CellarDoor - dveře do říše fantazie... - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 CellarDoor - dveře do říše fantazie...

Autor: Musketeer - 25.04.2008, 2957 čtenářů


Hry a volný čas Máte zájem prožít si na svém palmu doslova stovky dobrodružství všemožných žánrů? Dnes máte jedinečnou možnost dozvědět se, jak na to. Ale pozor, cesta je určena pouze odvážným, kteří se hned tak něčeho nezaleknou...





Za tajemným názvem CellarDoor aneb "sklepní dveře" se ukrývá herní zábava poněkud netradičního stylu. Nečekejeme žádné desítky MB grafických videí či CD hudební stopy. Kdepak. CellarDoor je tzv. Z-Code interpret. Že nevíte, co to je? Inu, pro vysvětlení o co kráčí, musíme zapátrat trochu hlouběji v herní historii...

V dobách, kdy světu kralovaly sálové počítače a to nejmenší, co se dalo sehnat domů, byl nějaký ten 8bitový stroj, se začal rozvíjet herní žánr nazvaný Interactive Fiction (interaktivní fikce).V zásadě šlo o textové adventure hry popisující situaci slovy, později i grafikou. Hry byly proslulé svým obřím rozsahem a slovníkem. Velmi populární se v této době stala firma Infocom, která stihla za svoji kariéru udělat desítky her zmíněného typu. Hry byly velmi propracovány, často se spolu s nimi distribuovala i řada fyzických předmětů - zvací dopis hraběnky požadující vyšetřit paranormální aktivity na svém sídle, stopy z místa činů v detektivce či mapa pokladů jindy. To vše pro větší vtáhnutí do děje. Aby si Infocom při tehdejší portaci na různé platformy počítačů práci zjednodušil, vytvořil si tzv. Z-Code Interpret. Tento maličký prográmek existoval pro každý OS a dokázal interpretovat pouze hry napsané v Z-kódu, jejichž datové balíky s příponou "Z" tím pádem byly multiplatformní (taková jednoduchá obdoba dnešní Javy). Jak šly roky a doba se změnila, i zájem o textové adventury počal upadat. Také nad slávou Infocomu se začala stahovat mračna a žánr textovek přestal být komerčně atraktivní, objevily se grafické adventury od Sierry atd. Ale dnes nám nejde o to zabývat se historií žánru adventure, kdepak. Dnes vám zamýšlíme představit interpret Z-Code pro Palm OS. Komunita kolem interaktivní fikce se činí a nutno říct, že některé jejich kousky si nezadají s komerčními adventurami co do délky i zábavy.


Program CellarDoor ke svému běhu potřebuje paměťovou kartu, na které si okamžitě po spuštění vytvoří následující adresáře:

/PALM/Programs/CellarDoor
/PALM/Programs/CellarDoor/Saves
/PALM/Programs/CellarDoor/Misc
/PALM/Programs/CellarDoor/Notes
/PALM/Programs/CellarDoor/Stories


Příběhy stažené třeba z webu IF-archive umisťěte do adresáře Stories a můžete začít.



Číslo za "Z" u datového herního souboru udává, o jakou verzi Z-Code se jedná, obvykle narazíte na 1 - 5 či 8. Ovšem pokud vlastníte některou ze starších originálek Infocomu, lze s programem CellarDoor použít i dřívější grafiku (například pro hru Shogun se soubor Shogun.mg1 umístí do stejného adresáře jako hra). Interpret podporuje ukládání pozic a na patřičně dimenzovaných platformách také krajinkový zobrazovací režim:




Pokud jde o ovládání textovek na PDA, tak bychom řekli, že to jde paradoxně lépe, nežli na PC s klávesnicí! Jak je to možné, ptáte se? Z jednoduchého důvodu; tvůrce se rozhodl maximálně využít stylusu a dotekového ovládání. Pokud tapneme na nějaké slovo, automaticky nám je nabídnuto, co s ním lze provést (prozkoumej, seber, přečti, ...). Pokud tapneme mimo slova na prázdnou plochu, otevřou se obecnější herní příkazy (inventář, rozhlédni se, ...). Obojí je plně editovatelné. Na ploše se ještě nachází rychlé ikony pro směrový pohyb (N - sever atd.).




Textové hry dnes už jistě neoslovují žádnou významnější část herní veřejnosti. Tento žánr má svá nejlepší léta určitě za sebou, přitom ale rozhodně nepatří do starého železa. Naopak! Autoři oproštěni od konvencí herního průmyslu (pokračování ověřených řad, hádanková klišé, "povolené" prodejné žánry, ...) mohou svoji fantazii rozehrát skutečně naplno a častokrát se jim leccos daří lépe, nežli autorům komerčním. Některé free hry jsou skutečně obrovské - stovky místností, desítky postav a předmětů. Herní systém toho umí samozřejmě víc - v některých titulech běží čas, jinde se postavy toulají mezi několika pozicemi a mnoho dalšího. Abychom to zkrátili, pokud máte rádi adventure hry i textovky a máte pocit, že poslední dobou už to ohledně adventure her tak nějak není ono, vyzkoušejte CellarDoor.









 
   Související odkazy
· Více o tématu Hry a volný čas
· Další články od autora Musketeer


Nejčtenější článek na téma Hry a volný čas:
Barevné pohlazení pro vaše displeje (1)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.2
Účastníků: 5

Velmi dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Hry a volný čas

"CellarDoor - dveře do říše fantazie..." | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů



PalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412