Megarecenze Palm Treo 750v (4. část) - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Megarecenze Palm Treo 750v (4. část)

Autor: nexus6 - 20.02.2007, 10637 čtenářů


Hardware a příslušenství V závěrečné části recenze nás čeká rozbor datových a zábavních funkcí Trea 750. Trochu potrápíme i baterii a nakonec si vše pěkně shrneme.




Datová komunikace – skrytý potenciál

Samotné určení Trea dává jasný předpoklad k častému využívání datových funkcí. Když pomineme chybějící Wi-Fi, je v tomto ohledu výbava Trea 750v naprosto úplná. Nejprve se podíváme na konektivitu na krátkou vzdálenost s ostatními zařízeními.

Základní možností je připojení Trea k počítači pomocí datového kabelu. Ten je stejný, jako u Palm OS řady, Palm zde myslí především na možnost využívání stejného příslušenství u všech přístrojů. Na jednu stranu je to dobře a uživatelé budou mít usnadněný přechod mezi platformami, na stranu druhou ale nutno podotknout, že drtivá většina konkurence se proprietárních konektorů vzdala (ano, dokonce i sama Nokia, i když model E61 má stále Pop-port, zuby nehty se drží jen Sony Ericsson) a přešla k miniUSB konektorům. MiniUSB má tu výhodu, že je to univerzální standard, kabel koupíte kdekoliv za pár korun a na více zařízení stačí jeden a ten samý. Navíc konstrukčně zabírá podstatně méně místa a nemohu si odpustit poznámku, že Palm měl miniaturizovat spíš tady, než v případě slotu pro paměťové karty.



Veškeré připojení kabelem má pod palcem program Active Sync, který zajišťuje kompletní synchronizaci přístroje s počítačem, instalaci programů a podobně. I bez něj lze do paměti přístroje a na kartu přistupovat ze stolních Windows přes položku My Mobile Device v My Computer.

Pochvala k Palmu míří za zachování infraportu. Ten totiž začíná z mnoha zařízení mizet, přesto je tu stále ještě poměrně početná skupina uživatelů, kteří jej využijí. Modernějším způsobem připojení je Bluetooth, které je zde přítomné ve verzi 1.2. Na rozdíl od Palm OS zařízení dovede Treo 750 obsluhovat více zařízení v jedné chvíli.



To by byly možnosti spojení na krátkou vzdálenost. Na tu delší nabízí Treo konektivitu v mobilních sítích operátorů. GPRS/EDGE je dnes standardem a tak Treo 750v přidává navrch ještě UMTS. Hardwarově má údajně zvládat i nadstavbu HSDPA, oficiálně o tom ale Palm mlčí. Je možné, že jsou zatím potíže s ovládacím softwarem a Palm nabídne update později. Po Internetu kolují návody, jak HSDPA u 750v aktivovat. Výsledky jsou ovšem různé, někteří uživatelé nepozorují žádné zvýšení přenosové rychlosti, jiní ano, ale výrazně se jim zkracuje výdrž baterie. Na oficiální rozuzlení si tak budeme muset ještě asi počkat.



Tak či onak, podpora 3G sítí našince příliš nenadchne. Tedy, pokud zrovna nebydlí v některé z mála pokrytých lokalit a není zákazníkem O2. Podpora UMTS tak u 750v zůstane v našich končinách nedoceněna (obzvláště u Vodafonu, který dal 3G úplně k ledu, T-mobile se momentálně soustředí na jiné technologie). Přitom jen samotné surfování po webu je s UMTS daleko rychlejší a pohodlnější, než přes EDGE.

Když už mluvím o webu, Treo samozřejmě obsahuje mobilní verzi Internet Exploreru. Ať si o IE myslíte cokoliv, vězte, že pro základní práci s webem bohatě stačí. Detailnější rozpis schopností prohlížeče si ovšem nechám do samostatného článku, ve kterém srovnám vestavěné prohlížeče všech tří hlavních mobilních platforem.



Přístroj se samozřejmě nebrání ani stahování obsahu z Internetu, správce staženého obsahu pak umožňuje přímou instalaci stažených programů. Nechybí ani slušně funkční prohlížeč souborů, díky Windows Mobile se umí Treo připojit i ke vzdálenému serveru. Treo 750v lze také bez potíží použít jako modem. Jedinou výtkou k datové výbavě tak opravdu může být jen již zmiňovaná absence Wi-Fi. Škoda.

Multimédia a zábava – dobrý základ

Treo 750 není žádná multimediální hračka, přesto se této oblasti úplně neštítí. Samotný operační systém obsahuje mobilní verzi Windows Media Playeru, který se postará o přehrávání hudby a videa. Jistě, nejde o zcela nejlepší řešení, ale pro běžné použití poslouží dobře.



Kdo chce lepší aplikaci, musí se poohlédnout po některém z programů třetích stran. Když už mluvíme o hudbě, nemohu zapomenout zmínit přítomnost Jack konektoru 2,5 mm. Sice to není plnohodnotná standardní velikost, ale lepší než nic.



Rovněž v herní oblasti je spousta prostoru, jak Treo dovybavit, ovšem v základu se nachází oblíbený Solitaire a návyková hra Bubble Breaker. Pro ukrácení chvíle na tramvajové zastávce budou tyto hry bohatě dostačovat.



Jako o dostačující se dá také hovořit o kvalitě vestavěného fotoaparátu. Rozlišení 1,3 megapixelu je sice hodně daleko za dnešní špičkou, ale snímky z něj jsou konečně použitelné i k prohlížení na monitoru počítače. To je oproti Treu 650 nebo 680 obrovský pokrok. Velký pokrok se ovšem neodehrál v možnostech nastavení a ovládání samotného fotoaparátu.



Palm stále neumí ani kompenzaci expozice nebo nastavení vyvážení bílé. U fotoaparátu je poněkud zajímavé, že zvládá nahrávat i videa o velikosti 352 x 288 bodů. Přitom většina WM zařízení nahrává videa v rozlišení stejném, jako je rozlišení jejich displeje – tedy 320 x 240 bodů.



Baterie – Camera update tentokrát nepotřebujeme

Aféru ohledně problémů s baterií u Trea 680 jste jistě všichni zaregistrovali. Na základě předchozí výdrže Trea 680 by pak mohly vyvstávat oprávněné obavy o výdrži Trea 750v. To totiž používá stejnou baterii o kapacitě 1200 mAh. U Trea 750v však žádný problém s nevysvětlitelným únikem energie není a výdrž baterie se pohybuje na danou kategorii v nadprůměrných mezích.

Částečně je za to také zodpovědný displej s nižším rozlišením. Po kratším a spíše subjektivním praktickém testu se zdá, že Treo 750v vydrží na baterii ještě o něco déle, než Treo 680 s naformátovanou baterií a nainstalovaným Camera Updatem.



Dokazují to i měření výdrže při přehrávání hudby a videa. Nedělal jsem sice tak detailní testy, jako Badel v recenzi Trea 680, ale i ty dva provedené dokazují, že Treo 750v zachází s elektrickou energií hospodárněji, než jeho Palm OS protějšek. Nejprve jsem provedl test přehrávání hudby. Při zapnutém GSM, systémovém nastavení hlasitosti na 100% a 60% ve Windows Media Playeru vydrželo Treo 750v vyhrávat do připojeného headsetu po celých 14 hodin.

Přehrávání videa jsem testoval se stejným nastavením hlasitosti, tentokrát jsem Treo nechal hrát skrze vestavěný reproduktor. Podsvícení bylo na 100%, což je ale v praxi zbytečné. I při tomto nastavení však dovedlo Treo 750v překonat 680ku, když fillm přehrávalo celkem 6 hodin a 34 minut. Tedy něco déle, než Treo 680 s vypnutým GSM. Nakonec jsem ještě provedl test nabíjení. 750v se nabíjelo 2 hodiny a 19 minut.




Závěr – nebojte se Windows Mobile

Nadpis závěru může znít na tomto serveru trochu jako kacířství, ovšem v podání Trea 750v je naprosto pravdivý. Neexistuje téměř žádný důvod, proč se bát Windows Mobile v tomto přístroji. Treo 750v patří mezi zdaleka nejrychlejší zařízení s tímto operačním systémem a ačkoliv je Palm OS stále ještě rychlejší, není rychlost 750v důvodem k nářkům. To samé mohu říci o stabilitě zařízení, během testování jsem nezaznamenal žádné samoresetovací tendence, pády aplikací a podobné kejkle.

Nejeden uživatel Trea 650 jistě přemýšlí o svém budoucím zařízení. Nároky jsou různé, ale mnohým dokonce nevyhovuje samotný operační systém. Pro ty představuje Treo 750 ideální řešení. A že jim ve změně operačního systému brání ta hora aplikací, které mají pro Palm OS zakoupené? I zde existuje řešení – jmenuje se Style Tap a jedná se o emulátor umožňující spouštění Palm OS aplikací na Windows Mobile. Pravda, není zrovna nejlevnější, ale pro mnohým uživatelům dovede v konečném důsledku ušetřit poměrně slušné částky.

Treo 750 také bude maximálně vyhovovat těm, kteří trvají na podpoře sítí třetí generace nebo vyžadují lepší fotoaparát, popř. funkčnější Bluetooth spojení s více zařízeními. Těm, kterým jsou tyto funkce lhostejné, bude spíše vyhovovat Treo 680. To nabízí lepší displej, klasický slot pro SD karty a je k mání za podstatně nižší cenu. MiniSD slot považuji společně s absencí Wi-Fi za největší slabinu Trea 750.

V neposlední řadě nabídne 750 také o něco lepší zpracování. I přes tyto drobné odlišnosti jsou si oba přístroje velmi blízké a použitý operační systém na tomto faktu nic nemění. Jistě, zvyknout si budete muset na trochu jiné ovládání a určitá specifika toho či onoho sytému, v principu jsou ale obě zařízení stejná.

Trea 750 a 680 tak vlastně trochu paradoxně berou argumenty z úst skalním zastáncům jednoho či druhého operačního systému. Jasně totiž dokazují, že žádný z těchto systémů není lepší. Jeden má na vrch v tom, druhý zas v tomhle, ale jasný vítěz zde není. Palm tak dává uživatelům výbornou možnost volby. Každý se může rozhodnout, co mu vyhovuje více.

Klady a zápory Trea 750v:

+ Výborné ovládání
+ Na Windows Mobile hodně rychlý stroj
+ Dobrá funkční výbava
+ Kvalitní zpracování
+ Slušná výdrž baterie

- MiniSD slot na paměťové karty
- Absence Wi-Fi
- Displej s nižším rozlišením




Předchozí části článku:
Megarecenze Palm Treo 750v (3. část)
Megarecenze Palm Treo 750v (2. část)
Megarecenze Palm Treo 750v (1. část)




 
   Související odkazy
· Více o tématu Hardware a příslušenství
· Další články od autora nexus6


Nejčtenější článek na téma Hardware a příslušenství:
Megarecenze Palm Treo 750v (1. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.76
Účastníků: 13

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Hardware a příslušenství

"Megarecenze Palm Treo 750v (4. část)" | Přihlásit/Registrovat | 2 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: slusna vydrz baterie (Hodnocení: 1)
Od: sokrates (email je skrytý) - 27.02.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
nebude ten lepsi vysledok pri porovnani vydrze s T680 suvisiet len s rozdielom v rozliseni displeja? a este jedna otazka: ako je mozne na T750v odoslat dokument (napr. v aplikacii excel mobile) cez bluetooth? podla mna to nejde, co je velke minus...

Re: Treo 750 - padani signalu v ceskych sitich (Hodnocení: 1)
Od: fire00 (email je skrytý) - 03.03.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Zdravim vsechny nadsence noveho Windowsoveho Trea 750 a chci se zeptat, jestli jsem pouze jediny uzivatel, ktery se velmi trapi problematikou ztraceni signalu. Bez jedineho zasahu do systemu se mi nekolikrat do dne ztrati signal i v tech mistech, kde s jinym zarizenim nemam absolutne zadne problemy. Co je horsi, Treo po ztraceni signalu nevyhledava nove pripojeni. Vlastsnim ted uz 3. zarizeni Treo 750, v minulosti jsem mel Vodafone-brandovane modely, ted mam konecne nebrandovany original v nejnovejsi verzi s podporou HSDPA a stale mam tento problem. Zrejme se jedna o technickou nedokonalost ceskych siti, jelikoz v nemecku odkud pochazi ma SIM-karta tyto problemy nemam. V CR jakozto pro mne v roamingu zjistuji tento fenomen ve vsech sitich (o2, T-Mobile, Vodafone). V nekolika forech jsem se jiz docetl o podobnych hlasenich, nicmene Palm o necem takovem nic nevi a nechce vedet a asi ma i pravdu, protoze to vypada, ze se jedna o nedostatek mobilnich operatoru v CR. Ma nekdo stejny problem??

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů



PalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412