Jak na Plucker? (3. část) - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Jak na Plucker? (3. část)

Autor: Badel - 22.05.2007, 5490 čtenářů


Speciality Před námi je popis samotného Plucker prohlížeče v palmu. Dnes se budeme podrobněji zabývat především přebohatým uživatelským nastavením ovládání.





Pokud výsledkem instalace Pluckeru Desktop nebylo také nainstalování Palm OS aplikace Plucker Viewer, můžete ji doinstalovat samostatně. V následném textu se zaměříme jen na některé podstatné nebo zajímavé funkce Pluckeru, věřím, že na základě tohoto vodítka následně nebude problém zvládnout použití i všech ostatních funkcí. V opačném případě bude možno se k dílčím nejasnostem vrátit ve společné diskuzi pod článkem (z praktických důvodů bych se přimlouval s ní posečkat až na poslední část tohoto seriálu).



Po spuštění Plucker Vieweru (v dalším textu již jen Plucker) se ocitneme v přehledu nazvaném Library (knihovna) - viz výše. Zde se nachází přehled všech Plucker dokumentů setříděných pěkně "po palmovsku" do kategorií. Práce s kategoriemi je zde však řešena podstatně komfortněji, než jsme na Palm OS zvyklí a z tohoto důvodu netřeba naříkat nad skutečností, že Plucker nedokáže svobodně brouzdat napříč adresářovou strukturou na paměťovce. Jednotlivé dokumenty jsou sice fyzicky všechny na jedné hromadě ve složce Palm/Launcher, uživatelsky je ale lze rozsegmentovat až do šestnácti různých kategorií:



Potud nic neobvyklého. Zajímavá je ale až následná práce s kategoriemi. Každý dokument lze totiž zařadit do více kategorií současně a to za využití parametru AND nebo OR, díky čemuž je možné kýžený dokument hledat v hned v několika kategoriích současně. Po něčem takovém jsem vždy toužil i u ostatních čteček e-booků. Pro opravdu efektivní třídění většího množství souborů je totiž ideální mít např. možnost zařadit Napoleonovu biografii jak do kategorie biografie, tak i historie. Knihovna kromě kategorizování nabízí i další základní operace s dokumenty: otevírání (Open), mazání (Delete), přejmenovávání (Rename), označování jako nepřečtené (Unread) a beamování (Beam). Všechny jmenované funkce jsou dostupné přes kontextové menu tapnutím na ikonku dudlíku vlevo vedle názvu Plucker dokumentu (podobně jak to známe např. z aplikace VersaMail). Hned v menu knihovny se můžeme setkat s fenoménem, který je obdobně využit i uvnitř dokumentů a pro který Plucker opravdu obdivuji - bezprecedentně svobodomyslně pojatý systém uživatelského nastavení ovládání aplikace.



Tato paráda se skrývá pod Options -> Set keyboard/graffiti.... Pod nadpisem Keyboard or graffiti můžete libovolnému znaku zadanému přes Graffiti nebo přes klávesnici přiřadit jednu z následujících funkcí:

Full page up - posun textu jednu stranu nahoru
Half page up - posun textu o půl strany nahoru
Half page down - posun textu o půl strany dolů
Full page down - posun textu o jednu stranu dolů
Go back - funkce zpět, tak jak ji známe např. z webových prohlížečů
Go forward - funkce vpřed, tak jak ji známe např. z webových prohlížečů
Go to home page - vrátí se na výchozí stránku
Go to top - přesun na začátek stránky
Go to bottom - přesun na konec stránky
Find... - spuštění poměrně inteligentního vnitřního vyhledávacího nástroje
Find again - opětovné hledání téhož řetězce jako naposledy
Add bookmark... - vytvoření záložky
Bookmarks... - vyvolání správce záložek
Library... - návrat do knihovny
Details... - detaily dokumentu, kde lze i nastavit status přečtení/nepřečtení dokumentu a nebo potlačit/aktivovat zobrazování obrázků uvnitř dokumentu
Preferences... - spuštění nastavení aplikace
Button action... - spuštění nastavení tlačítek
Tap action... - spuštění nastavení tapání stylusem
Gesture action... - spuštění nastavení tahů stylusem
Toggle autosroll - spuštění/zastavení skrolování (posun) textu
Autoscroll faster - zrychlení skrolování textu
Autoscroll slower - zpomalení skrolování textu
Next anchor - přesun na další aktivní odkaz
Prev anchor - přesun na předchozí aktivní odkaz
Go to link - otevření aktivního odkazu
Export to Memo - exportování aktuálně zobrazeného textu do systémového zápisníku
Delete Doc... - otevření aktivního odkazu
Font and layout... - otevření manažeru nejen fontů uvnitř dokumentu
Command stroke - zobrazení příkazové řádky se několika ikonkami reprezentujícími některé základní funkce Pluckeru
Menu... - aktivace menu
Toggle toolbar - zobrazení/skrytí nástrojové lišty
Toggle fullscreen - aktivace/deaktivace funkce zobrazení celé obrazovky bez jakýchkoliv ovládacích prvků
One line up - posun výřezu stránky o jednu obrazovou linku výše
One line down - posun výřezu stránky o jednu obrazovou linku níže
Brightness... - regulace podsvětlení displeje (u vybraných přístrojů)
Contrast... - regulace kontrastu displeje (u vybraných přístrojů)
Toggle backlight - zapnutí/vypnutí podsvícení displeje (u vybraných přístrojů)
Rotate right - rotace displeje o 90 stupňů vpravo
Rotate left - rotace displeje o 90 stupňů vlevo
Save position - uložení pozice
Lookup word - vyhledání slova v závislosti na nastavení funkce Lookup (viz příště)

Uvedené funkce můžete přiřadit nejen běžným znakům, ale i znakům speciálním jako je Return (enter), Tab (tabulátor), Up (nahoru), Down (dolů), Left (vlevo), Right (vpravo), Backspace (zpět), které se vyvolávají speciálními Graffiti znaky a nebo odpovídajícími klávesami ať už na hardwarové nebo virtuální klávesnici. Pro tyto účely je určeno zvláštní pull-down menu nacházející se pod označením Special keys.
Autoři aplikace upozorňují, že u Graffiti 2 může docházet k jistým nekompatibilitám. Sám jsem zjistil, že na T|X není pro využití výše uvedených funkcí využitelná ploška určená pro vkládání čísel, což je ale detail, kterého si většina uživatelů ani nevšimne. Potíže jsou také se znaky "l", "i" nebo backspace.

Příklad použití: pomocí Graffiti nebo klávesnice (lhostejno zda virtuální nebo hardwarové) vložte znak "o" a v pull-down menu vyberte Go to link. Kdykoliv nyní napíšete "o", bude to mít stejný význam, jako byste tapnuli na právě zvýrazněný link. Toto nicméně nebyl právě nejlepší příklad využití, protože je mnohem rychlejší na odpovídající link tapnout stylusem a nebo pro aktivování linku napevno nadefinovat nějaké hardwarové tlačítko. Tím se dostáváme k mé mnohem oblíbenější metodě ovládání a to pomocí hardwarových tlačítek. Abychom si mohli povědět něco právě o nich, bude nutné se přemístit do Options -> Preferences -> Button:



Zaškrtávací boxy Activate custom HW keys a Activate custom arrow keys povolují/zakazují používat 4 základní + 5 tlačítek křížového ovladače (D-pad) uživatelsky předdefinovaným způsobem (čímž dojde k potlačení funkcí přiřazených výrobcem v systémovém nastavení). Tapnutím na kterékoliv vyobrazené tlačítko můžete jednoduše zvolit některou z výše uvedených funkcí a přiřadit ji tak právě odpovídajícímu tlačítku.



Pokud se nad těmito nastaveními trochu zamyslíte a nastavíte je opravdu prakticky, stane se ovládání Pluckeru skutečnou radostí. Bez snahy komukoliv nutit své vlastní zkušenosti bych si pro inspiraci dovolil uvést nastavení, k němuž jsem po letech užívání sám dospěl:

První tlačítko zleva: Library
Druhé tlačítko zleva: Toggle fullscreen
Směr vlevo na D-padu: Go back
Směr vpravo na D-padu: Go forward
Směr nahoru na D-padu: Full page up
Směr dolů na D-padu: Full page down
Středové tlačítko na D-padu: Go to link
Třetí tlačítko zleva: Prev anchor
Čtvrté tlačítko zleva: Next anchor

Při tomto nastavení nemusím při běžném čtení i více různých info kanálů vůbec vytahovat stylus a takřka vše ovládat velmi pohodlně jen palcem. Např. dvěma pravými HW tlačítky lze přeskakovat po jednotlivých HTML odkazech a středovým tlačítkem následně otevřít odkaz, který vás právě zajímá. Podotýkám ještě, že velmi podobné rozmístění tlačítek se stejnými nebo obdobnými funkcemi používám i v dalších skvělých aplikacích jako např. TiBR Pro, PalmFiction nebo Bible+. Škoda, že v tomto směru neexistuje větší standardizace aplikací, totéž bych velmi uvítal např. u aplikace RepliGo.









Oblast nastavení ovládání je u Pluckeru pojata tak široce, že se jí budeme znovu věnovat i příště, až budeme procházet ještě další kategorie v Preferences.



Pokračování článku:
Jak na Plucker? (4. část)
Předchozí části článku:
Jak na Plucker? (2. část)
Jak na Plucker? (1. část)




 
   Související odkazy
· Více o tématu Speciality
· Další články od autora Badel


Nejčtenější článek na téma Speciality:
Sdílíme Internet přes Bluetooth ve Windows XP (1. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.25
Účastníků: 4

Velmi dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

SoftwareSpeciality

"Jak na Plucker? (3. část)" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů



PalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412