iSecur: citlivá data v bezpečí - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 iSecur: citlivá data v bezpečí

Autor: krcmar - 19.07.2007, 3590 čtenářů


Software Většina z nás má ve svém kapesním počítači spoustu údajů, které by se neměly dostat před oči cizí osoby. Někdy se ovšem nevyhneme půjčení PDA zvědavému kolegovi a ani kapsářů dnes není málo. Existuje ale způsob, jak data zabezpečit skutečně dobře. Poradíme vám jeden, který je dokonce zdarma!





Co schováváme?

Kapesní počítač si obvykle pořizujeme proto, abychom si do něj zapisovali pokud možno „úplně všechno”. Z vlastní zkušenosti vím, že co nemám v PDA, prostě nevím. Možná není úplně dobře nahrazovat elektronickou krabičkou část mozku, ale takový už je svět.

Citlivá data můžeme rozdělit do několika kategorií. Pokud alespoň část vašich dat odpovídá některé z položek, pak je tento článek určen právě vám.

  • PINy platebních karet
  • počítačová hesla
  • hesla k bankovním účtům
  • telefony milenek
  • a další

Takové (a další) údaje bychom si rádi nechali pro sebe, ale přesto je vhodné si je někam zapsat. Ale kam?

Proč schováváme?

Určitě jste už mnohokrát zažili situaci, kterou bychom mohli nazvat „Ukaž, co to máš?!”, kdy se vaši nenechaví a zvídaví kamarádi snaží dostat k vašemu PDA co nejblíž, aby si jej „ohmatali”. Takoví lidé mají obvykle velmi dobrý cit na to, zmáčknout přesně to tlačítko, které je dostane k něčemu, co nemají vidět.

Další situace je už o mnoho nepříjemnější, ale také se s ní už řada z nás setkala – krádež PDA. Asi nebude dobré, když nám zloděj sebere tašku s platebními kartami a PDA, ve kterém si rovnou přečte PIN. Když už se to stalo, budeme rádi, když si přečte co nejméně.

Jak schováváme?

Za ideální a jedinou pořádnou skrýš je možno považovat silně zašifrovanou databázi. Pokud informace jen nějak schováme před nenechavci, stále je tu riziko, že se k nim někdo dostane. Takže jak říká klasik: šifrovat, šifrovat a šifrovat.

Jednou z možností, jak zařídit šifrování jednoduše a levně, je použití aplikace iSecur, o které bude řeč dále. iSecur se původně jmenoval Secure It a autorem je Brian Schau. Program umožňuje uchovávat tajná data v oddělené a především zašifrované databázi. Ale postupně.

iSecur je bezpečí

Bezpečí v tomto případě znamená silnou šifru. V tomto případě to znamená použití algoritmů SHA256 a AES, které zaručují dostatečnou neprolomitelnost. Můžete si být jisti, že bez hesla se k datům nedostanete.

Instalace je velmi snadná, stačí stáhnou příslušný archiv a z něj nainstalovat několik souborů.

  • iSecur.prc - samotný program
  • iSecur Icons LoRes.prc - ikony v nízkém rozlišení
  • iSecur Icons HiRes.prc - ikony ve vysokém rozlišení
  • iSecur-Library.prc - povinná knihovna
  • iSecur-Keyboard.prc - virtuální klávesnice

Poslední jmenovaný prográmek je nepovinný, ale doporučuji jej také nainstalovat. Hesla s ním můžete zapisovat přímo prstem na displej. Kromě toho vám zaručí, že nikdo neuvidí, jaké tahy stylusem provádíte.

Ačkoliv je iSecur podle autora připraven na snadnou lokalizaci, zatím se nikdo o češtinu nepokusil. Program je tedy k dispozici jen v angličtině a dánštině. Kromě konfigurace se ale s texty příliš nesetkáte, takže se nemusíte obávat jazykové bariéry.

Po instalaci si vytvoříte novou šifrovanou zónu zajištěnou vámi zvoleným heslem. Toto heslo musí být dostatečně silné, aby jej nikdo nemohl odhadnout nebo prolomit hrubou silou a zároveň natolik zřejmé, abyste si jej zapamatovali. Doporučuji alespoň šestimístné heslo.

Pozor! Pokud heslo zapomenete nenávratně o uložené informace přijdete!

V obrazovce pro volbu hesla můžete buďto zapisovat klasickým způsobem (stylus/klávesnice) nebo s pomocí malého tlačítka využít schopností už zmiňované virtuální klávesnice.

Pak už se před vámi otevře hlavní okno aplikace. V něm máte možnost vytvářet nové záznamy. Každý záznam má svůj název a může mít i vlastní ikonku. Těch je k dispozici poměrně dost a skutečně velmi usnadňují orientaci ve větším množství záznamů. Samotná data je možno zapisovat jako v klasickém Memo (systémový zápisník). Můžete tedy zapsat doopravdy cokoliv.

Program umožňuje vedle klasického zápisu také exportovat a importovat data do (respektive z) klasického Memo. Nemusíte tedy vše přepisovat, stačí jen „přetáhnout”. Dokonce je možné odeslat i celou dešifrovanou databázi. Ovšem pozor na to, komu co posíláte.

Program nabízí také šablony. Můžete si tak vytvořit záznamy s konkrétními položkami, za které jen doplníte při vkládání nové údaje. Pokud často zapisujete jeden typ informace, budou se vám šablony hodit.

Jakmile z programu vyskočíte nebo vypnete PDA (nebo se vypne samo), aplikace se sama zamkne a při příštím použití budete požádání o zadání hesla. Velmi zajímavou volbou (ale zároveň nebezpečnou) je možnost automatického smazání celé databáze v případě, že několikrát špatně zadáte heslo. Počet pokusů je možno nastavit. Pokud tuto volbu nastavíte, buďte si jisti, že jste databázi zálohovali do počítače.

Další užitečnou volbou je konfigurace vyhledávání v PDA. V utajených položkách je samozřejmě zakázáno, ale můžete zvolit, zda se budou prohledávat alespoň názvy jednotlivých záznamů. Zda to povolíte, je ovšem na vás.

Poslední důležitou věcí, o které se zmíním, je desktopová verze iSecur. Ta se vám bude hodit například ve chvíli, kdy PDA ztratíte. Abyste se rychle dostali k datům, budete potřebovat program iSecurViewer, který najdete na domovských stránkách programu. Je napsán v .NET a umí záznamy jen prohlížet. V nouzi to ale určitě přijde vhod.

Nejlepší nakonec

To nejlepší už jsem prozradil v úvodníku, ale ještě to rozvedu. Celý iSecur je k dispozici zdarma, navíc se jedná o svobodný software vydaný pod GNU GPL 2. Můžete tedy rovnou stáhnout a vyzkoušet. Až si na iSecur zvyknete, nebudete chtít ukládat citlivé informace jinam.







 
   Související odkazy
· Více o tématu Software
· Další články od autora krcmar


Nejčtenější článek na téma Software:
Video pro Palm, zázrak jménem SmartMovie


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.57
Účastníků: 7

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Software

"iSecur: citlivá data v bezpečí" | Přihlásit/Registrovat | 2 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: iSecur: citlivá data v bezpečí (Hodnocení: 1)
Od: goha (email je skrytý) - 23.07.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Zkoumal jste někdo rozdíl mezi tímto a Secure It? Já jen jestli má smysl na tento přecházet, navíc je Secure It i počeštěný. Díky g.

Re: iSecur: citlivá data v bezpečí (Hodnocení: 1)
Od: miro (email je skrytý) - 23.07.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.willing.sk
Mozno toto bude odpoved na Vasu otazku: http://www.schau.com/gz/palm/sit/index.html miro

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů



PalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412