Bluejacking aneb zprávy zdarma - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Bluejacking aneb zprávy zdarma

Autor: krcmar - 23.05.2007, 3262 čtenářů


Software Mnoho dnešních palmů má nainstalovaný Bluetooth čip, který slouží běžně k výměně dat mezi dalšími podobnými zařízeními. Dá se ovšem použít také k dalším veselým hrátkám, které vám třeba mohou zkrátit jízdu metrem.





Co je to Bluejacking?

Je možné, že jste se se slovem Bluejacking ještě nesetkali. O jeho původu se vedou spory, nejčastějším vysvětlením ovšem je, že jde o složeninu slov Bluetooth a hijacking. Bluetooth je technologie, která je pro tuto činnost používaná, hijacking je anglické slovo znamenající „unášení” (ve významu únosu).

Přestože je základem slova únos, nikdo nikoho (a nic) neunáší a jedná se jen o nadsázku. Technicky jde o to, že jste schopni poslat někomu na jeho Bluetooth (dále jen BT) zařízení (nejčastěji telefon) krátký vzkaz.

Celý princip vychází ze standardního protokolu OBEX, který se používá právě při komunikaci BT zařízení. Protokol umožňuje zasílat vizitky (takzvané vCard), aniž by muselo dojít k párování zařízení. To svádí právě k podobným hrátkám jako je Bluejacking.

Bluejacking je tedy způsob, jak někomu poslat „nevyžádanou” zprávu na jeho BT mobilní telefon. Jedná se o zcela nevinnou hru, která nijak neohrožuje bezpečnost přístroje na druhé straně a neumožňuje odcizit citlivá data. Prostě jen pošlete krátkou zprávu (jako SMS) bez znalosti čísla a zadarmo.

Co je potřeba?

V každém případě dvě zařízení s aktivovaným BT ve viditelném režimu. Dalším předpokladem je dostatečná vzdálenost obou zařízení. Musíme si při tom uvědomit, že bezdrátová BT technologie má poměrně přísná omezení nejen co se týče vzdálenosti, ale také překážek, které brání šíření signálu.

Obecně můžeme předpokládat, že nám u telefonu bude přenos fungovat do vzdálenosti zhruba deseti metrů, pokud nejsou v prostoru žádné překážky jako zdi a podobně. S výkonnějším vysílačem, jakým je třeba USB dongle do PC, máme možnost komunikovat až na sto metrů.

Pokud splňujeme oba požadavky, můžeme na jednom ze zařízení vytvořit vizitku a odeslat ji přes BT na zařízení druhé. Na něm by se měla objevit jako nově příchozí zpráva, kterou je možno zobrazit a případně pak vložit do adresáře.

Jak na palmu

Samozřejmě to nefunguje jen na obyčejných telefonech, ale i na všech běžných chytrých telefonech a dokonce pošlete vizitku i na běžný počítač, který má BT. Dnešní notebooky jsou jím většinou vybaveny, takže vám nic nebrání posílat vzkazy i na ně.

Abyste nemuseli stále složitě ručně zapisovat vzkazy a hledat okolní zařízení, můžete si do palmu nainstalovat několik užitečných aplikací, které vám celou činnost podstatně zjednoduší.

BlueJacker

BlueJacker je opravdu malý prográmek (6 kB), který ovšem nabízí to nejdůležitější, co pro Bluejacking budete potřebovat. Jeho funkce je naprosto jednoduchá – zapíšete si do něj text, který chcete odesílat, necháte program prohledat okolí a pokud naleznete vhodné zařízení, můžete text ihned odeslat.

Pravda je, že se jedná o naprostý základ, ale pro odesílání stačí a to hlavní – zjednodušení odesílání – nabízí.

Odkaz ke stažení.

BlueSpam

Tohle je aplikace z trochu jiného soudku. Pokud chcete, abyste byli stále „vidět”, můžete si nainstalovat tuto malou utilitku, která vám z paměti ukousne jen asi 8 kB. Ta automaticky rozesílá nastavenou zprávu na všechna okolní zařízení.

Zprávu si můžete dokonce libovolně upravit. Stačí na kartě založit adresář /PALM/programs/BlueSpam/Send/ a do něj umístit soubor, který chcete odesílat. Můžete dokonce použít obrázek ve formátu .JPEG, který bude odeslán na druhou stranu.

Program můžete nechat běžet (pozor na výdrž baterií) a později se podívat na to, co všechno se dělo. Historie odesílání je přehledně uložena v souboru /PALM/programs/BlueSpam/Log/log.txt.

V případě použití BlueSpamu už můžete být skutečně označení za spammera, protože nijak nekontrolujete, kam se zprávy posílají. Buďte proto raději uvážliví.

Odkaz ke stažení.

BlueJ

BlueJ patří do podobné kategorie jako předchozí program. Také umožňuje automaticky odesílat zprávy na nalezená zařízení. Jeho autorem je český vývojář Martin Hubáček. Program umí sám zapnout BT a začít vyhledávat po okolí.

Pokud něco najde, odešle automaticky předem nastavenou zprávu a upozorní na ní vibrací, přehráním zvuku nebo blikáním LED diody. Program má poměrně velké množství nastavení a nabízí filtraci zařízení, na které jsou zprávy odesílány nebo zrychlené prohledávání okolí.

Zajímavou výhodou je, že si BlueJ pamatuje, komu už zprávu posílal a pokud uvidí stejné zařízení znovu, už jej neobtěžuje.

Odkaz ke stažení.

Závěrem

Bluejacking je zajímavou zábavou i formou komunikace. Pokud například potřebujete během jednání poslat kolegovi zprávu, je BT ideální cestou. Dejte si ovšem pozor na to, abyste zbytečně neobtěžovali cizí lidi. Nemuseli by se bavit stejně jako vy.







 
   Související odkazy
· Více o tématu Software
· Další články od autora krcmar


Nejčtenější článek na téma Software:
Video pro Palm, zázrak jménem SmartMovie


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4
Účastníků: 6

Velmi dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

SoftwareSpeciality

"Bluejacking aneb zprávy zdarma" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů



PalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412