Megarecenze Palm Treo 750v (3. část) - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Megarecenze Palm Treo 750v (3. část)

Autor: nexus6 - 05.02.2007, 11075 čtenářů


Hardware a příslušenství V dnešní třetí části recenze se již konečně podíváme na konkrétní funkce přístroje. Těmi nejdůležitějšími jsou pochopitelně telefonování a psaní zpráv. Mnohé čtenáře jistě bude zajímat, jak moc se liší organizační schopnosti Windows Mobile od Palm OS, takže tato oblast samozřejmě nezůstane stranou.







Telefonování – s Treem potěšení

Někdy až člověk nevěří, jak nepříjemné dovede být telefonování s některými z mobilních telefonů. Pravdou je, že ty největší potíže jsou již minulostí a třeba kvalita hovoru je celkem solidní u všech přístrojů napříč celým jejich spektrem. To ale zdaleka neplatí pro kvalitu obsluhy hovoru! Je jasné, že mnohé levné přístroje mají jen obyčejný adresář s malou kapacitou a neumí v něm byť jen trochu inteligentně vyhledávat. O to překvapivější je ale neschopnost zvládnout rozumně vyhledávání i v případě mnohých velmi drahých komunikátorů.



A právě Windows Mobile komunikátory mají s touto činností problémy nejčastěji. Pravda, u zařízení s QWERTY klávesnicí se v seznamu hledá většinou vcelku bez větších problémů, ale Windows i v této disciplíně dovedou porazit mnohé „hloupé“ telefony.

Ne tak Treo 750v. Jak jsme se již zmínili v minulé části, Treo umí v telefonním seznamu vyhledávat naprosto elegantním způsobem. Přímo na Today obrazovce můžete začít psát a v příslušném políčku se objeví záznamy, které obsahují daný řetězec znaků ve svém jméně nebo příjmení. Delším podržením potvrzovacího středu na zvoleném záznamu na něj můžete odeslat e-mail, nebo SMS zprávu.



Pokud chcete volat na číslo, které nemáte v seznamu, rovněž jej jednoduše vyťukejte (ani nemusíte přepínat klávesnici do číselného módu). Po skončení hovoru se vás Treo zeptá, zda si přejete toto nové číslo uložit. Do samotného seznamu kontaktů tak budete muset vstoupit jen tehdy, když budete chtít upravit některý stávající záznam nebo přidat nový bez předchozího volání na jeho číslo. V tomto případě je pak seznam kontaktů o jeden stisk klávesy dále, než u běžných Windows Mobile zařízení – pravou kontextovou klávesou otevřete menu a vyberete hned první položku – contacts. Domnívám se, že možnost přímého vyhledávání kontaktů je daleko příjemnější, než okamžitá dostupnost celého adresáře. Editovat záznamy totiž určitě potřebujeme méně často, než volat.



Samotný adresář se principiálně od toho u Palm OS neliší. Stejně jako tam, i zde vidíme na displeji 4 kontakty naráz společně s jejich telefonním číslem a jeho typem. Vybráním kontaktu potvrzovacím středem se otevřou detaily kontaktu, stejně jako tomu je u Palm OS. Windows Mobile však získávají navrch integrovanou nabídkou odeslání SMS nebo volání na patřičný kontakt. Editace kontaktu je záležitostí dvou stisků klávesy rovněž jako u Palm OS, kde je nutno stisknout směr doprava a potvrdit, kdežto u WM je to [menu] a potvrdit.



Samotných položek u jednoho kontaktu nabízí více Windows Mobile, ale pochybuji, že existuje někdo, kdo kdy v praxi vyplňoval všechna dostupná políčka. Nechybí nic podstatného. Ke kontaktu si můžete přidat obrázek, individuální vyzvánění a pochopitelně nechybí ani narozeniny a výročí.

Kvalita samotného hovoru je u Trea 750v zcela běžná. Výhodou je, že Treo dokáže být hodně hlasité a to jak při vyzvánění, tak při hovoru samotném. Rovněž hlasitý odposlech dovede pořádně burácet. Škoda je, že při vyšší hlasitosti již dochází k silnému zkreslení zvuků i hlasu a v reproduktoru to dost „křápe“.



Zprávy – rychle jako blesk

Jistě všichni víme, že koncept Trea byl stvořen především za účelem usnadnění psaní e-mailů, zpráv a různých poznámek. Integrovaná klávesnice je k tomuto účelu jedním z nejlepších řešení. Pochopitelně nedosahuje kvalit výsuvných klávesnic některých jiných přístrojů, ovšem vůči přímé konkurenci je zatím zdaleka tím nejlepším, co jsem měl možnost vyzkoušet (SE M600i, P990i, Nokia E61, Fujitsu-Siemens T830). Podle různých uživatelských ohlasů je klávesnice Trea vůbec ta nejlepší v celém konkurenčním spektru.



Ať už je to pravda nebo ne, faktem zůstává, že psaní na klávesnici je pohodlné a rychlé. Od té u Trea 650 se prakticky liší jen trochu pozměněným tvarem kláves. Nedomnívám se, že by tento fakt měl nějaký význam při zpohodlnění psaní. Sám jsem Treo 650 ale nikdy delší dobu nepoužíval, takže budu věřit Badelovi a jeho konstatování v recenzi Trea 680, kde tvrdí, že změna tvaru tlačítek trochu zlepšila orientaci na klávesnici.



Samotné psaní zpráv probíhá v SMS aplikaci, která je nejsnadněji přístupná tak, že přímo z Today obrazovky vyberete z vyhledaných kontaktů příjemce zprávy. Na Today obrazovce můžete rovněž zvolit jednotlivou položku, čímž se dostanete do seznamu doručených zpráv. V něm se mohou zprávy řadit do podoby konverzace, takže hezky pohromadě vidíte zprávy od jednoho odesílatele a rovněž máte ihned přehled, co jste mu na jeho zprávu odpověděli. Psát novou zprávu začnete stiskem kontextové klávesy. Příjemce opět vybíráte tak, že začnete do patřičného políčka psát a telefon nabízí odpovídající záznamy z adresáře. Jednoduché a efektivní, žádné přepínání kamsi a vybírání příjemců se nekoná.



Při samotném psaní editor zpráv počítá napsané znaky a zobrazuje počet zpráv, do kterých se napsaný text rozdělí. Poněkud otravné je, že při započetí psaní zprávy editor automaticky nepřepne na velké první písmeno. Změní jej až poté, co dopíšete celé slovo a uděláte mezeru. Pokud ale za slovem uděláte ihned tečku, vykřičník, nebo otazník, změna na velké písmeno se nekoná. Věta typu „Coze?“ tak bez vašeho zásahu zůstane s malým písmenem na začátku. Musí se jednat o nějaký bug, protože vestavěný e-mailový klient se takto podivně nechová.

Treo pochopitelně zvládá i MMS zprávy. V aplikaci zpráv ovšem nikde není žádná ikona pro jejich vytváření. Nebojte se, nejde o další chybu. Na MMS se totiž automaticky změní vytvářená SMS zpráva, pokud do ní vložíte jakýkoliv mediální obsah.



Krátce jsem již nakousl vestavěný e-mailový klient. Outlook e-mail není zapotřebí příliš popisovat. Funguje jednoduše tak, jak jsme zvyklí z běžných stolních počítačů. V nastavení je poměrně důležitá volba, jejímž zaškrtnutím se případné přijaté přílohy budou ukládat na paměťové kartě. Samozřejmá je podpora Push e-mail technologie skrze Exchange Active Sync.

Kalendář a tak – trochu jinak, v praxi téměř stejně

Výkonné aplikace pro organizaci času jsou jedním z důvodů, proč si mnozí lidé komunikátory kupují. Náš nedávný seriál o náhradách vestavěného kalendáře dokázal, že ačkoliv je standardní Palm OS kalendář poměrně dobrým nástrojem, někteří uživatelé hledají ještě lepší řešení. U Windows Mobile je situace dost podobná. Standardní kalendář je opět velmi dobrý, ale náročnější uživatelé budou určitě hledat ještě lepší možnosti.



Kalendář Trea 750v s v zásadě příliš neliší od toho v Treu 680. I ovládání zůstává stejné, jen mezi pohledy se přepíná kontextovou klávesou. Na Palm OS se ovšem kalendář pohodlněji spouští – stačí stisk jednoho tlačítka. To u WM Trea lze do kalendáře vstoupit v zásadě dvěma způsoby, ale vždy je to zdlouhavější. První možností je vybrat seznam schůzek přímo na Today obrazovce. To ovšem znamená, že se jí musíte prolistovat. Druhý způsob je volba kalendáře ze Start menu, kde se standardně nachází hned na druhém místě. Stále jsou ovšem k jeho spuštění zapotřebí tři stisky kláves.



Možnosti nastavení události jsou trochu bohatší než u Palm OS a vše se provádí na jedné kartě, takže je zadávání událostí i trochu přehlednější. Jednou z výhod je, že událost může trvat více dní a automaticky. U Palm OS toto lze sice řešit volbou repeat until, jenže pak již dané události nenastavíte jiné opakování. U Windows takovou možnosti máte.



Dalším příjemnou položkou je seznam účastníků akce. Sem si můžete z telefonního seznamu vybrat jména těch, kteří se mají události zúčastnit s vámi. Snadno pak můžete zjistit, kdo se opozdil a koho musíte popohnat telefonem. Každá událost může mít i svůj status, který vypovídá o její povaze. Samozřejmostí je možnost řazení do kategorií. Jedna událost zde však může patřit klidně i do více kategorií, což je opět praktické vylepšení oproti Palm OS. Také můžete nastavit, jak moc je daná záležitost „citlivá“.



Stejně jako na Palm OS, i zde chybí plovoucí události. Ani nesplněné datované úkoly se neumí automaticky přesouvat na další den. Úkolovník jako takový opět nabízí i úkoly s delší dobou trvání a možností opakování. Na rozdíl od Palm OS nabízí Windows Mobile pouze tři úrovně priorit. Poznámky mohou být u Windows Mobile psané i kreslené perem, vše se dělá v téže aplikaci, stačí jen přepnout mód. Rovněž sem spadají i poznámky hlasové. Co se hlasových poznámek týče, ty se zadávají trochu složitěji, než u Palm OS. Tam totiž stačí držet boční tlačítko. Na něj si i zde lze aplikaci poznámek namapovat, ovšem nahrávání nezačne. Musíte ručně vytvořit poznámku a zapnout nahrávání. Při probíhajícím hovoru je situace stejně složitá, což už je výraznější problém.



V oblasti kancelářských aplikací samozřejmě nemohu zapomenout na práci s dokumenty Microsoft Office. Jednoduše a stručně: Treo s nimi nemá žádné potíže, což se vzhledem k použitému operačnímu systému ostatně dalo očekávat. Oproti svým mnohým budoucím konkurentům má Treo tu výhodu, že disponuje plnohodnotnou verzí Windows Mobile a tudíž umožňuje dokumenty i editovat. Přístroje se Smartphone verzí to standardně neumí. Velmi oblíbeným formátem dokumentů je rovněž Adobe PDF. Ani na něj Treo nezapomíná a standardně obsahuje prohlížeč Picsel Viewer.





V příští části recenze si probereme datové a multimediální schopnosti Trea. Zmíním se také o dalších programech a podíváme se trochu na zoubek baterii. Pak bude následovat již jen závěrečné zhodnocení.






Pokračování článku:
Megarecenze Palm Treo 750v (4. část)
Předchozí části článku:
Megarecenze Palm Treo 750v (2. část)
Megarecenze Palm Treo 750v (1. část)




 
   Související odkazy
· Více o tématu Hardware a příslušenství
· Další články od autora nexus6


Nejčtenější článek na téma Hardware a příslušenství:
Megarecenze Palm Treo 750v (1. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.75
Účastníků: 4

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


"Megarecenze Palm Treo 750v (3. část)" | Přihlásit/Registrovat | 17 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: prosba autorovi recenze (Hodnocení: 1)
Od: sokrates (email je skrytý) - 06.02.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
rad by som poprosil, ak je to mozne, aby si nezabudol v dalsej casti uviest nasledovne informacie: 1. ako je to s praktickou vyuzitelnostou UMTS? da sa rezim 3G siete manualne vypnut? 2. ako je to s prijimanim videohovoru? treo 750c sice kameru pre videohovor nema, je vsak mozne vidiet aspon video volajuceho na druhej strane? 3. aku max. rychlost pri UMTS dokaze treo dosiahnut? 4. dokaze sa mailova aplikacia po automatickej synchronizacii s exchange sama odpojit od internetu? 5. po akom case pri necinnosti sa automaticky odpoji zariadenie od GPRS/UMTS? 6. ake je subjektivne porovnanie rychlosti reakcie Treo 680 a Treo 750v na stisk klaves, resp. zadavanie znakov a spustanie aplikacii pri beznej praci? 7. ako je to s nutnostou konfiguracie pripojenia na net a mms? palmOS zariadenia si to vedia nacitat zo siete, pri WM som mal ale vzdy problem, musel som to rucne nastavovat. ma na to palm integrovanu nejaku utilitku? 8. ako je to s realnou funkcnostou bluetooth? podporuje A2DPA standart? 9. aka je realna pouzitelnost media playeru? da sa doinstalovat nejaka podpora .avi .mpeg suborov, pripadne tituliek? napr. na FS T830 som dost zklamany z urovne prehravaca aj podporovanych formatov... 10. ako je to s podporou zobrazovania narodnych alfanumerickych znakov? a hlavne ako je to s podporou ich zadavania? je nutne pisat stylusom, alebo je mozne volit pri hardwarovej klavesnici nejake options k znakom? 11. je vobec mozne pisat stylusom? ak ano, je potrebna aplikacia v baleni a podporuje narodne abecedy? vdaka, inak sa mi recenzia paci
Re: prosba autorovi recenze (Hodnocení: 1)
Od: nexus6 (email je skrytý) - 06.02.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=24
 
Teda, otazek hromada, ale same dobre. Na nektere sice odpoved v pristim dile recenze castecne najdete, ale pokusim se tu na vsechny nejak odpovedet. Takze:

1. Jelikoz Treo normalne pouzivam s kartou T-mobilu, musel jsem to vyzkouset. At koukam jak koukam, v nastaveni site manualni prepnuti pouze do GSM rezimu nikde nevidim. Telefon akorat upozornuje na to, v ktere siti momentalne pracuje ikonou vlevo od ukazatele sily signalu. V GSM sitich je tam pismeno G, v 3G je tam U.

2. S prijmutim videohovoru vubec nevim, jak to je, a bohuzel to nemam jak vyzkouset.

3. Pri UMTS umi Treo 750 stahovat data realnou rychlosti tak kolem 300 - 400 kbit, teoreticky by samozreme melo davat to, co povoluje specifikace UMTS. Da se doinstalovat i HSDPA hack, pak jsou rychlosti cca dvojnasobne, ale uzivatele hlasi snizenou vydrz baterie a ne vsem upgrade funguje.

4. Ano, mailova aplikace by se mela po stazeni zprav odpojit, ale exchange server bohuzel zadny nevyuzivam, takze to nemohu overit.

5. Nevim, ale stejne mi to neprijde nejak relevantni.

6. 750v je velmi rychle WM zarizeni. Treo 680 je rychlejsi, to je pravda, ale rozdil pri bezne praci neni nejak zasadne citelny. Kdyz si ale oba pristroje vezmete do ruky vedle sebe, poznate, ze Treo 680 rychlejsi je.

7. Ano, konfigurace techto sluzeb se musi u WM provest rucne, take nechapu, proc si je telefon neni schopen automaticky detekovat. Ale alespon pripojeni k internetu se nastavuje bezproblemove.

8. A2DP profil Treo nepodporuje a ani nevim, jestli pro WM existuje podobny software, jako pro Palm OS, ktery tuto funkcionalitu zajisti. Jinak Bluetooth funguje tak, ze 750v neprijme objekty posilane z nezparovanych zarizeni. Trochu podivne, ale je to tak...

9. Realna pouzitelnost mediaplayeru je takova, ze prehrava WMW a ASF format, s klasickym AVI a mpeg (alias DivX) si neporadi. Je nutne poridit si nektery komercni prehravac.

10. Jelikoz neexistuje zatim ceska lokalizace systemu pro Treo 750, zadavat ceske znaky nelze. S podporou ceskeho kodovani ovsem system nema problemy a treba webove stranky se zobrazuji korektne.

11. Ano, stylusem se samozrejme psat da, 750v podporuje vsechny 3 bezne zpusoby zadavani znaku - tedy onscreen klavesnickou, block recognizer a letter recognizer.

Re: prosba autorovi recenze (Hodnocení: 1)
Od: sokrates (email je skrytý) - 06.02.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
diky za odpovede, treo 750v ma moc nepresvedcil, asi pockam na nejaky high end na palmOS. este by ma zaujimalo, ci by tam fungoval interwrite recognizer, ktory mam nainstalovany v FS T830 a umoznuje mi pisat s diakritikou. otazka ohladom rychlosti prace bola velmi dolezita, lebo napr. uz spominany FS T830 je znacne pomaly v odozve, najma pri telefonovani. zistil som, ze ked mi niekto vola, pristroj zacne zvonit az po cca 4 zvoneniach, ktore pocuje v sluchatku druha strana - tym padom zmeskam vacsinu hovorov.
Re: prosba autorovi recenze (Hodnocení: 1)
Od: zipiik (email je skrytý) - 08.02.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
ad 8) v recenzich a specifikacich (napr. tady [www.infosyncworld.com]) pisi, ze treo750 A2DP umi. jak to s A2DP tedy je?
Re: prosba autorovi recenze (Hodnocení: 1)
Od: Badel (email je skrytý) - 04.04.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=19
 
nemáte někdo link na ten HSDPA hack?
Re: prosba autorovi recenze (Hodnocení: 1)
Od: Badel (email je skrytý) - 04.04.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=19
 
Tak už to mám:
http://discussion.treocentral.com/showthread.php?t=130532 http://discussion.treocentral.com/archive/index.php/t-128019.html

Co mi u WM chybí - fulltextové prohledávání adresáře (Hodnocení: 1)
Od: Tito (email je skrytý) - 06.02.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Škoda, že WM neumí prohledávat i názvy společností a přezdívky.

Jak je přijemná aplikace Picsel Viewer? (Hodnocení: 1)
Od: Tito (email je skrytý) - 06.02.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Základním problémem Adobe Readeru (a zvláště pro PPC) je, že neumí "vysekat" - "reflow" text z PDF v rozumné velkosti pro minidispleje kapesních zařízení. Většina PDF je totiž tvořena především pro tisk A4. Paradoxně se mi čtě PDF lépe na Smartphounovi s displejem 176x220 pxs s pomocí AllReaderu+, než na PPC 480x640 pxs s origoš Adobe Readeru. Většinou jde hlavně o ten text, obrázky jsou na stolní počítač. Mimochodem s AllReaderem+ bez problému čtu i wordovské docy, které bez převodu na PWD (nebo jak se ten formát jmenuje) prostě Pocket Word nepřečte:-(

Re: Megarecenze Palm Treo 750v (3. část) (Hodnocení: 1)
Od: Maja (email je skrytý) - 06.02.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Dotaz tazatele na počeštění Trea 750v bych ještě doplnil o dotaz, jak zvládá vyhledávání jmen v seznamu s českou diakritikou. Mám T650, Tungsten T a tam to nefunguje ani omylem. Klient jako Šrámek, Košárek apod. je v podstatě nedohledatelný. Řeším to přes vyhledávání lupou, ale je to velmi nepohodlné. Palm OS to zřejmě nevzládá, u T680 to asi nebude lepší, u T750v snad? Děkuji za odpověď.
Re: Megarecenze Palm Treo 750v (3. část) (Hodnocení: 1)
Od: nexus6 (email je skrytý) - 06.02.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=24
 
Bohuzel, bez pocesteni vyhledavani znaku s diakritikou nefunguje. Ale v pripade Trea 680 se mylite, protoze to umi diakritiku ignorovat a pismena s ni bere jako bez diakritiky, takze s vyhledavanim neni problem...
Re: Megarecenze Palm Treo 750v (3. část) (Hodnocení: 1)
Od: Maja (email je skrytý) - 06.02.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Jestli je tomu u T680 skutečně tak, potom je to skvělé! Tahle neschopnost vyhledávání u T650 a předchozích Palm OS zařízení mě velmi rozčilovala. Děkuji.
Re: Megarecenze Palm Treo 750v (3. část) (Hodnocení: 1)
Od: Pedro (petr.bendl@bbs.cz) - 06.02.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Ano, je to zajímavé, ale je to tak. Teď jsem to zkusil a zatímco TX si s diakritikou neporadí, T680 ji skutečně ignoruje. :-)
Re: Megarecenze Palm Treo 750v (3. část) (Hodnocení: 1)
Od: Permon (email je skrytý) - 07.02.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Pozor! Diakritiku pri vyhledavani v kontaktech umi i Treo 650! Aspon tedy moje ano! Tzn. s nainstalovanym Pilocem (lokalizace)
Re: Megarecenze Palm Treo 750v (3. část) (Hodnocení: 1)
Od: Maja (email je skrytý) - 07.02.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Měl jsem Piloc a nejelo to ani omylem. Problém byl v tom, že jsem neuměl ani zadat Š apod. Při zadání S + klávesa ALT se Š nenapsalo. Při snaze vyvolat klávesnici, také ni, ta se ani neobjeví. Zkrátka v aplikaci kontakty to tahle u mne funguje i nyní, když mám Locale.
Re: Megarecenze Palm Treo 750v (3. část) (Hodnocení: 1)
Od: Permon (email je skrytý) - 07.02.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Asi jsem se spatne vyjadril. Treo s Pilocem umi ignorovat diakritiku pri vyhledavani. Tzn, kdyz hledas Šimíka, tak pises jednoduse Simik. Funguje to bezvadne!

Re: Megarecenze Palm Treo 750v (3. část) (Hodnocení: 1)
Od: medous357 (email je skrytý) - 09.02.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Zdravím, mam možná pro někoho divnou otázku a to jestli existuje nějaký způsob jak psát na teto klávesnici pomoci T9, všem děkuji.
Re: Megarecenze Palm Treo 750v (3. část) (Hodnocení: 1)
Od: nexus6 (email je skrytý) - 19.02.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.palmhelp.cz/html/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=24
 
To je teda divna otazka :-) Standardne to nejde a domnivam se, ze na to ani neexistuje zadna aplikace. Pri psani zprav ale Treo dopredu doplnuje slovo, ktere pisete, jenze zprvu samozrejme nabizi pouze vyrazy anglicke. Casem se ale nauci casto pouzivana ceska slova...

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů



PalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412