám ještě zbývá upravit u MP3 nahrávky hlasitost - budeme chtít postupně vzrůstající tón. To není problém - v nabídce si vybereme nástroj na úpravu zvukových křivek (viz obrázek), a nastavíme žádaný průběh hlasitosti.
Při úpravách doporučujeme vyzkoušet i nabídku efekty - nebojte se experimentovat. Samozřejmě, než zjistíte, co který filtr způsobuje, tak bude výsledek spíše překvapivý než použitelný (vlastní zkušenost). Ale úpravy jsou vratné, a po několika pokusech se jistě doberete k žádanému výsledku.

i5

Audacity - úprava křivky hlasitosti

Export do formátu MP3:

A jako poslední krok nám zbývá export našeho výtvoru do formátu MP3 - to je formát, který je použitelný pro většinu přístrojů. Tuto volbu najdeme v menu programu (soubor - export). Tím naše práce skončila, a můžeme soubor nahrát do našeho miláčka. Bohužel u přístrojů s Palm OS toto není až tak jednoduché, to by bylo téma na celý nový článek.


Samozřejmě, linuxové distribuce obsahují snad stovky jiných programů vhodných pro práci se zvukem. Takže tenhle článek berte spíše jen jako malé doporučení a nebojte se vyzkoušet i jiný software a jiné postupy. Ovšem ne všechno musí probíhat hladce - pokud se vám nedaří něco zprovoznit a nepomůže ani "strýček Google", nebojte se zadat dotaz do vhodného diskusního fóra, které se věnuje vaší oblíbené distribuci. Bohužel, jistá neslučitelnost distribucí (spolu s chybějícími ovladači zařízení) je největší slabinou Linuxu - takže případné problémy je nejlepší řešit s profesionály (např. na www.mandrivalinux.cz, www.fedora.cz).

Použité zvukové soubory:

MP3 nahrávka
Midi soubor
Převod MIDI do WAV (pro rychlejší stahování soubor převeden do MP3)
Výsledný MP3 soubor







 
   Související odkazy
· Více o tématu Software
· Další články od autora milanv


Nejčtenější článek na téma Software:
Video pro Palm, zázrak jménem SmartMovie


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.6
Účastníků: 5

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Hry a volný čas

"Originální vyzváněcí tóny svépomocí (Linux)" | Přihlásit/Registrovat | 3 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Originální vyzváněcí tóny svépomocí (Linux) (Hodnocení: 1)
Od: Skorpi (email je skrytý) - 29.04.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://pidu.ic.cz
Moc pěkný článek, ani jsem nevěděl, že někdo tolik řeší své vyzvánění. Moje maximum je volba nějaké mp3 písně :)
Re: Originální vyzváněcí tóny svépomocí (Linux) (Hodnocení: 1)
Od: jacktalking (email je skrytý) - 29.04.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
dostal mě ten export do MP3.. MIDI jsem řešil a skládal u svého Siemensu C35i. Pak přišel Samsung a jaká úleva když jsem tam mohl napráskat empétrosky :) Dneska u svého osobního a služebního telefonu leda vezmu MP3, ořežu v Goldwave a hotovo. Práce na pár minut.

Re: Originální vyzváněcí tóny svépomocí (Linux) (Hodnocení: 1)
Od: masoxCZ (email je skrytý) - 30.04.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Mnou nejčastěji používaná metoda je, že při přesypávání DVD do AVI "zneužiju" dočasný soubor s kompletní zvukovou stopou a z ní si nastříhám co chci. Momentálně nejoblíbenější je "Karbonizuje koksohydráty! ..." z Tajemného hradu v Karpatech.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů



PalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412