Megarecenze Tungsten|E2 (2. část) - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Megarecenze Tungsten|E2 (2. část)

Autor: Badel - 21.04.2005, 4053 čtenářů


Hardware a příslušenství Včera jsme se zabývali zevním popisem produktu, dnes se podíváme blíže na jeho duši. Tzn. posouzení jeho praktické užitné hodnoty, software a prvními dojmy z běžného používání.





Hledat nějaké specifické vlastnosti T|E2 je dost problém, protože se od svého předchůdce dohromady v ničem neliší. Jestli jsem až dosud vedl tuto recenzi v pozitivistickém tónu, zde musím říci několik kritických slov. Přestože jsem věděl, že T|E2 nic revolučně nového nepřináší a ani přinést nechce, přesto jsem doufal, že po zapnutí na mne vykoukne nějaké milé překvapení. Nevykouklo. Vše je přesně takové, jaké byste čekali. Trochu vylepšené PIM aplikace, nějaký ten software navíc v posledních verzích, kosmeticky inovovaný operační systém. Žádná třešnička na dortu se nekoná. Je to škoda, protože jestliže se hardware zlepšil jen tam, kde už to bylo opravdu zapotřebí, nevadilo to, protože koncepce T|E je zvolena dostatečně nadčasově. Takřka nulový pokrok v softwarové části však prominout nelze. Chápu, že další kvalitní komerční aplikace by produkt "zbytečně" prodražily. Když už je zde ale např. bezplatná Light verze (pokud nezakoupíte registrační kód) QuickTime od Apple Computer, nevím, proč není možné přidat alespoň pořádnou várku kvalitního freeware. Určitě by bylo z čeho vybírat a užitná hodnota produktu pro běžné uživatele by vzrostla. Z těch komerčních aplikací by alespoň takový PocketTunes nebo RepliGo posunuly využití přístroje o třídu výše. Výrobci přístrojů na konkurenční platformě Windows Mobile to dokáží již dlouhou dobu i při mnohem menších výrobních seriích...

Po zapnutí najdete v ROM přístroje klasické PIM aplikace, které již využívají stejných rozšířených vlastností jako např. Tungsten|T5. Narozdíl od T|T5 naštěstí nikoho nenapadlo uživatelům vnucovat defaultní předdefinování jedné z HW kláves pro Favorites, takže vše je krásně účelné, tak jak jste zvyklí. Pro úplné laiky není k zahození průvodce používáním T|E2 Quick Tour. I ten je zpracován v moderním duchu na naprosto shodném principu jako např. u Trea 650. Stejně jako většina ostatních aplikací, je i tato ovladatelná jaksi prediktivně jediným prstem a to pomocí pěticestného D-padu. Lze-li i toto chápat jako nový trend od dob Trea 600, chvalme za to palmOne až do nebe. Kdo si na to jednou zvykne, už nikdy nebude chtít jinak.
Z dalších aplikací nově přibyla ikonka Bluetooth, možná hlavní důvod, proč opustit starý dobrý T|E a přeběhnout ke "dvojce". Na modrozubou ikonku jsem tedy kliknul jako na první a věru nebyl jsem zklamán. Vše šlapalo jako po drátkách. Srozumitelný průvodce bez okolků vyhledal několik bluetoothových zařízení v mé kanceláři. Byl jsem velmi zvědav, jak si nový palm poradí s mojí Nokií 6230, protože takový Tungsten|T3 si s ní nikdy příliš nerozumněl. Jelikož je tento mobil jedním z nejrozšířenějších u nás, je bezproblémovost spojení poměrně důležitá. Spárování nebyl pochopitelně žádný problém. Telefonní profil pro N6230 byl nastaven automaticky průvodcem, takže stačilo jen naťukat skriptík do panelu Networks a během několika vteřin jsem browsil napříč Velkou pavučinou. Zkoušel jsem psí kusy, ale vestavěný Blazer se mě ani na chvilku nezalekl. V tom by ale nebylo nic až tak revolučního. S trochou snahy lze konektivitu s N6230 rozběhat na každém palmu. Více napětí jsem prožíval při testování telefonních aplikací (vzdálené vytáčení, posílání SMS). Test v panelu Phone nedopadl nejlépe: "Test failed. Current settings may not be compatible with your phone. For best results use the driver for your phone...". Vlastně je to neutrální výsledek, ze kterého se mnoho nedozvíte. Pro N6230, stejně jako pro celou řadu dalších mobilů, je použit univerzální ovladač UPDD, který dokud sami prakticky neodzkoušíte, nevíte, na čem jste. Tak jsem tedy vyzkoušel a mohu zodpovědně prohlásit, že vše šlape jako hodinky. Vzdálené vytáčení i odesílání SMS funguje z vestavěných aplikací naprosto perfektně. Vyspělejší produkty třetích stran, které umožňují bohatší možnosti obousměrné komunikace mezi palmem a mobilem jsem zatím netestoval (Fun SMS 5.1), ale jsem přesvědčen, že vše bude také bez problémů.
Zatím to tedy nevypadá špatně; pojďme dál. Přehlédnout bychom neměli DocumentsToGo v poslední verzi 7.003, která umožňuje přímé otevírání dokumentů MS-Office bez konverze na PC. Zde není co řešit, jedná se kvalitní software a palmu patří pochvala za to, že je součástí i tak levného modelu jakým je T|E2. Jsem jen zvědav, jestli se v době uvedení na český trh podaří odstranit potíže při otevírání XLS dokumentů, máte-li nainstalovánu lokalizaci PiLoc od Penreaderu (zatím žádná lokalizace není dostupná).
Novinkou je aplikace Media, což je jakýsi manažer obrázků, který toho ale moc neumí, takže nemá smysl nad ním ztrácet čas. No a to je tak asi vše. Co zde chybí a chybí to velmi, je aplikace Drive Mode, která umožňuje připojit vnitřní paměť v palmu jako standardní Mass Storage zařízení k PC. Ne že by to nebylo možné řešit jinak, ale když už nám je vnucována výhodnost Non volatile flash pamětí, je škoda, že nejsou využívány všechny její možnosti.



Další aplikace můžete instalovat z přiloženého CD. Ani zde ale žádné příjemné překvapení nečekejte. Kromě tradičního a relativně kvalitního VersaMailu jsou zde převážně zbytečné aplikace, z nich některé bych snad ani nedoporučoval instalovat:
RealPlayer - otázka instalace tohoto audiopřehrávače závisí především na tom, jestli vyžadujete přímou synchronizaci s desktopovou částí aplikace. V případě, že ne, existují dnes již i freewarová řešení s lepšími vlastnostmi.
Handmark Solitaire - karetní hra. Co dodat? Je to zdarma, tak proč nebrat? Ale proč zrovna tato hra proč ne spousty jiných a lepších, když jsou také zdarma?
Adobe Reader - byl bych rád, kdyby mi někdo z marketingových stratégů ve firmě palmOne vysvětlil, proč tento příšerný software bundlují k palmům? Je hloupý, extrémně velký a neumí nic, co by lépe nezastal DXTG, který máte přímo v ROM po zapnutí přístroje. Pokud se jedná o psychologické tlaky na laickou veřejnost, pak chápu. Ale bylo mnohem užitečnější konečně někoho přesvědčit, aby naprogramoval prohlížeč nativních PDF dokumentů. V Sony to pro svou řadu PDA kdysi dokázali...
AddIt - aplikace pro zjišťování softwarových novinek a jejich instalování přímo z palma bez použití PC. To je užitečná věcička, škoda jen, že je primárně zaměřena na komerční software. Pochybuji, že by se našinec ob den rozhodoval, jaký software že si to dnes zase nakoupí...
eReader - na tento prohlížeč elektronických knih nedají mnozí dopustit, nebudu vám jej tedy rozmlouvat. Osobně znám ale lepší bezplatné alternativy.
A to je tak zhruba vše. Suma sumárum, z mého pohledu jediný zajímavý software: VersaMail. Pokud by byl vměstnán také na ROM, klidně bych si šel T|E2 koupit i bez přiložených CD, protože téměř nic zajímavého nenabízejí.



Když říkám téměř, říkám to protože se na CD nachází ještě jedna zajímavá věc a to Tutorial. Jedná se interaktivní výuku zacházení s palmem pro začínající uživatele a nutno zdůraznit, že je to uděláno velmi pěknou metodou. Výuka je rozdělena na několik samostatných témat a podtémat, během nichž je uživatel názorně prováděn taji obsluhy kapesního počítače. Pokud si zrovna nevíte rady, jak dál, napoví vám kromě stručného popisu také pulsující červený kruh, popř. další grafické prvky.

Na CD pochopitelně najdete také staronový Palm Desktop, kde stojí za povšimnutí především nový conduit přímo od palmOne pro synchronizaci s Outlookem. Původní PocketMirror byl sice lepší kus softwaru, ale věřím, že většina uživatelů dá přednost spíše snadnější konfigurovatelnosti právě tohoto řešení.


Na závěr ještě několik prvotních zkušeností:
  • Nový displej je skvělý stejně jako u všech nových palmů. V porovnání s T|E je bílá sice mírně do fialova, ale jinak jsou barvy opravdu sytější a displej jasnější, jak tvrdí palmOne ve své kampani.
  • Nové flash paměti jsou určitě krok dobrým směrem. Nemusíte myslet na neustálé dobíjení, operační paměť zůstane zachována i po úplném vybití akumulátoru. Ten navíc opravdu drží kapacitu, takže s výdrží určitě nebudete mít problémy. Musíte za to však zaplatit daň v podobě rychlosti. Tento typ paměti je totiž pomalejší a občas se to dramaticky projevuje. Zvláště nepříjemné je to při psaní pomocí Graffiti, kdy palm nestíhá a písmenka se na displeji objevují později, než je napíšete. Údajně se na to dá zvyknout, ale mně to tedy dost vadí.

  • Nakonec jsem přeci jen stihnul provést základní zatěžkávací zkoušku akumulátoru. Ta probíhala následovně:
    1) nabil jsem akumulátor na maximum
    2) spustil jsem v nekonečné smyčce MP3 soubor v AeroPlayeru na maximální hlasitost
    3) intenzitu displeje jsem dal také na maximum
    4) zapnul jsem Bluetooth

    Poprvé se displej vypnul a zvuk utišil po 6 hodinách a 30 minutách (takřka na minutu přesně). Tím palm nebyl definitivně vybitý, jen prostě již nezvládnul nepřerušené přehrávání MP3, aniž by si nevynutil přepnutí do stand by režimu. 6,5 hodiny nepřetržitého přehrávání hudby, to věru není špatný výsledek. Vezměme přitom v úvahu fakt, že asi nikdo nebude mít po celou dobu zapnutý displej (a to ještě na maximum) a lze také očekávat, že většina z vás bude hudbu poslouchat přes sluchátka. Reálný výsledek by tak mohl být ještě o mnoho hodin lepší. V tomto směru si tedy nový palm zaslouží jednoznačnou pochvalu!



    Takže jaké je resumé? Jako snad každý výrobek, i tento má své mouchy. K jeho cti ale patří, že většinu z nich může uživatel samouk řešit dodatečně. Celkově přístroj nabízí mimořádně příznivý poměr vybavení/cena a nevyznačuje se žádným závažným problémem. Vzhledem k vysoké výdrži akumulátoru se možná pro mnohé stane nejlepším produktem na trhu. Není toho totiž tolik, co by narozdíl od svých dražších kolegů neuměl: na telefonování jsou telefony :-), virtuální Graffiti ploška mnohé uživatele spíše rozčiluje, diktafon (údajně) využívá málokdo, menší paměť řeší paměťové karty, pomalejší procesor v praxi téměř nepoznáte a WiFi není na palmech beztak příliš využitelné.

    Pojďme přesto shrnout všechny klady a zápory, kterými je Tungsten|E2 charakteristický:

    + nízká cena
    + dlouhá výdrž akumulátoru
    + uchování dat i při vybití
    + skvělý displej
    + osvědčený design
    + DocumentsToGo 7.003
    + Bluetooth komunikace s Nokií 6230

    - dlouhá odezva při psaní pomocí Graffiti
    - chabá softwarová výbava
    - chybějící podpora Mass Storage na systémové úrovni


    I z tohoto konečného zúčtování je jasné, že Tungsten|E2 je povedený produkt, jehož koupí chybu určitě neuděláte.


    A co vy, jak se vám nové "éčko" zamlouvá? Vyjádřete se v diskuzi pod článkem!




  • Předchozí část článku: Megarecenze Tungsten|E2 (1. část)




     
       Související odkazy
    · Více o tématu Hardware a příslušenství
    · Další články od autora Badel


    Nejčtenější článek na téma Hardware a příslušenství:
    Megarecenze Palm Treo 750v (1. část)


       Hodnocení článku
    Průměrné hodnocení: 4
    Účastníků: 7

    Velmi dobré

    Zvolte počet hvězdiček:

    Výborný
    Velmi dobré
    Dobré
    Povedený
    Špatné


       Možnosti

     Vytisknout článek Vytisknout článek


    Související témata

    Hardware a příslušenství

    "Megarecenze Tungsten|E2 (2. část)" | Přihlásit/Registrovat | 2 komentářů | Vyhledávání v diskusi
    Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

    Re: Megarecenze Tungsten|E2 (2. část) (Hodnocení: 1)
    Od: wren (email je skrytý) - 12.11.2005
    (O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.ftbrno.tk
    zdravim , zakoupil jsem. Jsem sice spokojeny ale strasne me obtezuje piskani displeje? co s tim?
    Re: Megarecenze Tungsten|E2 (2. část) (Hodnocení: 1)
    Od: Badel (email je skrytý) - 06.09.2007
    (O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=19
     
    Řešením je tato utilitka:
    http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Downloads&d_op=viewdownloaddetails&lid=1593

    Reklama / Ceník
    Vstup pro inzerenty




     


    Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů



    PalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412