Uninstall Manager - správný pohled na věc (5. část) - www.PalmHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé PalmHelp. Zajímavé články odměníme.

 Uninstall Manager - správný pohled na věc (5. část)

Autor: Musketeer - 26.02.2008, 5994 čtenářů


Software Setkáváme se již nad pátou částí našeho seriálu o programu Uninstall Manager a i dnes to bude ve znamení mnoha zajímavostí a praktických informací. Jistě se shodneme, že správný pohled na věc je velmi důležitý u všech našich zásadnějších životních rozhodnutí. A pochopitelně neméně důležitý je i při něčem natolik fatálním, jako je mazání souborů...



4. Pohledy

Když jsme v našem seriálu o Uninstall Manageru mluvili o "pohledu" na aplikaci, měli jsme tím doposud na mysli základní obrazovku a aplikační rozhraní:




Ovšem jak naznačuje rudá šipka u horní lišty, na naše aplikace v palmu lze nahlížet celkem 5 způsoby:

I. Applications -

Aneb pohled aplikační je standardním pohledem, který nám Unistall Manager nabídne. Obsahuje také tu nejzákladnější funkci, která nás bude nejprve zajímat - pohled na všechny aplikace v hlavní paměti palmu. Jak jsme si již řekli v jednom z minulých dílů, volbou některé z aplikací se nám o ní rázem zobrazí detaily v seznamu položek vpravo (soubory asociované i monitorované).




Jak jsme se opět dozvěděli minule, volba aplikace a následné [Remove] odstraní soubory, které si můžeme sami zvolit. Jak se dozvíme v dalších dílech, aplikace lze také přidat do tzv. Ignore Listu (seznam cíleně ignorovaných položek). Tím pádem příště nebudou soubory uložené touto aplikací monitorované Unistall Manager logovacím nástrojem. Pozor, tento proces NIC nemaže!

II. Cards -

Pohled na paměťovou kartu umožňuje procházet obsah externího média a zkoumat, které soubory na kartě jsou asociovány s jakými soubory datovými i preferenčními v RAM. Přímo v tomto "karetním" pohledu lze soubory i adresáře samozřejmě mazat. A aby toho nebylo málo, mazat lze i více věcí najednou, je to ale trochu matoucí, takže k tomuto tématu ještě raději pár slov.




Zatímco mazání souborů starým dobrým "fajfkováním" je uživateli ihned jasné, adresáře jsou trochu méně zřejmé. Takže - klepnutí na jméno adresáře aplikace chápe jako "vstoupit dovnitř," poklepání nalevo na ikonku složky znamená "Označ" / "Odznač." Uninstall Manager indikuje více zvolených položek vysvícením jasně žlutého řádku pro každou z nich. V případě mazaných adresářů je smazán komplet jejich obsah včetně podřízené struktury (je jedno, zda je plný či prázdný).

A zde je obrázek, jak "karetní" pohled funguje v praxi:




Po zvolení databázového souboru (souboru typu "Palm OS database file") nám program vpravo nahoře v seznamu položek zobrazí výpis všech souborů v RAM, které byly uloženy pod stejným Creator ID jako soubor, který jsme zvolili.

Pokud ve výpisu klepneme na aplikační soubor (v Palm OS spustitelný .PRC) zobrazí se všechny asociované a přidružené soubory v RAM. Ty je zde následně možno smazat stejně, jako v aplikačním pohledu.

III. Timeline -

Pohled na soubory z perspektivy časové osy nám dovolí prohlédnout si vytvořené soubory sdružené do skupinek dle data svého vzniku. Vypadá to zhruba takto:




Praktická je tato funkce zejména při dohledávání a následných čistkách souborů stažených, obdržených přes Bluetooth atd.

Pohled typu "Timeline" lze nastavit i tak, aby zobrazoval pouze soubory, jež se do našeho PDA dostaly přes HotSync. Pro změnu stylu zobrazování záložky "Timeline" je nutno změnit nastavení programu.




Uninstall Manager zaznamenává všechny soubory, které protečou do našeho Palm OS zařízení přes HotSync, ať už jde o nové programy, dokumenty, obrázky, knížky či cokoliv jiného. HotSync volba zobrazuje opět soubory ve skupinkách dělených dle data instalace.




Skupinku v jeden den nainstalovaných souborů nebo jen jedinou položku vpravo v seznamu položek lze odsud smazat z logovacího souboru Uninstall Manageru (pozor, toto opět NEMAŽE soubory!).

Pokud o to budeme někdy stát, můžeme si skupinku souborů pojmenovaných datem instalace přejmenovat jakkoliv jinak na více popisný název ("Soubory z pracovního PC").




Pokud dojde k tomu, že nainstalujeme další soubor do skupinky z nynějšího dne, kterou jsme mezitím však již stihli přejmenovat na něco jiného, jméno se opět změní na datum. Abyste se podobným nepřehlednostem zcela vyhnuli rozhodně doporučujeme podobné akce provádět raději minimálně o den později.

Šikovné používání "Timeline" pohledu nám pomůže hned na několika frontách. Především snadno nalezneme nové soubory. V řadě druhé zpětně poznáme, které soubory patří ke které aplikaci a posléze je můžeme snadno smazat. Pro příklad - po aplikaci X zůstane v paměti podpůrná knihovna "SupportLib", která k ní naoko nepatří a OS Uninstall ji zapomene při regulérním odebrání smazat, my koukneme do logu a ejhle! Hned se dozvíme, že v tento den se kromě aplikace nainstalovala také jakási knihovna.

IV. Monitored Items -

Klepnutí na záložku "monitorované soubory" zajistí, že se nám zobrazí VEŠKERÉ monitorované soubory:

a) Aplikace, které ukládají nějaká data pod jiným Creator ID, nežli vlastním.
b) Soubory sdružené s aplikacemi za pomoci příkazu sdruž soubory (platí pro kartu i interní paměť).
c) Zbytky po smazaných aplikacích.
d) Soubory nainstalované přes HotSync.


V nastaveních programu lze použít volbu "Replace Default Delete" (nahraď výchozí mazání), které se postará o to, že je v rámci "běžného" volání z našeho launcheru zavolán právě Uninstall Manager.




I v tomto pohledu lze vybrat (klepnutím na název) skupinku monitorovaných souborů (tj. souborů patřících k jedné aplikaci) či jen jediný ze seznamu položek (po klepnutí na aplikaci se ukáže vpravo nahoře) a po volbě [Remove] dojde ke smazání zvolených z logovacího souboru Uninstall Manageru (Pozor! Opět to nemaže soubory samotné!).

V. SandBox -

Zobrazí nám uložené Sandboxy z paměťové karty. Zvolený Sandbox odsud lze spustit (viz tlačítko [Launch SB]) a znovu provést zhodnocení programu. O Sandbox režimu budeme také již brzy mluvit, zatím si jím nepleťme hlavu, zmiňujeme jej čistě v rámci kompletnosti pětice náhledů...






Pokračování článku:
Uninstall Manager - jak neutonout v hlubinách menu (6. část)
Uninstall Manager - zbytek menu snadno a rychle (7. část)
Uninstall Manager - za tajemstvím Sandboxů (8. část)
Předchozí části článku:
Uninstall Manager - kdo maže, ten jede! (4. část)
Uninstall Manager - první kroky (3. část)
Uninstall Manager - uživatelské rozhraní a ovládání (2. část)
Uninstall Manager - představení a co umí? (1. část)




 
   Související odkazy
· Více o tématu Software
· Další články od autora Musketeer


Nejčtenější článek na téma Software:
Video pro Palm, zázrak jménem SmartMovie


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.5
Účastníků: 4

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Software

"Uninstall Manager - správný pohled na věc (5. část)" | Přihlásit/Registrovat | 2 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Uninstall Manager - správný pohled na věc (5. část) (Hodnocení: 1)
Od: tomt (email je skrytý) - 27.02.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Zajímalo by mne zda progra mnějak umožňuje doplnit do monitorovaných aplikací přiřadit i SW instalovaný nakopírováním z karty do RAM. Jde to nějak?
Re: Uninstall Manager - správný pohled na věc (5. část) (Hodnocení: 1)
Od: Musketeer (email je skrytý) - 28.02.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Ano, tato funkce jde realizovat prostřednictvím ručního sdružení souborů - viz další díl seriálu. Postačí k aplikaci připojit námi požadované soubory se kterými byla nainstalována (či jiné, které chcete monitorovat a s ní odstranit). Poté se aplikace sama automaticky zobrazí v monitorovaných - viz tento článek a bod IV. Monitored Items:

Klepnutí na záložku "monitorované soubory" zajistí, že se nám zobrazí VEŠKERÉ monitorované soubory:

a) Aplikace, které ukládají nějaká data pod jiným Creator ID, nežli vlastním.
b) Soubory sdružené s aplikacemi za pomoci příkazu "sdruž soubory" (platí pro kartu i interní paměť).
c) Zbytky po smazaných aplikacích.
d) Soubory nainstalované přes HotSync.


Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




 


Doporučte nás | Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů



PalmHelp (www.PalmHelp.cz), informace nejen ze světa webOS a Palm OS, asistenční služby uživatelům produktů Palm. ISSN 1801-9412